Akty X - Série 1

(séria)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–1994), 18 h 9 min (Minutáž: 43–48 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Jerry Hardin, William B. Davis, Doug Hutchison, Charles Cioffi, Henry Beckman, Doug Abrahams, Cliff De Young, Leon Russom (viac)

Scullyová: „Agente Muldere, jsem Dana Scullyová. Mám s vámi pracovat.“ Mulder: „Opravdu? Já myslel, že vás poslali, abyste mě špehovala.“ Takhle začíná první sezóna Akt X a partnerství, které otestuje a posune hranice důvěry, víry a odhodlání. Dva agenti z naprosto odlišného prostředí spojí své síly, aby řešili případy, které FBI zařadila do složky X. Oba touží odhalit skryté pravdy — jeden hledá odpovědi v jiných světech, druhý se přiklání k přízemnějším vědeckým vysvětlením. Společně odkryjí věci, které si jen těžko dokázali představit. (Magic Box)

DaViD´82

Pilot 4/5;; Deep Throat 2/5: Laciný a nudný úvod do mytologie Akt X. Squeeze 5/5 Já rád játra, ty rád játra, on rád játra. Conduit 4/5: První z náznaků později hodně frekventovaného "únosového" tématu. Narozdíl od většiny z nich však výborně zpracován. The Jersey Devil 3/5: Zajímavý námět tvůrci dokázali využít jen na začátku a na konci. Průměrný díl, který mohl (a měl) být mnohem lepší a kratší. Shadows 3/5: Psychokineze si zasloužila lepší entrée na scénu. Rutinérská epizoda. Ghost in the Machine 2/5: Velmi slabá, s odstupem času až směšná, variace na stroj s vlastním rozumem. Nuda. Ice 5/5: "We´re not who we are..." Aneb jak to dopadne, když natočíte variaci na Věc v kulisách Akt X. Jednoduše fenomenálně. Space 3/5 Mohlo jít o výtečný díl, kdyby režisér nepojal nadpřirozené prvky tak směšně. Fallen Angel 4/5: Mulder vs armáda a průzkum místa možného dopadu "však-vy-víte-čeho". Eve 5/5: "We just knew..." Fire 4/5 Má-li žhář styl je radost sledovat ho při práci. Beyond the Sea 5/5 Když si Dana s Foxem prohodí své obvyklé role, jako protihráče jim přihrajete perfektního Brada Douriffa a vše podpoříte skvělým scénářem, tak z toho prostě nemůže vzejít špatná epizoda. Tahle je rovnou jedním z naprostých vrcholů celých Akt X. Gender Bender 4/5: On(a) je ultimátní afrodiziakum, které za sebou nechává jen mrtvoly. Dobrý námět, ovšem slušelo by více nejednoznačnosti. Lazarus 3/5: Záměna těl/duší. Zajímavé téma, avšak pouze průměrné zpracování. Bez nadpřirozena by to bylo lepší. Young at Heart 3/5: Po všech stránkách průměrný a zapomenutelný díl. E.B.E. 5/5: "I´m wondering which lie to believe." Tvůrci dodrželi, na rozdíl od mnoha jiných epizod, poučku o tom, že nejvíce diváka zaujme to co zůstane neukázáno. Miracle Man 4/5: Chvalte Pána! Shapes 3/5: Indiánské pověsti o lykantropii, rezervace původních Američanů a ranč v horách. V první půli skvělé, ovšem ke konci se atmosféra vytrácí. Darkness Falls 5/5: Epizody, kde jsou Scullyová a Mulder odříznuti od světa v bezvýchodné situaci byly vždy chloubou Akt X. Tato je z nich asi nejlepší. Atmosférický vrchol první série. Navíc ten lahůdkový závěr. Tooms 5/5: Již z názvu je jasné o koho v tomto díle půjde. Stejně jako při prvním setkání je Eugene Tooms charismatický každým coulem. Poprvé se zde objevuje asistent ředitele FBI Walter Skinner. Born Again 4/5: Dobrý námět, výtečná úvodní půlka, ale pak se to celé rozmělní v předvídatelný průměr. Roland 3/5: Další z dílů, kterým nadpřirozená dějová linka spíše škodí. The Erlenmeyer Flask 4/5: Finále by mělo uzavírat jednu kapitolu, ale přitom navnadit na další. To se podařilo, zvláště v závěrečné čtvrthodince. ()

tron

Prvá polovica 90. rokov, základná škola a do hlbokej letnej noci sa ozýva legendárna zvučka. Sci-fi epizódy ma vtedy bavili, ale totálnou peckou boli hororové (nezabudnuteľné veci Hniezdo, Tooms a Padá súmrak). Aj slabšie časti sú ľahký nadštandard (kópia Veci nazvaná Ľad, vlkolačie Tvary, Duch stroja, Čert z Jersey). Mulder a Scully sú skvelá dvojka, ktorá sa navzájom parádne dopĺňa paradoxne práve tým, že je každý z nich absolútne iný. Keď ale dôjde na lámanie chleba, kryjú si navzájom chrbát ako praví parťáci. Do toho tajní informátori (historicky prvým sa stal Muž z Pentagonu v podaní Jerryho Hardina), šéfovia s nejasnými úmyslami (Skinner patrí k mojim najobľúbenejším seriálovým postavám nielen z 90. rokov), únosy, tajuplné, nič nehovoriace postavy v úzadí (legendárny Muž s cigaretou), desivé vládne sprisahania, klony a monštrá od výmyslu sveta. Proste nuda nehrozí. Prvú sériu som si znova pozrel v r. 2020 a musím s prekvapením skonštatovať, že to alebo zostarlo len minimálne a stále je to pecka. Porovnal som to s konkurenčnými Krajnými medzami (vznik ich deväťdesiatkového "remaku odštartoval práve úspech Carterovho trháku) a je to ozaj ako rana päsťou do hlavy a zjedenie poschodovej marcipánovej torty. Na konci série je oddelenie Aktov X definitívne zrušené. Fanúšikovia si z toho ťažkú hlavu samozrejme nerobia, lebo dané oddelenie bolo v celom seriáli rušené prehnane povedané "pravidelne". V tomto konkrétnom prípade z toho vyplývalo to, že v 2. sérii vystupovala Scully trochu menej, keďže bola tehotná a zrušenie oddelenia bol šikovný spôsob, ako vysvetliť jej obmedzený priestor (a následne ju ako bonus uniesli, takže ešte o ďalší dôvod viac, prečo jej dať menší priestor). ()

Jara.Cimrman.jr

"Když nám konvence a věda nenabízí žádné odpovědi, můžeme se obrátit k fantastickým předpokladům." Strašidelný Mulder a nevěřící Scullyová vstoupili na mysteriózní seriálové pole velmi razantně a mě v 1. sérii nejvíc potěšily epizody Úvod, Hnízdo a E.B.E. ()

Shakers

1. séria - 85%. Prvá séria mi nepríde taká výživná na prípady ako tie neskoršie. Samozrejme sa tu nájdu luxusne epizódy, ktoré dokážu zaujať a posadiť na zadok Darkness Falls (E20), či finálny diel prvej série The Erlenmeyer Flask (E24). Taktiež za zmienku stojí  dvoj diel Squeeze (E03) a Tooms (E21). ()

malylada

První série nemá chybu, slabších dílů je pramálo a epizody jako Ice, Darkness falls a mnoho dalších jsou to nejlepší z Akt X. První série nastartovala kult toho žánru a ještě se tolik netočila kolem mimozemské politiky.......9/10 ()

Ouwen

Potřeboval jsem utopit čas v nějakým seriálu a jelikož jsem fanoušek záhad, alienů a dalších takových příbuzných témat, jednoznačně vyhrálo The X-Files. Původně jsem očekával, že se bude jednat o šablovitý seriál, bez dějové plochy na pozadí a návaznosti. Jsem však rád, že epizodních dílů zase není tolik a spoustu z nich tvoří návaznost a nechybí ani easter eggy. Musim samozřejmě pochválit výborné herce - Duchovny hraje prvotřídně a dává nehorázný zápal do své role. Je inteligentní, má skvělou slovní zásobu a místy připomíná tim nadšením, mě samotného. Když třeba sedí v autě se Scully a s úsměvem na tváři, v neutichajícím nadšení jí vypráví historky, teorie k záhadám. Samozřejmě vydatně hláškuje. Scully je sice skeptička, ale ta chemie funguje výborně - obě postavy se vzájemně doplňují. Mulder například nemá žádnej osobní život, žije jen pro práci a tajemno, zatimco Scully je více společenská, občas tráví čas se svojí rodinou. Obě postavy, od toho druhého získaj určitou nadstavbu - Fox začne někomu konečně věřit, Scully si uvědomuje, že věda na všechno nestačí.. je zde i postava nervózního kuřáka a věčně napruženého Skinnera - oba na sebe strhávaj pozornost. Chválim i výběr záporáků a partičku Osamělých střelců. Co se mi hodně líbilo, tak že x případů vychází z realnejch předloh a většinou disponují i s racionálním vysvětlením, kde nadpřirozeno je jakoby takovej bonbónek na závěr. Líbí se mi i výprava, obří paleta měst, prostředí - lesy, odlehlé venkovy, ruch města, plno interiérů. Akce není vůbec žádná, ale to ani pro mě není mínus, hlavně že funguje napětí, děj je zajímavej, ačkoliv se občas najdou nudný díly. Co ještě musim pochválit, tak mnohdy nejasné, otevřené konce, kdy divák musí žít s vědomím, že TO tam pořád někde je i přes veškeré úsilí obou agentů. Oblíbené epizody: Ice, Space, Fire, EBE, Darkness Falls ()

draggo

Většinu dílů první řady jsem viděl již při některé z mnoha českých televizních repríz a její kompletní zhlédnutí pro mě bylo ve většině případů spíše takovým příjemným opakováním. Musím ale rozhodně ocenit, že i přesto, že je tahle řada zhruba stejně stará jako já, i po tolika letech je stále stejně skvělá a atmosférická. Většina samostatných dílů si drží hodně vysokou úroveň, a těch několik slabších kousků (např. Lazarus, Young at Heart nebo Shadows) je bohatě vyváženo několika díly skutečně mistrovskými (např. Squeeze, Ice, Beyond the Sea nebo Darkness Falls), které svým příběhem a atmosférou patří mezi to úplně nejlepší z mysteriózního/hororového žánru vůbec. Hlavní příběhová linka týkající se mimozemšťanů, Mulderovy sestry a vládní konspirace je v této řadě naťuknuta jen v několika dílech, které ale stejně jako několik výše zmíněných patří k vrcholům série a díl závěrečný naznačuje, že se skutečně máme na co těšit. A to, že Mulder se Scullyovou jsou asi nejsympatičtější dvojicí vyšetřovatelů v historii seriálů asi nemusím zmiňovat, že? :) /90% a 5*/ Oblíbené epizody: Ice, Beyond the Sea, E.B.E., Darkness Falls, The Erlenmeyer's Flask ()

Colonist

První série kultovního seriálu. Je to úplný začátek, takže to ještě nejsou ta klasická Akta X, na jaká jsme zvyklí třeba ze 3. nebo 4. řady. Místy je to trochu neotesané a občas se vyskytnou nějaké porodní bolesti. Kvalita epizod kolísá sem a tam. Vlastně se dá říct, že je 1. série z hlediska kvality jednotlivých epizod poněkud nevyrovnaná. Na jednu stranu tu máme naprosto ikonické epizody, které patří k tomu nejlepšímu, co může seriál nabídnout. Pak je tu ale velké množství průměrných a podprůměrných epizod. No a najde se tu i pár otřesných dílů. Člověk musí být k této sérii shovívavý, je to rozjezd, ale i tak nelze pominout fakt, že je tu těch slabších dílů mnohem více než v sériích 2-5 (zlatá éra seriálu). Ono je to pochopitelné. Tvůrci se teprve rozkoukávali, zkoušeli, co bude fungovat a co ne. A neměli to ještě tak vypilované. Pár epizod se až moc věrně drží šablony policejních procedurálů a chybí jim tak vlastní identita. Některým dílům škodí i to, že rozpočet seriálu nebyl ještě tak vysoký, takže se na nich podepsal zub času (na Akta X nekoukáme kvůli efektům, ale některé díly mají tak úděsný vizuál, že se to nedá prominout...například neblaze proslulý díl "Space"). Mytologii seriálu u této řady není moc důvod řešit, je tu ještě v plenkách. De facto jediným mytologickým dílem, který má hlubší význam pro hlavní dějovou linii, je až finále sezóny. Zbylé mytologie postrádají nějaký větší přesah (vesměs pouze v obecné rovině představují některé věci, které bude seriál později konkrétněji rozvíjet). Na tom ovšem není nic špatného, mě tahle jednoduchá a nenáročná mytologie první série hodně baví. A jako celek mě pochopitelně baví celá série. Mulder a Scullyová jsou skvělé postavy a jejich chemie funguje už od úvodního dílu. 1. řada obsahuje několik mrazivých hororů, napínavých thrillerů i solidních sci-fi. Kvalita epizod je proměnlivá, ale celkově musím dát 5 hvězdiček, i když mi to tu průměrově ukazuje jen ****. Matematika možná hovoří jinak, ale z mého subjektivního pohledu ty kvalitní epizody zcela převálcují ty horší a zachraňují sérii tvář. Když už je tu nějaký díl vynikající, tak je to opravdu legendární pecka. Nejlepší samostatně stojící epizody 1. série: Squeeze + Tooms; Ice; Eve; Beyond the Sea; Darkness Falls...plus já osobně mezi ně trochu netypicky řadím i Lazarus a Shapes Nejlepší mytologické epizody 1. série: Deep Throat; Fallen Angel; E.B.E; The Erlenmeyer Flask Nejhorší epizody 1. série: Ghost in the Machine; Space; Born Again...a z mytologických Conduit (ne že by to byl strašný díl, ale i v rámci té specifické mytologie první série je prostě slabý). ()

VanTom

No zestárlo to, nedá se svítit. Většina tajemných nadpřirozených případů již dnes nemá čím zaujmout a působí značně otřepaně a neoriginálně, chvílemi až hloupě (i s vědomím, že ve své době byly první a novátorské); jen těch pár (5-6) epizod nenápadně startujících přeslavnou "mimozemskou mytologii" naznačuje velké věci příští. Ale postupně se dojem zlepšuje, především chemie mezi partnery funguje na podtrženou jedničku. ()

Vajonek

Aktům X se jistě nedá upřít, že se staly kultovní záležitostí. A už jim to asi hned tak někdo neodpáře. To je také jeden z důvodů, proč jsem chtěla vidět alespoň celou jednu řadu, ač sci-fi, mimozemšťany a fantasy úplně nemusím. Také jsem si zejména v Koruně a Sexuální výchově všimla toho, že Gillian Anderson vůbec není jako herečka (zřejmě i jako žena, ale to jako také žena nedokážu tolik posoudit :D) marná a chtěla jsem ji tak vidět v něčem, s čím je její jméno zřejmě už navždy pevně spjato. Po zhlédnutí série 1 rozumím tomu, že se tenhle seriál stal kultem, v devadesátkách přišel jednoduše s něčím, co tu do té doby nemělo obdoby. Zároveň si myslím, že už přece jen do dnešních dnů Akta X poněkud zastarala, některá na svou dobu nová neotřelá témata se mezitím objevila v jiných věcech xkrát, už to tím pádem nedokáže tak překvapit, místy dokonce může působit až směšně. Zvlášť když se člověk dívá na více dílů za sebou, působí to trošku všechno "na jedno brdo". Těžko říci, jaké dojmy by ve mně seriál zanechal v době svého vzniku (jako dítě jsem někdy na konci devadesátek a zkraje nového tisíciletí viděla možná tak pár dílů nebo úryvků, ze kterých si toho do dnešních dnů příliš nepamatuji). Dneska bych pořád hodně vysoko hodnotila mimořádnou souhru ústřední dvojice, úvodní znělku, která je podle mě jednou z nejlepších (z pohledu nápaditosti i toho, jak se hodí k obsahu seriálu), jaké kdy vznikly, celkovou atmosféru seriálu. Vzhledem k tomu, že jsem se střídavě dívala v originálním znění a na verzi dabovanou, pochválila bych také český dabing, který mi (a neříkám to často) přišel snad ještě lepší než originál. Některé díly mě svým obsahem bavily více, jiné méně. Zajímavější mi celkově připadaly ty, kde se řešila nějaká "pozemštější" záhada a ne třeba ti již vzpomínaní mimozemšťani. O "pozemštějších" dílech se také domnívám, že na nich není tolik vidět zub času. Za sebe první sérii vidím někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, hlavně proto, že jsou ale Mulder a Scully pořád velcí sympaťáci, nakonec dávám hodnocení vyšší. Ke konci sledování už jsem se, musím přiznat, celkem těšila, že to skončí a budu si moci tu jednu "povinnou" řadu kultu odškrtnout. Úplný závěr ve mně ale dokázal docela probudit zvědavost, jak se to s milými agenty bude vyvíjet dál a když tu od vícero fanoušků seriálu čtu, že jednička byl jen rozjezd a dále je to lepší, jsem trochu na vážkách a možná dám ještě šanci alespoň dvojce. Uvidíme. ()

BlackTom

Prekvapivo dobrý pilot strieda snáď ešte kvalitnejší prvý diel (Deep Throat) a hoci pilot predstavil vynikajúceho Muža s cigaretou, prvý diel kontruje Mužom z Pentagonu, jeho sympatickejším, no menej charizmatickým náprotivkom. Ďalej to pokračuje opäť kultovými postavami, okrem ústrednej dvojice napríklad šialeným Eugenom Victorom Toomsom, (Squeeze, Tooms) či mojim obľúbencom Lutherom Lee Boggsom (Beyond The Sea). Nájdu sa perfektné epizódy (Eve a všetky mytologické, plus spomenuté s dvomi vrahmi), no aj slabšie, ale aj tie sú na dostačujúcej úrovni. Vlkolaci (Shapes) už tradične sklamali, no obrovským pozitívom je, že na prvej sérii sa zub času podpísal len minimálne. Záver (Erlenmeyer Flask) dokonalý. ()

M1k9

Kdysi mi přišlo sledování seriálu jako ztráta času. V dětských letech jsem ho ani nemohl pochopit. Přesto těch pár střípků ve mě zanechalo stopy. Dnes, de facto po 25 letech, nastal ten správný čas. Takže přinejmenším, X Files je nadčasový fenomén. Teď už bych chtěl detailněji rozebrat nejlepší díly série. Je to těžké, ale nejlepší bude přece jenom 13 Beyond the Sea. Tématika je mimo "UFO" linie, avšak herecké výkony, herecký výkon Brada Douriffa je ultimátní. Další místa pochopitelně obsazují díly 17 - E.B.E. a 24 The Erlenmeyer Flask. Velmi zajímavý je díl 20 - Darkness Falls, který mě nějak záhadně zaujal, přitom bych ho normálně hodnotil jako krátkometrážní blbost. Výborný díl byl také 08 - Ice, kde dojem kazí přílišná podobnost s The Thing. 8.5/10 ()

chrispe

Dovedu si představit, jaká to byla v televizi v devadesátkách pecka. Já na to tenkrát nekoukala, takže se dívám očima bez nostalgie, které toho už, oproti lidem tenkrát na obrazovce, viděly hodně. Musím říct, že seriál i po pár desítkách let stále baví a má co nabídnout. Mulder je sympaťák, žádnej akční drsňák, ale prostě chytrej chlap. A Scully jeho stejně chytrej protipól. Dobře se doplňují. ()

Gardenboy

Prvá séria bola rozjazdom. Síce je považovaná za legendu, ale to len preto, že bola prvá a šokovala. To čo prišlo neskôr bolo ďaleko lepšie po všetkých stránkach. Preto si musím nechať rezervu v hodnotení. Je to za 4* ()

TheRay97

Kvalita devadesátkových seriálů mě nepřestává překvapovat. Rovnou se jde do akce, každá epizoda nový originální příběh. Baví mě fakt, že se divák ptá spolu s agenty "proč a jak?". Není to klasická kriminálka, proto se svou odlišností vyzdvihuje nad ty ostatní. A kdyby nějaká epizoda klopýtla a zdála se příliš nudná, je tady ještě Gillian Anderson. ()

Blazkowicz

První sérii už vidím potřetí. Poprvé to bylo ještě na gymplu před založením ČSFD účtu. Nutno dodat, že v otřesné webové kvalitě. Podruhé cca dva roky zpátky a ve FHD, ale odnesl jsem si nepěkný zážitek. Většina epizod měla špatnou zvukovou stopu, takže to jsem byl hodně otrávený. Třetí shlednutí jsem jí vlastně dlužil. No a když už jsem v tom, tak si to dám celé. K tomu jsem koupil nějaké devádesátkové knížky o Aktech X z antikvariátu a je to žůžové. Co si budeme nalhávat, první série je přece jenom trošičku slabší. Podepsal se na ní jak věk, tak i pár průměrných a většinu času nadprůměrných epizod. Chybělo ovšem víc těch vynikajících. To říkám jako pravý fanda Akt X. Jednotlivé epizody seriálů obvykle nehodnotím, protože mi to přijde jako honění hodnocení. Dělám výjimku jen pokud je to delší než hodina, nebo jich v sérii jen pár. Tady je ovšem každá epizoda unikátní a hrozně by mě žralo, že jsem to neohodnotil, takže udělám kompromis. Tak jako už někteří uživatelé, tak i já jednotlivé epizody ohodnotím v závěrečném hodnocení série. Navíc tučně zvýrazním nejlepší a nejhorší epizodu. Každopádně když se řekně Akta X, tak si jako první vybavím druhou epizodu první série. Nezapomenutelná. Úvod 4*. Muž z Pentagonu 5*. Hnízdo 5*. Informační kanál 3*. Čert z Jersey 4*. Stíny 4*. Duch stroje 4*. Led 4*. Vesmír 3*. Padlý anděl 4*. Eva 4*. Oheň 4*. Tam za mořem 3*. Opačné pohlaví 4*. Lazar 3*. Mladý srdcem 4*. E.B.E. 5*. Čaroděj 4*. Tvary 4*. Padá soumrak 5*. Tooms 5*. Znovuzrozený 3*. Roland 4*. Erlenmayerova nádobka 5*. Celkově 5-* ()

instageek_cz

Akta X byly fenomén. Přispěly k rozšíření popularity záhad a tajemna, o něž se v TV zajímali velcí i malí diváci (Věřte nevěřte, Faktor Psí, české Tajemné příběhy atd.). My děti jsme to tehdy určitě „žrali“ víc, protože jsme se logicky víc báli a víc tomu všemu věřili. Byl jsem zvědavý, jak u mě tahle klasika dopadne po letech. Jaké bude vidět příhody Muldera a Scullyové dospělýma očima? A řeknu vám, je to úžasný. Snad ještě lepší než kdysi. Každá epizoda 1. série tvoří samostatný případ. Jen výjimečně došlo na vyloženě duchařské díly nebo nějaké úplné nesmysly (i když, co my víme!:)) ). Většinou se jedná o paranormální jevy, které můžou ležet za hranicemi našeho současného poznání, bývá tam realisticky působící základ. David Duchovny a Gillian Andersonová jsou dokonalí. Vůbec se nedivím, že se z Akt X stal takový hit. Jejich chemie nemá chybu, oba svým rolím dávají v každičkém okamžiku maximum. Člověk je jimi skoro hypnotizován; těmi různými drobnými detaily, díky nimž Mulder a Scullyová působí jako skuteční lidé. Co řada současných scenáristů nechápe – oba jsou sympatičtí (a jedineční). I když má Scullyová být sucharskou agentkou, tak vás baví. A mimochodem, v první sérii je to totální šedá myš, která nosí až komicky obrovský oblečení. Má tudíž daleko do budoucího geekovského sexsymbolu:)) Mulder je protipólem všech macho drsňáků. Působí křehce, byť mu samozřejmě nechybí odvaha a ani humor, kterým situaci leckdy dost rozsvítí. Líbí se mi, jak pomalu epizody plynou, stejně tak věčný podzim Marylandu a Oregonu, kde se děj často odehrává. Líbí se mi, jak je tu vykreslen svět FBI, který se proplétá seriálem jako pavučina. Vždy poznáváme nějaké nové agenty a experty, takže to působí robustně, reálně. Skvělí jsou i herci ve vedlejších rolích (nejen Tooms a muž z Pentagonu:) ) a celkově se jedná o moc příjemný výlet do síně slávy 90’s televizní zábavy. Jo a bát se budete tak akorát:) Hodnocení: 10/10. Mé další recenze najdete na Instagramu, profil instageek_cz. ()