Poslední týdny roku 1999. Komisař policejního sboru v městečku Varjakka Jussi Ritola začíná vyšetřovat podivný případ úmrtí manželů Lepihalmeových, úspěšných vědců v místním institutu nových technologií. Manželský pár našel mrtvé jejich dospívající syn Aaro, který netuší nic o možném motivu. Shodou okolností ale byli Lepihalmeovi kolegové a blízcí přátelé Ritolovy manželky Maari, takže se vyšetřování velice brzy dostává Ritolovi do slova na tělo... Druhá řada mezinárodně úspěšného finského seriálu Desatero hříchů se ve svém ději vrací v ději o 15 let zpět, těsně před příchod nového milénia. Uzavřená komunita severofinské Varjaky nebyla ale ani tehdy příliš klidným místem k životu, ač to místní obyvatelé ze všech sil předstírají. Autoři seriálu Merja Aakková a Mika Ronkainen pracují ve svém prequelu s hlavní postavou vyšetřovatele Ritoly, poznáme ale minulost i řady dalších postav – Leeny, místního kněze nebo Lauriho a jeho rodiny. (Česká televize)

Trajektt

Opět se musím přiznat, že mě tento snímek slušně pobavil a to nejen díky lámaně hutné finštině u které mi nepomůže ani odezírání ze rtů, ale hlavně díky buranským postavičkám kdesi v zakopané prdeli severského Klondiku, kde má každej druhej chuť spáchat sebevraždu a to hlavně asi kvůli všude převládající tmě, která s neustálým přísunem sněhu podtrhuje tu pravou atmosféru severských kriminálek nazývaných Nordic-Noir. V dějové lince, která není nějak složitá a bystřejší individua prohlédnou pointu v prvních dílech se soustředíme na místní policejní stanici, kde slouží náš hlavní hrdina, kterej má manželku s lezbickejma sklonama, ale která to dokáže roztahovat na obě strany. Kromě počátečního vykreslení dvou sebevražd anebo vražd, které se řeší v průběhu celé série se podíváme na místní kolorit malého městečka. Od pomatených křesťanek feministického typu, které říkají, že Bůh je žena až po zmatenou jezdkyni na koních, která se o půlnoci prohání nahatá po zasněžených pastvinách. Město je závislé nebo spíš zkorumpované na místní fabrice, které vládne korupčník a všude uznávaný kapitalistický křesťan, který si svými moresy může podat ruce s naším vypečeným Trautenberkem. Podivných postaviček je zde habaděj a nemá cenu psát o všech čistě severských charakterech, protože žádní jižani a afričani se zde neobjevují a proto je to čistokrevná severská kriminálka, jak má být. Druhá řada se mi zdála o trochu více vydařenější než první a také díky skvělé hudbě a mrazivé scenérii finských lokací mi nezbývá než dát něco nad 70%. ()

Skeksis

Tak máme tam dva extrémy - kresťanských čurákov, ktorí sami seba presviedčajú, že ženy sú iba na rodenie a držanie huby, pokiaľ sa nemodlia, a feministické kurvy, ktoré si myslia, že je v pohode kurviť sa s kdekým počas manželstva, lebo vraj inak sú utlačované. V takej spoločnosti to nikdy nemôže dopadnúť dobre. A je tam vyšetrovateľ, ktorý vyzerá ako blond Hitler bez fúzov. A všetko sa to nejako melie cez sneh a fínsku saunu, ktorú som nikdy nepochopila. Možno, že tak ľuďom preskakuje zo sauny. ()

angel74

„I u policie musíš občas zapojit vlastní rozum.” - Policejní komisař Jussi Ritola si tato slova vzal k srdci, když dost svérázným způsobem potrestal svoji manželku za její hříchy... Po rozporuplné první sérii jsem neměla moc chuti koukat dál. Ovšem to bych udělala velkou chybu, protože druhá řada stojí fakt za to. Všechny epizody mají něco do sebe, nechybí v nich napětí a účelně posouvají děj až k té poslední, která je velice dobře propracovaná a natolik překvapivá, že si sama o sobě zaslouží plný počet hvězdiček. Musím taky vyzdvihnout nesmírně vtahující ústřední píseň, jež seriál provází. Suma sumárum, určitě bych se nezlobila, kdyby finští tvůrci připravili nějaké další pokračování. (80%) ()

• Ve 36. minutě začne hrát dívka na klavír skladbu s názvem „Moonlight Sonata“ od německého hudebního skladatele a klavíristy Ludwiga van Beethovena. (Trajektt)