Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

aquiver

Velká paráda, intelektuální i vizuální zážitek, tedy hlavně na velkém plátně! Nejsložitější zápletka v dějinách vysokorozpočtového akčního sci-fi! Technická stránka je jako vždy u Nolana výtečná. Koncept roztříštěné časové posloupnosti už všichni známe, ale nikoho dosud nenapadlo umístit předměty či osoby (či samotný děj) jdoucí proti toku času do jedné scény a postavit na takové myšlence chytrý film. Možná někomu po zhlédnutí snímku mohou pomoci SILNÉ DĚJOVÉ SPOILERY logicky: V době, kdy film začíná, se celý děj již odehrál. Neil (Robert Pattinson) totiž našeho protagonistu zná díky časovým inverzím již dlouhá léta a právě on mu otvírá potřebné dveře a nenápadně ho instruuje, jak dál. Klimatické podmínky v budoucnosti byly již nepřijatelné, a tak se lidé v budoucnosti rozhodli vytvořit alternativní svět, kde zničí původ, primárně lidstvo v minulosti, jejich současnost pak nebude ovlivněna našimi činy a nebude jim hrozit vyhubení. To vše na základě vynalezeného stroje, který dokáže obrátit entropii času lidí a předmětů. Pošlou inverzní schránku Saitorovi, který je zobrazen jako hlavní záporná postava, on ji nalezne jako mladší kluk, najde také zlaté cihly a instrukce, stane se velmi bohatý, mocný a začne obchodovat se zbraněmi a využívat inverzi entropie. Kámen úrazu vznikne ve chvíli, kdy je mu diagnostikována rakovina, stane se majetnickým a sobeckým, a když nemůže mít svět pro sebe, zneužije situaci a chce ukončit svět společně s ním, tedy jako figurka tak, jak lidé v budoucnosti chtěli. Líbí se mi, že Saitora nevyřídí nasazení vojáci, ale jeho Cat, resp. infiltrovaná Cat z budoucnosti, která až po jeho smrti zjistí, že ji nepodváděl s jinou, což si myslela, ale že s ním viděla tehdy na dovolené sama sebe... úžasných zvratů je tam ale ještě více a nabízí opravdu slušnou přidanou hodnotu... 80 % ()

Zmrv

Ačkoliv se Tenet tváří jako něco víc, tak je to poprvé co jsem u Nolanova filmu zklamán scénářem.Ten totiž sice působí jako složitě a chytře, ale ve výsledku mi přijde, že slouží spíše tomu, aby si režisér mohl vizuálně hrát s cestováním v čase. Poprvé tedy mám pocit že forma zvítězila nad obsahem, a to mi prostě u Nolana nestačí i když ta forma je naprosto brilantní Výslednému dojmu nepomáhá ani herecké obsazení, z něhož nad průměr kupodivu ční jen Pattinson, a to je sakra málo. Tenhle film opravdu má smysl vidět v kině, protože na obrazovkách podle mě vynikne to, že Tenet je pastva pro oči, která se tváří chytře, ale ve výsledku je to jen tuctový příběh o záchraně světa, kde skoro nikdo nemá pořádnou motivaci a spousta nakousnutých témat není vysvětlena. Od Nolana jsem prostě čekal něco s přesahem. 75% ()

SpaceOdyseus

Jde asi o nejmene pristupny Nolanuv film. Me se ale trefil do vkusu temer dokonale. Presne pro takovehle hich concept sci-fi mam slabost. A kdyz to je jeste zkombinovane se spionskou jizdou par excellence? Je u me zadelano na nej film roku. ()

kery-

Za to mírné zklamání mohou nejspíš má přehnaná očekávání, kdy jsem při těch názorech "je to mindfuck řežba od začátku do konce" očekával asi něco trochu jiného. Půlku filmu se v podstatě čeká na to, aby divák zjistil, že vše důležité obsahuje už trailer. Nolan zde klasicky má svá pravidla, která se v jádru věci dají pochopit a mají zajímavý základ, ale jako celek to není vůbec dotažené. Vůbec to na mě nepůsobilo jako skvěle promakaný Počátek, ale spíše jako otravný exhibionismus aurora, který miluje ohýbání času, ale sám pořádně neví, jak tady ty pravidla nastavit. Když i hlavní aktéři běhají po plátně a říkají "já nevím, proč je to takhle", tak to na mě nemůže působit jako skvěle natočený a geniálně promyšlený heist s časem. Pravidla inverze jsou v první půli nastaveny pochopitelně; co ale není v pohodě je to, když každou chvilku zajišťují pouze to, co se zrovna hodí. Ve filmu ani nebylo nic, co by bylo jakože "wow" a nikde jinde to nebylo k vidění. Snad jen Patinson, který se se svou nešťastnou hereckou kariérou popral rozhodně více, než Nolan s tímto výmyslem. Nebýt "korona krize" způsobující to, že v tom kině prostě nic není, tak i to hodnocení by bylo určitě jinde. Každopádně jsem rád že jsem si potvrdil to, že poslední Temný řitíř nebyl "omyl". Do dalšího Nolanovo filmu už jenom hodně, hodně opatrně. ()

Stružák

Alternativní "bondovka" a žánrovka, která mi úplně stoprocentně nesedla. 🤔 Asi bych (podobně jako hromada jinejch lidí určitě) potřeboval ten film vidět ještě třikrát, abych to všechno správně pochopil, ale asi ten film ještě třikrát vidět nechci (nicméně nějakou šanci bych tomu dal zase ještě). Na Nolana jsem byl zvědavej, nicméně očekával jsem něco víc asi, protože to, co předvedl tady, mi přišlo možná už trošku jako honění vlastního ega. Film vůbec nemůže chytit správný tempo, místy je strašně (až zběsile, nezdravě) rychlej a pak tam jsou zas šíleně táhlý pasáže a zbytečně dlouhý dialogy a výsledkem je úmorná snaha udržet diváka v bdělém stavu. Ani tady jsme se bohužel nevyhnuli pár patosům a za koule přitaženejm scénám, který až místy připomínaly nějaký americký béčko. Celkově bych to hodnotil tak, že Tenet je film, kterej není úplně pro mě; pro fanoušky cestování v čase to ale bude sakra kvalitní povinnost. Mimochodem, kdyby měl film takovou atmosféru (a hudbu!) jako při začátku závěrečnejch titulků, mohl jsem mluvit úplně jinak, tam mi ta hudba najednou strašně sedla. ()

jakeer

Inception som pochopil až na druhý raz, tuto bude potrebných viac projekcií. Nolan sa však už úplne opustil, kašle na nejaké hodnotenia na imdb či rottentomatoes. Zatiaľ jeho film najviac vzdialený mainstreamovému divákovi. Tu si rieši svoje časové paradoxy a iné pop-vedecké vylomeniny, podobne ako v Interstellar či Inception. Narozdiel od tých tu však absentujú ľudské emócie. Neriešia sa medziľudské vzťahy, v podstate mi je jedno či svet bude zachránený. Nolan si naplno ide svoje vedeckú predstavu a v tom je ako vždy dokonalý. P.S. Základná podmienka Nolana bola aj tento raz splnená: Každý dobrý film potrebuje kúsok Michaela Caina. ()

Miller

Bohužel retrospektivně je film horší a horší, nadšení z kina rychle odchladlo, a až teď jsem si vůbec vzpomněl, že ten film existuje...a že byl vlastně dost průměrnej... ()

veronica_mac

Tentokrát jsem o svých dojmech z filmu nepochybovala ani na chvíli a i přes to, že jsem se na to rozhodla vyspat, dojmy přetrvávaly. Je fakt, že ve chvíli, kdy jsem uviděla Fleur Delacour a následně Cedrica Diggoryho, musela jsem se s myšlenkou, že teď začnu pravé čáry, pousmát... Můj dobrý pocit umocňovaly otázky mých přátel ''o čem to vlastně bylo?'' - Nolan nezklamal a kombinováním časových dimenzí jistě zmátl nejednoho diváka, aneb pochopila jsem, že TENET není pro každého. Pro mě přehledné, napínavé a poutavé, ačkoli lehce citově strohé. Překvapením pro mě byla hudba, která nebyla z pera Hanse... Rozhodně však nelituji rozhodnutí shlédnout na filmovém plátně a určitě zařadím mezi filmy, které si jednou pustím ještě jednou. 5* ()

bloodline

Čo dodať. Nolan natočil ďalšiu inovatívnu mozaiku, kde mozog nemá nárok na oddychový čas a šponuje ho na doraz ako gumu na rúšku slovenského hlavného hygienika. Zabudnite na Inception či Interstellar. Ak ste tieto kúsky doteraz nepochopili, tak Tenet vám vyrve aj posledné vyhliadky na porozumenie Nolanových autorských diel a môžete mať akademických titulov pred a za menom na rozdávanie ako v Sládkovičove. Mám za sebou dve projekcie, ale dejovo sa chytám, vlastne viac nechytám, preto siaham aj po videách s vysvetlením od šikovnejších jedincov. V takýchto prípadoch zanechá film vyslovene tie hlboké dojmy, ktoré aj po xy rokoch neprestanú baviť. A Nolanove majstrštyky presne spĺňajú spomínanú definíciu do bodky. Každé ďalšie zhliadnutie obohatí myseľ o nové poznatky, postrehy a nehrozí ich opozeranie. Tenet je hodný maxima. Štyri hviezdy zodpovedajú mojej snahe na viacnásobné vrátenie k nemu. Keď raz budem veľký a konečne pochopím to nelineárne časové križovanie, vytasím mu aj piatu hviezdu. Samozrejme technická stránka. Úplne iná liga. Všetky ostatné predigitalizované večerníčky môžu vlastnú hanbu oplakávať. IMAX je priam svätá povinnosť, ktorá, umocnená o brilantnú hudbu, povýši audio-vizuálny zážitok na udalosť dekády. ()

HonzysKISS

Jelikož mě Nolanovy filmy poslední dobou tolik neberou, tak Tenet velmi příjemně překvapil, za mě jeden z jeho nejlepších počinů, ale asi to bude taky tím, že jsem spíš čekal zklamání. Jediné, co mi vadilo, tak jsou ty bez emoční postavy a málo prostoru na vysvětlení. Nechci říkat, že je tam až moc akčních scén, ale klidně bych film bral minimálně o půl hodinu delší, přál bych si víc dialogů mezi akcemi. Jinak top, natočený to je vážně neuvěřitelně. Takový kinematografický zážitek se jen tak nenaskytne, podobný snímek tu vždy chyběl. Hudba taky není špatná, ale na jednu stranu už ve mně nezůstala jako věci od Zimmera (není to můj nejoblíbenější skladatel, zmiňuju ho jen kvůli tomu, že Nolan s ním nejvíce spolupracuje). Některé věci mi celkem vadily, ale jsou to spíš maličkosti, jako třeba že hlavní postava nemůže přemoci záporáka především kvůli tomu, že vyhrožuje smrtí svlečny, do které se náš hrdina zabouchnul. Takové klišé bych od Nolana nečekal. Potom v tom je podle mě zbytečně moc humoru. Jasný, neřeknu jeden vtípek za půl hodiny, ale skoro při každé scénce si to mohli odpustit. Jinak od začátku vznikání filmu jsem se strašně moc bál, že hlavní herec Washington se do role absolutně nehodí. Já vážně nechci znít rasisticky, ale přijde mi prostě divný, protože bych si ho spletl například s ochrankou (jak to slušně vysvětlit :D). Jinak takový Pattinson a Branagh byli skvělí. Celkově 90/100 ()

Hanys_

Audiovizuálně zase laskomina, dějová linka zdánlivě jednoduchá, Pattinson skvělý..., ale to časové přetáčení pro mě bylo až moc těžce travitelné. Chce to rozhodně další projekce, ale nevím jestli na ně ještě někdy budu mít chuť. 6.5/10 ()

Litvicek

Nolan se mnou vyjebal a já mu za to ještě poděkuji. Užil jsem si každou sekundu filmu, který nebyl hluchý, nudný, bez prostoje. Od začátku do konce film vyjebává s mozkovnou svého diváka a já v extázi nemám slov, protože upřímně řečeno, ještě pořád jsem z toho kapánek mimo. 150 minut čiré fantastické filmařiny, kde není co vytknout - Tohle se kurva povedlo. ()

ChrisBa

Prvý Nolanov film, ktorý bohužiaľ musím hodnotiť ako priemerný. Áno, stále je Nolan režisérsky niekde ine ako zvyšok Hollywoodu, ale jeho ego tentokrát prerástlo jeho schopnosti.. V Tenete chcel byť za každú cenu inovátorský, odlišný a pompézny, až zabudol na to podstatné... na diváka. Scenár síce chce byť až príliš chytrý, ale neviem sa zbaviť dojmu, že sa Nolan sústredil skôr na invertované scény, ktorými chcel ohúriť, než na obsah a vôbec všetko ostatné.. Nečakal som, že mi niekedy u Nolanovho filmu bude tak jedno, čo sa stane v práve bežiacich scénach, ako tomu bolo v Tenete.. a to asi hovorí za všetko.. síce pompézny a ambiciózny, ale pre mňa nezaujímavý film.. 3* ()

F.W.Colqhoun

We live in a twilight world. (...) And there are no friends at dusk. Christopher Nolan je tvůrce s osobitou vizí. Ale to můj tříletý syn také. Není divu, že v bezradné, fragmentované, juvenilní současnosti platí autistický hračička s imaginací architekta 3D stříleček bezmála za největšího žijícího filmového tvůrce. Tenet (což zní víc cool než nána bílá válí banán - nebo Merry Go Round - pracovní, v mnoha směrech mnohem trefnější titul filmu) je prostě další z detailně (nikoliv do detailu) promakaný film, který má bezesporu své kvality a ohromuje. Co je, je ale stejně zajímavé jako to, co není. Už Počátek, který se odehrával z větší části ve snových světech, potvrdil podezření na jistou tvůrčí pravoúhlost, která Nolana předurčuje spíš k práci se stavebnicí merkur, než k vykreslování imaginárních světů. Budiž, že Nolan není Buñuel nebo Jodorowsky. Že se ale v klíčových okamžicích (mimo úžasné scény časově protichůdných akcí) projevuje jako rutinér a trapný kýčař, neschopný vymyslet a zrežírovat něco lepšího než 'skupina ozbrojenců proniká tam a tam' resp. 'chlapík chce zachránit ženskou a chlapečka', je demaskující. Well, sir, our clients use us because we have no priorities above their property. ()

tom.nosek

Tenet je po delší době Nolanům film, který mě až tak nezaujal. Děj je občas matoucí (na druhou stranu ne neporozumitelný), postavy jsou jenom OK, soundtrack je taky takový šedý průměr. Popravdě znovu Tenet vidět nemusím a jako příklad Nolanovy tvorby ho určitě uvádět nebudu. Normálně by to byly tři hvězdy jak vyšité a jdeme dál. Ale je tam něco, co je zajímavé. Celá ta myšlenka a i to, jak si s filmem Nolan vyhrál, mě zaujalo. Přestože takovéto výstřednosti by u mě obvykle, jakožto dost "popcornového" diváka, vzbudili nelibost, Nolanovo pojetí bylo zajímavé, za které uděluji hvědu navíc, protože si ji řemeslně i idejově zaslouží. O Tenetu si ale myslím, že se Nolan nechal trošku strhnout jeho fascinací časem a oproti ostatním jeho "časovým" filmům (Inception a Interstellar) tady nemyslel tolik na diváka. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů