Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

sonnak

Jako kdyby Whedon už od začátku věděl, že první série bude zároveň i poslední, a tak natočil parádní jízdu od pilotu do finále... s několika kratšími, ale stále velice příjemnými zastávkami. Po delší době jsem si to dal znova včetně konečného Serenity, a popravdě z toho nemám o nic slabší pocity, než jsem měl před několika lety, když jsem to viděl poprvé. Úvodních 5 dílů je hrozně super, od šestky nahoru je to už bomba a vyvrcholení v Serenity, i když trošku spěšné, je neskutečně emočně silné a nezapomenutelné. Nejspíš si to neuvědomíte během projekce, ale až po samotném konci, kdy se vám to všechno rozleží, pak zjistíte, že máte strašnou chuť na další, že se nechcete loučit s tímhle Whedonovým vesmírem v čele s neskutečně sympatickými postavami. Problémem mnoha seriálů bývá, že si k charakterům buďto nevybudujete dostatečný vztah, a nebo je scénář natolik nenápaditý a předvídatelný, že si můžete být jisti, že se nikomu nic nestane a tak zůstává celý potenciál absolutně nevyužitý. A Firefly je přesným opak... postavy budete MILOVAT a budete se MODLIT, aby to dopadlo dobře, protože o průstřely, řezné rány, výbuchy a nebezpečí všeho druhu není nouze. Množství detailů, návaznost, neskutečná nápaditost, nepředvídatelnost, spád, funkční emoce, skvělý humor, neskuteční herci (kteří jsou celou duší i tělem svými postavami), chemie postav, dialogy, solidní logika, zkrátka zábava se vším všudy... otázkou zůstává, jestli by Whedon dokázal ukočírovat další série stejným způsobem a jestli by nepůsobily jako pachuť po takhle výborném a uceleném úvodu, ale to už se nikdy nedozvíme. Nezbývá, než se zas a znovu těšit z klenotu, kterým Firefly je. ()

BloodyVamp

Firefly je unikátním mixem zdánlivě neslučitelných žánrů- scifi a westernu (a čínštině). Tomuto geniálnímu dílku se dostalo jen 14 (!) epizodám a seriál byl údajně pro nízkou sledovanost producentskou společností Fox zrušen. Naštěstí si Firefly zamilovaly po celém světě miliony fanoušků, kteří si vymohli alespoň neméně kvalitní filmové pokračování Serenity. Firefly sice absentoval výraznějším příběhem, příběhy tedy na sebe nenavazují, ale tento fakt nahrazují vynikající scénáře pro většinu epizod (z nichž skutečně není průměrná ani jedna !) a jak to ve Whedonových seriálech bývá, skvěle napsanými postavami, které jsou ztvárněny charizmatickými herci (Nathan Fillion, Alan Tudyk, Adam Baldwin, Morena Baccarin, Gina Torres ...), které často výborně hláškují. Důraz na postavy je tu ze všech Whedonových seriálů největší a opravdu to není na škodu. Vztahy mezi nimi jsou to nejzajímavější na seriálu. Styl vyprávění v žánru nemá obdoby, důraz je zde kladen na realističnost (dokumentární roztřepaná kamera, absence zvuku ve vesmíru). Firefly je zkrátka unikátním kouskem, který by neměl uniknout žádnému fanouškovi. ()

blackrain

Jo,Jo, jo. Na první pohled typická space opera, která je velmi originálně prokládána westernovými prvky. Létání vesmírem se střídá s klasickými přestřelkami na dalekých planetách, kde jsou moderní zbraně ještě příliš drahé a nedostupné, totéž platí i o dopravních prostředcích. Proto se střílí z revolverů a jezdí na koních. Jde to i bez mimozemšťanů (Star Trek atd.). ()

Naslund

Odkud se bere tak úžasné hodnocení na imdb je mi záhadou. Seriál není špatný, ale 95% mě bude ve snech strašit. Co mi opravdu vadilo, byl dosti odfláknutý scénář. Na pozadí je sice nějaký zajímavý svět, ale ten se divákovi nijak nerozkryje, a ten je pak uvězněn v malinkém příběhu, kde se mu ničeho poznávacího nedostane. To by ani nevadilo, kdyby všechny příběhy byly něčím zajímavé, ale bohužel bývají velice jednoduché, ohrané, se skřípající logikou a kvůli stanovené délce každého dílu občas silně rozvleklé. Díky tomu byl pro mě první díl pro tak trochu utrpením. Co se povedlo je moc dobrý humor, ale jen po troškách v každém díle. Poslední, co mi nesedlo, byly všechny mužské postavy včetně Zoe a všech záporáků, kteří byli všichni odsouzeni do rolí psychopatických násilníků. Ale jak říká Galadriel, možná je to vše způsobeno příliš krátkou délkou seriálu. Osobně si však radši znovu pustím 3x zábavnějšího a propracovanějšího Cowboye Bebopa. ()

Tony.cs

Velice originální pojetí futuristického vesmíru. Vtipné, svěží, akční, se super efekty a skvělým obsazením. Chytře napsané a dobře natočené epizody. Pohlcující. Musím kroutit nechápavě hlavou ..."Jak mohli tenhle úžasný seriál zrušit???" ...Mimochodem všimli jste si? Ve vesmíru je opravdu ticho. ()

Mkqp

Právě jsem získal novou seriálovou lásku zrovna tam, kde bych ji v životě nečekal. Vyloženě nemám rád druh sci-fi, kde se objevují vesmírné lodě putující napříč vesmírem, a ve kterém se často střílí, jenomže Firefly mě skrze opravdovost pocitů a emocí posádky získává na plné čáře. Firefly mi přijde jako americký Cowboy Bebop. Dá se říct, že děje jsou od sebe odlišné, ale u obou hrají spíše sekundární roli hloubkovému vykreslení charakterových rysů všech postav posádky. Každým dílem a rozhovorem mezi všemi členy se u mě pomalými krůčky zvětšovalo pouto ke každému z nich, až mi nakonec přirostli k srdci. V tuto chvíli je pouze pár minut od poslední minuty filmu, který uzavírá nedokončený seriál a už mi všichni chybí. V hlavě mi zní pouze: „Já chci ještě!“ Nejzajímavější charakter pro mě byl bezesporu kapitán lodi Serenity Malcolm Reynolds. Malcolm působí jako veliký dobrák od kosti se silným smyslem pro spravedlnost a morálku, jenomže dokáže v nečekané chvíli vyplodit takovou hlášku, nebo provést takovou věc, která popírá jeho dosavadní chování a obrací jej úplně odlišným směrem. ()

RAiken

Skvělý seriál, který zůstal naprosto nepochopitelně nedodělán a zapadl do propadliště filmových dějin, ačkoliv jeho kvality jsou nesporné. Neuvěřitelně originální mix vesmíru s divokým západem, který vlastně vesmír dokonale připomíná. Autoři vytvořili propracovanou rodinku dobrodruhů na lodi Serenity a veškeré složité vztahy a dialogy mezi hrdiny jsou do detailu promyšlené. Je pravdou, že některé průměrné epizody se střídají s těmi geniálními (jako např. Our Mrs. Reynolds, Out of Gas či poslední Objects in space). Celkově však vyznívají více než kladně a zdá se, že nad jednotlivými epizodami stojí splnění snu autora, který se doslova mazlil s každou novou epizodou a je z nich cítit to správné zapálení pro věc. Všechny příběhy jsou natolik odlišné od toho, čím nás zásobí ostatní seriály, že vám nebude činit problém si vzpomenout na jakoukoliv epizodu z tohoto výtečného seriálu. K perfektnímu výsledku navíc dopomáhají skvělí herci, kteří si tímto počinem zaslouží dosáhnout "áčkového" nebe. Za pozornost stojí také hudba a zpracování veškerých exteriérů, které se nacházejí ve vesmíru a ačkoliv byli tvůrci omezeni rozpočtem, tak výsledek je víc než nadprůměrný a celkové prostředí atypického vesmíru splývá do jednoho jednolitého celku a přechody z vesmíru na pustiny divokého západu jsou skutečně uvěřitelné. Dalším plusem jsou skvělé hlášky či nadávky, kterým není rozumět (jsou totiž čínsky). "Jestli ji zneužijete, budete se smažit ve speciálním oddělení pekla. V oddělení vyhrazeném pro pedofily a pro lidi, kteří mluví v kině." ()

Kreeki

Výborný seriál za vodou utnou po první sérii, zatímco v čechách Ulice slaví dvanáctistý díl (v době, kdy čtete tento text, je to pravděpodobně již dvojnásobek) - nad tím zůstává rozum stát. ()

Kaluž

Han Solo meets Jesse James. Dívalo se na to moc hezky, vesmírné lodičky, desperáti a kurvičky. Díl s černým Bobou Fettem byl vynikající. Pihou na kráse této předčasně ukončené série je zcela mrtvolné “herectví“ Summer Glau (River), která podává totožný výkon i v Sarah Connor Chronicles. Stále je to naprosto příšerná herečka s jediným výrazovým prostředkem – nepřítomným civěním do prázdna. ()

italka63

Byl to báječný seriál.Vtipný, dobrodružný, romantický, měl od všeho přesně tu správnou dávku ingrediencí, která se neslepí a z výsledku neudělá něco úplně jiného. Takže .opráskaná, ale bytelná vesmírná loď s posádkou, které velí báječně charismatický, vtipný, chytrý a ironický kapitán Malcolm, ve skvělém podání Nathana Fillona, kterého známe jako Castla. Ta posádka je nesourodá, malá, leč přibudou další pasažéři....a zůstanou. Každý se svým problémem. Ono snadno, když kapitán je přepravce na černo a Alianci pod nosem občas něco propašuje až na samý okraj galaxie. A jako třešinka na dortu, zastupující krásu a smyslnost, je zde, ve svém malém, luxusním, zaparkovaném raketoplánu, kouzelná, trénovaná Společnice.... nebudu popisovat triky, exteriéry, hudbu, protože vše dohromady tvořilo jeden skvěle kompaktní celek. A toho idiota, který utnul skvěle rozjetou sérii, toho bych vyhodila průlezem na vrchní neprůstřelný plášť lodi Serenity a jen bych do něj lehce ťukla.... ()

Mikita

Někde jsem četla, že epizody byly vysílány proházeně, dokonce nebyly odvysílány všechny a celkově seriál neměl příznivé podmínky pro delší život, přesto si vydobyl takové jméno a tak silnou fanouškovskou základnu. A není se co divit. Tak kouzelná kombinace žánrů (westernu a sci-fi), a tak skvělé charaktery, nemohou žádného fantastu nechat chladným. Líbí se mi celý seriálový balíček, včetně provedení, hudby, herců, příběhu a rozehraných zápletek. Tolik tajemství a záhad, škoda, že nebyly dále rozplétány. A těch skvělých a vtipných hlášek. V tom je asi největší síla. "Pastore, není Bible ohledně zabíjení poměrně konkrétní?" "Ano, velice. O střelbě do čéšek se však vyjadřuje poměrně mlhavě." ()

slunicko2

Podařený scifi western. 1) Nechápu, proč producenti tento nezvyklý, ale příjemný mix westernu, scifi, humoru a country hudby stopli, zvláště s ohledem na vysoké hodnocení na IMDb (aktuálně 9,1). 2) The Earth got used up, so we moved out and terraformed a whole new galaxy of Earths. ()

movieband

Jedno velké překvapení, s áčkovou produkcí, výbornými efekty, sympatickými herci a zábavným dějem. Po čtyřech dílech si tou plnou ještě nejsem jist, ale vzhledem k tomu, že jsem tomu dával šance právě až po pár dílech a chytlo mě to hned po prvních 15-ti minutách, si myslím, že plná je na místě, a že tohle bude zážitek. EDIT: Zabít ty, kteří seriál stopli. Tohle si to pokračování sakra zasloužilo. Ještě, že Wheddon natočil Serenity, které dle všeho by mělo se vší úctou sloužit jako závěr seriálu. Perfektní zpracování, áčkové efekty, nehorázně sympatičtí herci a těžce pohodová atmosféra. Tohle všechno dělá z Firefly unikát na poli sci-fi seriálů a stejně jako původní Star Wars bych ho dokázal nazvat důležitým milníkem ve sci-fi žánru. Hanův Falcon se dělí o místo se Serenity. 100% ()

Quint

Whedonův kultovní seriál Firefly byl krátkým, ale příjemným zpestřením (většinou) vážného sci-fi žánru na televizních obrazovkách, do kterého vnesl sarkasmus, drzost a sexuální chemii, ale také uvěřitelný svět budoucnosti plný postav z masa a kostí. A koneckonců i mísení různých žánrů. Firefly je důvtipnou kombinací sci-fi a westernu. Posádka pašerácké vesmírné lodi Serenity létá mezi starými planetami vybavenými pokročilou technologií a nově teraformovanými planetami, kde jsou lidé rádi za dřevěnou střechu nad hlavou. Někdo tu tedy jezdí na koních (protože je to finančně dostupnější), někdo používá vznášedla. Někdo střílí z revolverů, někdo z laserových zbraní. A do toho vyhrává country hudba. Seriál byl bohužel po první sérii zrušen. Jedním z důvodů byl možná fakt, že lidem z televizní stanice Fox se nelíbil pilotní díl, protože byl příliš westernový, postrádal mimozemšťany a hlavni hrdina v něm nebyl příliš sympatický, a rozhodla se seriál začít až druhým dílem. Mimozemšťané v něm sice pořád nebyli, ale bylo tu víc akce a hlavní hrdina se stal trochu snesitelnějším. Spousta diváků nicméně byla z děje trochu zmatená, což se pravděpodobně podepsalo na nízké sledovanosti. Seriál nicméně zaznamenal velký úspěch na DVD, díky čemuž vzniklo jeho pokračování v podobě celovečerního filmu Serenity, který opět uspěl až na DVD. ()

Aiax

Skvěle napsaný, báječně zahraný a děsně sympatický sci-fi seriál, který doslova dýchá životností postav a je na hony vzdálený posledním umělohmotným výtvorům na poli fantastických seriálů ála ST: Voyager nebo Hvězdná brána. Joss Whedon opět prokázal svou třídu, na připravovaný film jsem zvědav. Nepochybuju, že my, fandové sci-fi, se máme na co těšit. ()

Toshiro

Hodně zajímavý scifi seriál. Vesmír není zamořen podívínama s plastikovejma blbostma na čele, ale vystačí si s lidma. Hodně se podobá anime Cowboy Beebop, takovým cowboyským vesmírem a stylem života posádky. Je naplněn humorem a zabíjením klišé. Je to seriál pln originality, například se kleje čínsky :). Vcelku škoda, že stihli tak málo dílů. Další supr seriál, jako například Futurama, co FOX navzdory obrovskému zájmu fanoušků zničil. (I na podruhé dost dobré. Dneska už kultovní retro scifi seriál.) ()

reqiuem

neuvěřitelně chytře propracovanej sci-fi seriál(postavy, příběh, prostředí)..spojení westernu a daleké budoucnosti je prostě geniální..velká škoda, že zůstalo jen u jedné série. ()

togaf

Sci-fi spojené s westernem. Nezní to moc lákavě, ale zdání klame. Výborný seriál, který má bohužel jen 14 dílů. Úžasná atmosféra, nezapomenutlné hlášky (River opravující Bibli, protože není správně) a scény (Mal nahý v poušti). Zkrátka každý díl je skvost. ()

Ignus.cz

Záležitost, která mně popadla za seriálové srdce. Neštěstí v podobě předčasně ukončeného seriálu. Geniální sci-fi seriál s country prvky a fantastické černé a tvrdé komiky. Děkujme Bohu za příběhové ukončení v podobě Serenity. Bezkonkurenčně nejoblibenějši postava Jane. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)