Profesionáli

• Česko Profesionálové (viac)
Veľká Británia, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (viac)

Seriál Profesionáli (The Proffesionals) začala v roku 1977 nakrúcať spoločnosť London Weekend Television ako konkurenčný projekt úspešného seriálu The Sweeney (bol u nás uvedený pod názvom Inšpektor Regan). Jej vedenie sa začiatkom roka rozhodlo, že potrebuje vytvoriť divácky úspešný seriál z policajného prostredia, ktorý by sa vyznačoval akčnosťou, sympatickými titulnými hrdinami a súčasne by do veľkej miery ukázal aj realitu všedného dňa a reagoval by na aktuálne spoločenské témy. Svojím charakterom i stvárnením sa Profesionáli naozaj trafili do doby, keď vznikli. Televízni diváci si žiadali viac akčnosti a nekonformnosti, ale súčasne aj profesionality ochrancov zákona. Zvyšujúce sa násilie v spoločnosti, nárast terorizmu, šírenie drog, korupcia, brutalita - na to všetko musela reagovať aj televízia.
Rozvrhnutie tria titulných hrdinov je do dnešnej doby priam ideálne, nevtieravo adoruje pravé britské cnosti. Raymond Doyle a William Andrew Phillip Bodie - dvaja rozdielni hrdinovia sa skvele dopĺňajú. Doyle (MARTIN SHAW, nar. 1945) sa do CI5 dostal z bežnej policajnej praxe. Slúžil ako detektív v najhorších londýnskych štvrtiach East Ende a v Docklande. Pre ženy je mimoriadne príťažlivý, nielen svojím ležérnym obliekaním, bohatou hrivou, ale aj šarmom a nadhľadom. V podsvetí sa cíti ako ryba vo vode, pozná množstvo informátorov i gangstrov. Bodie (LEWIS COLLINS, nar. 1946) má za sebou pestrú minulosť - bol námorníkom, žoldnierom a výsadkárom SAS. V porovnaní s Doyleom je tvrdším, drsnejším a temnejším členom tímu. Niekedy sa až zdá, že by mu nerobilo problém prejsť na druhú stranu barikády. Aktívne boxuje, zo svojej minulosti zelených baretov si ponechal zvyk nosiť nakrátko ostrihané vlasy. Vždy sa dokonale oblieka. Činnosť svojich dvoch najlepších podriadených neomylne riadi major George Cowley, šéf CI5, veterán 2. svetovej vojny so zranením nohy. Starnúci gentleman s univerzitným vzdelaním a asketickým výzorom, suchým zmyslom pre humor, neomylným inštinktom pre spravodlivosť. A hoci svojim chlapcom nikdy nič neodpustil, súčasne ich chránil. Bol skrátka prototypom ideálneho šéfa. Jeho herecký predstaviteľ GORDON JACKSON (1923 - 1990, zomrel na rakovinu kostí) bol po celý život často obsadzovaným britským hercom.

Je len samozrejmé, že nie všetky epizódy (nakrútilo sa ich celkom 57) boli výbornej kvality, ale seriál si počas svojho vysielania udržal vysokú divácku sledovanosť. Často epizódy v priemere sledovalo okolo desať miliónov britských divákov. Treba dodať, že v bývalom socialistickom Československu sa uviedlo 21 epizód, medzi ktorými nechýbala aj vo Veľkej Británii nikdy neuvedená posledná zo siedmej série. V Anglicku Člena klanu (Klansmen) zakázali pre propagáciu rasizmu, ktorého sa dopustil Bodie. Každá epizóda sa nakrúcala desať filmovacích dní, postprodukčné práce (nahrávanie dialógov, strih, atď.) trvali len o niečo dlhšie. Napäté termíny často spôsobovali rozpory medzi hereckými predstaviteľmi Bodieho a Doylea. Napokon, viac-menej pre ich vzájomné napätie a narastajúcu neznášanlivosť sa začiatkom 80. rokov existencia seriálu uzavrela. Je zaujímavé, že ani jeden z nich sa neskôr už výraznejšie na filmovom plátne nepresadil, hoci Martin Shaw je dodnes herecky aktívny a pravidelne hrá v divadle a v televízii. (oficiálny text distribútora)

pipapa odpad!

Kdysi jsem na to mrkla v TV vždy jedním okem při mytí nádobí a zdálo se mi to celkem dobré. Poté, co jsem to chtěla pořádně zkouknout komplet na dvd, jsem velmi rychle zjistila, že tohle není vůbec moje parketa. Vydržela jsem horkotěžko několik epizod a pak jsem odložila kompletní seriál k ledu a navždy. Zprstuvycucané, naivní, často velmi upovídané=neakční, krkolomné, nudné krimislátaniny, které se často svým tématem vůbec nehodí do krimi-série a kde se dlouho neděje nic a najednou se děje "všechno". Stupidní a rádobykomické prohozy a smích v momentech, kdy by se v reálu policejním frajírkům stahoval zadek strachy, pokud by se na takovou akci vůbec v reálu odvážili. Prostituce, vydírání, drogy, vysoká politika, teroristi, atomové bomby, únosy atd., vše zamícháno do jednoho kotle a stále dokola. A rádobypolicajti to řeší levou zadní jako v pohádce...Ne, díky, unudila bych se k smrti. Pro nenáročné a vše spasoucí obecenstvo. ()

tragos

Profesionálové a CI5 mě poprvé dostihli dvacet let po svém vzniku a bylo to setsakramentsky pozdě -- bohužel. Nehledě na to, že ústřední dvojici nebaštím vůbec nic. Celé to zachraňuje snad jen Mr. Crowley. 5/10 ()

Rami

Povedený seriál s opravdu silným dobovým britským nádechem. Má to jen dvě vady na kráse: a) padouši jsou často dost neschopní a CI5 je až nelicky drtí, b) trochu z toho smrdí politická propaganda. Takže to je na 3,75 hvězdičky (75%) - dávám tedy 4. ()

strikeman

Seriál, který snad nikdy nezestárne. Režisérům seriálu se do některých dílů podařilo narvat tolik děje, co se jiným nevleze ani do hodinu a půl dlouhého snímku. Příběhy mají dravé tempo a rychlý spád, hlavní postavy zase neskutečné charisma. Některé díly dávají na frak mnohým akčním celovečerákům. ()

Akana

Kdysi dávno patřil tenhle seriál k tomu nejlepšímu, co se k nám skrze železnou oponu v kriminálním žánru dostalo. Vzhledem k politickému pozadí většiny epizod mě to docela udivuje i když ty nejzávadnější díly u nás tenkrát samozřejmě neběžely. I po letech působí Profesionálové svěže a akčně, ale vadí mi špatně skrývaná xenofobie, thatcherovsky vyhraněné pravičáctví a taky trapné Cowleyho vtipkování na téma "zatraceně dobrá skotská". On je to tak trochu major Zeman naruby. Ale nostalgie u mě v tomhle případě vítězí a... vem to čert, zkrátka se na to rád koukám i dneska. ()

greenlord

klasika kriminalniho serialu. ja bych se snad od nich nechal i vyslychat... velmi sympaticke ustredni trio, ze ktereho jako nejlepsiho volim martina shawa as raye doyla. vzdy kdyz slysim skvelou uvodni znelku, vseho necham a usedam pred tv. ()

Pavelpi

Bodie,Doyle a Cowley,klasika ke které je těžko co dodat,téměř všechno už bylo řečeno.Tento seriál měl být původně jako konkurence seriálu Inspektor Regan.Hned od začátku se setkal s velkým úspěchem ,ale taky s velkou kritikou.Propaguje prý násilí a je tam moc politiky.Pro zajímavost epizoda Člen klanu nebyla nikdy v Anglii vysílána,protože jsou v ní prvky rasismu.Zajímavé je,že herci natočili všechny scény bez dublérů.Seriál byl ukončen v roce 1983 hlavně proto,že oba hlavní představitelé se nemohli dále snášet a napětí mezi nimi bylo neúnosné.Později byl ještě učiněný pokus o obnovení seriálu ( Noví profesionálové),který skončil propadákem. ()

hororwatch

Připadá mi to jako starší anglická verze Kobry11 kde jsou na každodenním pořádku auto honičky, plánování teroristických útoků a stáda přestřelek. Má to ovšem jeden podstatnej rozdíl od Kobry 11, toto je totiž zábavné. ()

RedDuck

Už od úvodní melodie jsem zase v dětství kdy se sepnutýma rukama symbolizujících zbraň postupně překonávám jednotlivá patra paneláku. Bojím se že tohle nebude na poli kriminálek nikdy překonáno. Londýn 70. let je nepřekonatelným settingem pro kriminální seriál, tři hlavní představitelé jsou tou nejstylizovanější trojkou frajerů a každá epizoda je ve strhujícím tempu. Svým způsobem vlastně i Profesionály nenávidím, protože nastavili tu laťku tak nepřekonatelně vysoko. Každý další kriminální seriál byl tak nutně srovnáván a následně odvrhnut. ()

lemonova

Nikdy som sa nevedela rozhodnúť medzi Bodiem a Doylom ;))) Skvelá dvojica (trojica) vo vydarenej sérii so štipkou humoru a niekoľkými štipkami akcie. Tak nejak všetko s mierou, ale funguje to perfektne. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Ve věku 75 let zemřel herec Jeremy Bulloch, původní představitel námezdního lovce Boba Fetta z Impérium vrací úder a Návrat Jediho. Stalo se tak jen týden poté, co zemřel jiný herec ze Impéria, David… (viac)

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (viac)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (viac)