Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

dr.fish

Povedený seriál, který mi v mnohém připomněl mého oblíbeného Červeného trpaslíka. Kovbojka křížená se sci-fi, co si víc člověk může přát. 80% ()

Prometheus69

Rozdíl mezi Farspace a Fireflly... je ten že u FS tvůrcům moc nezáleželo na tom aby jste to nebrali moc vážně... jako třeba v případě SG1. Bohužel v Případě FF tomu tak není a ty velmi pitomé chyby vata, keci keci KECI! Naprosto nezajímavé postavy a neuvěřitelně cáklá hlavní hrdinka (no tady spíš jen roští pro zpestření) a nuda kterou tenhle seriál přímo přetéká... Navíc ten otřesný western sound... k tomu opravdu není co dodat. Od tvůrců Fuffy a Agela jsem vážně takovou podpásovku nečekal. O to víc mě to irituje, že jsem z tímhle seriálem vůbec ztrácel čas... a že se rovnou nevrhnul na ten film. Že se tu pak někdo hrozně diví že ten seriál tak rychle zrušily... ani neřeším. Logiku ČSFD už dávno nechápu... a už mě to ani moc netrápí:) ()

Wallas

"Firefly je prostě bezva." - st39.6 S tímto prohlášením se plně ztotožňuji. Z filmařského hlediska je to velice špatný seriál, kdy kvalita jednotlivých dílů je velice kolísavá a i příběh v některých dílech je velice špatný a jednotvárný. Nicméně to všechno nahrazuje atmosféra a postavy. Malcolm Reynolds je druhý Han Solo, i když ke konci série (a obzvláště ke konci filmu) se chová až moc slušně a rytířsky, ostatní postavy jsou výborné a celou sérii hltáte jenom kvůli nim. Kašlat na příběh, kdo by chtěl příběh, když hraje country... ()

Klenotka

Předčasně ukončený seriál, kterého je obrovská škoda. Těžko říct, jestli by byl i v dalších dílech a sériích tak výborný. Ale i to málo, co tu Joss Whedon předložil, si zaslouží místo v mé osobní Top 10. Velký podíl na tom mají sympatičtí a dobří herci v rolích chybujících a normálně se vyvíjejících postav. Každý je něčím zajímavý, má svá tajemství, bojuje s loajalitou k lodi a kapitánovi, přesto drží pohromadě, protože "there was no place I could be, since I found Serenity". Znělka je mimochodem jedna z nejlepších a perfektně vystihuje děj seriálu. ()

Doudis19

Cesta k seriálu Firefly byla u mě poněkud opačná než u většiny fanoušků. Nejprve jsem si totiž zamiloval film Serenity, a bohužel až o několik měsíců později zjistil, že jde o celovečerní zpracování z doslechu neméně podařeného seriálu. Teď po shlédnutí posledního dílu musím říct, že moje opovržení nad studiem, které dokázalo stáhnout, tak vyjímečný seriál nezná mezí. Posádku lodi Serenity, nesourodou bandu těch nejsympatičtějších lotrů v celém vesmíru, kteří veškeré nastražené překážky a geniální zvraty překonávají s nadhledem, a hlavně vtipem tak vlastní, jejich svědomitému kapitánovi s nezaměnitelnou tváří Nathana Filliona. I když šlo jen o 14 epizod, Firefly si mě podmanilo. Ne tak hlavně svým mixem žánrů sci-fi a westernu, který mi osobně nepřišel nijak okouzlující(díly odehrávající se pouze v kosmu jsou bezkonkurenční), ale především svou lidskostí, lidskostí posádky, která i v nekonečné temnotě vesmíru a krutosti Aliance stále odolává a drží svojí světlušku (Firefly) naděje na lepší budoucnost. ()

filmmovier

Nádherný seriál, kterého je neskutečná škoda a za jehož zrušení budu Foxe nadosmrti proklínat. Úžasný mix sci-fi (které miluju) a westernu (který naopak vůbec nemusím) mi sedl naprosto skvěle a navíc dokonale funguje a Joss Whedon mi opět dokázal svou scénaristickou genialitu. Naprosto fantastická znělka, kterou nemůžu ani teď vyhnat z hlavy, krásná hudba, prostředí, efekty, samozřejmě zápletky (i když asi dvě epizody byly slabší) a hlavně hromada vtipu. Geniální Fillion a Baldwin, nádherná Summer a Jewel (ty jména prostě nejsou náhoda) a tak málo sci-fi prvků a ani to nebolí. S ničím si to nebere servítky, postavy mezi sebou skvěle fungují a Mal je Fillionova nejlepší role, ať si fandové Hradu na zabití říkají, co chtějí. Všichni tady už všechno napsali, a ani já nevím, co ještě přidat, tak jenom posledních pár slov na závěr - geniální, dokonalý seriál jeden z nejlepších ve svém žánru (ať myslíte cokoliv). Skvěle fungující hlavní prvky, jedna z nejlepších znělek a zatraceně málo epizod, ideál by podle mě byl tak pět (až sedm) sérií. Opravdu nechápu, jak mohli zrušit něco tak krásného a úžasného jako tohle. Take my love take my land. You canť take the sky from me. 100% a děkuji Primě COOL za uvedení na českých obrazovkách se skvělým dabingem. ()

Magneto

Trochu iný seriál,odľahčený a s postavami,ktoré si zamilujete...Je to taký mix westernov a Star Wars.Postava kapitána je úžasne napísaná a podľa mojho skromného názoru predčí svojimi hláškami aj Hana Sola...A pri týchto prednostiach vám budú vcelku jednoduché príbehy pripadať kráľovsky zábavné a chudobné spracovanie rozkošne milé.Nech žije SERENITY!!!! ()

Gothar

Tak po dopozerani zvysujem hodnotenie zo 4 na 5 hviezdiciek. Sam neviem presne popisat preco tento serial hodnotim najvyssou moznou znamkou, ale asi to bude hlavne zasluhou velmi sympatickeho obsadenia hlavnych postav, ktore spolu vyborne funguju. Serial je miestami velmi vtipny (hlavne 6. cast) ale najdu sa aj diely plne napatia a akcie, pripadne take, kde je z kazdeho nieco. Prepojenie s westernom je velmi originalne a pacilo sa mi. Tiez ma velmi prekvapilo a potesilo, ze vo vakuu skutocne nebolo pocut zvuk, na co vela tvorcov sci-fi (vedome) zabuda. Jedinu pripomienku mam k tomu, ze lod potrebovala na let vesmirom zapnute motory pocas celeho letu a po vypnuti motorov zastavi, co vsak v skutocnosti nie je pravda :) Ale toto je len malou skvrnou na inak velmi dobre zvladnutom seriali. ()

Mrkvič

Dobrý, ale jen dobrý. Občas je to dost trapné, občas zase jednoduše a přímočaře geniální. Snad žádná postava nedokáže pořádně zaujmout. Na akci se nedá dívat, protože je buď laciná s nádechem pitomosti, nebo je pitomá úplně celá. Přes to všechno je škoda, že zůstalo pouze u jediné serie. Firefly totiž zaujme vztahy mezi členy posádky, svým humorem a někdy i výbornými dialogy. Pokud nejsou - překvapivě - příšerně pitomé. ()

SG_ever

Sledovat to před pár lety, tak je to pro mě vážný konkurent Hvězdné brány jako mé jedničky na poli sci-fi seriálů. Ono to je asi příběhově i filmařsky lepší, ale člověk se zkrátka nestihne ztotožnit s postavami na tolik, aby si je zamiloval jako jsem to měl u členů SG-1 . Jinak to srovnání s SG vůbec nesedí, postavy jsou typově velice odlišné a seriál se snaží být v rámci možností více realističtější a zároveň "coolovější". Tak jako tak skvělá podívaná, které paradoxně nejvíce ubližuje fakt, že nebylo natočeno více sérií (minimálně 1 další by to sneslo). A samozřejmě podobnost jednotlivých planet i jejich technologická zaostalost je pro mě, jako fandu hi-tech záležitostí z Hvězdné brány místy trochu na škodu, zkrátka občas to autoři s tím "westernem z vesmíru" až přeháněli. (85%) ()

Johnnas

Neotřelý, na nic si nehrajícící, originální, vtipný,...tohle mě opravdu dokázalo pobavit. Takhle si přesně představuji něco lehkého před spánkem (pokud není k dispozici jedno dobře vychlazené:) ()

skrblik007

Jeden z nejgeniálnějších seriálů vůbec. Směsice precizně zvolených postav v nádherném prostředí vesmírné lodi a zapadlých planet a celková mytologie tvoří brilantní příběh. Zároveň je tento seriál jakýmsi obrazem lidstva. Každý má svá tajemství a je svým způsobem vyvrhel, ale je na první pohled bezchybná aliance ten správný systém? Posádka lodi Firefly chce jen svobodu. A ta hudba... to je senzace. There's no place I can be since I found Serenity. ()

Redswif

No když mě kamarád řekl: "Kouknise na Firefly, jeto perfektní mix westernu a sci-fi.", tak jsem si řekl bože to je ptákovina a zdvořile jsem odmítl. Pak o tom několikrát básnil a já se chytl, naštěstí. Po shlédnutí prvního dílu jsem se radoval a těšil na dlaší jak malé děcko. Po díle 14 mě bylo chmurno, že je toho tak málo. Perfetkní spojení dvou snad neslučitelných žánrů, vzniklo perfektní dílko. I futuristické použítí činštiny, což bohužel asi není zas tak nereálné. Příběhy jsou perfektní a tajemný reverend je taktéž perfekt. Vcelku evidetní chraktery, všechny však s jemným nádechem tajemna jsou přesně to pravé. Vážně škoda že toho nenatočily víc. ()

Maki89

imho best serial ever... skoda ze ma iba 14 casti... a na druhej strane to je mozno dobre, aspon si zachoval vysoku kvalitu - neobycajne spojenie sci-fi a westernu, anglictiny a cinstiny, akcie a vtipu - to su veci ktore Firefly robia jedinecnym a nezabudnutelnym serialom, clovek co vyberal hercov mal ocividne tiez stastnu ruku - kazdy sa na svoju postavu vyborne hodi a dodava jej svojsky smrnc... toto je proste serial ktory mozem pozerat kedykolvek a v akomkolvek stave - zrelaxuje, potesi... a 6. epizoda je uplne genialna ked ma clovek depresiu... mozem iba odporucat ()

Raven0

Parádní seriál, parádní kombinace westernu, sci-fi a vytříbeného humoru. Jako spousta dalších si zde také zafňukám, nad nespravedlností a hulvátstvím producentů, kteří tento velmi kvalitní seriál stáhli z obrazovek :-) ()

BS

Koncepčně skvěle zvládnutá western-space-opera, která dle mého redefinovala pohled jakým se můžeme dívat na space operu. Jistě někomu muže vadit téměř nulová provázanost jednotlivých epizod, ale ve výsledku zde máme 14 dobře namíchaných koktejlů, které si na nic nehrají a snaží se být prostě své. Firefly je jiste osobitý seriál ne každý si k němu najde cestu, ale moje srdce si tahle posádka získala. Škoda jen rychlého konce, jen štěstí, že navazuje film Serenity, kde se dozvíme vše podstatné. "You can't take the sky from me." ()

July

Nelogičností až hrůza. Ve vraku vesmírné lodi je gravitace, ani v technicky tak vyspělé civilizaci se neobjeví ani jeden robot, lidé dělají i věci, které i v současnosti obstarávají spíš stroje, všechno nejen zevnějškem, ale na planetách i úrovní techniky a společnosti připomíná Divoký západ, fyzikální zákony skřípou jako o závod... Tak proč tomu sakra dávám čtyři hvězdičky?! Protože i přes všechny tyhle věci mě tenhle seriál dostal. Firefly stojí hlavně na skvělých postavách. A především pobaví a je vcelku originální (aspoň co se zpracování týče; podobné zápletky jsme tu měli už tisíckrát). Málokdy se stává, že mi něco na seriálu tak evidentně dře, a přesto ho hodnotím vysoko. To je pro Firefly velké plus. ()

KitFisto

Prvky kvalitního westernu a nadupaného sci-fi v jednom. Pro tento seriál byla vybraná skvělá parta lidí a je velká škoda, že seriál byl zrušen po 14 dílech. Zajímavé taky na tomto seriálu je, že občas mluví nebo nadávají v čínštine a to se mi strašně líbí. :) ()

Gar-mogoth

Světluška v temné zahradě. V zahradě, ve které by jinak chyběl podobný seriál. Možná mu chvíli trvá, než dostane vaše srdce. Až vás ale vás dostane, tak vás už ani po brzkém ukonční jen tak neopustí. A je to taky důkaz, že fanoušci jsou mocnější zlotřilého studia. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)