Vlastníci

• Česko Vlastníci (viac)

Pani Záhradková (Tereza Ramba) s manželom (Vojta Kotek) romanticky túžia spoločnými silami dom zachrániť a novomanželia Bernáškovci (Jiří Černý, Mária Sawa) sa nadšene k nápadu pripájajú. Pani Roubíčková (Klára Melíšková)  pedantne priebeh schôdze kontroluje a zaznamenáva, pani Horvátová (Dagmar Havlová) všetko iniciatívne komentuje. Naivný pán Švec (David Novotný) na schôdzi zastupuje svoju mamičku. Pani Procházková (Pavla Tomicová), zastupovaná pánom Novákom (Ondřej Malý) hľadá spôsoby ako by svoj majetok zveľadila a pán Nitriansky (Andrej Polák) zase veľmi túži po podkroví. Pan Kubát (Jiří Lábus) dôsledne sabotuje každé rozhodnutie a v úzadí číhajú ešte bratia Čermákovci (Kryštof Hádek a Stanislav Majer). Len starý pán profesor Sokol (Ladislav Trojan) zatiaľ mlčí.. (CinemArt SK)

Pajky3

To je tak český, až to není hezký. Vykreslení českých povah je na výbornou a dovedu si představit, že divadelní verze je podobně skvělá. Konverzačka od jednoho stolu, která postupně graduje a stojí za podívání. ()

KajusaK

Perfektně utáhnutá komedie v jedné místnosti.. Až na ten konec vynikající a do poslední chvíle jsem byla rozhodnutá dát 5* .. Tereza Ramba byla skvělá, Kotek perfektně doplňoval.. ()

BoXBe

Mějte ohledy, komedie? Tohle je každá naše schůze, všechny archetypy na jednom místě. U filmu (někdy i schůze) nervy, smích, pláč, vztek, strach, všechny emoce v jednom. V rámci žánru špica. Geniální. Odvážím se filmu už dnes přisoudit kultovní statut. Takhle vyfotit na přelomu 2019 / 2020, s kým tu žijeme (včetně sami se sebou), se stává jednou za dvacet let, Pelíšky mě při tom napadají. Všechna čest. A divadlo prý ještě lepší. No potěš. ()

A.Fish

Vzorek českého verbežství na domovní schůzi. Vyobrazení je to pravdivé, ale kombinace komedie/drama tu i přes velice dobré obsazení bohužel úplně dobře nefunguje. ()

campix

Dokáži si představit, že v divadle bych byl o stupeň spokojenější. Havelka ''předělal'' divadelní hru do filmové podoby na české poměry velmi kvalitně a s hvězdným hereckým obsazením. Bohužel film je trošku jiný formát a tady dle mého názoru moc nefunguje pouhé přenesení všeho na filmové plátno bez ubrání dramatizace. Postavy jsou zde totiž hodně divadelní a to mi výrazně vadilo. Přepálenost postav a důraz na zvýraznění jejich charakterových specifik je natolik nefilmový až to působí divně. Určitě jde o podnětnou kritiku naší nátury a společnosti, ale já jsem si to ale nemohl naplno užít. Předpokládám, že to v divadle funguje na výbornou. ()

animaxis

Překvapivě to opravdu není špatný. Celkem dobře napsaná konverzační drama/komedie, která humorně i kriticky nahlíží na současné problémy jak vlastníků, tak společnosti (v případě společnosti ovšem ve zmačně omezené míře). Herci jsou fajn, scénář drží celý film nad vodou, čímž se odlišuje od většiny dnešní české tvorby a režie minimálně mně připadala relativně nevýrazná. Na druhou stranu v jediné místnosti se režisér pořádně asi ani vyřádit nemůže. ()

dr.fish

Dialogy jsou napsané dobře. Herci jsou perfektní, konečně zase příležitost něco hrát. Některá schemata sice skřípou, ale přimhouřit oči není zas tak těžké. Ti lidi jsou všichni na zabití, ukázka omezenosti lidské rasy obecně vzato. Též pěkné zamyšlení nad slabostí demokracie. Konec možná až příliš do absurdna, ale jinak velmi poučné a stravitelné. 80% ()

angel74

Bravurně podané konverzační drama s prvky komična, které s nevídaným přehledem obsáhne širokou škálu všemožně se pachtících postaviček napříč celou naší „vznešenou” společností. Při pohledu na to panoptikum lidských charakterů se mi chce vykřiknout, že vymezení na vlastníky bytů v jednom domě je přinejmenším málo ambiciózní. (80%) ()

LasT_Olt

Wtf? Jsem tohle tak dlouho odkládal s tím, že jde zase určo o nějakou českou hloupost a když se k tomu nakonec dostanu, tak sleduju humornou variaci na 12 rozhněvaných mužů. Bylo to fakt výborný. Nejvíc si mě získala postava Vojty Kotka, přeci jenom zařvat na svoji ženu “Jsi stejná píča jako tvoje matka“ , to už chce fakt nadpozemskou míru odvahy. ()

Thorn odpad!

A tohle mělo být proboha co? Scénář vypadá, jako by jej napsal žák deváté třídy, který navíc nemá žádné povědomí o zahraniční kinematografii za posledních 50 let. Jak jinak si totiž vysvětlit přítomnost hlášek, vtípků a popkulturních odkazů, které by působily nově a neotřele možná tak někdy v roce 1960? Bohužel je to tak, že 99,9% tohoto "filmu" tvoří milionkrát ohraná klišé, která už kvůli své obehranosti zákonitě nemohou být vtipná. Pokud chce někdo natočit film o obyčejných lidech, kteří se jednou za čas sejdou na schůzi vlastníků bytových jednotek, existují v podstatě jen dva způsoby jak to provést. Buď to pojmout naprosto realisticky a uvěřitelně jako běžný příběh ze života anebo z toho udělat totálně ujetou absurdní frašku plnou satiry a bizarních figurek. Tady bohužel vzniklo něco mezi tím a rozhodně to není dobře. Pokud šlo o to, zesměšnit různé zaběhnuté stereotypy, tak v tomto ohledu film selhává naprosto fatálně. On je totiž velký rozdíl v tom, když si z něčeho trapného děláte legraci a když je něco pouze a jen trapné. U Vlastníků je to bohužel zrovna ten druhý případ. Já osobně nevidím nic vtipného na tom, když do filmu vsadíte skupinku zcela prvoplánových a plochých figur, které jsou přímým zosobněním různých provařených klišé, stereotypních představ a předsudků. Proč například musí být neurvalý, zpátečnický a homofobní zrovna ten postarší důchodce v podání Jiřího Lábuse? Proč takový nemůže být třeba někdo jiný, do koho byste to na první pohled neřekli? Protože něco takového by přece zavánělo originalitou a snahou nabourávat zavedené představy. Jelikož film zjevně není orientovaný na nějaké náročnější publikum, tvůrci se podle všeho zalekli poněkud kreativnějšího a nápaditějšího pojetí. Podobně jako velká spousta jiných českých filmů ze současné éry jsou i Vlastníci snímkem, jenž zcela postrádá stopy originality a novátorství. Místo toho tady máme přehlídku těch úplně nejobehranějších a notně zjednodušených typů postav, které ani na malý moment nijak nevybočí ze své předem stanované škatulky. A to "nečekané odhalení" týkající se postavy onoho neurvalého důchodce nebylo ničím novým ani kdysi dávno u filmu "Americká krása". Podobné jako s postavami je to i s humorem. V žádném případě se zde nemůže vyskytnout ani jeden jediný promyšlenější vtip, u kterého by divák musel alespoň na chvíli přemýšlet, než by pochopil jeho pointu. Veškerý humor zde musí být přísně prvoplánový a jasný jak facka. Některé tisíckrát provařené vtípky, které zde zazní, mi připadaly slabé už v dávných dobách, kdy jsem ještě chodil na první stupeň základní školy. Takzvaný "running joke" funguje pouze v případě, že se v průběhu času nějak vyvíjí a ne že se jednotvárně opakuje pořád dokolečka. Primitivita a omezenost tohoto filmu jsou spolu s jeho nulovým popkulturním rozhledem, trapným humorem a ubohými postavami vskutku smrtící kombinací. Co se týče hereckých výkonů všech zúčastněných, tak ty vůbec nemá cenu hodnotit. V takovémto filmu se prostě dobře hrát nedá. Původně jsem chtěl dát jednu hvězdičku, ale kvůli odporné scéně "Já jsem taky vlastník" nakonec dávám nekompromisní odpad. Příště prosím více snahy. () (menej) (viac)

sir-dave

Už jsem viděl hlavičku nového vlastníka. Schůze SVJ zahnaná o extrému, ze které bych pravděpodobně utekl po několika minutách. Sesbírané scénky byly natočené tak reálně, až jsem si sám připadal jak na schůzi a z kina chtěl odejít, na druhou stranu fakt k pobavení nad některými postavami. Havlovou jsem poznal snad až po 20ti minutách než mi to docvaklo, že to je ona. Chlapík s "firmičkou" nejotravnější. Bezva komedie, možná ten konec udělat trochu jinak, líp. ()

kocik1

Jakožto horlivá účastnice několika schůzí SVJ do roka mohu myslím s klidem napsat, že tak horká půda jako ve filmu na nich obyčejně nebývá a většina lidí není tak zlých, jak to na první pohled vypadá. Některé charaktery jsou vykresleny dokonale (Dáša Havlová), jinde je to slabší, popř. jejich postava příliš podléhá zjednodušení (Pavla Tomicová), každopádně ve výsledku Vlastníci vyznívají zábavně a smutně současně. Takže bych vytkla hlavně to, že těch posledních 5 minut k vysvětlení už ani nemuselo bejt. Divák není debil. I když třeba náhodou něco vlastní... :-) ()

alchac

Как сказал господин Сталин - Нет человека, нет проблем. Tak toto nemělo chybu – od první hysterky přes latentního bukanýra Lábuse, přezvědnou Dášu až po posledního Trojana s jedinou replikou za celý film. Mé pocity po zhlédnutí oscilují mezi potřebou se nekontrolovatelně smát a nutkáním vykopat si zemljanku někde v pohraničí, neboť kdo byl někdy přítomen libovolné schůzi více než dvou osob, na které se mělo něco vyřešit, asi ví, že tohle je těžce bejzd on dz trů story. Zatraceně nejlepší dokumentární horor, jaký jsem kdy viděl! ()

Splasher

Zdařile zahraná rozhlasová hra. Vadil mi ten závěr s podpisy, ale pokud to byla aluze na Národní frontu a OF, tak potom v pořádku. ()

andrii

Páni... a paní... rozhněvaní, rozhádaní. Rozhárané hlasy, hlavy, vlasy. Samí řečníci, sami viníci stavu věci domácí za rohožkou. ()

otík

Pro nás, kteří jsme bydleli na paneláku (naštěstí už ne) a chodili na schůze, byl námět filmu velkým lákadlem. A nutno uznat, že první polovina je úžasná, na schůzi jsou velké množství charakterů (od optimisty přes toho, kdo umí vést konstruktivní debatu, až po totálního zavrhovatele všeho), které se střetávají v názorech nejen o domě, ale v lidských postojích. Druhá polovina však je spíše horor, kde jeden na druhého vytahuje až nechuťárny a není nikoho, kdo by to utnul. Vrcholem je velmi sprostá reakce manžela předsedkyně představenstva vlastníků a výrazně nevěřitelný závěr schůze. Hodnotit kladně jde především tedy první část filmu a námět, druhá polovina už je jen vylitím si zla na všechny, kdo na schůzích kdy prudili. I proto průměr a nezájem o opakované shlédnutí tohoto filmu. Hudba: Jan Dismas Zelenka ()

vesper001

Začátek byl dobrý. Všechny ostatní části nebyly dobré. Jak přibývalo křiku a náznaků, jemných jako pěst na oko, že se blíží morální kopanec, měla jsem čím dál větší chuť to odpískat. Porady fanatických Já-istů nemají konce ani východiska, stokrát opakovaný vtip je nuda a stokrát opakovaný trapný vtip je opruz. Achilova pata blbce je hlava, Achillova pata filmu je, že Havelka neví, kdy přestat. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+

19.10.2023

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky

07.03.2020

Letošní 27. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer, inspirovaný tradičním českým cibulákem, plný největších hvězd českého filmu… (viac)

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (viac)