The Twilight Zone - Season 1 (1959) (séria)

Mirror Image (S01E21)

(epizóda)

xxmartinxx

Twilight Zone buď mívá jasnou pointu, jako každá správná bajka, nebo se zdá, že tvůrce prostě napadla nějaká pitomost, tak ji realizovali a jelo se dál. Mirror Image je jeden z mála případů, kdy jde opravdu o nuance, kdy se buduje nějaký psychologický strach a tíseň a i když není vyřčena žádná pointa ohledně vypořádání se s vlastním dvojníkem, tak je jasné, kolik z toho jde vyvodit a jak mnohoznačně to jde chápat. Určitě jedna z vrcholných epizod. ()

Mr.Apache

Další nadčasový masterpiece mezi horrorovými epizodami TZ. Jen poslední cca půlminuta to trochu kazí. Asi se jim tenkrát zdál takový konec efektnější. I tak je to pořád lahůdka, ozdobená bezchybným výkonem dnes už téměř devadesátileté Very Miles (Psycho) v hlavní roli. Po druhém zhlédnutí dávám plný počet hvězdiček. Mirror Image je totiž až na to závěrečné zakolísání po celou dobu tak sugestivní, že by byla škoda jej náležitě neocenit. ()

Ainy

Přiznávám se, že netuším, odkdy lidstvo začalo přemýšlet o věcech, o kterých ta žena mluvila a jak dalece tomu kdo věřil, ale vím, že se o nich docela seriózně hovoří ve vědeckých kruzích dnes. Nicméně přiznávám, že když vrazila na dámy podruhé, tak mi cvakalo! Dokážu si představit, že sedím v šedesátém v kině a vidím to na velkém plátně jako celovečerní film. Asi bych se pak po projekci bála překročit i svůj vlastní stín! Škoda toho konce. Místo gradace napětí a neočekávaného vyústění příběhu jsem se musela smát. ()

Adam Bernau

Mirror Image, hra s opravdovým deštěm, pracuje stejně jako Lijavec s dimenzionální konfůzí toho, co se děje. Přiznání mm13, že je toto pro něj nejděsivější epizoda, není bez významu. V každém z nás rezonují jiné přízraky, resp. každý si nosí ty svoje. Dál SPOJLERY. Vysvětlení celé záhady, totiž invaze paralelálů, může být působivé, jistě by vydalo na dlouhý film, ale v tomto příběhu mi moc nekonvenuje, vyznívá poněkud banálně vzhledem k předešle naznačené nejednoznačné roztržitosti jsoucna, kdy se dohadujeme, zda jde o nějakou časovou smyčku, "zrcadlení", nebo i nějaký ten komplot dimenzí nebo sakra co. Bez ohledu na vysvětlení je osoba, která se v takové situaci ocitne, považována za nepříčetnou. Nejspíš půjde vždy o nějakou akutní duševní poruchu, přesto je dost tristní, že nejsme schopni člověka, kterému se toto děje, brát vážně. A brát vážně to, co se děje, byť i jen v jeho mysli. Kdyby se to odehrávalo ve středověku, tak kavalír, kterého potkala, by pravda mohl mít za to, že je "posedlá" (což je totéž, jako "nepříčetná" či "duševně chorá"), nicméně by neměl problém přijmout to, co se jí děje, jako děj skutečného světa a především by dle svého uvážení a naturelu mohl reagovat různě (bezohledně ji zneužít, ponechat osudu, doprovodit do kláštera, rytířsky se jí ujmout,...). Dnešní kavalír nakonec vidí jedinou možnost: zavolat na ni nějaké auto s houkačkou. Pocit trapnosti ze sebe sama, který v něm zůstane, je svědectvím. ()

Omnibus

"V paralelním kufříku, je i skvrna na triku?" Millicent Barnes si jen vybrala špatný spoj a hned skončila v ústavu, možná i v rukou šílence (v roce 1960 doktor Walter Freeman ještě lobotomizoval jak o závod, jeho sekáček na led měl žně). Chudák holka. Kdyby jela mým dabldekrem, tak se jí to nestalo. U mě je zasedací pořádek jasný. Dole cestují lidé z reality, např. ona a ten gentleman na baterky Paul Grinstead, no a ve druhém patře jejich dvojníci z paralelního světa. Dvojníci (mulťáci) mají během přepravy zakázáno se na své reálné protějšky ušklíbat nebo nedejbože na ně (čili sami na sebe) na diskuzích mluvit. A je klid. ()

Anderton

Veľmi tajomne pôsobiaca a zasadením komorná epizóda nám predstavuje ženu, čakajúcu na autobus čakárni, kde sa jej začnú diať nepochopiteľné veci. Vo veci môže byť časová slučka, prelínanie dvoch realít, posmrtný život alebo skrátka iba paranoja. Nikto jej víziám samozrejme neverí, až... tvorcovia opäť nechávajú vec viac-menej otvorenú našej fantázii, veď sme predsa v The Ttwilight Zone, na území predstavivosti. ()

PetrPan

V komentáři možné spoilery: Bez výhrad zvládnuté hororové řemeslo. Takhle se prostě dělá filmový děs a stačí k tomu letmý pohled do zrcadla. Ovšem vyhodit všechno pointou, která  hrátky s dimenzemi spláchne do hajzlu v jediném ušklíbnutí? Proč takto nesmyslně?  Na druhou stranu i takový pád do šílenství si hlavní mužský "kavalír" za své podlé jednání zasloužil. A to jak policie sbalila lehce pomatenou ženu, inu v největší demokracii na světě to byla a je norma. Tomu se nelze divit. Čtyři lehce zklamané pohledy na kufřík...kde ho mám? ()

Willy Kufalt

Nemám nic proti mysterióznímu žánru, ale zde se s ním v rámci vývoje děje pracovalo občas poněkud lacině. Povídka má opět brilantní atmosféru, spolehlivě mě pohltila a držela i poté, co si hlavná hrdinka v pozici oběti zčistajasna vysvětlila své záhady úplně sama. Už tahle pseudo-filosofická pointa mi sice připadá jako vyšumělá do prázdna, bez přesahu, ale samotný akční závěr považuji ze strany tvůrců jako těžce trapný úlet... Zaujala mě ale Vera Miles v hlavní roli. Byť evidentně nikdy nepatřila mezi velké herecké hvězdy, v úplně stejnou dobu měla štěstí zahrát si významnou roli i v dalším velmi zásadním titulu hororového žánru, tentokrát celovečerním (Hitchcockovo Psycho), který měl premiéru pouhé tři měsíce po odvysílání této povídky. Žeby zásah paralelních linií v tomto směru přeci jenom zafungoval? :o) ()

honajz2

Tak skvělou atmosféru to po celou dobu mělo, tak mysteriózní to bylo a ve finále to celé vyšumí do ztracena. A aby toho nebylo málo, dost to kazí poslední půl minuta, která nejen že je úplně zbytečná, ale spíš směšná než cokoli jiného... Ale jinak se mi to líbilo hodně po všech stránkách, jen ten hodně slabý závěr mě prostě dokázal dost naštvat, no... Ale na čtyři hvězdy to je určitě. 4* ()