Akty X - Série 1

(séria)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–1994), 18 h 9 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Jerry Hardin, William B. Davis, Doug Hutchison, Charles Cioffi, Henry Beckman, Doug Abrahams, Cliff De Young, Leon Russom (viac)

Scullyová: „Agente Muldere, jsem Dana Scullyová. Mám s vámi pracovat.“ Mulder: „Opravdu? Já myslel, že vás poslali, abyste mě špehovala.“ Takhle začíná první sezóna Akt X a partnerství, které otestuje a posune hranice důvěry, víry a odhodlání. Dva agenti z naprosto odlišného prostředí spojí své síly, aby řešili případy, které FBI zařadila do složky X. Oba touží odhalit skryté pravdy — jeden hledá odpovědi v jiných světech, druhý se přiklání k přízemnějším vědeckým vysvětlením. Společně odkryjí věci, které si jen těžko dokázali představit. (Magic Box)

Nikolas__

Naprosto úžasná série, opravdu jedna z těch nejlepších. Pilot 5/5 - Fantastický začátek parádního seriálu. Až mě udivuje že se na pilotní díl zas tak často nevzpomíná, kvalitu na to určitě má. Tento díl, jeho zpracování a obsah, poté ještě skvěle využívá Requiem ze sedmé série. Postavy už od pohledu super. Deep Throat 5/5 - Naprosto úžasný mytologický díl. Finální Mulderův rozhovor s Mužem z Pentagonu úplně boží, jeho postava je taktéž kvalitní. Díl je vtipný a je tu skvělé zpracování a prostředí. Squeeze 5/5 - Legendární díl. Není nejlepší, ale je vážně brilantní a vždycky mě bavil. Conduit 4/5 - Tenhle díl je o něco slabší než první tři. To ale nic nemění na tom že je to taky bomba, jen ne tak úderná. Každopádně atmosféra se vážně povedla. The Jersey Devil 4/5 - Zase o malilinko slabší, ale i tak je tohle vážně kvalitní epizoda, na kterou se časem nějak zapomnělo. Je pravda, že bych radši viděl Bigfoota. Shadows 4/5 - Opět šla kvalita dolů, tady už se ale vážně nedá mluvit o nějakém opravdu skvělém dílu. Vadilo mi pár věcí, je to jeden z těch dílů, na které si nikdo nepamatuje. Každopádně je to aspoň dobrý nadprůměr. Ghost in the Machine 3/5 - Zpracování ušlo, poklesávájící kvalitou je to sice zase níže, ale není to špatné. Asi nejslabší díl série, především kvůli neskutečně nezajímavé zápletce. Ice 5/5 - Legenda mezi legendami. Je to opravdu atmosférická pecka, která se inspiruje The Thing a prvním Alienem, alespoň to tak dost působí. Krásná izolační epizoda. Space 4/5 - Není to zas tak špatné jak fanoušci říkají, není to úžasné. Nějaké scény jsou nepřesvědčivě podány, když jsem to viděl, byl jsem zklamán, ale nenudil jsem se. Fallen Angel 5/5 - Po jednom z nejslabších dílů sezóny, přichází nejspíš nejlepší epizoda sezóny. Vážně jí miluju, Max je super postava, proto byl dvojdíl o něm ze čtvrté série celkem zklamání, zpracování, atmosféra, a scénář dílu je vážně něco úžasného. Eve 4/5 - Výborný díl, zápletka je dost zapamatovatelná a je to vážně dost povedené. Fire 5/5 - Jednoduše nepochopitelný úkaz. Tohle patří k těm nezapomenutelným klasikám, alespoň pro mě, a nechápu proč tento díl neslyším nikoho často opěvovat, je fantastický. Beyond the Sea 5/5 - Emocionální dělo první série je všem již dobře známo, svým stylem a feelingem mi to připomíná One Breath z druhé série. Povedlo se to, Brad Dourif je neskutečně boží. Gender Bender 5/5 - Zase zatraceně neprávem přehlížený klenot. Moc se mi líbí taky závěr, což je jeden z nejlepších posledních záběrů MOTW epizody, v historii X-files. Lazarus 4/5 - Aby těch nedoceněných skvělých dílů nebylo málo, je tu tedy další, a to Lazarus. Není to jedna z nejlepších epizod této řady, přesto je dost povedená. Young at Heart 4/5 - Hele... V pohodě ale je tu vážně vidět ta mírně kolísající kvalita první série. Tenhle díl se řadí mezi ty méně zapamatovatelné. A to překvapivě i s ohledem na záporáka. E.B.E 4/5 - Když jsem tento díl viděl, docela mě zklamal, dnes si z něj skoro nic nepamatuji, ale bylo to alespoň solidní. Miracle Man 5/5 - Jak magické. Jak originální. Jak nádherné. Další přehlížený klenot, s excelentním ztvárněním postavy Samuela. Shapes 5/5 - Opravdu neuvěřitelné, kolik takhle výtečných epizod lidi a fanoušci přehlíží. Zrovna u Shapes mě to vážně mrzí, jelikož to je zrovna jedna z nejatmosféričtějších a nejlepších epizod celé série. Darkness Falls 4/5 - Není to perfektní díl. Taky příliš nejsem fanda těch světlušek... Ale zpracováním je to úžasný díl. Tooms 5/5 - Pokračování přibližně stejně dobrého Squeeze. Tooms se tu o něco zajímavěji využívá, a hodně se mi v tomto druhém díle líbí závěr, Toomsova originální smrt. Born Again 5/5 - Další přehlížený klenot. Jeden záběr je tak odporně znepokojivý... Zápletkou i zpracováním skvělá věc. Roland 4/5 - Asi jeden z horších dílů této báječné první řady, ale nevadí. Nadprůměr to je, jen ne tak zajímavý. The Erlenmeyer Flask 5/5 - Výborný mytologický závěr, tady je vidět že se to opravdu rozjíždí, pár nezapomenutelných scén, pár vážně, vážně dobrých nápadů, super scénář. Tohle se vážně povedlo. Následovala ještě lepší druhá série. Komplet série - 9/10  () (menej) (viac)

Eire odpad!

PaVEDECKE prvoPlanove piCOVInY... ! konspiratori US a ini SPOJTE sA !!! V case covid19 niekto nechape ako ludia nemozu uverit ze korona-SARS-2-virus nieje H5N1 virus. No ked ludia v 20 st. zrali toto... A verili. I want to believe. Hmmm... ()

Honza__St.

Naprosto nejlepší série. Byť únos Scullyové v následující řadě popularitu seriálu ještě znásobil, nejlepší jsou právě ty díly ještě před tím. Mytologie ještě vlastně ani není mytologie (v jednom díle vypadá mimozemšťan jako tvář z Marsu, hned v dalším jako Predátor :D), ale taky není tolik otravná, a tzv. "Monster of the week" epizody jsou nejlepší právě zde (s přesahem do začátku 2. řady), o nejslavnějším snad netřeba mluvit. A snad žádný z informátorů neměl takové charisma, jako muž z Pentagonu. ()