Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

Dado

Ako inak vynikajúci film Chrisa Nolana, pri ktorom treba vyzdvihnúť najmä originálny nápad a jeho ešte originálnejšie retrospektívne vyrozprávanie. Mementu však rozhodne neprospieva až príliš pomalé tempo, ktoré minimálne tých netrpezlivých odradí nielen od opätovného zhliadnutia, ale dokonca aj od dopozerania snímku až do samého konca. Slovenský dabing nie je žiadna sláva, najmä spojenie Dušan Szabó - Guy Pearce je úplne nevhodné. (80%) ()

BROKEN_

Jeden z nejoriginálnějších filmů co jsme kdy viděl. GENIÁLNÍ! Nolan je neskutečný, a i tady dokazuje, proč je to jeden z nejlepších režisérů současnosti. Tohle je ten typ filmu, na který se můžete dívat po několikátý, a pořád budete žasnout, nad genialitou tohohle filmu. Guy Pearce ve své životní roli. Tohle se zkrátka musí vidět. PARÁDA. ()

Lachtaan

Christopher Nolan je bůh a bez debat jedním z nejvymakanějších režisérů současnosti. Jeden z jeho prvotních počinů jsem dlouhé roky odkládal a konečně na něj přišel čas. Přišel čas na tématem naprosto nevídaně promakaný kousek, při kterém divák musí věnovat hodně pozornosti, aby jej pochopil. Když se tak zadaří, už se nechá unášet jen extrémně zajímavým pojetím jednoho jinak obyčejného honu za pomstou. I přes veškerou chválu jsem ale nedokázal ve snímku najít onu bezprecedentní výjimečnost. ()

Mrkvič

Myslel jsem, že mám 4* a zvažoval ubrání na 3*. Tak jsem rád, že i po skoro dvaceti letech vnímám film pořád stejně. Skvělý nápad, místy brilantní využití myšlenky, ale zbytek času (a že ho není málo) se nic moc zajímavého neděje. A mít zajímavý film jen tím, že jsou scény poskládány v opačném pořadí, je pro mě teda málo. ()

Ryuuhei

Velký filmový zážitek z Nolanovy dílny, který až geniálně dokáže diváka strhnout a umožnit mu prožívat to samé, co se dělo i hlavnímu hrdinovi - nevědět pořádně, co předcházelo a jednat na základě někdy i trochu mylných domněnek. Jediné, co by mi vadilo, tak variabilní tempo - některé scény se zdály, že trvají jen malou chvilku, jiné hrdinovu schopnost udržet krátkodobou vzpomínku příliš natahovaly. A pak je tu i samotný fakt, pro který možná existuje vysvětlení - jak to, že o své nemoci věděl, byť jediné, co si doopravdy pamatoval, byla smrt jeho ženy a to, jak přišel ke svému zranění? Jinak si nemohu víc stěžovat, o reverzní chronologii jsem věděl, ale o to víc se soustředil na detaily a co nakonec bude ultimátní pravdou - a ta rozhodně nezklamala. ()

danoo

Desivý príbeh muža uväzneného v bezvýchodiskovom kruhovom pohybe svojich neustálych výpadkov pamäti. Guy Pearce odohráva svoj životný výkon. ()

Endyis

Jeden z nejkvalitnějších thrillerů, které jsem měl možnost shlédnout. Brilantně vymyšlená zápletka, působivě vyobrazená... 90% ()

Jazzzz

Možná až příliš propletlé linie dokážou člověka zmátnout natolik, že ani nepozná, že tento film je vlastně úplná blbost. Odpad, ale nedám protože nápad a pojetí tohoto filmu je velmi velmi originální a poutavé. Bohužel člověk tohoto postižení paměti by nebyl schopný samostatného života a mohl by žít jen ústavně nebo v rodinné péči. Ale abych se odpoutal od této povrchní kritiky, tak musím na druhou stranu napsat, že u tohodle filmu se nudit nebudete... ()

BS

Memento je film u kterého musíte přemýšlet a sledovat opravdu pozorně, aby vám neunikl ani jeden střípek z oné mozaiky. Brilantná pane Nolan, brilantní! Něco víc napíši po dalším zhlédnutí, kdy už se nebudu muset soustředit na děj, ale i na jiné složky filmu :)) ()

Thommie

Samozřejmě velmi zajímavé zpracování založené na chlápkovy bez krátkodobé paměti. Způsob vyprávění je důvod, proč ještě 4*. ()

tomxxx

Jedno slovo, které tady řekl už každý, musím zopakovat: originální. Při tomto filmu jsem si říkal, přoč nemá Guy Pearce více hlavních rolí na svém kontě. ()

LadyDevil

Dostávám se ke komentáři po druhým shlédnutí a možná, že je to dobře..jenom jsem si totiž mohla ověřit, jak geniální Memento je. Díky tomu, že konec není už takovým překvapením, jsem si mohla všímat náznaků vedoucích k hlavní pointě už od začátku, takže mi spousta maličkostí mohla sepnout. Teď se ale vraťme k samotnýmu úvodu a vůbec jedinečnosti natočení filmu...už úvodní scéna způsobí, že všechny myšlenky, co se mi doteď hnaly hlavou, zmizí a já uhrančivě sleduju, jak bledne fotka a povalující se kulka vzlétne zpět do hlavně..mám ráda filmy, kde děj neběží podle plánu, a tak mi v tomhle ohledu Memento perfektně sedlo - děj probíhající opačně a lze ho pochopit jenom častým opakováním scén, aby divák pochopil - super! Ve druhé polovině filmečku se to teprve začíná hezky rozjíždět, byla jsem rozpolcená, kdo že je vlastně záporák a netrpělivě jsem čekala na další pasáže s Leonardem a jeho neexistující krátkodobou pamětí....skvěle propracovanej film, který rozhýbe divákovy mozkový závity:-) ()

Iroquaise

parádní hra s divákem, thriller jako víno... jednoduchý narativní nápad zcela mění podobu celého filmu, jeho tempo,napětí, emocionální vyznění a přitahuje divákovu pozornost jako magnet...rafinovaný syžet na bázi primitivní fabule (pokud si za sebou poskládáte události, jak proběhly v reálném čase, a zkompletujete si síť vztahů, vznikne vám velmi fádní, jednoduchoučká zápletka)...Nolan se tu projevil jako velice schopný filmař, jehož smysl pro vtahující vyprávění přikryje i méně uvěřitelné a vykonstruované momenty... ()

uiu

Tomuto filmu jsem se dlouho vyhýbala a odhodlala jsem se na něj podívat až 10 let po jeho vzniku. Za tu dobu se Christopher Nolan vyšvihnul v jednoho z nejoriginálnějších režisérů, jehož filmy potažmo scénáře nedokáže nikdo trumfnout na propletenosti a následném zapadnutí událostí do sebe. Možná to je problém, proč mě Memento nedostalo tak, jako dostalo diváky před 10 lety. Za tu dobu jsem viděla propracovanější The Prestige nebo Inception a Memento se se svým "chabým" příběhem může jít zahrabat. Prý je ten příběh moc zapletený a napoprvé to člověk nepochopí. No já to pochopila hned napoprvé a rozuzlení mě spíše zklamalo než aby mě přirazilo do sedačky.(Tak trochu snaha trumfnout v té době Šestý smysl). Ono stačí jen pořádně vnímat, dokázat si dát poházený děj dohromady v tom sledu, jak by měl jít po sobě a dívat se na to očima člověka, který každých pár minut zapomene, co se právě stalo - a co je těžké na tom pochopit, co se tam vlastně celou dobu dělo? Pro mě je tohle jeden z nejslabších filmů Nolana, ovšem k "filmovému vzdělání" je nutné se podívat na tento "kultovní" film, který ovšem kdyby neměl poházený děj, ale přímočarý, tak by asi tak cool nebyl. ()

Pavlínka9

Výborný scénář, skvělý Guy Pearce. Snímek, který donutí diváka přemýšlet, dávat pozor, být neustále ve střehu. Nejlepší hláška, kterou mám už 10 let v paměti: "Fajn, co to dělám? Asi honím toho chlapa....Ne!! On honí mě!!!" Vynikající. Takovýhle film se rodí jen jednou za mnoho let. ()

lennyd

Od té doby, kdy je zavražděna jeho manželka a on sám přišel o krátkodobou paměť, bojuje Leonard (Guy Pierce) se svým handicapem po svém. Vše co se mu stane si zaznamenává - méně důležité věci jen na fotografie, ty důležitější tetováním na vlastní tělo. Jeho život se změnil na řadu krátkých úseků paměti, pomocí kterých se jen těžce probíjí až k odhalení identity vraha své ženy ... Jestli toto není ten nejoriginálněji natočený film, tak ať se propadnu do Západního Německa velebnosti. Pro mne toto byl první film Christphera Nolana, a hned se jím zapsal do mé režisérské top 10 - a dle jeho další tvorby to rozhodně nebyla náhoda. Příběh Leonarda - mimochodem dokonale ztvárněného Guyem Pearcem - poskládaný pozpátku tak, aby divák nikdy nevěděl nic víc než samotný Leonard, to je něco tak úžasného, že se mi nedostává slov. Pearcemu skvěle sekundují Carrie-Anne Moss a Joe Pantoliano. ()

geklon

určitě je to jedno z neoriginálnějších a funkčních filmových schémat s mysteriozním motivem, způsob vyprávění příběhu i závěrečné "rozuzlení" se stalo tak kultovní, že jí hlavně v tom druhém případu používají tvůrci, dnes mnohem známějších děl , postavy i intimita tajemného trojúhelníku je místy tak reálná, že čekáte kdy u Vás v předsíni objeví Teddy s tím jeho bestiálním úsměvem.Hudební podkres parádně doplňuje naléhavost situace a přenáší paranoju z obrazovky do hlavy užasle zkoprnělého pozorovatele. Z rodinných důvodů viděno na třikrát. ()

BoncheR

Takže, čo som to chcel? :-D Nie, teraz vážne. Ľutujem len jednu vec: že tento film natočil Christopher Nolan. Od akéhokoľvek iného režiséra by mi to nevadilo ale prečo zrovna on? Prečo zrovna "môj" Nolan musel natočiť tento film?! Zo všetkých filmov, ktoré som od Nolana videl, ma tento sklamal najviac. Nieslo to typický Nolanov rukopis (neprehľadné :D ) ale chýbala mi tu akási tajomnosť, teda ani nie to, ale skôr pointa.. Čakal som od tohoto filmu podstatne viac a žiaľ, veľmi ma to sklamalo. Čo už.. Dúfam, že na druhé zhliadnutie sa mi bude páčiť viac. Nolana tak zbožňujem ale toto... mu neschvaľujem. (( 75% )) ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)