Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

vincchuppo

Užíval jsem si film opravdu celou dobu. A od začátku do konce jsem byl napnutý. Prvotřídně uchopený nápad. Herci, kamera, režie. Líbila se mi komorní scénika, to přidalo na hustější atmosféře. ()

FreeDooM44

nebudu Vam lhat, budu na to muset kouknout jeste vicekrat,,, Nejsem si jisty, ale myslim ze jsem ztm pochopil tak 20-30% filmu,,, Pri pristi projekci se budu soustredit na to, jakou roli v tom filmu hrala Trinity, jen si to musim zapsat na listecek, abych nahodou nezapomel ;-) ()

Macintosh

Leč to je film neuvěřitelně populistický, který vám přímo nutí, aby jste měl radost z toho, jak to všechno do sebe postupem času a odhalením dalšího střípku hádanky zapadá a člověk si říká: "jsem borec voe, chápu vše" (pomineme-li ty smutnější případy absolutního nepochopení, či ztracení se v ději), film je přímo geniálně propracovaný, což mu nelze v žádném případě odepírat. Navíc skvěle zahrané, proto jednoznačně 5 hvězdiček. ()

VanMagnifico

Nejoriginálnější a nejlépe promyšlená detektivka, kterou jsem kdy viděl. Možná trochu horší orientace v ději, ale to se dá smáznout opakovanou projekcí...5 hvězdiček na plné čáře, a kdybych jich mohl dát 10, tak jich dám 10. Na tomto filmu není co vytknout, i kdybych se v tom šťáral hodiny a hodiny. ()

netWoor

Kriminálka o ztrátě krátkodobé paměti, kdy vlastní krátkodobou paměť musíte mít neustále ve střehu. Film, kdy na začátku vidíte konec a kdy následně po určitých skocích zjišťujete, co bylo před tím a jak to všechno začalo. Potud super nápad. Jenže. Celý film si říkáte ... jasný, teď to nechápu, ale v dalším kroku zpět mi to vysvětlí, což funguje, ale náhle ... jsou titulky. A zbývá mraky nevysvětlenejch věcí, jako proč a kde se vzaly ty další postavy. Zjistíte, že to, nad čím jste ve filmu původně mávli rukou, protože se to přece následně vysvětlí, se nakonec nevysvětlilo. A díky tomu zjistíte, že to celé nějak nesedí. Tak třeba: pominu důvod přepadení manželky, ale jak ho sakra (v případě jednoho pachatele) ten střelenej křáp do hlavy? To jsou ti poldové takoví blbci, že by jim todle nevadilo? Takže závěr: super nápad, který měl z blboučkého příběhu udělat něco mysteriozního, což byla past, do které se autoři nakonec sami chytili. Dle hodnocení ostatních koukám nejen oni ... I když, možná to celé byl jen trik, jak vypnout vaši krátkodobou paměť a nechat jen pocit. A jen pocit z filmu špatný není (zapomenete-li na ty kraviny). ()

Arutha8

Jeden z nejpůsobivjších filmů, co jsem viděl. Střípkovité vyprávění dějě perfektně koresponduje s absencí krátkodobé paměti hlavního hrdiny. Divák se tak může lépe vcítit do jeho pocitu zmatenosti. Vedlejší linka o podobně postiženém člověku a jeho osudu se v pravý čas spojuje s hlavní linií příběhu a zanechá nás v nejistotě, zda vlastně šlo o vedlejší linku nebo ne. Perfektní. V další rovině lze najít zajímavou otázku: Určujeme si v životě cíle, dodržujeme rituály a držíme určitou rutinu, abychom svůj život zvládli? I když je děj náročnější na sledování, vše do sebe zapadá. Příběh si tak uchovává vnitřní logiku na rozdíl od podstatně méně zdařilého a přeceňovaného Interstellaru. To, že se nedozvíme, kdo má vlastně pravdu o tom, jak se vše událo, jen umocňuje celý zážitek. ()

fallanga

Memento je jedna z nejlepších, nejoriginálnějších a nejzamotanějších Nolanovek. Příběh se dá vcelku dobře sledovat (na rozdíl od Inception), ale konec (chci říct začátek) je matoucí a hlavně šokující. Navíc, nezodpovídá žádné otázky. Kdo je vrah, je Lennyho manželka skutečně mrtvá, kdo je Sammy, kdo je vlastně Lenny, atd... Tyto otázky nejsou zodpovězeny, přestože se kolem nich točí celý děj filmu. ()

Sweat55

Perfektní scénář a chytře udělaná režie. Konec filmu (jeho začátek) mě totálně odrovnal, jak to všechno krásně zapadlo do sebe. Navíc ta forma, že je to vlastně celé backward, hodně pomohla tomu, abych se vžil do Leonardovy (perfektní Guy Pearce) kůže. ()

GTS_PUNK

Filmové deväťdesiate roky dokázali vyprodukovať množstvo dnes už kultových filmov, medzi nimi aj viacero kriminálnych thrillerov, ktoré poriadne zamávajú s divákom a jeho mysľou. Podobným štýlom chce v ich šľapajách pokračovať aj snímok Christophera Nolana zo začiatku nového milénia, pričom preberá všetky základné črty z deväťdesiatok - pomerne jednoduchú kriminálnu zápletku, dominantnú hlavnú postavu pátrajúcu na vlastnú päsť a jedinečný dejový prvok, vďaka ktorému si divák ľahko spojí názov filmu s tým, čo sa v ňom vôbec odohráva. Špeciálnym a jedinečným dejovým prvkom v príbehu o Leonardovi (Guy Pearce), ktorý pátra po vrahovi svojej ženy, je, že celý film sa odohráva retrospektívne a tak sa môže zdať, že všetko podstatné prezrádza hneď na začiatku. Ani zďaleka to tak však nie je, pretože Leonard trpí krátkodobou stratou pamäti, na všetko si pamätá vďaka polaroidom a zápiskom na kusoch papiera, ktoré však nie sú dokonalé, čo sa postupne odkrýva divákovi. Vďaka nedokonalostiam Leonardovej pamäte sa tak odkrývajú skutočnosti, ktoré odhaľujú, že všetko je omnoho komplikovanejšie, než sa na začiatku môže zdať. V prípade tohto filmu však treba rozdeľovať dej a dej. Jeho námet ponúka na prvý pohľad pomerne jednoduchú kriminálnu zápletku týkajúcu sa vraždy, čo sa počas celého snímku odráža aj na deji, ktorý v tomto prípade neponúka výraznejšie zaujímavejšie pasáže. V tomto smere vlastne od začiatku až do konca pôsobí až priveľmi stereotypne, pôsobí ako niečo, čo na obraze možno vídať často. Druhou stránkou deja je však to, akým spôsobom je podaný. Hoci svojim nosným pilierom - námetom nemusí veľmi baviť, treba povedať, že forma podania deja retrospektívnym spôsobom je takmer unikátna. Hoci na začiatku môže pôsobiť chaoticky, divák si na tento spôsob rýchlo zvykne. Postupne sa tak všetko vrámci možností vyjasňuje a minimálne v tomto smere film baví. Ak by bol poňatý "klasicky", možno by nemal tak vysoké hodnotenie, ktoré ale je, povedzme si, podstatne vyššie, než byť v skutočnosti malo byť. Memento okrem jedinečnosti storytellingu neponúka nič navyše v žiadnom smere, čo by diváka zaujalo. Ak by sa príbeh otočil, vyformovala by sa z neho iba priemerná kriminálna s netradičnou hlavnou postavou. Guy Pearce navyše pôsobí ako Brad Pitt, verzia 2.0. A to nie je myslené zle. Ani dobre. Priemerne. A priemerné je vlastne celé herecké obsadenie, ktoré je viac-menej nemastné-neslané. To sa nakoniec však dá povedať o celom filme. Nezanecháva výraznejší dojem, jeho príbeh je skôr priemerného charakteru, postavy detto. Dominantná črta celého filmu, čiže spôsob podania deja, je síce zaujímavý unikát, ale snažiť sa stavať iba na ňom, nie je tá správna voľba. Najvyšší možný krimi-thrillerový priemer. Na viac tento snímok, bohužiaľ, nemá. ()

Kingjiri

Už svym celovečernim debutem zamířil Christopher Nolan mezi nejlepší režiséry a scénáristy "v jednom". Na Nolanovi si hodně cenim, že i když točí zamotanější příběh (viz Inception a jeho tři dějový úrovně), člověk se v příběhu v podstatě neztrácí. Scénář má super námět, kdy závěrečnej twist přichází díky zvolenýmu stylu vyprávění vlastně na začátku příběhu. A ještě lepší je, že i když se vypráví pozpátku, graduje napětí minimálně stejně, jako u kvalitního bijáku s klasickym stylem vyprávění. Uvítal bych však o něco víc akce a "černobílý" scény mě občas trochu nudily (jakkoliv byly pro příběh zásadní). Taky by moh leckdo namítnout, že pokud si Leonard pamatuje jen posledních pár minut (dejme tomu čtvrt hodiny), asi by se ve skutečnosti zacyklil neustálym studiem indicií (fotek, kérek i papírků bylo fakt dost), než by se odhadlal udělat další krok, ale i tak je ve svym jádru tenhle biják scénáristická lahůdka :) Nakonec teda pátou hvězdu nepřihodim, ale čtvrtou silnou hvězdu za hudbu, Guye Pearce a námět zkrátka dát musim. ()

Nix

Hoho, tak přesně toto chcete, když si pustíte kriminálku. Taková zápletka tady ještě nebyla a asi ani nebude. Pearce je ve formě, podejť by ne, když hrajete pod Nolanem, ten z Vás vyždíme maximum a už jen kvůli němu odehrajete roli svého života. Ale vlastně si vůbec na nic nevzpomínám, musím jít postupně znovu. ()

haWranka

Styl vyprávění je nolanovsky originální a donutí vás celou dobu pekelně se soustředit. A taky vymýšlet si pro sebe různé zvraty (některé se potvrdí, některé ne). Malý problém jsem měla jen s hlavním představitelem, na mě byl prostě málo charismatický… Budu si to muset pustit znovu, myslím, že objevím spoustu dalších narážek, kterých jsem si teď nevšimla. ()

samkko

I když je Nolan můj oblíbený režisér budu hodnotit jako vždy nezaujatě: Teda 86 procent co! Jedinou zajímavou věcí zde bylo to, že je příběh vyprávěn pozpátku. Jinak je to úplně klasická "kriminálka". Herecké výkony byly pruměrné, spíš bych to ale označil jako "velkou" oneman show pro Pearce. No nevím, za pár let si dám rewatch, ale zatím 6.8/10 ()

gemi

Demento je detektivka, která je v podstatě banální, ale má díky retrospektivnímu vyprávění obrovský potenciál znovuzhlédnutí, protože tím pohybem od současnosti do minulosti je to tak zamotané, že ani hned po zhlédnutí člověk vlastně pořádně neví, jak to bylo. Od půlky začnou být ty flashbacky malinko únavné, ale čtyři dávám za originalitu. Zhlédnuto minimálně potřetí, naposled 1. 10. 2010. ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Ch. Nolan sa rozhodol ako aj nám tak aj hlavnej postave pekne hrať s našou mysľou. Tento film je dobre vidieť aspoň dvakrát aby si človek vedel utriediť myšlienky. Film má dve pozície prvá je farebná a druhá čiernobiela. Ak som to pochopil správne, tak čiernobiela je súčastnosť a farebná minulosť ale nie som si istý. Herecké výkony sú skvelé. Film môže pôsobiť, že má pomalé tempo. Ale má to svoj dôvod. Ak by to malo rýchlejšie tempo, tak by tento film málokto alebo nikto nepochopil. Je to slušný thriler, ktorý sa hraje na detektívku. Čo sa týka konca, tak na jednej strane som za tento koniec rád ale na druhej si hovorím, že to mohlo skončiť trochu inak. S koncom som rozhodne na vážkach. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

TheRay97

Patrám v paměti, ale vskutku se v ní nevyskytuje ani zmínka o filmu převráceném naruby. Proč asi? Je velmi nutné soustředit se, udržet si přehled o detailech a nezpanikařit, pokud se v ději mysl ztrácí. Ale o tom to je, nejlepší filmy vznikají originalitou a Memento je tím příkladem. Rozuzlení, kterého se dočkáme na konci je dechberoucí, dává do sebe všechny spojitosti. Při sledování jsem nedokázala udržet projev vzteku, jelikož film otevírá dveře pokrytectví a několikrát ho znásobí, než jej pošle na povrch. Ale přesto všechno, stojí za to prostudovat! ()

Dexx

Vynikající! Struktura snímku efektně imituje nefunkční krátkodobou paměť, a rozhodně nejde jen o příběh vyprávěný pozpátku a rozsekaný na kusy. Je to opravdu záběr na přemýšlení, ale když jste pozorní, tak vám bude na konci všechno perfektně zapadat do sebe. Jen asi trochu jinak, než jste původně mysleli... Past na diváka je dokonalá, a memento existenci, založené na paměti, taky. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)