xxmartinxx

Jedna z těch roztomile ultimátních epizod vedoucích ke zjištění, že pokud chceme šťastný svět, musíme v něm vyhubit a zotročit veškeré lidstvo! Twilight Zone je nasáklá dobou, kdy lidé očekávali nukleární armageddon každou minutou a jak to prosakuje do populární kultury, je někdy strašidelně fascinující. Až na úrovní, kdy se došlo k závěru, že lidstvo jako takové je přímou antitezí štěstí a dobra. ()

Ainy

Hmm ... velice zajímavý nápad na sci-fi epizodu. Člověk si musí neustále připomínat, že se dívá na příběhy natočené před šedesáti lety a tehdy to musel být neskutečně nadčasový seriál. Někdy si říkám, že je škoda, že jsem v té době nežila. Tehdy muselo být víc než kdy jindy obtížnější představit si dalekou budoucnost a nevysvětlitelné úkazy. O to větší potěšení z toho museli mít televizní diváci. Dnes mě bavilo koukat na ty lidi "proměněné" v kámen a přitom sledovat, jak dýchají, jak mrkají :-) ()

Omnibus

"Galaktická elegie, kde je mrtvo, tam to žije." Aneb dávejte si pozor na to, co si přejete, mohlo by se vám to vyplnit! Má první myšlenka ovšem byla: "Á, tady se nějaká holčina píchla o trn růže." A samozřejmě i nápad, jak bych já v této nebo v této situaci vyzkoušel, jestli ta děvčata přece jen neproberu k životu. Pardon. Já vím, neměl bych si dělat srandu ze smrtelně [sic!] vážného tématu a už vůbec ne z funebrákova mírového poselství, natočeného v šedesátých letech, uprostřed studené války, závodů v jaderném zbrojení a letadel, přivážejících čím dál víc rakví z Vietnamu.  Takže ke třem původním, subjektivním šálkům čaje mi pan Jeremy Wickwire nalévá i čtvrtý, přinášející klid a věčný mír. ()

Anderton

Zatiaľ asi najmenej uchopiteľná epizóda zo Zóny súmraku. Ale prečo by táto zóna, čiže zóna predstavivosti, mala byť uchopiteľná, že. Partia kozmonautov pristane miliardu kilometrov od Zeme na neznámej planéte , alebo asteoride a nachádza tu zaujímavé úkazy, spájajúce ju s históriou Zeme. Možno sú v minulosti, možno sú mŕtvi, možno sú na mieste, kde inak plynie čas alebo je to možno ešte o niečo zložitejšie. ()

PetrPan

V názvu zatím nejlépe vybroušené sci-fi a svým způsobem i hororové povídky se skrývá spoiler jako hrom. Tři kosmonauti po atomové válce putují vesmírem, aby našli nový domov. Miliardu kilometrů od zničené Země nachází podivnou planetu, která jakoby naší rodné hroudě z oka vypadla, ale zároveň je tu něco strašně špatně... Dokonalá záhada, která není zcela vysvětlena ani v poeticky krutém závěru, při kterém mi čert ví proč naskočil Jigsaw se svým Konec hry. Dáme si pětkrát čaj... ()

Willy Kufalt

Sci-fi s naprosto originální zápletkou krásně odsýpá v přesně načasovaném tempu od objevení záhady, přes její poetické prohloubování a náhlý zvrat, až po myšlenku, jejíž rozbor nás dovádí k uzemňující pointě. Ani minuta navíc a jako bonus je Elégie oproti jiným dílům úžasným způsobem vyladěna nejen scenáristicky a vizuálně, ale během prohlídky záhadného světa i hudebně(!) v doprovodu několika vzájemně pestrých motivů. Jediným aspektem, o který zůstává dnešní divák oproti tomu v roce 1960 ochuzen, je dystopická vize o atomové válce v roce 1985 – klidně mohli tvůrci zvolit vzdálenější rok, aby tahle mrazivá zmínka o budoucnosti zapůsobila i na několik dalších generací diváků. Ale to Serling, Beaumont a spol. ani nemohli tušit, že jejich dílko z dob pravěku televizní dramatické tvorby si najde spoustu diváků i v třetí dekádě nového milénia. ()

honajz2

Tady snad nemám co vytýkat. Podmanivá atmosféra, hodně originální zápletka, kterou jsem snad ještě nikdy nikde neviděl (a to mám za sebou už dost sci-fi) a přesah, který je zajímavější, chytřejší a hlubší, než poselství kdejakého současného dvou a vícehodinového artového filmu... Naprostá spokojenost za mě, navíc z Twilight Zone je to možná zatím ta nejlepší epizoda. 5* ()