Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

konysua

Nasrali mě, že to zrušili. Firefly mě dostal ve všech ohledech. V seriálovém univerzu a vlastně celkově se naprosto vymyká všemu co znám. Ano, je to mix sci-fi a westernu. Avšak hlavní jsou ty malé rozdíly. Čínské nadávky a klení. Zbytečně nepřeplácané kulisy. Herci vypadají jako z béčkových filmů, ale dohromady tvoří velice schopný tým s obrovským charisma (hlavně Mal). Všech 14 epizod jsem hltal a každá mě dokázala překvapit svou originalitou a propracovaností. Jemný humor tomu dával šmrnc i ten lehký nádech erotiky. Rozhodně nejlepší sci-fi seriál, který ve mně zanechal smutek a určitě nejsem sám. 10/10 ()

Vanguard77

S Firefly to vůbec není jednoduché. Nebýt toho, že byl seriál brutálně ukončen po čtrnácti dílech, mohli jsme mít krásně zapletený a snad i rozpletený příběh posádky téhle vesmírné krásky. Takhle to všechno je náhle useknuto a shrnuto v jednom krátkém filmu s názvem Serenity, který není špatný, ale odkazu seriálu podle mě bohužel nedostál. A tak nám místo toho zbyla "jen" legenda, jeden z nejtragičtějších seriálových osudů. Tolikrát se fanoušci dovolávali vzkříšení, tolikrát jsme se nedočkali. Začínám se bát, že už se ani nedočkáme. Jedna věc je ale jistá, Firefly rozhodně stojí za to vidět. Úžasný sci-fi seriál se zajímavými prvky westernu, pro mě nejpříjemnější je hudební stránka. Už jsem Firefly viděl přinejmenším čtyřikrát a vím, že to nebylo naposled. Neskutečně sympatické postavy a nadčasovost seriálu mě vždy přitáhnou zpět. ()

minima

Výborná kombinace Sci-fi a westernu. Kultovnost je téměř zaručena, už jenom tím, že jej zrušili. Na jednu stranu je to ohromná škoda, protože je to seriál opravdu kvalitní, dle mého, na stranu druhou je to možná dobře, protože se aspoň nestihl dostat do šedivých vod průměru, nedej bože podprůměru. Skvěle obsazené postavy a příběhy, sic často jednodušší, jsou chytlavé a zábavné. ()

Sedliak

Originalita. Úžasné Dialógy. Krásne vykreslené charaktery. Perfektné obsadenie. Malcolm Reynolds. Povinnosť pre fanúšika sci-fi. Vlastne povinnosť pre všetkých. Odkaz Firefly stále žije. Na požiadanie možem poslať skvelý komiks alebo fan-fiction (nie mnou robené), na nete je toho kvantum, pár vecí aj v češtine. ()

Tremono

Kvalitní scifi seriál ve westernové atmosféře. Obsazení je výborné, vlastně žádnou z postav si dříve či později nemůžete nezamilovat (Nathan Fillion coby kapitám Malcolm Reynolds, hodně podobný charakter jako John Barrowman v seriálu Torchwood), ovšem chce to čas - postupně se odhalují spolu s historií i motivy jednotlivých členů posádky, vztahy mezi nimi, aniž by to sklouzlo do kýčovitýho patosu. Velkým kladem je právě kvalitně zpracovaný uvěřitelný svět, kde nejsou zkratky (ani zkraty), přesto si plyne svým tempem a ostrůvky civilizace hýří životem v jinak pustém a nepřátelském vesmíru - a zároveň tvoří větší celek. Škoda ukončení seriálu po první serii, holt to se dobrým seriálům stává. Dobře alespoň za navazující film Serenity, který je u mě o hvězdičku výše. * Konečně někdo pochopil, že angličtina nebude nutně výhradním jazykem budoucnosti. Ni chao! ~ Take my love, take my land ~ Take me where I cannot stand ~ I don't care, I'm still free ~ You can't take the sky from me ~ Take me out to the black ~ Tell them I ain't coming back ~ Burn the land and boil the sea ~ You can't take the sky from me ~ There's no place I can be ~ Since I've found Serenity ~ But you can't take the sky from me ~ ()

Ocelotr

Největší počet sympaťáků na centimetr čtvereční, co jsem kdy v jakémkoliv seriálu viděl, opravdu všichni jsou skvělí (i JAYNE). Jen si jako každý kdo viděl také postesknu - jak sakra mohli takovouhle parádu zrušit :-( ()

RobbieM@N

Whedona prostě nemusím, nevím proč, ale například ta westernová stylizace mi prostě vadí a nemohu ji vstřebat. Efekty jsou samozřejmě špatné, ale na TV nadstandartní. Je v tom částečně vidět proč se to asi tak líbí, já jsem u toho však usínal nudou hned po prvních 10 minutách a se zapřením dokoukal první díl. Nutno poznamenat, že jsem Firefly dal šanci už dvakrát, ale i napodruhé mi to připadá hrozivě nudné. ()

Safir

Celkem dobrý seriál, ale není to ten typ seriálu který vás kousne a už nepustí. Možná je to tím, že prostě nebylo natočeno dost dílů aby se příběh a postavy pořádně rozvinuli. Hodně příběhů mě vážně bavilo, ale byly tam 2 nebo 3, které vyloženě nudily. Hlášky byly také dobré, takže celkově bych dal tak 3,5* až 4*. Vzhledem k přemrštěnému hodnocení tady na CSFD ale dávám jen 3*. ()

mikhail

Scifi reznuté westernom? Áno dá sa a nemusí to dopadnúť tak tragicky ako v prípade Kovbojov a votrelcov. Základom je dobre namiešaná chémia postáv a nádherná Morena Baccarin :o) Veľká škoda, že tvorcovia nevypočuli hlasy miliónov fanúšikov tohto seriálu a nepokračovali v natáčaní. Seriál mal šancu stať sa najoblúbenejším scifi desaťročia. No neva aj podľa hodnotení fanúšikovská základna nielen na ČSFD je obrovská, tak sa snáď raz dočkáme pokračovania. ()

Back_At

Výborní sci-fi seriál od Josse Whedona, který dal vzniknout geek legendě Malcolmu Reynoldsovi/ Nathanu Fillionovi a který bohužel nedostal šanci, ikdyž po světě má spoustu fanoušků, stále. :) Důkazem je obsazení Firefly na comic conu. ()

Esdälon

Malcolm Reynolds is THE captain. Aby se mi postavy nějaká sranda série dostaly pod kůži se mi fakt nestává. Naprosto geniální zábava, u které chybí minimálně dalších pět řad. (Použití čínštiny místo anglických nadávek posílá dusivé záchvaty smíchu skoro do bezvědomí. Pět. Pět. Pět. Pět. ()

RyanRainheart

Jednoznačně moje nej srdcovka mezi seriály vůbec. Opravdu nechápu logiku šéfů ve FOXU, když tento skvost po 14ti epizodách zrušili. Seriál nabízí mix westernu a akce, vše se odehrává ve vesmíru a kupodivu se tu místy mluví čínsky. Posádka Serenity je neuvěřitelná, já si ji zamilovala hned od začátku. Nathan jednoznačně k sežrání. ()

Ajka1

Joss Whedon nám už mnohokrát dokázal, že je mistrem v tvorbě nových světů. Navíc se nebojí skloubit dohromady i zdánlivě neslučitelné. Ať už se jedná o postavy a prostředí, ve kterém se jeho počiny odehrávají, nebo o žánry, které jsou vždy nejednoznačné. Firefly je dle mého názoru vrcholem Jossovi barvité fantazie a tvořivosti. V téhle vesmírné kovbojce spojil dohromady mnou dva nejméně oblíbené světy a stvořil z nich něco neopakovatelně přitažlivého. Zaručeně nejsympatičtější a nejpropracovanější postavy v celé televizní éře - o samotných hercích ani nemluvě, zcela určitě 100% originální námět, unikátní neokoukané prostředí a klasická Whedonovská porce ironických hlášek a popkulturních odkazů. K téhle předčasně ukončené sérii jsem měla dlouhou dobu veliký odpor a odmítala jsem se na ni podívat, až konečně jednoho dne... A prozřela jsem! Bizarní svět Firefly si mne získal a už nepustil. Proto se ani trochu nestydím a dávám tomuhle televiznímu skvostu maximální možnou známku. P.S. A po shlédnutí Firefly si nezapomeňte sehnat film Serenity ;-) ()

Vocoun

Svůj 100. komentář na ČSFD jsem si chtěl schovat na něco speciálního a volba nemohla padnout na nic lepšího než Firefly. Pozoruhodné jak se tak krátký a přiliš brzy zrušený seriál může tak nesmazatelně zapsat do historie. Jsem zastáncem názoru, že právě ono brzké zrušení udělalo ze seriálu takový kult. Netvrdím, že další série by nebyly stejně skvělé ale dříve nebo později by se to až příliš zamotalo a začalo upadat. Takhle se sice nikdy nedozvíme pravou podstatu všeho co se dělo a všech tajemství ( Serenity beru jakou pěknou snahu o ukončení, nicméně rozhodně to nevysvětlilo vše, spíš nic), ale zase to tajemno z toho dělá takový klenot. A čím že je tenhle seriál tak skvostný? V první řadě fantastickým obsazením, kdy si musíte zamilovat snad každou postavu. Samozřejmě tomu vévodí výborný Fillion, kterého od té doby mužu fakticky ve všem, ale ani náhodou bych nechtěl křivdit ostatním postavám, všechny jsou skvěle vymyšlené se svým vlastním tajemstvím a rozporem v duši. Také kombinace sci-fi a westernu funguje výborně, spolu se skvělými hláškami a vtipem, který se v takovémto seriálu moc nevidí. Samozřejmě všechny epizody nejsou uplně stejně vyvážené, ale některé jsou opravdu tak skvělé, že ty trochu nudnější člověk přejde. Mohl bych tu psát traktáty o tom proč a jak je tenhle seriál skvělý, ale každý si musí udělat obrázek sám. A pro ty, kterým se to nelíbí, je připraveno místěčko ve special hell, spolu s lidmi, kteří mluví v kině :) 5* 95% ()

yaqwsx

Nejsem fanoušek sci-fi a většinu produkce z tohoto žánru považuji za hlouposti. Ale najdou se i výjimky - Firefly je jednou z nich. Ačkoliv dle mě kvalita dílů hodně kolísala, některé epizody jsou prostě nezapomenutelné a člověk je hltá jedna báseň. Postavy jsou zajímavé, ale relativně dlouho mi trvalo, než jsem k nim přilnul. Stylizace seriálu je zajímavá, ale něco ve mě mi pořád říkalo, že to nebylo úplně OK a něco tomu chybělo. I přes všechna má ale je Firefly seriál, který má spoustu kvalit a stojí za to se na něj podívat. ()

Kutkey

Výborné dílo, všichni herci do svých rolí přesně pasují. I když to není komedie, nejednou jsem se zasmál. Celý seriál působí strašně přirozeně a je velká škoda, že nebylo natočeno více částí. ()

mrclTV

OK, keď som si narýchlo prečítal o čom to je, zaujalo ma to. Koncept westernu v sci-fi prostredí, zaujímavé. Len som nevedel, že je to až taký western. Kolty po bokoch, jazdenie na koňoch, pašovanie nákladu, prestrelky - úplný divoký západ. Len na konci dielu nejazdia do západu slnka v dostavníku ale na vesmírnej lodi. Koncept nie je zlý, práve naopak, páči sa mi. Rekvizitári mali eldorádo a tvorcovia ušetrili, veď sa použili predmety snáď zo všetkých období od čias občianskej vojny v USA, cez steampunk, až po sci-fi hračičky. Čiže forma je fajn. ALE obsah je prázdny! Veď to je strašne jednotvárne a predvídateľné. Prvých päť častí je úplná vzájomná kópia a ucelený dej takmer neexistuje. Základná dejová linka prakticky každého dielu: hľadáme prácu, nájdeme prácu, ideme do nej, nejako sa to komplikuje, komplikácia je vyriešená bitkou v bare/prestrelkou, zatiaľ čo jeden člen posádky je zranený (pozrite si, ako to tvorcovia striedali, lenže postáv je málo a od siedmej časti sa aj v tom už opakujú) a v závere kapitán povie, že všetko išlo podľa plánu. Jediné ako tak zaujímavé postavy sú kapitán a mladé dievča. Ostatné postavy su nielen nevýrazné ale aj zle zahraté nesympatickými hercami, ktorým to absolutne neveríte (hlavne lekár a Kaylee my dvíhali tlak, vždy keď boli na scéne). Šiesta časť je jednoznačne najlepšou, aj keď podľa prvých 5 minút sa skôr zdá, že bude najhoršia. Tvorcovia zmenili štýl a z dramatického žánru sa dali na čistú komédiu. Asi po prvých častiach zistili, že klesá sledovanosť, tak to chceli zachrániť zmenou žánru. Mne sa to páčilo, tak mohli vyzerať aj ostatné prvé časti. Naopak ďalšie časti idú opäť dolu vodou starými koľajami a sú ešte menej zaujímavé a až nudné, napr. 10. a 11. dosahujú nové dno v seriáli, veľmi slabé. Tých pár aspoň trochu lepších častí (napr. 13ta a posledná) nevytrhnú Firefly na vyššie hodnotenie. Jednoznačné sklamanie a nerozumiem ostatným hodnoteniam. Seriál bol useknutý v strede ničoho (celková dejová linka sa prakticky za 14 dielov nepohla) a tých pár otázok nechávajú tvorcovia nezodpovedaných. Len to chcem vedieť, prečo tam rozprávajú po čínsky??? (dobre, to sa doviete, keď sa začítate do sekcie zaujímavosti, ale iba zo seriálu to nemáte šancu zistiť) ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)