Zdivočelá země

Česko, (1997–2012), 41 h 15 min (Minutáž: 52–107 min)

Réžia:

Hynek Bočan

Predloha:

Jiří Stránský (kniha)

Martin Dejdar, Jana Hubinská, Jakub Zdeněk, Jiří Langmajer, Jakub Wehrenberg, Jan Teplý ml., Radim Kalvoda, Zbyněk Fric, Václav Chalupa, Čestmír Řanda ml. (viac)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce". Dvacet dílů seriálu vypráví o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví. Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor i časů. Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiálny text distribútora)

Marčus

Realistické podchycení poválečné doby a příchodu komunistů na scénu. Dejdarovi to v hlavní roli perfektně sedne. Na místní poměry je v řadě dílů dostupná i akční podívaná a poslouchat se dají i omáčkové dialogy. Seriál má spád a celkově na mě působí velice dobře. 80 % ()

Maverick*

Hodnocení je velice zaujaté :) ****. Prostě je dobře, že Zdivočelou zemi máme a mezi záplavou čekých seriálových sraček se dá dokonce hovořit o perle... ()

Bojislav

Jeden z nejlepších a nejvíce pocitů vytvářejících českých seriálů. V prvních dílech se divák možná pomalu dostává do děje, za to druhá část má naprosto jasné poselství - jak vypadala "spravedlnost" v naší zemi v padesátých letech. Mně při tom běhal mráz po zádech - jsem šťastný, že jsem v té době nežil. Velmi slušné herecké obsazení nezklamalo. ()

milatko81

Perfektny serial, jeden z mala dobrych ceskych serialov! Clovek musi byt inteligencne inde aby mohol ohodnotit tento serial. Niekomu staci Panelak, Mafstory a ine traposiny ... kazdy podla chuti! ()

HJ-FILIP

Reálně vystižená doba kolektivizace, StB a všho možného. Ale je to moc roztahané a celkem nic se tam, kromě dobových scén, neděje. 3* ()

Thomash

První dvě řady dobrý, pak už mi to přišlo zbytečné... Přeci jen dávám 4 hvězdičky a myslím, že by se klidně některé díly mohly vysílat na středních školách, nahradily by spoustu hodin dějepisu a hlavně by nevznikaly podobné organizace jako "Komunistický svaz mládeže" a podobné. Nejsilnější moment seriálu pro mně je 19.díl, kdy se Maděra Billovi svěřuje co všechno v lágru zkusil a je tam krátký prostřih na plačící sestřičku... Když padnul režim, bylo mi 10 let, i moje rodiče a prarodiče pocítili jeho "sílu". Prostě nechápu, ja takvýhle svinstve může člověk člověku provést... A ještě k tomu v jedný zemi. ()

KingBoss

Toto je rozhodně nejlepší český seriál, který vznikl pro roce 89. Dejdar v něm překonal sám sebe a dokázal, že je Herec s velkým H. Silných 5 hvězd. ()

lineker

Asi budu jedna velká vyjímka, ale zatím co mne série 1,2,3 nadprůměrně bavily, tak čtyřka mně baví neskutečně. Proto jsem nucen zvednout hodnocení. Vývoj postav totiž dle mého hodně koresponduje s danou dobou, kde pach a chuť moci dokonale dokázala pokřivit charaktery tehdy žijících lidí aniž by si to dotyční uvědomovali. Z neposlušných se postupně stávají nejdříve přikyvovači režimu následně přisluhovači, další vývojový stupeň si každý může dosadit sám. Ti co jsme obdivovali sa najednou stávaji nepohodlnými z těch samých důvodů pro které právě náš obdiv vyvolávali. Tahle doba byla těžká a dokázala nejednoho člověka zkřivit, ohnout, ale díky bohu i narovat. Už se těším na další díl. ()

martin46

Seriál se odehrává, v pro mě velice zajímavé době a popisuje podle pravdy jak vše bylo a ne jak to chtěla propaganda tehdejší doby. První a druhá série je asi nejlepší ze všech řad tohoto seriálu. Právě zde se odehrává největší poválečný "punk". Naopak poslední řada se zatím nějak zajímavě nevyvíjí a postrádá tak nějak nápad. Celkově je seriál na české poměry výborně zfilmován a dokonale vystihuje problémy své doby. ()

Jose...

. ---- Zajimavost ---- V epizode 14 je blizky zaber na placici oci hornika, pachajiciho sebevrazdu dynamitem. ---> Ma nasazene tonovane kontaktni cocky... :) ()

nauru

Slušný seriál, reálné scény či rozhovory. Akorát je trochu úsměvné, jak Wehrenberg jako předseda plní pokyny krajského tajemníka, aby mohli být všichni pohromadě, ale ostatní nechápou a vidí v tom slabost. ()

Fash

Seriál jsem sledoval od samého začátku s nadšením. Jsem pro, aby se povinně pouštěl ve školách pro ukázku komunistických manýrů. Většina aktérů zahrála své role výborně (ačkoli mám menší problém s pozdějŠím projevem Jakuba Zdeňka) a seriál drží po celou dobu silnou atmosfréru. Jediné a velké zklamání mám ze závěrečného dílu, který mi stále příjde jako "hele musíme to nějak rychle utnout". Což je velká škoda! ()

trollfjord

Zaverecna cast byla pro mne obrovskym zklamanim. Takto doslova podelat cely serial, to by mel nekdo se zodpovidat. Jsem presvedceny, ze scenar byl puvodne smerovan jinam a napovidalo by tomu uz ten prvni dil 4. serie. Je prece hloupost se zminovat o navsteve Havla a pak to takhle zazdit. Co se tyce samotneho zaveru, uprimne receno nevim co si myslet. Nemyslim si ze nutne znamenal Maderovu smrt. Pokud jste sledovali celou serii, respektive vsechny 4 serie, pak vite ze jeho zena byla trosku hodne citove slabsi a tak se jeji slzy daji vylozit jako eventualni unava z dalsi zivotni rany v podobe Madova zraneni.Krome toho jsem pred casem cetl rozhovor s Dejdarem, ktery rekl ze nevylucuje dalsi pokracovani. Bylo to pote, co tvurci rekli ze uz asi zadne nebude. Tak nevim. Rozhodne ale ten serial neskoncil tak, jak skoncit mel a myslim si ze i scenar cele posledni serie byl dodatecne prepisovan a upravovan tak, aby se do porevolucni doby moc nezasahovalo. ()

bedihost odpad!

Ze Zdivočelé země je cítit pouze nenávist autorů k minulé době. Nic víc. Zatím nikdo z nás nemá právo ani schopnost objektivně hodnotit období socialismu. To musí uzrát. Objektivita nebude dříve něž za sto let. V životě není nikdy nic černé nebo bílé. Martinu Dejdarovi a Jiřímu Lábusovi role nesedí. Jsou to spíše komici než tragédi. Jediný, kdo herecky vyčuhuje je Jiří Langmajer. Je vidět, že celý seriál byl natočen na společenskou objednávku, jako kdysi "Třicet případů m.Zemana". Jen ideologie se změnila. Přitom námět byl dobrý jen se trochu oprostit od ideologie a snažit se seriál pojat historicky objektivněji. Jednotlivé díly trochu variabilně upravit. Ani období do roku 1948 nebylo zachyceno moc věrohodně. Možná se zbytečně spěchalo a natočilo moc dílů. Někdy méně je více. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj