Země na scestí

• Čína The Wandering Earth (viac)

Zemi ohrožuje blížící se srážka s Jupiterem a lidstvo hledá novou hvězdu. Osud planety teď leží v rukou hrstky nečekaných hrdinů. (Netflix)

zapalik

Nevím, jestli je chyba na straně mého přijímače, že nechápu čínskou mentalitu a tak, ale to byla tak příšerná nuda, že i ten nejblbější hollywoodský film je proti tomu geniální dílo. Málem jsem to ani nedokoukal. Snad nás Číňané nepřeválcují tak, abychom za pár desítek let museli koukat na jejich blbosti místo sice pitomého, ale atraktivního Hollywoodu. A ne, není to póza, šel jsem do toho s otevřenou myslí bez předsudků, ale vážně se to nedalo ()

Cervenak

Wow! :D Čínske trikové veľkochujoviny vysoko prokonávajú tie americké nielen v stupidite, odťažitosti od postáv, ale hlavne v kvalite trikov. Napriek tomu je to celkom zábava, odsýpa to tak rýchlo, akoby to zostrihali z dvakrát takého dlhého filmu. Viem si celkom predstaviť, že na papieri to vyznievalo ako originálna a vedecky dobre premyslená sci-fi (napokon, je to od "toho Číňana, čo dostal Huga za Problém troch telies"), ale takto sfilmované je to absolútny trash. :) ()

Toren

5/10. Velký, hloupý, občas směšný ale slušně zábavný postapo blockbuster z velké Číny je mnohem snesitelnější než tamní epické fantasy eposy či ulítlé scifi ságy. Tahle mentalita nemusí sednout každému, takže chápu zdejší rozčarovanost - za mě ale úplně okay produkt. Samozřejmě nelze srovnávat s USA produkcí. ()

Malarkey

Jedním slovem – mazec. Číňani doslova epicky zfilmovali povídku současně nejúspěšnějšího čínského sci-fi spisovatele, který stojí za trilogií Problém tří těles. A jelikož tuto trilogii mám aktuálně rozečtenou a jedná se o těžkotonážní technologické skvosty, nápad jsem kvitoval rozhodně s nadšením. Počítejte tedy s absolutním hard ci-fi námětem, do kterého ale tvůrci pro výrazný komerční úspěch vměstnali pár „haha“ momentů na úrovni českého Kameňáku nebo Babovřesek. Digitál je ale epický. Celá řada záběrů by si zasloužila zarámovat a navždy na ně nezapomenout. Když tedy přijmete námět a přijmete i pro laika nelogičnosti, které Vám tam úplně nevysvětlí, tak si myslím, že nemůžete nebýt nespokojeni. Tři hvězdy dávám hlavně proto, že film je určen především čínskému publiku a čínské nátuře. Některé jejich expresivní vyjadřování jsem úplně nedával. Zbytek ale pecka. ()

T2

Rozpočet $48miliónovTržby USA $5,875,487Tržby Celosvetovo $699,760,773▐ Strašný mišung, katastrofický film skoro doslova, vypadá to a ka akoby mal Emmerich fakt ešte o niečo horší deň pri natáčaní jeho 2012. Fakt mimo celé to išlo. /35%/ ()

EvilPhoEniX

Jacky Wu má rozhodně talent na hledání finančně úspěšných projektů. Po Wolf Warrior 2 si vybral další úspěšný kasovní trhák, ale samotná kvalita filmu za moc tentokrát nestojí. Čína se rozhodla natočit své první velké Sci-Fi a zkombinovala Gravitaci s 2012 a je to takový nečekaně nezábavný mišmaš s celkem schopným CGI, ale po akční stránce nevyužité a příběhově to taky nijak nevybočuje, spíš vykrádá starší známější Sci-Fi. 50% ()

monolog

Poslední dobou zjišťuju, že mě z moderní produkce dokáží dostat jen asijské filmy. Možná proto, že je na nich vidět, že to nedělají jen pro prachy, ale to nadšení pro kumšt a hračičkovství a oddanost dílu z nich naprosto čiší a nebojí se svět zobrazit přirozeně po svém bez nějakých nikoho neurazíme/na nikoho nezapomeneme berliček, což už filmaři v Evropě a USA ztratili. Tohle byla pro mě naprostá bomba i proto, že science fiction miluju celý život. Celé dvě hodiny jsem si to užil jako už dlouho moc věcí ne. Ano, Asiati jsou klasicky uřvaní, projevují své emoce způsobem, který rezervovaný Evropan nechápe a příčí se mu, v poslední třetině jde jakákoliv snaha o logiku už naprosto do hajzlu, ale celkově to má takovou sílu a náboj, že jsem na to kašlal a neřešil to. Vyvrcholením celého filmu pro mě není nečekaně závěr, ale doba asi 20 minut před koncem, kdy se naši hrdinové snaží zachránit Zemi, a ono to nejde... Upřímně řečeno, konec mi to ne pokazil, ale už neměl takový tah na branku, protože zničení lodi mi přišlo jako úplně hloupé rozhodnutí a taktéž čekat se zážehem, až kámoš odjede, když jde o vteřiny, není úplně košér... Ale celkově, prostě zábavná akční jízda, která neurazí a pokud už jste unavení vší tou buzna trans cosi propagandou všude, tak rozhodně potěší. ()

3DD!3

Slunce vyhasíná a tak se lidé rozhodnou přestěhovat planetu mimo sluneční soustavu... Brnkačka. Zajímavý nápad s netradičním vývojem, který stojí někde mezi čínským a americkým přístupem k hrdinství. Dramaturgie vůbec nefunguje (alespoň ne pro zápaďáka) a chování postav je často hodně mimo. Vizuálně působivé scény mají sice k dokonalosti od ILM daleko, ale fungují. Hlavně vcucávání atmosféry vypadá dobře. I když je to dost pitomé (zajímalo by mě jak moc se to odlišuje od předlohy Liu má fyziku obvykle zmáknutou) výborně to odsýpá a pořád se tam něco děje. Toulavá Země je takový čínský Armageddon. ()

D.Moore

Roland Emmerich made in China. Zápletka jako od moderního Julese Verna, leckdy příliš okaté, ale pořád působivé digitální triky, katastrofická budoucnost se spoustou pěkných nápadů, jedna scéna vypůjčená z toho filmu, jiná z jiného... A k tomu kvanta hrdinů, z nichž o většinu mi ale tak nějak ani trochu nešlo, což určitě tvůrci nezamýšleli. Ale bavil jsem se. ()

Niktorius

Apropriace hollywoodských žánrů done right. Čína dosud stavěla svoje CGI blockbustery především na základě wuxia motivů, čímž vlastně tlačila dopředu lokální kulturu a zároveň navazovala na někdejší celosvětový ohlas hongkongských akčních filmů. The Wandering Earth je jakožto katastrofické sci-fi v dějinách čínskojazyčných kinematografií výjimečným úkazem, který čerpá takřka výhradně z americké kinematografické tradice. Vzniká tak film, který je hollywoodský stylisticky, strukturou vyprávění i různými dílčí aspekty (např. hudbou), ale zabydlený čínskými postavami a ukazující Čínu v roli, v níž jsme zvyklí vídat Spojené státy. Když řeknu, že takový film si klidně mohl střihnout Emmerich mezi 2012 a Dnem nezávislosti: Novým útokem, míním to jako pochvalu. The Wandering Earth Hollywoodem odkojeným divákům nepodlézá, ani - na rozdíl od spousty ruských blockbusterů - nekončí u druhořadé imitace, jíž jsou obětována národní specifika. Čínští filmaři se ostatně pozorně učí od Hollywoodu nejpozději někdy od 30. let, nejde o žádný moderní výstřelek. A pomineme-li slabší CGI, lze říct, že se spektákl o Toulavé Zemi před svými americkými předobrazy rozhodně nemusí stydět. ()

Davies182

3/10 za solidní první půlhodinu, zajímavý triky a tu haluz na konci. Jinak strašná, nekoukatelná ptákovina, jejíž polovina se odehrává převážně v kulisách těžebního transportéru. Číňani jsou magoři. "Pracujte opatrně, abyste nezarmoutili své blízké!!" ()

lamps

Asijská blockbusterová třaskavina, která se toho nebojí a sype na diváka od začátku jednu atrakci za druhou. Bohužel sama sobě občas nestačí ve kvalitě triků a hlavně se bere smrtelně vážně, takže naší planetu na procházce kolem Jupiteru má divák opravdu vztahovat k možným budoucím scénářům. Vypravěčsky přeplácané a užívající úsměvné zkratky (voiceovery trhají uši), ale zase natočené se zápalem a dostatečně vynalézavě, aby se ty dvě hodiny daly ve zdraví snést. Pro jednou zajímavé východní zpestření.. ()

Rominator

Slunce začíná umírat a ohrožovat veškerý život na Zemi. Lidstvo se proto spojí a The United Earth Government (U.E.G.) přijde s časově náročným plánem odstrčit celou planetu ze sluneční soustavy do hvězdného systému Alfa Centauri a projekt pojmenuje The Wandering Earth... První půlka filmu byla mnohem lepší než ta druhá, protože se alespoň tvářila tak, že jde o vědecky podloženou myšlenku. Druhá byla ve stylu za minutu dvanáct a ono to snad nějak dopadne. Jacky Wu hraje astronauta a proto bylo úplně zbytečné přemýšlet o tom, že se ukáže v nějakém souboji. Režisér Frant Gwo by díky tomuto filmu mohl vstoupit do podvědomí diváků jako čínský Roland Emmerich. ()

Omnibus

"Letí klišé vesmírem, sráží se s Koperníkem." Nařachaná, délkou přetažená, scénářem i střihem dost nepřehledná scifárna, s působivě zruinovaným povrchem matičky Země. Ta si letí vesmírem jako nějaká šťouchnutá kulečníková koule, směrem ke světlým (protože čínským) zítřkům. KVÍZOVÉ OKÉNKO: [][] Co je na postapo Číně nejzvláštnější?  A) Udělat si řidičák na náklaďák tam trvá 5 let. B) Místo našich max. šestnáctek tam jedou i šichty dlouhé sedmnáct, ale roků! C) Úplatek čínskému úředníkovi má svou váhu i v beztížném stavu. D) Grilují tam divné věci. Psy (prý jo), netopýry (děkujeme za covid), planety (R.I.P. Jupiter) a embrya (viz 300.000 embryí na obětovaném Heliosu). [][] Správnou odpověď najdete 5 km pod povrchem země, v podzemní Šanghaji, u třetího stánku vpravo. Dva šťouchy tágem. Bonus: scéna z připravované dvojky 流浪地球-II. Létající talíř se dvěma jako Hulk zelenými ufouny se lážo plážo vznáší v souhvězdí Andromedy a najednou... Drc! Jeden zelený mužíček nevrle zavrčí, druhý si narovná zmačkaná tykadla, vykloní se z okénka a zahaleká: "Ty vole, klucí žlutý, kam kurva táhnete tu rozflákanou planetu? Do sběru?" ()

Anderton

Číňania sa rozhodli, že čo sa týka nezmyselnosti zápletky, tak prekonajú Emmericha, predovšetkým Moonfall a Deň potom. A podarilo sa. Avšak zábavný potenciál to skôr zvyšuje, ono je to dokonca lepšie nakrútené a vizuálne pôsobivejšie ako posledný Emmerichov spektákel. Čo sa v ktorom momente v tom bordeli deje, nie je podstatné, postavy si aj tak budete pamätať asi len vďaka tomu, že jeden je blond a ďalší je starší, prípadne Rus alebo Francúzka. Postupom času sa začne umierať a kto sa bude vyznať v tom, kto práve umrel, si zaslúži nejakú špeciálnu pochvalu. Je to non-stop akčné, výprava a triky ma presvedčili, príbeh je krásne guilty pleasure. Keď už vieme, že slnko nás pohltí o 5 miliárd rokov, tak by som nevidel problém v tom, ak by sa aj dej odohrával v tomto čase. Ale tak to možno zase sfilmuje Roland. 70% ()

SeBig odpad!

Člověk se těší na pořádnou scifárnu ve vesmíru a dostane z velký části uřvaný rodinný drama na zmrzlí zeměkouli. Efekty umí v týhle době každej krom Asylum a česka, takže ani tu hvězdu si to nezaslouží, leč mi to přišlo nekonečný a srala mě ta bezduchost a nuda! Žádná pecka se nekoná. ()

Marze

Snímek má příjemně nadějné humanitní poselství, ale jako fanoušek sci-fi jsem čekal více. Film manipuluje se sentimentalitou jako průměrný Hollywoodský film. Vizuálně je to působivé a je to malý krůček čínské kinematografie směrem k západní kvalitě a velký skok z čínského současného průměru. ()

Hollywoodu se v Číně přestává dařit

Hollywoodu se v Číně přestává dařit

27.12.2019

Čína, druhý největší filmový trh po Spojených státech amerických, se dlouhé roky zdála být pro Hollywood jedním z hlavních terčů filmového marketingu. Pakliže studia chtěla zaútočit na tamější… (viac)