Chobotnica - Indagine sulla morte del commissario Cattani (1995) (séria)

Epizoda 1 (S07E01)

(epizóda)
Taliansko / Rakúsko / Francúzsko / Nemecko, 1995, 1 h 41 min

Arkanoid

Prvá epizóda má ešte krajšie, výpravnejšie kamerové jazdy, no len preto, že je prvá a v ďalších s tým už veľmi netreba počítať. Nová séria sľubuje nových záporných hrdinov aj nového kladného akčného hrdinu. Dočkali sme sa trochy sicílskeho rapu a mladého Gedeona Burkharda ešte pred Komisárom Rexom. Contiová so slnečnými okuliarmi vyzerá podobne kultovo ako Horatio Caine. Kaz na rýdzosti Sicílie, kde sa odohráva väčšina príbehu, je len Sankt Peterburg s ešte nejasnými zámermi postáv. Hierarchia väčších a menších šéfov mafie poteší, minimálne v spomienkach vracia do legendárnej prvej série, ktorá si našla aj najviac fanúšikov, minimálne na csfd. Hypnotické scény rozmaznávania dieťaťa mafiánom, ktoré ani nie je jeho a má svojho otca, ktorý je týmto človekom upozadený, rozohrávajú celú škálu emócií od žiarlivosti, nemého súhlasu, radosti aj cítenia cesty do pekiel a sú vrcholom epizódy. Škoda, že zápletky sú variácie tých predošlých, inak dobrý spád, atmosféra aj kamera na úrovni a Nuco ako hlavný záporný hrdina spoľahlivý, zaujímavý a neopozeraný. ()

Yarwen

Najíždím na první díl sedmé série, kterou jsem nikdy neviděl, a jsem poněkud rozpačitý. Jakoby seriál udělal několik kroků vzad. Jediné postavy, které nás provází z předešlých sérií, je (nyní už) prokurátorka Sylvie Contiová, která přijíždí na Sicílii vyšetřovat vraždu jedné malé ryby, která se chystala vypovídat, a hraběnka Camastrová, již známe z prvních dvou sérií, a která jediná zůstala naživu z celého tehdejšího mafiánského kruhu. Čím déle jsem se na tuto epizodu díval, tím více jsem kroutil hlavou - několik hloupých scén, které měly blíž k telenovele než k nejlepšímu detektivnímu seriálu. Když je v závěru zastřeleno dítě, říkám si, tak jo, tohle je syrová realita, já ty tři hvězdy nakonec dám. Ale holka nakonec tvrdí, že jej nechtěla zabít, jakkoliv jeho matku mohla střelit několikrát po cestě. Takže, je mi líto - nádherná hudba samotný snímek k nadprůměru nevytáhne a hloupý scénář nezakryje. Snad to bude v příštích dílech lepší, jinak se sedmá série zařadí na kvalitativní chvost celého seriálu. ()

topi80

Vracíme se tak trochu ke kořenům a k lokálním mafiánům, což seriálu prospívá. Komisní nihilista Cattani i klasický správňák Licata jsou minulostí, komisařským průvodcem nám bude tentokrát celkem mladý kluk, který není možná tak zarputilý, ale chce prostě dobře dělat svou práci, což postavě dodává něco navíc. Je ale pravda, že několika nelogičností, o kterých se zmiňuje Yarwen, jsem si všiml taky, a to nepatřím k divákům, které by takové věci trkaly do očí. ()