Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (55)

Episode 6 (1992) (S06E06)

Nemám takový smysl pro detail jako spoludiskutující, ale i já si odnáším dojem, že závěrečný díl se zcela nepovedl, postavy najednou jednají zcela nelogicky a k vyřešení posledních záhad je zde použito příliš mnoho laciných zkratek. ()

Indagine sulla morte del commissario Cattani (1995) (S07)

Tento návrat zpátky k lokálním mafiánům mi hodně sedl. Sice ubylo duchaplných mnohoznačných rozhovorů a strategického plánování, ale tvůrci si dobře načasovali, že je třeba po nějaké době ukázat zase nějaké ty živočišnější primitivy, co chtějí vládnout městu, ale ani netuší, kdo tahá za nitky. Série si i nadále udržuje obrovskou kvalitu. ()

Episode 1 (1995) (S07E01)

Vracíme se tak trochu ke kořenům a k lokálním mafiánům, což seriálu prospívá. Komisní nihilista Cattani i klasický správňák Licata jsou minulostí, komisařským průvodcem nám bude tentokrát celkem mladý kluk, který není možná tak zarputilý, ale chce prostě dobře dělat svou práci, což postavě dodává něco navíc. Je ale pravda, že několika nelogičností, o kterých se zmiňuje Yarwen, jsem si všiml taky, a to nepatřím k divákům, které by takové věci trkaly do očí. ()

Episode 2 (1995) (S07E02)

Nebudu nic moc prozrazovat (ono se to u seriálu tohoto typu dělá stejně dost těžko), jen to, že se nám to moc pěkně rozjelo a lokální mafiáni a gangy mě baví. ()

Episode 3 (1995) (S07E03)

Stále víc mě baví, jak sedmá série jen v pomalých dávkách postupně odkrývá loutkovodiče, zatímco je divák zaměstnán překvapivě poutavými konflikty lokálních grázlů, z nichž někteří nevědí nic a druzí jen o trochu více. ()

Episode 4 (1995) (S07E04)

Už se nám to krystalizuje. Jedna skupinka nás opustí, což oceňuji, neboť ve hře šachistů by už ta banda negramotných opic trochu překážela. Ale přiznám se, že na mě by Xaveriovy přesvědčovací metody nezapůsobily. ()

Episode 5 (1995) (S07E05)

Díl, kde už se tradičně hraje o čas a o mrtvoly. Klasická odstraňovačka, jak jsme ze seriálu zvyklí, ale pořád mě baví. ()

Episode 6 (1995) (S07E06)

Žádné spojlerování, prostě celkem typický závěr další řady Chobotnice, od kterého jsem ale asi čekal trochu víc. ()

Lo scandalo (1997) (S08)

V osmé řadě si tvůrci udělali odbočný výlet do 50. let a do mafiánského pravěku. Trošku to připomínalo westernový film, bylo to chvílemi možná kostrbaté, rodící se typy mafiánů byly dost přímočaré, stejně jako přerody místních ometáků v bossovy gorily, ale díky tomu, že se to vešlo do dvou dílů (teď koukám, že deváté série na osmou navazuje, takže jsem zvědavý), šlo o výlet velice zajímavý a mě to neobyčejně bavilo. Vyšlo tady všechno, dokonce i odvážná sázka na jinou hudbu. ()

Das Verbrechen (1997) (S08E01)

Návrat ke kořenům. Ale ne k těm, kde byla Chobotnice 1, nýbrž k samotným počátkům vzniku mafií na Sicílii. S puškami (snad ještě z první světové) a s pomalým oťukáváním, co si lze na poli vydírání a přisátí se k velkým kšeftům dovolit. Tohle mi hodně sedí, neruší mě ani ta poněkud westernová stylizace. Velmi odvážná byla změna hudby, vyměnit Morriconeho, to už chce pořádný kus odvahy, ale tady vyšel. ()

Die Rache (1997) (S08E02)

Kterak Tano uzavřel svou první dohodu. I druhý díl z mafiánského pravěku se mi svou přímočarostí a dřevností oněch začátků líbil. Ale také je dobře, že to tvůrci vměstnali do dvou dílů, čímž i z této série udělali skvělý zážitek. ()

Il patto (1998) (S09)

I když jsem byl přesvědčen, že druhý výlet do dřevních časů mafie bude zbytečnou nastavovanou kaší zdařilé osmé série, tak nakonec jsem i tuto sérii sledoval se zaujetím. Mafiánští praotcové na to šli od lesa, bez velkých řečí a bez metafor nutících diváka k takovému zapojování mozkových buněk jako u sérií 1-7, ale přesto (nebo právě proto) jsou osmička i devítka příjemným osvěžením celého seriálu. ()

Der Verrat (1998) (S09E01)

Asi jsem vše potřebné napsal v celkovém hodnocení deváté série. Pokud se vám líbil výlet do dávnè minulosti v osmičce, bude se vám líbit i tato řada, která přímo navazuje. ()

Die Entführung (1998) (S09E02)

I v padesátých letech už se nám členové mafiánských klanů uměli krásně podrážet navzájem. Jenže tento druhý díl deváté řady už působí jenom jako natahovaná telenovela a vyvražďovačka v jednom. ()

Episode 1 (2001) (S10E01)

Problém poslední řady Chobotnice je v tom, že se tu moc kecá a málo koná. A když je těch keců moc, už to není ono. Takže Tanovo nadšení pro nové poměry v ovládání globálního finančnictví nebylo zdaleka tak působivé, jako když chtěl před lety kupovat Mezinárodní pojišťovnu. Celé takové divné, unavené a bez šťávy, zachraňuje to snad jenom démonický profesor Ramonte. ()