Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Gesicht

Asi největší škoda nedokončeného seriálu v historii. Výborné sci-fi, kde nenarazíte na žádné mimozemšťany s podivnými nálepkami na čele, ale za to na neotřele "ošoupaný" svět westernového střihu. Kvalita epizod sice místy klesne jen na lehký nadprůměr, ale stejně se těšíte na každý další díl. Pokud by se měl oživit jen jeden seriálový projekt, hlasuju pro Firefly. ()

numan

Slušný sci-fi seriál, který o5 skoro dřív skončil, než začal. Bohužel nepřístupný pro nepřátele country - hudba s vůní spařených kravinců je tu všudypřítomná (v navazujícím filmu Serenity je všechno lepší - od herců přes efekty až po soundtrack). A taky jeden pohozený klenot: "Každý člověk, kterému někdy postavili sochu, byl svým způsobem zkurvysyn". YO! :oD ()

RozaMadMax

bomba. Nejdřív jsem sice viděl serenity, ale to vůbec nevadilo. Výborná hudba a namíchat scifi a western dost dobrý. Super hlášky. Jediné co vytknout, že to utnuli tak brzo. Škoda no. ()

Sajaman

Joss Whedon je mým oblíbencem už od dob Buffy. Navíc jsem fanda sci-fi seriálů, takže byl pro mě tento seriál povinností. A tradičně nezklamal - skvělé hlášky, zajímavé postavy, vtipné scény a mix westernu. To bylo to pravé ořechové. Akorát škoda, že seriál nepřežil první sérii. Alespoň byl ukončen celovečerním filmem. ()

Yeah(c)

Upřímě opravdu nechápu, proč jej ukončili. Seriál je vypiplanej do detailu, prefektní prostředí, politický systém, jednotlivé světy a jejich základy fungování, vše velmi přesvědčivě naservírováno. Ano má cyhbu. Některé díly jsou opravdu výrazně horší než-li většina ostatních ale i přesto jsou nadprůměrné. Obrovská škoda že tento projekt skončil, zvláště pro fanoušky klasického Sci-Fi. Asi tak by to řekla jistá psotava z předposledního dílu...: S***ky jako tak jde čas a apod. točej 2000dílů, Firefly končí po 15ti, je to spravedlivé? ()

Zolanda

No dobre možno 4,5 ale závislosť tu vzniká postupne a po odpozeraní všetkých dielov, už nemôžem ísť celkom úprimne ani na 4. Zo začiatku mi to prišlo ako celkom bežné zápletky v príjemnom prostredí. Nie je to pravda. Po čase síce snaha za každú cenu odlíšiť sa od zabehnutých šablón stane rovnako predvídateľná ako keby sa ich tvorcovia držali, a dej sa dá s až desivou presnosťou predvídať, závan sviežosti ostáva. Navyše občasné preskakovanie dialógov do čínštiny je detail natoľko očarujúci že si zaslúži hvietzdu sám o sebe. Hoc desivé je už len predstavovať si, ako by si s tým poradil prípadný dabing. ()

Fritoll

Jeden z nejlepších seriálů co jsem viděl. Škoda že má jen tak málo dílů určitě by si zasloužil podstatně víc. Jak vidím některé novodobé seriály, tak se mi z nich chce zvracet a mají třeba i 10 řad, a takovýto kvalitní Sci-fi-western seriál zruší. To je zkrátka na hlavu padlé. ()

Naby

Velice zajímavý počin "kovbojského" sci-fi kde se skupina lidi snaží přežít každý další den. Každý díl je velice originální, protože byl ovlivněn "nožem na krku" samotného tvůrce Josse Whedona. ()

MaryLou

Takový sci-fi western mezi hvězdami, pro mně velice příjemná kombinace. A navíc to má krásnou hudbu (ano, ta mě uchvátila snad ještě víc než seriál :-D... i takový býva život). Kápo Mal je správný sympaťák -tak tomu ale zřejmě je i u jiných seriálových kapitánů-, nechybí nějaké ty pletky a zápletky a bum, ani nevíte jak, je tu konec dílu. Fakt pěkné dílo. ()

Mer-Em

Vzhledem k tomu že sem od toho nic moc nečekal a vůbec mi nešlo dosebe spojení westernu a sci-fi, tak sem byl velmi velmi mile překvapen, je to opravdu super, nádherná hudba, výborné postavy (herci), i příběhy jednotlivých epizod kde nezáleží "jen" na osudu celé galaxie, ale i na jednotlivcích a kde je to hlavní prostě jen "Letět dál" ()

Naranyan

Hledám znovu cestu k Firefly a doufám, že v tomto seriálu naleznu, co mi dřív snad zůstávalo skryto. Viděl jsem mám dojem 1 epizodu a druhou pak vypl. Opravdu mě to moc nebavilo. ()

RoyBatty444

Firely je legenda medzi sci-fi seriálmi, a to preto lebo oslovil toľko ľudí z nie sci-fi zázemím čo sa nepodarilo žiadnemu inému kulťáku s touto pečiatkou. Som odchovanec a milovník Star Trek-u, ale len Firefly mi dovolil vcítiť sa do deja a prežívať každú sekundu s jeho postavami akoby som tam bol. Nehorázne stiahnutie prinieslo veľké sklamanie a mnoho nezodpovedaných záhad, ale hlavne smútok za dobrým pocitom, ktorý vo vás vyvolá len pár hodnotných kúskov, z ktorých Firerly jeden je. Seriál žije vo svojich fanúšikoch a možno sa niekedy dočkáme pokračovanie aj v TV forme. Jeden citát, ktorý stojí za všetkými zo 6-tej časti :"ak ju zneužijete prídete do špeciálneho pekla pre zneužívateľov malých detí a ľudí čo v divadle rozprávajú." ()

CutterT

Joss Whedon vytvořil něco, co se jen tak nevidí a pro mě osobně bylo zrušení Firefly největší tragédií v dějinách kinematografie. ()

Reesha

Proc davam 5*? Prvni dil mi nic nerekl, druhy trochu vic a pak si me to podmanilo. Zacal jsem kazdy charakter milovat a hrozne me zajimalo co se s nimi bude dit dal. a skonci to samozrejme v nejlepsim... velka skoda! Za tohle bych podepsal i petici... ()

platzman

Po šestém díle (Our Mrs.Reynolds) je to jasné - zhruba za 10 hodin se půjdu přidat do všech skupin "I hate Fox" které najdu... A stačilo "tak málo" - aby hrdinové bez bázně a hany neřešili vše dle hyperkorektních představ o cti (čti "jako idioti"), ale tak jak se jim právě nejvíc hodí. Sice tím překvapí jen poprvé (pak už to čekáte), ale užívat si to budete i napodvacáté. A je to tady. 14 díl skončil a já se jdu zapojit do facebookove podpory obnoveni serialu, po vzoru Sheldona si pripisu Ruperta Murdocha do seznamu zradcu a budu snit o tom, ze jeste nekdy par dilu svetlo sveta spatri. EDIT po třetím shlédnutí: Vícenásobné sledování jen znamenalo, že jsem si oblíbil i dříve méně oblíbené díly. Škoda že jakákoliv možnost pokračování byla zaříznuta Serenity... Pořád bych se chtěl dozvědět víc o reverendu Bookovi. (a rozhodně ne jen to málo v Serenity) Počkal bych si, jak Inara prozradí Malovi že ... (viz comicsy). Chtěl bych věřit v lepší řešení “River” než bylo to nutně uspěchané v Serenity. Jayne by zřejmě časem jako zajímavý twist adoptoval nějakého sirotka:). Ta dokonalá vychcanost omezená jen nízkým IQ se postupem času hezky rozpouštěla. ()

Radoušek

Sci-Fi seriál podle mého gusta. Tenhle seriál dokáže pobavit a dojmout kam se na něj hrabou další sci-fi kousky. Ten svět prostě musíte žrát. I v těch pouhých 14 epizodách se naplno sžijete s postavami máte je rádi a prožívate jejich cestu úžasným vesmírem. Je obrovská škoda, že Foxové tenhle seriál zařízli takhle brzo, protože potenciál Firefly byl velký. Tak alespoň díky za Serenity. ()

Anatar

Po čtyřech dílech si dovolím hodnotit a to plným počtem. Je to zábavný, napínavý, vtipný a ty western prvky v kombinaci jsou skvělý! Postavy dobře napsaný i vybraný. Tady není o čem váhat. Jen škoda, že natáčení bylo ukončeno tak brzy. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)