Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

IZFNP

Moja najväčšia seriálová srdcovka. Milujem jeho humor, milujem jeho postavy, milujem jeho príbeh. Čo už milujem menej, je počet dielov. Tu budem parafrázovať Scary Movie: vraždiacimi psychopatmi sa nestávajú fanúšikovia seriálov, ale fanúšikovia zrušených seriálov ;) Whedon je seriálový génius, ktorý dokáže vytvoriť seriál napínavý a pohodový zároveň, dramatický, dobrodružný, komediálny, romantický i mysteriózny, s bandou nesúrodých, no skvele fungujúcich charakterov. Medzi postavami je chémia a whedonovský humor to len umocňuje. Navyše mal niekto opäť skvelú ruku pri výbere hereckého ansáblu. Vtipné, neotrelé, originálne, kreatívne. Kult, ktorý by si zaslúžil viac, než len pokračovanie vo forme (skvelého) filmu. ()

DaliborekD

Můj zdaleka nejoblíbenější sci-fi seriál. Výborné postavy, funkční pozadí, scénář, který je z části neuvěřitelně originální a zčásti skládá pocty westernovým a sci-fi klasikám a klišé. Fillion je frajer, jakých po vesmíru moc nelítá a zbytek posádky nelze taktéž jinak než bezmezně milovat. Nebudu tu bědovat nad zabedněnectvím studia Fox, buďme rádi, že Whedon nám stihl dát, byť předčasně ukončený, seriál, který se každým rokem zarývá víc a víc do srdcí fanoušků. ()

Taron

Geniální seriál. Člověk si tady najde snad všechno - napětí, humor, děs, odpočinkové díly, originalitu a určitě hodně dalšího. Například jako jsem se nasmál v šestém díle s "ženou" Malcolma, jsem se už dlouho nenasmál. Seriál je opravdu hodně různorodý, ale přesto si udržuje celistvost a změny nálady nikdy nepůsobí násilně. Takže i přes několik málo klišé , které se v seriálu objeví, musím dát 100%. ()

bramborak

Musím říct, že ikdyž se mi zprvu ten mix westernu a sci-fi trochu zajídal, zvykl jsem si na něj a po čtrnácté epizodě na mě sedla touha po dalších dílech a následná depka z toho, že žádné další už nebodou. Co mě na seriálu chytlo nejvíc, byly postavy. Každá má něco do sebe a dohromady tvoří neskutečně poutavý a příjemný příběh. Myslím, že kdyby měl seriál rekvizity a finanční rozpočet, jaký měla Serenity, nemuselo by to s ním dopadnout zdaleka tak náhle a rychle. Bůh ví, co však měli producenti z Foxu na mysli, když se rozhodli seriál zrušit. ()

cunicekb

Naprosto úchvatný seriál. V životě by mě nenapadlo, že lze zkombinovat scifi a western. Jak vidět, tato kombinace je dokonalá, ovšem ne každému by se to povedlo. K tomu přidaný suchý humor a skvělé hlášky. Jako správný seriál má dokonalého charakterního hlavního hrdinu a zmetky, kterým dá co pro to! :) ()

benny159

Naozaj kvalitný sci-fi seriál, kde každá z postáv má svoju vlastnú charizmu a nehrozí, aby pôsobila plocho. Všetkých si na palube lode Serenity zamilujete už po prvej časti. Zaujímavé prepojenie westernu so sci-fi. A zvláštne, že sa tam cestuje krížom krážom cez vesmír, ale za celý seriál ani jeden jediný mimozemšťan. Avšak v tomto kontexte je to skôr pochvala pre tvorcov, že dokázali vytvoriť takéto pútavé sci-fi len s ľudskou rasou. Pre mňa osobne najlepšia postava "Jayne" a "Kaylee" bola na zjedenie :) ()

hoffman.jan

Dovolím si říct, že Firefly je dnes už kultovní legenda, jeden z nejlepších (scifi) seriálů všech dob a naprostá povinnost pro každého fanouška žánru. Damn you, Fox ! ()

mArtinko5MB

Prvá časť ma dosť nudila, ale nevravím, že je to zlý seriál. Myšlienka je nápaditá, len ma to nejak nechytilo. Snáď sa ešte dokopem k ďalším častiam. ()

only_serials

ach jo... ACHO JO! Seriál s perfektníma postavama, skvělým námětem a tak neskutečným potenciálem do budoucna... I více jak 10 let od ukončení natáčení si stále říkám KÉŽBY.. ()

Dr.Bishop

Firefly mě nachytal s kalhotama dole. O tomto seriálu jsem neměl ani tušení, pak se mi jednoho dne roku 2008 (nějak) dostal do pařátů a já jen zíral. Originální spojení westernu a sci-fi (v takovém Star Wars kabátu) fungovalo skvěle. Rovněž posádka Serenity je směsice zajímavých charakterů a podivných existencí :), dále moc pěkně udělané planety a světy, na nichž se seriál odehrává (a má i obstojné historické pozadí) - no u čtvrtého pátého dílu jsem byl jasnej :) Pěkná ukázka toho, že lze vytvořit kvalitní sci-fi seriál, netradiční, s propracovanými postavami a navíc BEZ mimoňů (aniž by se nějak narušil ten správný "sci-fi dojem"), který u diváků zaboduje. Jako vždy se ale potvrdilo (už skoro pravidlo), že vše originální mimo hlavní proud stojící je nutné zašlapat do země, zničit, spálit, rozmetat popel do světových stran a ujistit se, že už nikdy nepřijde "na přetřes". Proklínám ty hovada ze stanice debilů Fox, pohřbili jste největší seriálovou sci-fi naději první dekády. Kvůli předčasnému konci se nemohly rozvinout "tajemné" a těžko čitelné postavy jako River, pastor Book...chtěl jsem vědet, jak to dopadne s Inarou, Kaylee, se všema...Shořte v pekle, svině, tohle je zločin. 95% ()

Myrddin89

"Světluška" je kouzelná! Opravdu. Tenhle seriál má v sobě něco, s čím jsem se nikde jinde nesetkal. Možná není v některých ohledech dokonalý, ale ten vtip, charisma postav, prostředí, kdy se sice dívám na sci-fi seriál, ale jakoby v něm ta sci-fi složka nebyla vůbec důležitá. Tenhle mix namíchal Joss Whedon opravdu skvěle, a opravdu mě mrzí, že mu nenechali více prostoru, v němž by se mohl seriál více rozvinout...díky tedy aspoň za Serenity! ()

psynoxious

Príjemná a zároveň odvážna sci-fi zmena! Kombináciou westernu a scifi u mňa zabodovali. Ale predsa je tu čosi vďaka čomu som musel useknúť jednej hviezde čepiec. V každom dieli si režiséri neodpustili nadrbať tam v tú najnevhodnejšiu chvíľu dáku čínsku hlášku. Celkom chápem ich zámer v poukázaní na dve svetové veľmoci (USA & China), ale prečo to sakra dávajú tak, že neviem či niekomu nadávajú alebo podpichujú alebo ironizujú a musím si ten čínsky žvást hľadať na webe. Aaach.. Objektívne to až taká hrúza nebola ale subjektívne ma to vedelo nasrať! ()

TinoArts

Prvú časť, respektíve cez prológ som sa dostal asi až na piaty pokus. Proste ma to nebavilo. Na prvý pohľad to vyzeralo ako neprehľadná vesmírna akčná kravina. Potom som sa jedného dňa (večera) odhodlal, a po pár minútach sa z toho stalo umelecké dielo, a všetkých 14 častí som si dal bez problémov za sebou ako maratón. (Môj prvý a posledný). Fakt špičkové, a bolo mi úprimne ľúto, že ten seriál nebude pokračovať. Nemal by som problém kľudne ani s ďalšími 5 sériami. Každopádne som rád, že seriál aspoň dostal relatívne dôstojné zakončenie v podobe filmu Serenity. 95% ()

W.Goldfinch

Firefly...Nejlepší sci-fi seriál a pro mě ten nejlepší seriál vůbec. Velmi originální a netradiční nápad spojit western se space operou a velmi to funguje. Na tohle se můžu dívat pořád a nikdy mě to neomrzí. Neuvěřitelně sympatické postavy, skvěle napsané dialogy, jedním slovem úžasné. Při natáčení si to herci museli užívat. Velká škoda, že to zrušili po tak málo epizodách, aspoň trochu to však vynahradil celovečerní film Serenity, který není tolik povedený, ale taky má něco do sebe. ()

ESNYR

Po nadšení všech kteří psaly "Od pátého dílu se to rozjede" nebo "Stačily 3 díly a byla jsem chycená" či další nadšené výkřiky jako " Ze začátku nudný seriál, který po pár dílech máte problém přestat sledovat" jsem si řekl že se teda podívám taky. Vydržel jsem z velkým úsilím 4 díly, které byly nudné, prázdné, ukecané, nezajímavé a nic se v nich prakticky nedělo. Popohnal jsem tedy šipečkama pár dalších dílů, aby se ubezpečil že tyto nadšené ohlasy nezdílím. Dám tomu 1 hvězdu za slušně propracovaný vesmír. Westrn ~ Sci-fi nevadí. Vadí ta nuda která z toho leze v každém záběru (Nezapoměl někdo říct Moreně Baccarin, že když nebude stárnout, tak jí budou lidi podezírat z nekalých praktik ? Ta ženská vypadá po těch 13 letech pořád stejně) ()

route60

Jak se mi nelíbí Serenity tak seriál Firefly ho překonává o několik tříd a těch 14 dílu je sice málo ale zato zábavných. ()

hwnd

Scifky mám rád, takže takto vysoce hodnocený seriál mi ve watchlistu prostě nemohl chybět. Bohužel sledovaní končím s naprostým nepochopením, jak se kolem něčeho takového mohl utvořit takový silný kult a kde se to skvělé hodnocení mohlo vzít. První dojem byl, že měl někdo v šuplíku všemi producenty zavržený scénář na místy i vcelku vtipný western, který teď z nouze vytáhnul, pár dostavníků a měst zaměnil za vesmírné lodě, semtam nahradil koně vznášedlem (nezapomenu na příjezd zlounů v epizodě "Heart of Gold", jsem nevěděl, jestli se smát, plakat nebo bušit hlavou do zdi) a ejhle, máme super scifi seriál a to nám tam zůstala halda koňů a producírování s kolty, které jsou proklatě nízko. Hned první epizoda po pilotu tuto teorii prostě potvrzuje, vesmírné dobrodrůžo, které začíná vyloupením vlaku? No to sorry... Pokud bych měl něco pochválit, tak to jsou herci a jejich výkony, nemohli udělat o moc víc, a to, že je tam pár epizod, které mě opravdu pobavily a víceméně zachránily moje hodnocení od odpadu (třeba Shindig, Jaynestown, obě epizody se Saffron). Pak už moc k pochvale není. Děj prakticky postrádá nějakou globální dějovou linku, až na asi 2 výjimky je úplně jedno, v jakém pořadí na to koukáte (možná proto snad nejsou 2 tvdb, které by měly epizody ve stejném pořadí). U postav mi chybělo nějaké hlubší prokreslení. Možná to bylo v plánu na další série, ale moc tomu nevěřim. Naznačená úroveň civilizace je na dobu kolonizace vesmíru neuvěřitelně směšná (nikoli vtipná). Samostanou kapitolou by pak byla ta jejich kocábka ať už vzhledem, velikostí a nebo jejím vnitřním vybavením. Evidentně nevlastní FTL, ale partička si brázdí galaxii celkem vesele a luxusní ťapka je furt stejně krásná. Atd, atd. Prostě za mě ne, už jsem viděl lepší jak scifárny, tak komedie. ()

Tartalus

Velmi kvalitní sci-fi seriál, který byl ukončen příliš brzy. Ze začátku si budete muset na styl Firefly zvyknout, ale po pár dílech přijde láska. Krásné propojení sci-fi s prvky westernu doplněné o podmanivou hudbu. Postavy jsou sympatické a chemie funguje na jedničku. Celé dohromady to skvěle ladí a je to velmi zábavné. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)