Chobotnica - L'ultimo segreto (1992) (séria)

Epizoda 6 (S06E06)

(epizóda)
Francúzsko / Nemecko / Taliansko / Španielsko, 1992, 1 h 54 min

Arkanoid

Jednanie aj s následným riešením uspokojivé. „Profesionálny“ zločinec o sebe prezrádza informácie, kade chodí a „profesionálny“ vyšetrovateľ k nemu nabehne bez známok utajenia a čo najhlučnejšie, veď predsa preto, aby bola aj nejaká akcia. Všetko zavŕši patetický pád do vody. Koniec tejto postavy mohol prebehnúť napínavejšie s ohľadom na jej zradu. Ďalší zločinec tvrdo pracoval počas série na svojom loose end, ktorý sa stal pre tvorcov potrebnou scenáristickou barličkou a urýchlením príbehu. Druhá prestrelka sa zdá byť reálna, aj keď zraniteľnosť a hlúposť strelcov je väčšia, než by mala byť. Ďalší zločinec príde presne na miesto, kde ho vedia policajti najlepšie chytiť. Náhle odhalenie tajomstva, ktoré pozná postava a nie divák, je, ako to už v tomto seriáli býva, nudné, málo napínavé a málo hrôzostrašné. Čo sa javí ako najhlúpejšie, je chytanie dôrazu zabahnenými rukami. Epizóda zlyhávala v akcii, postavách, príbehu, logike a všetko zjednodušovala, aby sa scenáristi nemuseli príliš zapotiť. ()

Yarwen

A máme tady finále, ve kterém smrtka seká kosou na všech třech stranách, a jednu z nich rozdrtí úplně. Která to bude a kdo je vlastně vítězem? Závěrečný díl se nevyvaroval několika hloupých scén, které spadají pod úroveň seriálu s tak skvělým renomé. Mám na mysli hlavně Santinovou reakci, když se neskutečně uřvaná Francesca rozhodla jít si zaplavat, zbytečně natahované závěrečné slzení u zdi s nápisy - mě také mrzí popravení a umučení lidé, ať už nacisty nebo komunisty, ale o tomhle tento seriál nebyl, nebo situace dvou gorilek čekajících na advokátku, ta vyjde z brány, oba ji vidí a oba vědí, co musejí udělat, přesto si jeden z nich neodpustí větu: "Vidíš ji? To je ona! Obrať to a jeď za ní!" Proč to? Každopádně šestý díl šesté série ode mě přesto dostává nadprůměrných 66%. Tano Carridi opět skvělý a kdo chce vidět Jirku Růžičku ml. jako arabského drogového bosse (a ta babka, co u něj roznášela čaje, je podle mě Helena Růžičková), má možnost zde skouknout mimo něj i další české herce (výborná závěrečná scénka s Hrušínským, dále Dejdar, Teplý a další). ()

topi80

Nemám takový smysl pro detail jako spoludiskutující, ale i já si odnáším dojem, že závěrečný díl se zcela nepovedl, postavy najednou jednají zcela nelogicky a k vyřešení posledních záhad je zde použito příliš mnoho laciných zkratek. ()