Vlastníci

• Česko Vlastníci (viac)

Pani Záhradková (Tereza Ramba) s manželom (Vojta Kotek) romanticky túžia spoločnými silami dom zachrániť a novomanželia Bernáškovci (Jiří Černý, Mária Sawa) sa nadšene k nápadu pripájajú. Pani Roubíčková (Klára Melíšková)  pedantne priebeh schôdze kontroluje a zaznamenáva, pani Horvátová (Dagmar Havlová) všetko iniciatívne komentuje. Naivný pán Švec (David Novotný) na schôdzi zastupuje svoju mamičku. Pani Procházková (Pavla Tomicová), zastupovaná pánom Novákom (Ondřej Malý) hľadá spôsoby ako by svoj majetok zveľadila a pán Nitriansky (Andrej Polák) zase veľmi túži po podkroví. Pan Kubát (Jiří Lábus) dôsledne sabotuje každé rozhodnutie a v úzadí číhajú ešte bratia Čermákovci (Kryštof Hádek a Stanislav Majer). Len starý pán profesor Sokol (Ladislav Trojan) zatiaľ mlčí.. (CinemArt SK)

Psycho.R

Výborné propracované charaktery jednotlivých postav zajišťují, že vzájemná interakce funguje v jakékoliv kombinaci. Komornost divadelní předlohy se podařila přenést do filmu a přitom funguje jak má. Není lehké udržet pozornost diváka při tom, že sledujeme pouze jednu místnost, kde všichni jen sedí a komunikují. Zároveň sdělení jednotlivých monologu má sílu v tom, že by skutečně uvažovala a reagovala tak, jak jednotlivé postavy. V komunikačkách u mě vede stále Bůh masakru, ale Vlastníci nejsou vůbec špatný. ()

Inozuka

Film jde trochu po linii Homolkových a Slunce seno - tedy, co nejvíce zachytit život a nastaveným zrcadlem trochu ukázat, že i my jsme občas kokoti. Protože ač všichni říkají, že schůze SVJ jsou peklo, nikdo jiný než lidé na nich nejsou ... Na Vlastnících je trochu vidět, že jsou natočeny podle divadelní hry a tudíž je děj trochu přeexponovaný. A také ta alegorie s politickou situací v ČR mi přijde trochu moc prvoplánovitá. Ale jinak není, co vytknout. Skvěle obsazené i odehrané, napsané zjevně dle vlastních zážitků. ()

Maximilianus

Veľké prekvapenie a svieži vietor na poli českej kinematografie plnej Vieweghoviek. Je to takmer výhradne slovná komédia, ale o to bravúrnejšie napísaná a aj výborne zahraná. Typy vlastníkov perfektne zvolené a je to celé veľká fraška, presne ako sú aj schôdze. 7,4/10. ()

rublik05

Vynikající nízkorozpočtová komedie, která sází zejména na vskutku bravurní herecké výkony a na kvalitní dialogy, na kterých je celý film v podstatě postavený. Z herců musím vyzdvihnout zejména pana Lábuse a paní Melíškovou, tihle dva byli absolutně nepřekonatelní. Jsem přesvědčen, že tento film asi nebude úplně pro každého, někomu určitě nesedne a ne každý ho pochopí. Já osobně jsem musel po shlédnutí vézt dlouhou debatu o tom, co se vlastně všechno událo a co ve mně jako v divákovi snímek zanechal a evokuje . Nicméně děj jako takový je plný symbolů a jinotajů. Proto mi taky některé situace či dialogy na první pohled moc nedávaly smysl. Co se však povedlo dokonale, byly charaktery jednotlivých postav. Myslím si, že každý divák si během skvělých dialogů vzpomene minimálně na jednoho člověka ze svého okolí. Trochu jsem se snímku bál, že mi moc nesedne nebo bude nudit, opak je však pravdou. Všem vřele doporučuji, taková sonda do hlubin českého národa se jen tak nevidí. 10/10. ()

mira.l

Ještě že jsem na tohle nešel do kina, a že jsem o tom uvažoval!!! Z tý skupinky hovad se mi chtělo blejt asi po šesti minutách. Jako já chápu, že v každým baráku se nějaký hovado najde (taky na podobný schůze chodím), ale tohle je snad trochu moc. Tam nebyl normální ale lautr nikdo. Sejít se takováhle skvadra vlastníků domu v reálu, tak jim ten barák musí do pěti let spadnout na hlavu, protože tohle by se nedohodlo ani na tom, že v okně má být sklo. Hodinu a půl se hádají vo hovně, většina z nich je chytrá jak rádio a nakonec skoro všichni podepíšou bianco papír dvěma týpkům, o kterých neví zhola nic?? Pro mě osobně bylo náročný už to, koukat hodinu a půl na partu lidí v jedný jediný místnosti. Jedna hvězdička, že jsem to dokoukal. A docela by mě zajímalo, kolik stálo peněz natočit tuhle věc v jedný místnosti za pár dní... ()

m4xp4yn3

Trpí to divadlem, konverze na plátno nepřinesla překlad do filmového jazyka. Ansámbl hraje a mluví jako na prknech, čímž se z postav stávají karikatury. Hned od začátku se divák očekávající větší drama musí přeladit na satirický až fraškovitý tón. Nicméně pak už film až do konce funguje, zápletka je dobře vystavěná, pořád je co sledovat, pozornost se přelévá z postavy na postavu aniž by scénář ztrácel disciplínu a vzdaloval se ústřednímu tématu. Dvojsečné je zde i to, že stejně jako je bytový dům seskupením lidí, kteří spolu musí koexistovat i když nemají společného víc než vlastnická či nájemní práva, působí i herecké obsazení nahodile, což ve výsledku přinese žádoucí třecí plochy, ale i jistou nevyrovnanost. Někteří herci prostě přehrávají jiné. Zatímco Jiří Lábus virtuózně sype repliku za replikou, v partiturách jiných slyšíte falešné tóny. Možná bych vytkl i potřebu narvat do scénáře co nejvíc vedlejších témat, některé ze základní kostry dost trčí (a vůbec je to celé čitelné jak omalovánky). Celkový dojem si ale nenechám zkazit, bavil jsem se celou dobu. ()

spacylemon

Nejlepší je stejně Veškrnová-Havlová po letech hrající zase naprostou dylinu. Kéž by to skončilo po 45 minutách, neměl bych si na co stěžovat, jenže ono ne a pak už se vše jen opakuje a konec vyloženě antifilmový. ()

Klajondr

Ok tak tenhle styl filmu se v české kinematografii jen tak nevidí. A musím říct, že je to škoda. Na první pohled se sice můžou Vlastníci jevit jako tuctová komedie, ale na konci zjistíte, že je to mnohem propracovanější dílo, které vám dá mnohem víc, když pozorně sledujete detaily. Skvělá práce herců, režiséra a hlavně scénáristů. A teď mě omluvte, musím na schůzi společenství vlastníků. ()

Simomon

POSLEDNÍ SLOVO: Občas to nejistě lavíruje napříč žánry dramatem/ parodií, do toho někdo hraje filmově a někdo divadelně. Ale přijatelná stopáž z toho dělá stravitelnou záležitost s fajn momenty. 3/5, 60 % ()

GTS_PUNK

Domové schôdze sú miestom, kde má človek možnosť stretnúť - okrem iných - tých, s ktorými býva pod jednou strechou, ale pokojne ich nevidí celý rok. Domové schôdze sú zároveň miestom, na ktorom sa objavujú zdanlivo, ale aj prakticky neriešiteľné problémy a spory. Komédia Jiřího Havelku privádza diváka práve na jednu takúto schôdzu - do spoločnosti viac než svojských vlastníkov bytových jednotiek, ktorí majú v predvečer Vianoc počas hodiny a pol vyriešiť všetky problémy týkajúce sa ich bytového domu. Komorný snímok, zasadený prakticky do jednej spoločenskej miestnosti, je vďaka rôznorodosti postáv plný dynamicky plynúceho situačného humoru. Ten ako taký je vybudovaný na postupnej gradácii, odvíjajúc sa od problémov prerokovávaných na schôdzi, počnúc výberom skrutátora a končiac odprodejem půdných prostror. Vtipná komplikovanosť a nezhody, ku ktorých dochádza, fungujú najmä vďaka výborne napísaným postavám a ich povahám, neraz ocitajúcim sa v priamom názorovom či hodnotovom protiklade. So zveličením možno povedať, že ide o 12 Angry Men, kde rozhnevaných mužov nahrádzajú členovia SVJ. Miestami vďaka až absurdite vo filme vysloveného sa divák z chuti neraz zasmeje, čo je znamením, že snímok žánrovo dosiahol to, o čo mu išlo. A síce pobaviť diváka. Vlastníci však okrem humoru svojím spôsobom nastavujú aj spoločenské zrkadlo, odrážajúc často pošramotené medziľudské a susedské vzťahy. Sledovať ich takto vo fiktívnej podobe je síce vtipné, žiť už o čosi menej. Každopádne, hoci je táto schôdza poriadne divoká a nikto z vlastníkov by ju už nechcel znovu absolvovať, divák sa na ňu istotne rád vráti. ()

bearmeedek odpad!

Už z ukázek jsem vytušil, že tuhle taškařici nechci vidět v kině, ale ani potom. Všichni okolo to viděli, všem se to nějak líbilo a já jsem celou dobu byl za blbce, že vlastně nevím, jaké to je. Tak jsem byl přinucen se podívat a teď se opravdu cítím jako blbec. Nuda veliká, ale možná je to nová cesta k umění. V tom případě rád zůstanu zaostalým. Nic proti prezentaci všech možných neduhů na domovních schůzích. Věřím i tomu, že to takhle probíhá. Mám to dokonce potvrzeno od svých potomků. Ve filmu bylo několik konkrétních situací, které oni zažívají. Je to opravdu smutné, ale nevidím důvod, proč by mě měl bavit film, který to i s viditelnou nadsázkou mapuje. ()

Nix

Bavil jsem se po delší době u českého filmu. Byla to sranda a ten kdo nebydlel v paneláku tak nepochopí, ale je to úplně přesný. To se povedlo. ()

Ceberus

Wow, tak to jsem nečekal. Jakožto principielní odpůrce české tvorby (točíme furt dokola hořké sociální komedie z dob komunismu) jsem nečekal, že se tolik nasměju. Ano, je to divadelní hra, jejíž převod na televizní plátno nepřináší žádnou přidanou hodnotu - tedy kromě té, že se touto cestou divadelní hra dostane ke mně. Pochvalu kromě scénáře zaslouží i všichni herci. Čtyři a půl hvězdy - té páté se zdráhám jen proto, aby to nevypadalo, že jde najednou o můj nejoblíbenější film, který si budu opakovaně pouštět dokola. 🙂 ()

ForGump

Brilantní konverzační komedie po celou větší část filmu s údernými dialogy/trialogy (nevím, jak ty výměny názorů vlastně pojmenovat). Ve většině filmu tomu tak je, ale závěrečné minuty přinesou i velice mrazivé drama, které nemá jakoukoliv pozitivní stránku. Jsem ovšem neuvěřitelně šťastný za snový casting fungující ve všech rovinách. Plně funkčnímu dominují Tereza Voříškoramba jako předsedkyně společenstva, Jiří Lábus jako ''bolševická svině'', a pro mě velmi překvapivě i Andrej Polák alias homosexuál Nitranský z posledního patra. Ale to je takové možná ode mě až zbytečné vypichování. Oni ostatní nejsou příliš pozadu a hrají obstojně, nicméně tohle jsou lidé, o nichž ASI! bude uvažovat i lecjaká porota. Nicméně plánuji ještě jednu návštěvu kina, neboť je možné, že mi nějaká nuance unikla, a za druhé chci zjistit, jestli tento film, který uhání, navzdory, že se jedná o komorní komedii z jedné místnosti, jako uragán, a jsem zvědav, jak se mi bude líbit napodruhé. Už teď se řadí do mého TOP 3 letošních českých filmů a myslím, že ho už letos žádný nepřekoná (ani Špindl 2, ani Šťastný Nový rok snad nic takového ani v plánu nemají). A tedy závěrem děkuji Jiřímu Havelkovi za jeho režisérskou prvotinu, která mě nadmíru uspokojila a co víc, královsky bavila. 90% ()

seeba10

Scénář jsem znal dopodrobna díky excelentnímu divadelnímu představení Vosto5, kteří jej hrají pod názvem "Společenstvo vlastníků" a proto byl pro mne vývoj děje zcela očekávaný. Jednalo se tedy u mne také o experiment, co dokáže filmové zpracování nabídnout jiného než špičkové divadlo. A světe div se, byť divadlo (dost možná díky prvnímu kontaktu s tímto špičkovým scénářem) film převýšilo, tak mne film sám o sobě rozhodně nenudil. A to je dobře, protože lidem kteří divadlo neviděli, se to prostě bude líbit hodně. Stejně jako v divadle exceluje v dané roli Andrej Polák. Co mne naprosto příjemně ve filmu překvapilo byl výkon Terezy - fakt jsem jí to celé sežral a nechalo to ve mne skvělý dojem. (nakonec jí to vyneslo i Českého Lva). Z mého pohledu slabší výkony oproti divadlu zmiňovat nebudu, protože pro diváka jdoucí na film to nemá význam. "Proč? Protože jsem vlastník..." ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+

19.10.2023

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky

07.03.2020

Letošní 27. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer, inspirovaný tradičním českým cibulákem, plný největších hvězd českého filmu… (viac)

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (viac)