Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (Cinemart SK)

tlesk

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech je nakonec nesmírným překvapením, které sice díru do světa neudělá, za to však spolehlivě zabaví a vlastně divákům přinese příjemnou akční fantasy pohádku, která výborně pracuje s novými postavami, jež mezi sebou mají nepopiratelnou chemii a jejich důvody a motivace pro to co dělají jsou dostatečně uchopitelné a uvěřitelné. Mandarin (nesoucí docela jiné jméno) zde funguje spíš jako tragická postava než jako typický záporák, což mu dodává lidštější rozměr a je docela dobře možné, že s ním budete i část filmu sympatizovat a jeho osudu vám bude líto. Byť se ve spoustě ohledů jedná o generickou marvelovku, sympatické postavy, místy příjemně humorně odlehčený tón, vymezení se vůči v minulosti MCU utvořeným chybám a zasazení jich do kontextu (dojde i na nějaké to nečekané překvapení) dávají dohromady veskrze příjemnou podívanou. Jde o to, čím by komiksové filmy měly primárně být – nefalšovanou, přímočaře oddychovou zábavou s dobře natočenou akcí. Po mírném žánrově neukotveném zklamání, které přinesla nedávná Black Widow mne Shang-Chi potěšil a byť v komiksech nejde o žádné velké jméno, do filmového světa se uvedl skvěle… ()

Flory14

Po delší pauze tu máme "stand alone" snímek od Marvelu, kde nutně nepotřebuje divák nic dopředu znát. Shang-Chi je snímek určený pro čínské publikum a jde to na něm velice vidět. Což rozhodně není špatně  a dává to dokonalý smysl.  Film sem tam připomíná Black Panthera ( představení legendy, velké točení okolo kultury, rodinné záležitosti). Hlavní hrdina je sympaťák na kterého se těším v dalších filmech byť počítám že by mohl být do budoucna ještě více výraznější. Jeho kámoška kterou hraje Awkwafina se hodnotí velice těžko, jelikož mě herečka hrozně nesedí tudíž od začátku jsem k postavě měl spíše antipatii. Ve výsledku je napsaná asi v pohodě, správný supporter který si ke konci napíše svůj příběh, sice to bylo takové klasické WTF ale viděl jsem to už milionkrát takže jsem byl na to připraven. Obrovské plus filmu jsou akční scény, které jsou naprosto dokonalé a už první scéna v tramvaji je luxusní. Choreografie je naprosto top, hudba, kamera  funguje dokonale až je trochu škoda že se snímek třeba celý film nedržel takhle při zemi. Čínské fantasy je zde využito dle mě dost a je parádní si vychutnat všechny ty "potvůrky" ve vysoké CGI kvalitě od marvelu. Jsem rád že se studio snažilo zachovat čínskou kulturu takže i spousty scén ( hlavně opět ty akční) jsou natočené tak že to připomíná čínské blockbustery. Jako příklad je souboj kdy dvě postavy jdou proti sobě, kamera je zabere oba z boku, scéna je zabarvená do jedné výrazné barvy, atd. Mě to sedlo a říkám si, kdy naposledy byl marvel snímek takto jiný. Mínus je trochu za konec který byl už na mě moc CGI a spíš bych si představoval nějaký fight 1v1 ale jak říkám je to v duchu čínských filmů takže se tohle dalo čekat. Řemeslně dobře odvedená práce, která do budoucna slibuje zajímavou zápletku. Čisté čtyři hvězdy. Oblíbené postavy: Shan-Chi, Matka, děda lučistník Neoblíbené postavy: Kámoška a Táta ()

WheX

Na Shang-Chiho jsem by dsot natěšený a musím říct, že film nezklamal. Má své nedostatky, jako skoro dnes už každý komiksový film, ale má i spoustu věcí které ho odlišují od ostatních Marvel filmů. Co musím nejvíce vypíchnout je choreografie bojových scén, která je zde opravdu výborná a skvěle ji doplňuje práce s kamerou. (Mortal Kombat se má hodně co učit.) Simu Liu mě jako Shang-chi sedl a bavil mě. Tony Leung mě jako Wenvu (Mandarin) také dost bavil a jeho příběh mi přišel dost zajímavý a myslím, že se s ním v jeho situaci dalo i poměrně sympatizovat. Herecké výkony byli jinak poměrně kvalitní, jen postava Katy, kterou hrála Awkwafina mi přišla nejslabší, ikdyž je to první role této herečky, kde mi nepřišla až tak otravná, měla zářné momenty, avšak nemyslím si, že jako člověk bez jakýchkoliv schopností by měla být braná jako Shang-chi, což tak v potitlkové scénce ale vypadalo. Jinak zprácování bylo krásné, bylo vidět že si tvůrci brali hodně z klasických čínských filmů a naplnili to barvami, mýtickými stvořeními a nádherným vizuálem. Jediné co si z čínské kinematografie nemuseli převzít je přepálený (a lehce přeplácaný) závěr filmu, který však k Shangově power levelu se dal ještě pochopit a nedá se to tu zde úplně vyčíst narozdíl například od Black Widow. (Kde se rozhodně měli držet při zemi.) Musím také ocenit plno easter eggů k původním filmům a marvel komiksům, které film ukotvili jako součást MCU. (e.g. Extremis voják, "black widow", abomination, Wong, Trevor Slattery...) Za mě krásné 4* a těším se, až Shanga uvidím v dalších filmech. ()

DaveSmith

Je možná zbytečné tady pořád dokola omílat, to co tu píší snad skoro všichni, takže jenom v rychlosti. Hodně povedená akce, především bitka v autobusu. Hodně mi to připomnělo mladýho Jackieho Chana, i když ten to točil trochu jiným způsobem, pěkně postaru. Druhá polovina trochu zvolnila tempo a digitálně přepálenej závěr na mě byl trochu moc. Celkově mě ale vizuální stránka hodně bavila. Ve světě Marvelu to je něco novýho a zábavnýho. A i když jsem chtěl původně tenhle film v kině vynechat, teď se těším na pokračování. ()

DD

Prvni pulka je fajn dobrodruzstvi pro kluky, pak se presunou do asijske Wakandy a je z toho klasicky CG copy&paste Marvel. ()

Telemachus

Příjemné překvapení :) Nečekal jsem mnoho, ale dostal jsem další Marvel fantasy, které se obvykle nestrefí vedle. Překvapilo mě, jak nenásilné to bylo aneb reparát humorů z Ant-Mana dopadl na jedničku. Další překvapení skýtala míra provázanosti s ostatním MCU, hlavně v podobě Mandarina, ale nejenom. Potěšil Wong, stejně tak Bree a Bruce. Nicméně kdo si z casual sledovačů Marvelu pamatuje Bena Kingsleyho, tak klobou dolů. Iron Man 3 je přeci jen už 8 let starý film :) Tatík i oba sourozenci rovněž příjemně překvapili a já si užil nenáročné dobrodružství z Číny s exkurzem do mixu různých legend a fantazie. Srážely to za mě dvě věci, a to poměrně low-cost efekty na úrovní Indiany Jonese 4 a potom závěrečný digitální bordel na částicové bázi, který evidentně ukousnul z rozpočtu víc, než měl. ()

RAFT

Další film od Marvel.První část Shang-Chi a legenda o deseti prstenech první půlka překvapila ,rychlé tempo vše odsejpá,skvělá akce .Ale, jak se přesuneme do druhé časti filmu nějaká vesnička ,litající draci a jiné bytosti.Disney to udělal moc pohádkové.Jenom sem si říkal ,že dali dohromady mulan a letopisy narnie.Režisér moc dobře film nenatočil i jeho jiné filmy které ,sem viděl .No uvidíme co natočí příště .Ale,už mu nedávejte další film od marvelu.Za mě 60% ()

Milda003

Zvláštní až geniální.. Bojové umění a Marvel jsem si nedokázal představit, ale po první akci v autobuse vám dojde, že nemáte vlastně vůbec nic proti a naopak chcete další a další.. ()

BFG2000

Není to vyloženě špatné, ale není ani nic extra. Asi nejvíce mně na tom vadilo, že to bylo tak ulízlé a nablýskané. Byla to na mě až moc velká pohádka. Na jednu stranu se na ty barvičky moc hezky dívá, na stranu druhou tam ta špína a krev zkrátka moc chybí. Při akci tak člověk nemá ani trochu strachu a defakto předem přesně ví, jak to celé dopadne. Chybí tomu jakási ta epičnost, osudovost. Vlastně se to celé nese na jakési duhové přátelské vlně. Na marvel bych řekl, že místy dost pokulhávaly efekty. Hudba byla hodně nevýrazná. Simu Liu super výběr. 133 min až až. Potitulková scéna nejlepší :-) ()

DaweForeman

Zpočátku jsem si myslel, že je to běžný film nějaké produkce, než mi docvaklo, že je to další Marvelovka. Je vidět, že asijské podání tohohle filmu to přeměnilo na úplně něco jiného, než jsme dosud byli zvyklí, pokud tu nebudu počítat Černého pantera, který měl podobné unikátní prostředí. To že je to Marvelovka ubere tomuto dílku trochu na hodnocení, protože už tak člověk nějak zná to univerzum a ví, že je tam možné mnoho různých věcí. Proto některé prvky jako prsteny (kroužky), který vypadají jako hi-tech nebo jiná dimenze či fantaskní stvoření tolik nepřekvapí, protože se to dá čekat, kdy to člověk bere už jenom jako další designovku z řady mnoha dalších. Ztrácí se tu tím pádem wow efekt, kdy si člověk nejvíce spíše užije především bojové scény (ta výšková budova nebo bus neměl chybu), pak grafiku plnou různých efektů a v menší míře též humor, který tu prostě v Marvelovce nesmí chybět. Co se týče konce, jak tu čtu v komentářích, tak souhlasím, že mi tam něco na něm nesedělo, ale nebyla to ani přepálenost, jako spíše béčkové fantasy provedení, kdy u Marvelovek by se tohle nemělo dít (myslím tu béčkovost, kdy každý film by měl mířit na nějakou verzi áček v celé své délce). ()

JohnZ87

Spíše než dosavadní typické Marvelovky připomíná Shang-Chi asijskou mytologickou fantasy. To je na jednu stranu osvěžující změna, na druhou stranu působí Shang-Chi poměrně izolovaně od stávající MCU tvorby. Ve filmu je nicméně několik explicitních propojení a odkazů na předešlé snímky a objeví se překvapivě i některé velmi známé postavy. Prsteny nebo chcete-li kruhy by si zasloužily hlubší vysvětlení toho, jak fungují. Palec nahoru za podmanivý typicky asijský soundtrack. 70% ()

Pilsen_Kafka

Dost mě Shang-Chi nadchl, vůbec to nebyla popravdě “Marvelovka” na kterou jsem byl zvyklej. Takže to bylo náhodou plus.  Líbil se mi děj a jak to bylo celé promyšlené, vůbec jsem to takhle nečekal. Takže dávám pět hvězd. ()

Maniik88

Nič som nečakal, nič som o tom dopredu nevedel a nakoniec to bola fajn kung fu Čínska rozprávka s dobrými súbojmi, mytológiou, drakmi. Na nervy mi liezla len vrcholne odporná a nesympatická Awkafina. Za mňa 10x lepšie ako Black panther z Wakandy. Uvidíme, či sa mi niekto raz zapáči ako Iron man, Thor a tak. ()

tharros

|| Na tenké hranici 65 - 70% || Celé Shang-Chi působí jako epický pokus o pohádku. Není to dospělé, nepřináší to nic nového, ale nemá to hluchá místa, dobře se na to kouká a na konci zjistíte, že ten čas hezky utekl a vy se celou dobu dobře bavili. || Dodatek na závěr: Humorná scéna v autě ala Planeta Opic je pro mě jako velkého fanouška Iron Mana 3 “drobným highligtem” filmu. ()

wege

Beru to jako nový začátek, třeba ani ty první Marvelovky se mi nijak extra nelíbily. Jestli to bude tady podobné a bude to pěkně postupně gradovat, tak jen dobře. To propojení se stávajícím univerzem bylo takové hodně na sílu, nepůsobilo přirozeně. Naopak super byly ty bitky v první půli, jako by povstaly ty staré filmy s Jackie Chenem apod. Druhá půle byla daleko horší, ti draci a všechno kolem působilo hodně nevěrohodně. Ale počkám si, jak se to bude vyvíjet dále. Dám tomu šanci. Zopakování vývoje a postupného budování světa, vztahů, napětí, jednotlivých postav mezi prvním Iron Manem a Endgame půjde ale těžko překonat, ba i vyrovnat nebo se jen k němu přiblížit. ()

papadoce

Lepšie natočenú respektíve aj prevedenú kung-fu choreografiu som nevidel už dlhočizné roky. O tom žiadna. Je pravda, že Shang-Chi sa absolútne vymyká akýmkoľvek Marveláckym hrdinom a v podstate so svetom Avengerov ho spája počas filmu iba zopár detailov a zmienok (mních od doktora Strangea, herec-terorista z Iron Mana, či zmienka o vymazaní polovice ľudstva, a áno na samom konci Marvelka a Banner 😍). Inak to má vlastný štýl, je to veľká pocta kung-fu filmom a má to umne a citlivo vyskladaný príbeh. Viem si predstaviť aj úplné prepojenie Shang-Chi a Avengerov, ale takto ako sólovka to má vysoké kvality. Po niekoľkých menej vydarených zárezoch Marvelu tu máme opäť prvú ligu, technicky dokonale natočenú, so sympatickými postavami a takmer úplne sympatickými protagonistami (výnimkou potvrdzujúcou pravidlo je len hnusná Aquafínka). Z výsledku som v zásade unesený a priznávam, že aj prijemne prekvapený. Mojou najobľúbenejšou zbraňou bola jednoznačne kópia a guľa na lane. Tak sa to má točiť, Mortal Kombat a jeho Scorpion môže len blednúť závisťou. S istotou hovorím, že Shang-Chi si ešte pozriem minimálne raz. Desať prsteňov je fasa, ale pozor Shangi, jeden prsteň vládne všetkým, můj milášku. ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)