Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

De Large

Charizmatický Cattani, elegantný advokát Terazini, neruotická Elsa, zákerná hraběnka Camastra, nádherná Giulia Antinari, fantastický Tano Caridi, zábavný a zákerný priekupník Santa Cirino, skvelá talianska atmosféra, autentickosť mafiánskych prestreliek... a smrť. To je Chobotnica... ()

Moraldo

Jedna z nejlepších krimi co znám. Nejraději jsem měl díly, kde se objevoval slizký Tano, advokát Terasini a neuvěřitelně schopný Espinosa. A ta hudba.... naprosto nadpozemská záležitost. Ááááách. Neznám tísnivější atmosféru... ()

vykyn

tak trochu nekritické hodnocení..ale mě se zdá,že žádný jiný seriál si nejvyší hodnocení nezaslouží...hlavně první série..nejsem si jist,jestli seriál skutečně reálně ukazoval poměry mafie v itálii,ale seriál je to vynikající a vždy se k němu rád vracím ()

moorks

Tenhle seriál je jedním z vrcholných děl žánru krimi. Režisér Damiani je skutečný režisérský mistr a v tomto žánru osvědčený specialista. Skvěle navozená atmosféra, hudba, pomalé rozplétání všech tajemství a záhad mezi jednotlivými aktéry a v neposlední řadě vynikající herecké obsazeni v čele s Michaelem Placidem, který svojí životní roli zahrál opravdu velmi přesvědčivě, ale nesmíme zapomínat i na ty další Florindu Bolkan, Martina Balsama, Bruno Cremera či Mario Adorfa. Tolik hvězd a ještě v tak povedeném seriálu se opravdu nevidí. Je to televizní skvost a perla evropského seriálu. ()

montel

1. SÉRIE 6. dílů Komisař Corrado Cattani (Michele Placido) přichází na Sicílii jako náhrada za zavražděného policejního komisaře. Má za úkol vypátrat jeho vraha a nastolit na Sicílii konečně pořádek. Postupně se však zaplétá do nekalích praktik místní mafie a začíná jeho osamělý boj nejen proti zkorumpovaným policistům, úředníkům, bankéřům a politikům ale také proti nemilosrdným úsnocům a vrahům...První série je hodně rozjezdová a první tři díly se můžou zdát příliš zdlouhavé a nezáživné. Jakmile ale Chobotnice roztáhne pořádně všechny své chapadla, je jasné, že se jedná o absolutní kult s nezapomenutelnou hudbou a charismatickým Placidem. 75% ()

Shaman::..

Jelikož mě současné seriály začaly už trochu nudit, napadla mě myšlenka, že se podívám na tento seriálový klenot, který jsem měl možnost naposledy vidět ještě za "totáče" jako dítě. I po těch letech se jedná o výborný seriál. Sem tam by neuškodilo rychlejší tempo, rodinné dialogy už trochu zestárly, působí až trochu komicky, ale to ostatní... Atmosféra, syrovost, deprese, nekompromisnost, charaktery, celkový děj. Americké seriály se tento styl rozhodly nabídnout až s desetiletým odstupem. ()

migl

Corrado Cattani,nostalgia.Pozeratelné boli prvé 4 série,bez M.Placida to už stálo za hovno,šlo už viacmenej o znásilňovanie tohto skvelého krimi seriálu z prostredia mafie ()

romero24

Místy trochu natahované, ale i tak perfektní. I po legendárním "Já čekám" mně neurazily ani další dvě série s Davidem Licatou. Ostatní byly odpadem. ()

rafzaw

Tento seriál jsem viděl již v dětství, v té době jsem nepochybně nerozuměl celému principu fungování mafie a jejich struktur a s tím souvisejícímu marnému boji „státu“ proti ní. Po 25 letech se člověk na tento seriál dívá jinýma očima. Sám již obeznámený z médií a také z reálného života s fungováním podobných struktur u nás lze se jen modlit, abychom neskončili jako na Sicílii – „kdo neuposlechne, zemře“. Hustá atmosféra, realisticky zpracovaný děj a paranoidní prostředí všude kolem (i uvnitř policie) přináší divákovi rozporuplný pohled na marný boj hlavního hrdiny komisaře Cattaniho s mafií. Jen těžko si představit někoho, kdo by fandil „těm druhým“. Vyvstává však otázka, zdali má to vůbec smysl. Obdobně se v reálném světě musel cítit i vyšetřující soudce Falcone, který v této době také bojoval s mafií, a nakonec zemřel krutou smrtí. Drogy jsou svinstvo, avšak jsou to ohromné peníze, které se na obchodování s nimi vydělávají. Na Sicílii se do tohoto obchodu přímo i nepřímo zapojují všichni, chudí mají práci, bohatí perou peníze, dálo by se říct, že jim to všem vyhovuje, a to, že sem tam někdo kvůli závislosti na heroinu zemře, nu, nevadí… A v tom přichází komisař Cattani, který s tím vším, s tou chobotnici chce bojovat… ()

xentrixx

Zhlédnuto opět po třiceti letech a nutno říct, že i z tak dlouhého časového odstupu se seriál jeví stále kvalitně. Dokonce bych řekl, že mnohem lépe než současná žánrově příbuzná produkce, jež se veze na severské vlně, případně na mysteriózních počinech typu True Detective a jejíž diktát velí, že kulisy musí být co nejšedivější a nejponurejší, zloduši pokud možno co největší devianti, stafáž ta největší lůza a vyšetřující detektiv obvykle traumatizovaný podivín, případně drsňák v odrbané bundě, který má po celý čas jeden univerzální - nejčastěji nasraný - výraz v obličeji. Detektivky postavené na této šabloně se objevují jako na běžícím pásu, až to jednoho začíná nudit. U Chobotnice je to všechno obráceně - slunná Sicílie, vůně azurového moře, krásné pláže a stylové restaurace. Bílé košile, distingované vystupování, společenská smetánka a lidsky přirozený policejní komisař. Zdánlivá idylka, pod jejímž třpytivým povrchem se však rozlézá prohnilý blob. Název Chobotnice tak nevystihuje pouze rozsáhlou rozvětvenost mafiánských struktur, ale i onu záludnost tkvící v na první pohled poklidné a nádherně modré hladině, pod níž pomalu plave obrovský netvor, připravený kdykoliv smrtelně seknout jedním ze svých obludných chapadel. Seriál je nejen kvalitní, ale tématicky stále aktuální - viz kupříkladu pozadí nedávné, mafiánsky provedené a mafií objednané vraždy novináře na Slovensku. ()