Desatero hříchů

• Fínsko Kaikki synnit (viac)
Fínsko, (2019–2022), 13 h 17 min (Minutáž: 42–48 min)

Réžia:

Mika Ronkainen

Johannes Holopainen, Maria Sid, Matti Ristinen, Heli Haapalainen, Rosa Honkonen, Essi Karjalainen, Hannu Kivioja, Moona Komulainen, Jaakko Ohtonen (viac)

Pri vyšetrovaní dvoch vrážd v konzervatívnom rodnom mestečku Varjakka vo Fínsku mladý kriminálny vyšetrovateľ Lauri Räihä prenasleduje sériového vraha a zároveň čelí ťažkým pravdám o svojej minulosti a prítomnosti. (SkyShowtime)

sportovec

Jako ponor do soudobého Finska to je mimořádně zajímavý pohled včetně pralesa různých - nejen pohlavních - "jinakostí". Někteří jsou až neuvěřitelně podobní Rusům-bohatýrům. Pochopitelně jen zevnějškem. ()

Aky

Průměr, prostě průměr. Zajímavá je temná severská atmosféra. Příběh v mnoha variacích je nejednou ohraný. Celé to trošku trpí honbou za příliš mnoha zajíci. Fanatické náboženství, rasismus, homosexualita, špatné rodinné vztahy... A to jsem určitě ještě na něco zapomněl. ()

Arsenal83

Trápna jednostranná kriminálka, kde nasáčkovali všetko a pekne to onálepkovali tak ako je to moderné. Kto je homoš je dobrý a progresívny. Promiskuitná kriminalistka? To je takisto pokrok. Si náhodou veriaci? Tak potom si fanatik, tmár, stredovekár, hajzel. Už si ani nepamätám, kedy za posledných 20 rokov boli veriaci ľudia ukazovaní v mainstreamových seriáloch ako normálni, pozitívni ľudia. Furt sú oni tí zlí. Poučením seriálu je ale aj nevídaná "krása" fínskych žien, ktorá je zrejme dôvodom, prečo sa ten poliš stal gayom. Takisto to vysvetľuje, prečo naši sexuálni turisti chodia do Thajska a nie do Fínska, také obludy z jazier, aké majú oni v ponuke, to núti k celibátu aj bez katolíckej príslušnosti. No a vrchol bola štvrtá časť. Tam sa mi páčil jeden záber a to že hneď po ukázaní homosexuálneho deviantského sexu prišiel záber na blivajúceho dedinčana. Ten to správne vyjadril. ()

Necrotongue

Těžké zklamání. A to jsem Finům tak věřil, zvlášť když do hlavní role obsadili svého elitního vrhače. Scénář přinesl hlavní zápletku, na které se dal vystavět slušný příběh, místo toho se začaly prosazovat nic neříkající vedlejší dějové linie, vyšetřování bylo pomalé, děj se stával stále nudnějším a já jsem se jen těšil, až to skončí. Jediným kladem tak zůstává to, co si dlouhodobě myslím, totiž, že se každé náboženství zaseklo někde ve středověku. ()

petrsv

Severské kriminálky byly fajn, dokud se celosvětově do žánru krimi nemíchalo moc emočního dramatu. Bohužel ani ten Sever nebyl ušetřen. Takže kromě kriminální dějové linky je divák nucen opět řešit vztahy a osobní problémy, které tady má snad každej. ()

slunicko2

Co se stane, když spojíte náboženský fanatismus s vesnickým buranstvím a skandinávskou pochmurností. 1) Postavy jsou dobře prokleslené, dobře napsané, zahrané i natočené. Jen ta všeobjímající depka..._____ 2) Oceňuji i scénáristicky vymazlenou provázanost probíhajícího vyšetřování s osobními příběhy._____ 3) Ze zajímavých kluků mě zaujali 31letý Johannes Holopainen (homosexuální detektiv), Egypťan žijící v Helsinkách Karim Rapatti (syn majitele pizzerie Íráčan Fahíd), věk nezjištěn a 30letý Jaakko Ohtonen (šéf radikálního hnutí Aaro)._____ 4) Psáno po zhlédnutí první řady._____ 5) 3.8.2022 - Druhá řada se vrací o 15 let zpátky. Chybí tedy oba charismatičtí vyšetřovatelé z první série. Rovněž pochmurné depkoidní prostředí už nepřináší nic nového. Slabší 3 hvězdičky.                                  .                                .                                   .                                                 .                                 .                                 .                                                  . ()

sofiapetra

Trošku to nadhodnocuji, ale finský věci mají prostě své ledové finské kouzlo. Nesourodý páreček vyšetřovatelů mě také vlastně bavil. Nejvíc začátek, kdy obtloustlé policajtce ládovali do postele jednoho mladšího milence za druhým a ona se u toho tvářila, že jim ještě dělá milost. Skvělá zpráva pro ženy okolo přechodu. ()

fabecc1222

Člověk dostane chuť na ty tolik chválené severské kriminálky, a narazí v programu, že ČT bude vysílat severskou novinku, tak se rozhodne, že to zkusí, a dostane toto..Tvůrci si krom hlavní kriminální zápletky rozjedou spoustu menších, osobních dějových linek, které se na poli šesti dílů nedají pořádně rozvíjet. Jednotlivé díly také postrádají větší tah na branku, takže se děj dost táhne, a vzhledem k množství osobních problémů tak také kolikrát hlavní linka ustupuje zbytečně do pozadí. P.S.: Ten obsah od ČT je dost mimo, není tam ani žádná černá komedie, ani nic mysteriózního. ()

Vajonek

O tom, že ne všechno lze vždy odpustit a i když k odpuštění dojde, stejně to nemusí znamenat řešení... Desatero hříchů je, co se týče témat(u) i stylu a osob vyšetřovatelů, taková klasika, která se v rámci kriminálek, a těch severských zvláště, objevuje docela často. Vedle tématu odpouštění, které se celým dílem prolíná, tu máme dva kriminalisty, kteří tak trochu sami v mnoha věcech neví, co se sebou, do toho se řeší vraždy, náboženství, přistěhovalectví, narušené rodinné vztahy, homosexualita... Je to ale hezky natočené, prakticky všechny dějové linky člověka baví sledovat, funguje tu hudba, atmosféru pomáhá navodit i pro našince nevšední severská krajina. Čekala jsem, že rozuzlení bude možná trochu více uvěřitelné a také mi dosti neseděl český dabing (hlavně u dvojice vyšetřovatelů), v němž jsem to sledovala. Viděla jsem to ale ráda. Nebylo to něco, co by člověka nějak výrazně ohromilo, ale zároveň to vůbec nebylo špatné. 70 % (hodnocení první série). ()

petikacka

Za mě je to příliš roztříštěné...Příliš nedořečené....Příliš divné vztahy...No je to prostě všechno příliš...a skutek utek... Za mě 70% ()

swiss

Nevadí mi přirozeně oškliví lidé. Naopak, jsem rád, že opět nevyšetřují pouze modelky a charismatičtí géniové... ()

papilon395

Jako první na diváka zapůsobí uhrančivá úvodní píseň k netypickým titulkům. A pak se musí poddat pomalému tempu děje a melancholické atmosféře severského venkova. Příběh i jeho postavy za to stojí. ()

ostravak30

Severské země doslova chrlí v posledních letech drsné ledové kriminálky. Ať už filmy nebo seriály. Finsko nezůstává pozadu. Televizní a filmová tvorba z této země je u nás doslova exotika, protože se vůbec nevysílá. Kriminální seriál je přesně v tomto duchu. Ovšem co se zpočátku jeví jako výborná zápletka, rychle se utápí ve spletenci vztahů a osobních problémů obou kriminalistů. V průběhu šesti epizod si tak více řeší vlastní problémy než aby se věnovali případu. A to je problém. Nadějná kriminálka tak doslova zamrzne, aby v šestém díle explodovala. Poslední díl je sice výborný, ale celkově mě seriál spíše zklamal. Čekal jsem rozhodně víc, mnohem víc. Ještě pochválím skvělou úvodní melodii a pochopitelně herecké výkony. Druhá série je ještě horší. Začne se případ, ale pak to zamrzne a ve vyšetřování se téměř nepokračuje, aby v závěrečném díle vše bylo rozklíčováno. ()

Aniki

Ministryně financí Alena Schillerová a její homosexuální ministerský asistent se prohánějí ve služební "oktávce" hokejovou krajinou místního klubu Kärpät Oulu. Místo zavádění kurzarbeitu zde kupodivu vyšetřují seriove vrazdy místních členů náboženské sekty. A jelikož je to poslání velice nudné, zahání Alenka dlouhou chvíli sexualnimi radovankami pouze s těmi muži, kteří si řeknou, takže o ženštinu povětrnou se rozhodně nejedná. Asistent se zatím potuluje po své rodné obci s nezbytnou cigaretou v ruce a hlavou se mu honí zmeškané sezení v homomanželské poradně a vzpomínky na temnou minulost v kruhu svých nejbližších. Tak uvidíme, kerá tady vlastně bije. ()

Elisson

Hneď od začiatku je to tak typicky pokrokové (rozumej seversky zdegenerované) - buzeranti, kurva, Iračania, Turci.....inak sa to celkom dalo, pred 20timi rokmi, teda v časoch, keď do každého filmu nepchali homosexuála by to však bolo oveľa lepšie a my by sme boli ušetrení precitlivelých homoscén... ()

Kozlowski8

Veskrze nesympatická minisérie. Nesympatické postavy, nenápaditý a nepoutavý příběh, nuda. Ani o nějaké severské atmosféře se nedá hovořit. Palec dolů. 20%. ()