Star Trek: Vesmírná loď Voyager

USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (viac)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiálny text distribútora)

Sadova302b50

Docela slušné pokračování Nové generace, na které se nemohu zlobit, kvalitativně měl seriál vzestupnou tendenci až do předposlední řady, ale v každé sérii se našlo vždy několik zajímavých dílů. 74% ()

malis.uo

Voyager to neměl nikterak jednoduché. Přišel opět s vesmírnou lodí, její posádkou, která se "vydává tam, kam se dosud nikdo jiný nevydal", ovšem s tím rozdílem, že to dělá nedobrovolně a vrací se tak domů. Cesta přes půl galaxie, z neprobádaného Delta kvadrantu, je samozřejmě plná nových ras a nebezpečí. Scénaristé se díky tomu nemuseli zdráhat si s vesmírem ST pohrávat jak se jim zlíbí, když se děj odehrává daleko od Enterprise, DS9 a ostatních. Posádka, složená z členů Hvězdné flotily a teroristicky laděných Makistů, je povedeným zpestřením uniformního obsazení hrdinů ostatních ST seriálů. Napětí mezi nimi je naštěstí využíváno hojně i ke konci seriálu. Jednotlivé postavy se svými problémy mi přirostli k srdci asi nejvíce (žádný Wesley Crusher). Navíc kapitán Janeway/ová dává Borgům na frak tolikrát, že by Picard se svou sebrankou měl asi puknout závistí ;) ()

eva1984

Největší problém Voyageru je kapitán Janewayová,hned ze začátku svým rozhodnutím nechá loď v delta kvadrantu a kdykoli se naskytne příležitost jak se dostat domů tak toho nevyužije.Člověk by si opravdu začal myslet,že ji tam federace nasadila jako tajného agenta-škoda,že se podezření Sedmé nepotvrdilo,lepší zakončení seriálu bych si nemohla přát.Kapitánka se pořád ohání první směrnicí,ale poruší ji kdykoli může a rozhasí celý deltakvadrant. Nelixe by měl za ten jeho optimismus a vlezlost někdo zastřelit a uvařit ho s kořenem z leoly. Doktor byl celkem fajn pokud nezpíval a jediný normální člen posádky byla Sedmá z devíti-co řekla byla vždycky pravda,ale dostala od všech pojeb-říkám si jak to mohla tak dlouho vydržet a nezačít asimilovat.Kdyby chtěla mohla kdykoli převzít loď a v alfa kvadrantu by byli za chvilku,ale co by tam dělala a k čemu by jí to bylo,že?No nakonec i ji Janewayová zkazila a udělala z ní hodnou zamilovanou holku..A k Tuvokovi se radši nevyjadřuju,ten měl z vulkánce asi jenom ty uši a určitě by měl změnit holiče.Zbytek posádky tam byl spíš do počtu, občas pobavil Tom Paris,ale i z toho se stal časem usedlej taťka.Co se děje týče byly díly hodně nevyrovnané,některé by se daly hodnotit i pěti hvězdami,ale hodně by mělo i nálepku odpad-takže vychází průměr.Mě asi zůstal nejvíc v paměti ten kde hologram vyvraždil celou posádku lodi kladivem,bohužel to teda nebyla posádka Voyageru..... ()

cien

Podobný průběh jak u Deep space nine, začátek nuda, po naverbování Sedmé a většímu kontaktu s borgy už seriál měl větší šťávu, ke konci už dojezd na volnoběh. ()

batik

Voyager bol tretím a posledným ST odohrávajúcim sa v 24. storočí. Na začiatku sa dostávame do známeho prostredia, keď má Voyger za úlohu vypátrať loď Maquistov, táto úloha sa však troška zvrtne a loď sa dostáva 70 tisíc svetelných rokov od priestoru Federácie. Asi sa producentom zdalo, že alfa a beta kvadrant našej galaxie je dostatočne preskúmaný vďaka misiám Enterprise a troška sme sa pozreli aj do gama kvadrantu vďaka DS9, tak si pre nás pripravili cestovanie po zatiaľ jedinej nepoznanej časti Mliečnej dráhy, ktorá sa vo svete ST nazýva delta kvadrant. Bohužiaľ, nešlo o veľmi vydarené ťaženie a skorej predznamenalo úpadok ST. Celá zápletka vzniká dôsledkom absolútne hlúpeho rozhodnutia veliteľky lode kapitánky Janeway, ktorá v podstate obetuje svoju posádku pre záchranu národa Ocampov. Ako sa ďalej ukázalo, tak táto časť delta kvadrantu nie je práve bezpečné miesto, neexistujú síce žiadne mocné ríše, ale vládne tu skorej anarchia, našťastie pre našich hrdinov, je väčšina miestnych emzákov oproti Federácii ďaleko za opicami a Voyager si tak krok za krokom razí cestu domov. Najviac mi na Voyageri vadilo, že bol natočený pravdepodobne pre deti, oproti NG a DS9, ktorej cieľová skupina bola 12+, tak tu to bude 6+. Je to až moc naivné a plné logických nezmyslov. Nebudem tu písať všetko, lebo by som zapísal celú knihu, stačí jeden príklad za všetky a tým je transwarp tunel, vďaka ktorému preletíte cez galaxiu za pár hodín. Borgovia túto technológiu majú, k tomu majú aj stovky lodí, pričom jedna zničila polku hviezdnej flotily, ale nevyužijú túto techniku na ovládnutie celej galaxie. Ďalej postavy, tak to je naozaj bieda, kapitánka strašná pacifistka, 1. dôstojník, je zároveň aj 1. reprezentantom pôvodných američanov vo svete ST, nám predvádza nejaké šamanské rituály a verí na rôznych duchov, po dlhšej dobe sa nám v posádke objavuje Vulkánec, ale radšej nemusel, lebo mu chýba charizma neúprosnej logiky Vulkáncov, ďalej tu je psychicky nevyrovnaná človeko-klingonka B'Elanna čoby hlavný inžinier a nakoniec frajírek pilot Paris. Jedinými, ako tak zaujímavými protagonistami bol Doktor, ktorý sa naozaj vydaril, ale ku koncu mi už dosť liezol na nervy, keďže takmer každá časť bola buď o ňom, Janewayovej, alebo o Annike, ktorej prítomnosť určite zvýšila, aspoň na čas sledovanosť. Pričom jej postava patrila tak isto k tým zaujímavejším a to nie len pre jej fyzické dispozície. Potom tu boli ešte nejaké ďalšie postavy, ale nemám potrebu sa im obšírnejšie venovať. Keď si to spočítame, tak príbeh v podstate otrepaný, znova poletovanie a objavovanie v galaxii, aj keď za iných okolností, to sme videli už pri OS, aj NG, v tomto bola aj Enterprise originálnejšia. Postavy, asi najväčšia bieda zo všetkých star trekov a herecké výkony, taký seriálový priemer. Efekty sú tradične na dobrej úrovni. Jediným z mála plusov plusov je, že v tej záplave priemernosti sa sem tam objavia, naozaj originálne epizódy, možno aj najlepšie zo všetkých ST seriálov. Bohužiaľ ich je veľmi málo. 60% () (menej) (viac)

Rina80s

Můj druhý nejoblíbenější. Občas to hřeší na nižší kvalitu scénářů a nedostatečně využitý potenciál postav. Seriál oživil a zároveň mu uškodil příchod Sedmé. Postava je napsaná dobře, ale neustále se tam producíruje-naprosto bezdůvodně, v kostýmu té nejlacinější striptérky. Připomíná mi to ty dřívější Startreky, kde tam ženské v nějakých minikostýmech byly jen jako nějaké doplňky. Zbytečně to způsobilo napětí v castingu a úplně to zničilo vývoj a svým způsobem i snížilo kvalitu. Jeri Ryan je dobrá herečka, ale Kate Mulgrew nesahá ani po kotníky a tím, jak byla upřednostněna, klesla výrazně herecká kvalita i kvalita scénáře. ()

Verbudrak

Zdaleka, ale zdaleka nejlepší Star Trek. Který bohužel znova a znova zapříčiňuje to, že kdykoli se od doby Voyager snažím koukat na nějaký seriál nebo film ze světa ST, jsem vždy a vždy znova zklamáván, neboť epice Voyageru se nic nevyrovná. Jen snad ty nové filmy s Pinem ujdou, ale to jen proto, že to vlastně ani není Star Trek. P. S. Nejlepší díly jsou s holoprojektorem, a z těch jsou nejlepší ty z prostředí WWII. Ale úplně nejlepší díl je ze Sedmou, která si do sebe nahraje osobnost Doktora. Klasická ulítlotina pokročilejších řad, kdy už tvůrci neví, co by ještě vymysleli (tak třeba zkombinují dvě postavy do jedné), ale tohle je fakt perla. Druhý nejlepší díl je, jak se Doktor zamiluje do Sedmé, ale to už je klasika z holopaluby. ()

E.T.

5 hvězd, protože je to nejlepší Star Trek seriál. A to jsem prosím viděl všechny hrané seriály (krom SNW) a filmy. Nekecám. I ty z šedesátých let, kde když někdo běží po chodbě, tak se houpou kulisy a filmy se spíše podobají pracovní projekci nesestříhaného materiálu, takže nejkratší střih má snad hodinu.  Voyager značně předběhl svou dobu a urazil spoustu fanoušků tím, že si dělal trošinku srandu sám ze sebe. Nedávno jsem si ho dal celý již podruhé a nestačil jsem se divit, jak málo zestárl. I trikově je velice obstojný, zvláště pozdější díly. No, možná je to prostě tím, že jsem zestárl já a dojímám se. Ale ne. Tvrdím, že postavy fungují a drží se přesně svého charakteru do poslední klapky. Pozor - to vůbec neznamená, že by se neposouvaly. Mnozí se ožení, mají děti a někteří dojdou až na konec evoluce lidského druhu - zrovna tento díl je ukázkou nadhledu. Patrně je zbytečné zmiňovat skvělou postavu Doktora, nebo Sedmé (společně s Troi nepochybně největší sexbomby celého ST universa). Autoři si pravda uvolnili ruce tím, že poslali celou posádku do delta kvadrantu, kde opuštěná posádka bez jakékoli podpory začíná celý příběh objevování vesmíru od nuly (dozvíte se v pilotu). Vlastně geniální nápad, který byl správně uchopen a zpracován. Jasně, že je to děsná levičácká nalejvárna o utopicky dokonalé Hvězdné flotile a jejích základních směrnicích (které pochopitelně, jako každý kapitán Star Treku, i cpt. Kathryn Janeway občas ohýbá). Ale je to roztomilá pohádka, často vykrádačka slavných sci-fi románů a povídek, na kterou se skvěle dívá. (nesnáším jen jednu postavu a to Neelixe a jedno doporučení - připravte si černou kávu, horkou!) ()