Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

kabel

Výborný krimi-thriller, který vás vtáhne do děje tentokrát pozpátku a v dychtivém očekáváním čekáte na další poodhalení předešlého dne a s tvořícím se vzkazem na jiné fotografii či na těle. U jednoho vzkazu se však často pozastavíte... Remember Sammy Jankis. ()

Ondr@932

Tak tahle zajímavý a hlavně originální kriminální thriller jsem ještě neviděl. Když jsem ho viděl poprvé vůbec jsem nevěděl o co jde. Tak jsem si ho musel pustit znovu a už to začalo navazovat a konečně jsem to začal chápat. Skvělý jak film může zaplést hlavu silnější mozkové cvičení si nepamatuji! Dávám 65% ()

kersten

Aj toto je jeden z ťažkých filmov, ktorý nestačí vidieť len raz. Áno je to kvalitný film, nenudí, treba sa naň nenormálne sústrediť, zaslúži si odomňa aj vyššie hodnotenie. Ale keďže som ho videla len raz som z neho pravdupovediac zmetená. ()

Castielo

Hodně, ale hodně zmatený film. Chápu, že ostatním se to může líbit, ale pro mě nesmysl na ntou. 2* za děj a pár pěkých scén. ()

FOCKE_WULF

Typická postmoderní splácanina, směska násilí, neurčitých náznaků, tajuplnosti a překvapivých zvratů, navíc s příběhem vyprávěným pozpátku. Stejně je jedno, jestli jeho manželku zabil někdo jiný, on sám, nebo nikdo, nebo nikdy ani žádnou neměl a jen se mu to všechno zdálo. Když je vypravěčem příběhu psychicky nemocný člověk, tak je tak ňák možný všechno. ()

Pekisan

Citat scenar a urobit si uceleny obraz musel byt masaker. Vsetko stoji a pada na originalnej forme. Divaka nuti pozorne sledovat dej a tym odobera jeho pozornost od ostatnych aspektov filmu. Clovek je tak rad, ze sa dopatral pravdy a nevadi mu, ze zbytok bol len priemer. Casy ked Nolan tocil este originalne veci a nie sci-fi rohliky a rodinne filmy o zvieratkach. ()

joker30

Naozaj velmi velmi dobry filmik, jedno z najlepsich krimi ake poznam. Originalne ponaty, pre mnohych genialny , pre mnohych nestravitelny, vid moja mama, ale ani sa nedivim u nej vitazia jednoduche oddychovky z hapyendom :) ja sa radim k tym ktorym sa zda byt genialny. 93% ()

ortoncz

Film u kterého divák musí přemýšlet a pamatovat si . Zvláštní a výborný film . Christopher Nolan prokázal , že na co sáhne , nemůže zklamat . 95% ()

Killingjoke

Občas by si člověk rád řekl, že co si nepamatuje, to se nestalo. Ale v reálu to tak bohužel nefunguje. Memento je specifický film, který se dá velmi těžko někam zaškatulkovat. Temná kriminálka s naprosto nevšedním nápadem na postup zpracování, velmi osobitou zápletkou a šokujícím rozuzlením. Do kriminálního žánru vnáší svěží dech originality, který současné kriminální filmy často postrádají. Tento film byl mým prvním seznámením s Christopherem Nolanem na režisérské židli a už tehdy jsem si říkal, že tohohle chlápka čeká zářivá budoucnost. Guy Pearce v hlavní roli je až skoro tradičně výborný. Skvělý film, zážitek s přidanou hodnotou, který však rozhodně nebude stravitelný pro každého, filmoví labužníci si však zcela jistě přijdou na své... ()

NightPorter

Zajímavej film. Hlavně pokud taky trpíte zapomnětlivostí. Dobrá zápletka, i když by to klidně mohlo bejt i v normální časový rovině, obstálo by to nejspíš i tak. ()

1Legend1

"Co jsem to chtěl?" Film, který má určitě něco společného s Počátkem. Ať už je to složitý příběh, nebo rozkouskované scény. A také nelze strávit najednou. Sice hned ze začátku divák ví jak to skončí, tím to na mě okamžitě zapůsobilo jako naprostá ztráta času, ale člověk by neřekl, jak je příběh vyprávěný odzadu atraktivní. Nikdy předtím jsem žádný film tímto způsobem natočený neviděl, ale Christopher na mě opět udělal dojem...Ale co tady na tom csfd dělám? Kde to jsem? 80% ()

katmandzoo

takto natočený a odvyprávaný film som ešte nevidel..pointa filmu je veľmi jednoduchá a za bežných okolností by predstavovala priemer, avšak Memento je prerozprávané od samého konca až po "finišujúci" začiatok..práve to číni tento snímok originálnym a jedinečným..ja som sa teda musel sakramentsky sústrediť, aby mi nič neuniklo a aby som si dokázal pospájať jednotlivé scény, pretože tam kde sa jedna scéna začala, sa jej nasledujúca skončila..veľké pozitívum Mementa je preto to, že núti diváka rozmýšľať a pozorne sledovať..chválim Nolana za jeho myšlienku a snahu prísť s niečím, čo divák ešte nevidel..u mňa to však neslávilo až taký veľký úspech, nakoľko uprednostňujem filmy, ktoré majú klasický sled udalostí, teda začiatok-koniec..tým však nechcem povedať, že Memento nie je kvalitný film, to vôbec nie, len sa mi až tak nedostal pod kožu..čo už..asi si ho niekedy v blízkej budúcnosti budem musieť pozrieť ešte raz a možno až potom plne ocením jeho dokonalosť.. ()

umisk

Bezesporu super snímek. Tohle je teprve ta správná noční (i denní) můra! A začíná každou chvíli nanovo... Na konci jsem ale čekala na další předzačátek, až přišly titulky... O kousek mě okradli a nedá mi to spát. Abych se pomstila, dám o hvězdičku míň! ()

Whannell

"Dobře, co teď dělám.. Jdu po tomhle chlápkovi. Ne! Počkat. On jde po mě." Tohle je jeden z těch filmů, u kterých je první shlédnutí absolutně jiná věc než druhé. Už nebudu psát slovo "originální", to už tu bylo milionkrát, ale slovo "precizní" nebo "brilantní" je.... bla bla bla. Ohrané kecy. Já ani nedokážu napsat pořádný komentář k tomuhle filmu, to nejde. Snad jenom řeknu, že TOHLE je kvalitní scénář a že TOHLE znamená psychologicky a herecky zvládnutý thriller. Scorsese, žer trávu. 100%. ()

Nail

Jako námět dobré, ale štvaly mě opakující se scény aby byl divák v obraze. Jinak jsem se nudil u celé filmu a několikrát usnul, takže jsem to viděl snad na třikrát. Fakt mě to nebavilo... ()

redwik

Existuje niekto, kto by celý film pochopil na prvý krát? Ja osobne teda nie, preto moje hodnotenie ostáva veľmi otvorené a po ďalšom pozretí sa môže zmeniť. Christopher Nolan nám priniesol naozaj zmes scén, ktoré do seba tak neskutočne krásne zapadajú, až sa človeku na konci iba otvoria ústa a v nemom úžase kuká čo sa to vlastne stalo. Už dávnejšie som premýšľal, či existuje nejaký film, ktorý ide od konca na začiatok, no nevedel som si predstaviť ako by to mohlo vypadať. A práve Memento mi to ukázalo. A že to môže byť dobré! Len mi trošku na konci chýbalo presnejšie vysvetlené čo je pravda a čo nie. Ale inak klobúk dolu. ()

Jajar

Lenny má pouze krátkodobou paměť, nemůže vytvářet nové vzpomínky. Důležité věci si proto fotí, případně nechává tetovat na své tělo, aby věděl, jak se zachovat v budoucnu, a měl tak pro co žít. Nikdy ale nemůže s jistotou vědět, co právě udělal v minulosti. Divák si při sledování Mementa připadá právě jako Lenny, protože příběh snímku je vyprávěn pozpátku. Jedna filmová scéna končí tam, kde předchozí začala. ___ Memento je zatraceně chytrý film s geniálním scénářem, který Vás nutí přemýšlet. Na pochopení zápletky a pointy jsou každopádně potřeba minimálně dvě zhlédnutí, kdy Vás to druhé bude bavit ještě víc než to první. ()

Kingjiri

Už svym celovečernim debutem zamířil Christopher Nolan mezi nejlepší režiséry a scénáristy "v jednom". Na Nolanovi si hodně cenim, že i když točí zamotanější příběh (viz Inception a jeho tři dějový úrovně), člověk se v příběhu v podstatě neztrácí. Scénář má super námět, kdy závěrečnej twist přichází díky zvolenýmu stylu vyprávění vlastně na začátku příběhu. A ještě lepší je, že i když se vypráví pozpátku, graduje napětí minimálně stejně, jako u kvalitního bijáku s klasickym stylem vyprávění. Uvítal bych však o něco víc akce a "černobílý" scény mě občas trochu nudily (jakkoliv byly pro příběh zásadní). Taky by moh leckdo namítnout, že pokud si Leonard pamatuje jen posledních pár minut (dejme tomu čtvrt hodiny), asi by se ve skutečnosti zacyklil neustálym studiem indicií (fotek, kérek i papírků bylo fakt dost), než by se odhadlal udělat další krok, ale i tak je ve svym jádru tenhle biják scénáristická lahůdka :) Nakonec teda pátou hvězdu nepřihodim, ale čtvrtou silnou hvězdu za hudbu, Guye Pearce a námět zkrátka dát musim. ()

HenryIvan

Memento sa po prvom zhliadnutí nedá „ pochopiť “. Bratia Nolanovci sú majstri svojho remesla a tu to len potvrdzujú. O nejaké hlbšie rozbory sa ani pokúšať nebudem, toho tu už je plno. Človek si jednoducho pribúdajúcim časom začína uvedomovať isté veci, začína chápať linearitu, vlastnú tomuto filmu, no napriek tomu sa vynára viac a viac otázok. Guy Pearce bol v roli hlavnej postavy skvelý. On je v podstate nespoľahlivým rozprávačom príbehu, ktorému pomáha druhá dejová linka (aj keď tá ma až do konca miatla). Záver nám odpovedá na obrovskú otázku, no necháva mnoho ďalších rovnako či podobne podstatných nezodpovedaných. Išlo o príchod Nolanovcov na scénu a je viac než možné, že pri opätovnom zhliadnutí moje hodnotenie stúpne. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)