Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Honzíno

Ano, Nolan si půjčuje u Bonda (jehož má evidentně v lásce, zároveň splnil sen všem liberálním bondofilům - dal nám konečně neohroženého agenta černé pleti), Harryho Pottera, Avengers, Kubricka, Happy Endu, sebe sama atp. Myšlenkou možná není nejoriginálnější. K postavám má velmi osobitý přístup, který spousta lidí nevydýchá. Já jsem si většinu jeho postav v posledních filmech dokázal oblíbit hladce (Hardy pilot spitfiru, Matthew jako pilot vesmírné lodi, v Tenetu zhrzelá manželka toužící po klidu s dítětem..), jen si k nim Mistr klestí cestu jinak a používá je důsledně šachovnicově, sloužíce vždy příběhu. Můžeme hledat spoustu záporů, ale záleží na úhlu pohledu a přístupu a hlavně touze po kvalitním příběhu. Pro mě je Tenet filmem na hranici geniality, kde Nolan píše nová pravidla pro vyprávění velkofilmů a odhaluje neskutečný nápad a v zásadě nový pohled na cestování časem a prostorem, jehož mistrovský koncept v rámci příběhu šroubuje do neuvěřitelně vymyšlené a promyšlené smyčky. Nolan ve většině svých počinů ukazuje jeho fascinaci časoprostorem (minispoiler: zde dělíce čas, prostor a hmotu od sebe!), science fiction a o kvalitní a originální příběh mu jde vždy v první řadě. Já jeho vášně sdílím, o to to mám s ním jednodušší. Tenet je brutálně napínavý, intenzivní, chytrý, zároveň vstřícný, fikaný, promakaný, vypiplaný, nadčasový. Tenet je perfektní film, který musím vidět znovu a je krásnou ukázkou toho, k čemu všemu Nolan tíhne a zároveň jak chce filmařinu posouvat dál. Naposled jsem byl v kině takto fascinován děním na plátně při Dunkriku. ()

Samuel7

Scenáristický fail, kterému nebudu tleskat jen proto, že je u něj jméno Nolan. Opět se ukázalo, že tento režisér a scénárista jde zkrátka naprosto mimo mě. Bezduché přestřelky, nula emocí, monotónní akční scény, u kterých jsem usínal... Když ani herci, včetně es jako Branagh (sám skvělý režisér), scénář nechápali ani na několikero přečtení, jak jej má pochopit divák na první pokus? Kdyby tam aspoň byly zapamatovatelné postavy, ke kterým bychom měli vztah a díky kterým bychom tomu dali šanci a zhlédli to podruhé, abychom to chápali více (což pro mě byl případ např. Game of Thrones), jenže nikdo takový tam není... Mám rád sofistikovanost, ale tady nejde o žádnou hloubku sdělení, či propracované postavy, jen o vytvoření co nejsložitějšího děje a pseudofyzikálních zákonů. Jenže když je příběh tak překombinovaný, že ho tolik lidí nechápe, asi je něco špatně. A hlavně, chybí mu jako skoro vždy u Nolana srdce. Jedna hvězda za technické provedení, které je jako vždy u něj na úrovni, ale já dnes už snad radši nízkorozpočtový film, který má co říct, místo filmů za stovky milionů, které mohou nabídnout tak akorát známá jména. ()

plechulka

"'Je Suis Protagonista" - všichni někam jdeme, často nevíme kam a pereme se sami se sebou a ti okolo nás nám říkají věci, které nechápeme.... Na rady již "zasvěcených" jsem vyrazila do pražského IMAXU bez ambicí prodrat se časovými smyčkami a s polopropustnými špunty do uší (a že byly po většinu filmu sakra zapotřebí!) a tak jsem si jen užívala technicky dokonalé záběry, krásné lokace, eleganci Elizabeth D.... a to je asi všechno. Bohužel jsem se na film nenapojila, ale když čtu komentáře tu i onde (což jsem předtím záměrně neudělala), nejsem sama a možná to tak tvůrci chtěli...?. OK, jsem ráda, že jsem film (na velkém plátně) viděla, ale pořád mám MEMENTO radši (a DVANÁCT OPIC a HAPPY END jakbysmet!) ()

viperDavid

Kdyby filmaři vynechali to scifi post cestování v čase naruby, asi by z toho byla fajn akčňovka. Takhle to byla zbytečně dlouhá sračka. A ne že bych to nepochopil, jen to pro mě není sci-fi, ale béčko ()

kristianzen

Opravdu jsem se snažil, ale opravdu mi to hlava nebere. Když člověk začne uvažovat hlouběji, je to až tak bolavě nelogické a není nejmenší námaha tvůrců to vysvětlit. Prostě to diváku sežer. Všechno. Přijde mi to jako jeden z těch filmů slavných režisérů, kteří si už o sobě tak moc myslí, že už si tam dovolí dát cokoli jakkoliv, a lidi jim to sežerou, protože to je přece Nolan, tak to musí být dobrý. Nope, it is not. It is so bad, illogical and boring. ()

BROKEN_

Po prvním zhlédnutí mám bordel v hlavě, a pocit, že jde o nejslabšího Nolana. Většinu jsem nepobral, a ve finále jsem necitíl z filmu absolutně nic. Po konci jsem hleděl do prázdna a přemýšlel " Co to mělo všechno znamenat?" A proto nedám zatím žádné hodnocení a až po druhé projekci se pokusím napsat více a ohodnotit. PO DRUHÉ PROJEKCI: Největší mínus filmu je chladná režie Christophera Nolana, kvůli tomu je vám konec filmu jedno jak dopadne, jelikož k tomu vůbec nic necítíte. I přesto Nolan potvrzuje jakým precizním režisérem je. Scény jsou skvěle natočené a to, jak se Nolan chlubil, že má film méně CGI efektů než romantické komedie jde opravdu poznat. Kamera Hoytema opět nemá chybu. Postavy? Krom Neila mi nikdo tak nesednul abych mu fandil a nebo měl o něj obavy. Ale John David Washington to zahrál solidně a líbil se mi. Robert Pattinson mi jen potvrzuje, že je v současné době jeden z nejtalentovanějších herců, UŽ ABY BYL NOVÝ BATMAN! Kenneth Branagh je v roli záporáka perfektní. Elizabeth Debicki není nějak hezká ženská, nebo mě se nelíbila, a proto bych ji vyměnil za nějakou sexy kočku. Ale herecky mi sedla. Děj je zbytečně komplikovaný a dalo by se to vysvětlit jednodušeji, ale to by nebyl Nolan, aby nám to nepodal co nejsložitěji. Skáče se z místa na místo a absolutně jsem neměl pojem o čase, kolik dnů uběhlo během další scény, kdy je hlavní protagonista na jiném místě, a s tím jsem měl malý problém, jelikož film vám háže informaci za druhou a vy to nemáte ani čas si srovnat v hlavě. Po druhém zhlédnutí to bylo o něco lepší, ale pořád jsem s tím měl problém. Například finále. Kam se vydal Neil? V jakým časovém pásmu byl na konci protagonista? Vrátili se vůbec zpátky do reality? Na to vám film neodpoví, a je to celkem škoda. Ale krom tohohle všeho je film skvělý. Akce je dobrá, tak jak je od Nolana zvykem. Hudba od Ludwiga Göranssona je svým způsobem super, ale raději Hanse Zimmera, jelikož jsem měl pocit, že mi na konci chyběl nějaký zapamatovatelný soundtrack, jak je od Zimmera zvykem při filmech od Nolana. Něco z čeho mi spadne čelist, jako u filmech Počátek, Temný rytíř, Interstellar. Plus poslouchat samostatně tenhle soundtrack není zrovna to pravé. Zimmer je zkrátka lepší jak na samotný poslech, tak i ve filmu. Celkový dojem je kladný, a film rozhodně doporučuji ke zhlédnutí, jen je to bohužel složitější než by mělo být a Nolanova chladná režie to na konci tak trochu zabila. A i když jde pro mě o nejslabšího Nolana, neznamená to, že je to tak špatné. Jen jsem od Nolana zvyklý na filmy, které mi vyrazí dech. A ne na něco z čeho mě bude bolet hlava z toho přemyšlení! Sice jeho filmy jako Počátek nebo Dokonalý trik jsou také náročné na přemýšlení, ale jsou daleko srozumitelnější než TENET! Takže příště pane Nolane méně složitější děj a Zimmer zpátky na palubu a budu zase spokojený. P.S. Může se stát, že Tenet u mě na další a další zhlédnutí bude lepší a těch pět hvězd tomu dám, přeci jen u Nolana jsme zvyklí, že jeho filmy jsou lepší na několikáté zhlédnutí. : ) () (menej) (viac)

Tosi

Zatraceně dobrá rada je, nesnažit se Tenetu porozumět. Například já nejsem o jeho logice vůbec přesvědčenej. V podstatě jde o sérii akčních loupeží a do toho tam postavy mumlají něco o časových kleštích a vnitřní inverzi. Jojo, vypadá to úžasně, ale mně bylo úplně jedno, co se ve filmu děje. ()

Johnny.ARN

Klasický film o cestovaní v čase len nafúknutý a obalený o krásneho, mediálneho pozlátka. Nič viac. Nepoznám nikoho, kto to dokázal odsledovať do konca s tým, že chápal. Ani ja nie. Nolan si proste vytvoril novú formu, obsadil to, natočil akčné scény bárz kde po svete, poriadne to zamotal, reverzne natočil a kvalitný marketing sa už postaral o zvyšok. Po technickej stránke super, ale wow efekt Počátku sa nedostavil. Skôr zvráštená tvár s mierne nechápavým výrazom a vedomie, že druhý krát to už nepotrebujem vidieť. Patizón nevadil, čo sa o tom druhom povedať nedá. O trochu viac zábavnejšie a akčnejšie ako Dunkirk, hodnotenie ale rovnaké. 3 z 5 ()

Mrkvič

Nolan jen vizionář, skvělý režisér a jeho filmy nikdy nezklamou. I když některému jeho filmu dám 3 hvězdičky vím, že si film někdy znovu rád pustím. A zpětně budu muset hodnocení ještě opravit. Bohužel bojuje s velkými očekáváními. Teneta jsem chtěl dát v kině, ale bohužel covid. Další půl rok jsem se na něj těšil. Určitě je film zajímavý, má svou logiku a zabere si své malé místo v historii kinematografie, ale mně v něm scházely nějaké silnější emoce. O emoce se v první řadě snaží hudba. Je zajímavá, ale sama o sobě nestačí. Branagh nebo mladý Washington jsou fajn, ale pro mě žádné oblíbené špičky. Herecky film na ramenou za mě drží Pattinson a jak Eifelovka vysoká Debicki. V druhé polovině filmu jsem začal pospávat. Invertor super nápad, vše vysvětloval. A to dokonce tak dokonale, že mohl film skončit i dřív a skoro vše by bylo jasné. Takže i při lehkém usnutí a tak "složitém" filmy, nemám pocit, že bych něco prospal a něco mi zůstalo ukryto. ()

LittleJohnny

Ačkoliv mám stále v hlavě několik nevyřešených otázek, tak mě film jako celek naprosto pohltil a tudíž nemůžu hodnotit jinak než plnou palbou! ()

Cocacolix

Nolan by měl mít vážně svoji vlastní specifickou kolonku v žánrech. Prostě "Nolanovina", jen to už tentokrát bylo vážně trochu moc. Hodně zamrzelo, že Zimmer neměl čas. Luďa Göransson se snaží, ale místy je to katastrofa, co mi k filmu silně nesedí. ()

Pavlínka9

Prvotní dojmy po skončení filmu : Buď je to děsná pí*ovina a nebo je to tak extrémně šíleně náročný, že to potřebuji vidět ještě aspoň jednou :D Po dni se přikláním k té druhé variantě a popravdě se na to těším :) Nola je bore, co si budeme povídat. Pokud jste viděly Pokud jste viděli Počátek, tak to je pohodě :D Pokud jste viděli Na hraně zítřka - to je úplně v klidu (to jsou první filmy, co mě v souvislosti s Tenet napadly) ale Tenet - to je totálně "něco" jiného. Nicméně - přišlo mi, že 1,5 hodiny - né že by se tam něco nedělo, ale prostě nějaký děj a pak - to tak nějak začalo :D :D Branagh mi přišel jako cizinec naprosto příšerný - škoda :) Scéna s letadlem - nezapomenutelná :) A Washington s Pattinsonem - parádní :) Těším se až to uvidím podruhé :) ()

mickyreed

Filmek, co nebude na jedno shlédnutí ... upřímně jsem v některých momentech nestíhal vše, co bych chtěl ... musel sem si vybírat jestli se soustředit na brilantní soundtrack, vizuál scén nebo držet krok s mindfucking dějem. ()

uhlajz

Škoda že člověk musí číst diskuze a sledovat youtube videa na vysvětlení. Kdyby to na konci bylo jasněji pochopitelné, tak je ten film i zážitek z něj stoprocentní. Chce to určitě vidět víckrát, ale jít na to znovu do kina za dvě kila nechci :-) ()

noriaki

Subjektivně nejslabší Nolan. Tenet zvýraznil jeho obvyklé nedostatky, takže i ti co ho mají rádi, zažijí pocity těch, kterým nikdy pořádně nesedl. A nebo možná ne, protože je to pořád ta ohromující podívaná, na jakou jsme od režiséra zvyklí. Scénář se neobtěžuje se sálodlouhým vysvětlováním a po krátké instruktáži hodí diváka do hluboké vody. Ti co jsou zběhlí v časových paradoxech - viděl jsem velkou část Doctora Who a mám hodně načtené, tak nebudou mít problém. Někomu může děj přidat i zbytečně jednoduchý a předvídatelný. Pro příčetnou část lidstva bude ovšem vyprávění nepřehledné, zmatené a plné nepochopitelných scén. Což mimo jiné znamená, že není příliš pohlcující. Postavy nejsou režisérovou silnou stránkou, takže co si herci neurvou sami, to nemají. Bohužel John David Washington má charisma snad až v záporu a z Elizabeth Debicki žádné emoce nečiší. S jeho otcem a kupříkladu s Emily Blunt by Tenet možná nepůsobil tak sterilně, ale odtažitý vizuál by asi zahlušil i je. Moc lepších filmů se do kina letos nadostane, takže Tenet za vidění určitě stojí. Přesto jsem čekal víc a měl jsem dostat víc. Silnější tři, slabší čtyři. ()

Micro41CZ

Tak jo, Nolane, zařaď zpátečku, nebo se z tvých dalších filmů stanou epicky nesmyslný sračky. Tady jsi tak na půli cesty. Jak zbožňuju Počátek a Interstellar, tohle už zavání parodií a čicháním vlastních prdů. Vlastně je to celý docela nuda. ()

Minimie

Nolan vždycky býval zárukou kvality, ale tohle mě zklamalo. Zbytečně dlouhý a překombinovaný děj, který mě vůbec nevtáhnul, s postavami, které mě vlastně vůbec nezajímaly. Ať to někdo klidně nazývá mistrovským dílem, pro mě to ale byla nuda. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů