Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

corpsy

Tak toto je jednoznačne najlepší, minimálne upírsky horor všetkých čias. Odpudivý vzhľad titulnej postavy vám z pamäte nikdy nezmizne. Bez preháňania by som ju označil za jednu z najvydarenejších postáv v histórii. Film síce patrí medzi najvýznamnejšie diela nemeckého expresionizmu, je však vo veľkej miere natáčaný aj v exteriéroch. To mu dáva obrovskú dávku realizmu. Neuveriteľne hrôzostrašný ( hlavne scény na hrade ) a tajuplný kúsok, ktorý dôkladne postraší aj dnes. Dokonalé atmosferické dielo. ()

curunir

,,KRV JE ŽIVOT." __ Veľmi ťažko je ohodnotiť tento dnes už klasický film, možno najslávnejší zo starých filmov nemej éry a to práve z toho dôvodu, že už uplynulo vyše 85 rokov od jeho nakrútenia. Z pohľadu doby sa jedná o skutočný klenot kinematografie, spolu s Cestou na mesiac (pri nej som naopak nemal vôbec problém s ohodnotením) film medzi filmami. Ak na Nosferatu však hľadíme s odstupom takmer storočia, tak jeho porovnanie s dnešnými filmami už len hororovej produkcie je nemožné. Aj napriek tomu má toto dielo voľne inšpirované Stokerovým románom o najslávnejšom upírovi všetkých čias však aj dnes čím zaujať, alebo aspoň vzbudiť obdiv. Nič sa nedá vytknúť technickej stránke filmu, svojim spôsobom stále berie dych i keď ma napr. zaujala pasáž keď Hutter príde na zámok a Orlok ho upozorňuje, že ide neskoro, takmer pred polnocou, pričom je jasne vidieť, že scéna sa nakrúcala za bieleho dňa. Zaujímavé je aj jediné hudobné ozvučenie tohoto filmu, ktoré prakticky určilo smer hororového štýlu (ako aj iné veci z tohto filmu), i keď dnes už také zimomriavky na tele nevyvoláva. Max Schreck okolo ktorého koluje množstvo legiend sa svojej úlohy chopil naozaj výborne, až by človek veril, že sa jedná o skutočného upíra ako v novej verzii filmu V tieni upíra. Film má stále svoje čaro a akúsi tajomnú moc, musím sa priznať, že po jeho vzhliadnutí som bol celý zvyšok večera značne znepokojený. ()

Astaroth12

Tak toto je mega sila aj po rokoch ma film silu v príbehu,pointe a aj v spracovaný.Pekne znázornené hory a veľmi mrazivý pohlaď na hrad.Atmosféra sa tu dala krájať.Pohlaď na upíra Nosferatu bol mrazivý,groteskný ale hlavne zaujal svojou charizmou.Hudba bola parádna a sem sa náramne hodila.Tu je všetko čo má mať poriadny horor-Príbeh,mysterióznu ale aj bizarnú postavu,mrazivé prostredie,veľa krýs a hudba ktorá to všetko doprevádzala k väčším grádom.Jednoznačná voľba v upírskych filmoch. ()

ledzepfan

Teda až na ten neskutečně trapný konec..je to dílo až zarážejících kvalit,které i přes své datum vzniku používá velmi kreativně všechny možné triky,úhly kamery,hry světel a Schreckovské herectví. ()

Rybizek

Představitel Orloka - Max Schreck se ani nemusel moc maskovat, protože jeho vzezření bylo samo o sobě dost hrůzostrašné. Scény, kdy se v noci probouzí a přichází na scénu pro mě byly opravdu strašidelné, ráda bych viděla, co to s lidmi muselo dělat v době, kdy film vznikl. Stokerův román mistrně přenesený na plátno si ode mě zaslouží 85% (LFŠ 2018). ()

baribal

Při sledování filmu se zdá téměř neuvěřitelné, že tento film má dnes téměř 90 let... Musim na druhou stranu říci, že to zas takový horor pro mě nebyl, nebyly tam scény u kterých by mi tuhla krev v žilách a třásl bych se strachy. Ale představa jaký strach u filmu museli mít lidé, před devadesáti lety, hrůzu nahání. Titulky filmu ubírají na spádu, zpomalují děj a hororové scény štípou na kousíčky. Dracula byl perfektní, ruce, uši, prostě všechno na něm vypadalo cool... takže ortel zní:D - jedna z největších hororových a němých klasik by dnes neobstála kdyby nebyla stará téměř století a kdyby nevypadal dracula tak děsivě, nicméně 90% za to co tým dokázal doslova s pazourkem a dřívím:D ()

keddy79

Lahůdka! Obzvláště miluju scénu, kdy si Nosferatu nese rakvičku v podpaží. A ta brutální hudba! Jeden z filmů, které si někdy pouštím jen kvůli zvukové stopě. Ale nemyslím tu lehce dechovkovou verzi soundracku z Levných knih! ()

mysiak

Životná rola Maxa Schrecka...nezabudnuteľný film s neopakovateľnou atmosférou a podmanivými obrazmi, ale už je tam vidieť rok vydania...ale stále obstojné a hlavne artové... ()

GodComplex

Nosferatu z roku 1922, tomu rikam oldschool, i kdyz jsem musel videt nejakou tezce remasterovanou verzi, ktera nejen, ze byla ochucena grafickymi filtry, ale navic okorenena temnou elektronikou, coz logicky nemuze pochazet z te doby, ale az z obdobi o mnoho dekad pozdeji. Obe vylepseni bych videl jako plus, i kdyz ta hudba mela tendence misty lezt na nervy a bylo prilis citelne, ze tam byla pridana az dodatecne. K samotnemu filmu jsem se dostal skrze vyborny horor Shadow Of The Vampire, ktery je o fiktivnim nataceni prave tohoto historickeho snimku, takze bylo zajimave sledovat jak to cele skutecne vypada. Nejvic me dostaly na svou dobu neskutecne promakane a epicke zabery prirodnich exterieru, coz spolecne s intenzivne budovanou atmosferou v prvni pulce zafungovalo skvele. Naopak v poslednich aktech ve meste uz to byla spise takova dojezdova nuda s ocividne ponekud hysterickou Gretou Schroder. Za prirozene hruzneho Maxe Shrecka jako hrabe Orlocka samozrejme palec nahoru. 8/10 ()

MissJ

Viděno s live hudbou Michaela Obsta, mj. bývalého hráče na synťáky u Karlheinze Stockhausena a zakládajícího člena Ensemble Modern...to mě nemohlo zklamat (složil i čtyřhodinový doprovod k veledílu Fritze Langa Doktor Mabuse, dobrodruh...že by horký tip na další koncert:)?). První (ne)zhlédnutí v jakési příšerné kopii radši nekomentuju. Jediný, co mi trošku vadilo, že titulky zůstávaly na obrazu moc dlouho. ()

PKD

1 ze 2 nejlepších upířin všech dob! Ta 2. je 30 Dní dlouhá noc. Remake nepočítám, ten je stejně brilantní, jako originál. Jestli je to vůbec možné. Kam se hrabou všichni ti Dr. aculové, apod. Haha. ()

erased

Na tohoto veterána jsem byl zvědavý už nějakou dobu. Samozřejmě jsem nečekal, že bych se u něj bál, spíš jsem se těšil na způsob, jakým se před skoro 100 lety natáčely vážně myšlené filmy. Ze všeho nejvíc jsem se těšil na hudbu, která měla být hlavním tvůrcem atmosféry. A právě ta hudba mě na filmu nakonec nejvíc zklamala. Hodinu a půl non-stop varhanů? Varhany jsou přece jedním z nástrojů, který se musí umět omezit a používat s jemností. Po prvních deseti minutách mi teda hlava hrozila vybuchnutím, po další půl hodině jsem si nejspíš zvykl a hudbu jsem začal ignorovat. Herecky bylo (nejspíš) vše v pořádku - samotný Orlok byl perfektní, stejně tak "imp" Knock. Jediným důvodem, proč jsem si ale film nakonec užil byla vtipnost. Je to asi trapas se smát takhle starému dílu, obzvlášť když bylo ve své době "na špici", ale nemohl jsem si pomoct. Odkaz filmu je ale věčný, takže se objektivně hodnotit nedá. ()

SarumanKo

Niektoré klasiky nemej éry spôsobujú reálny divácky zážitok aj dnes, iné sú pôsobivé iba v historickom kontexte. Nosferatuho by som na rozdiel od filmov Chaplina či Langa s čistým svedomím zaradil do tej druhej skupiny. Prvé z hororov to majú dnes ťažké, pretože sú často kolotočom vizuálne pôsobivých scén, v tomto prípade natočených napríklad v lokalitách Oravského hradu, ale aj nechcene smiešnych hereckých kreácií a kostýmov. V čom však táto nepriznaná adaptácia Draculu prekonáva tie neskoršie, je podoba samotného upíra. Venovať desivému grófovi Orlokovi viac priestoru a ubrať jeho topornosti, prekonal by Nosferatu aj o niečo pôsobivejšieho praotca žánru Dr. Caligariho. (6/10) ()

kaylin

Hrůza není navozena lekacími scénami, ale skvěle budovanou atmosférou a především unikátními záběry a scénami. Naprosto nezapomenutelné jsou v podstatě všechny scény, v nichž se objevuje Orlok, ať už jako vozka, pán domu, anebo upír. Stíny, které Orlok vrhá, jsou jedněmi z nejneutěšenějších, které filmová hororová historie zná. ()

Makky

Atmosférický snímok, ktorý zub času už pochopiteľne poriadne ohlodal. Tempo postupom času paradoxne opadáva, hoci dramatických scén je viac. Buďme radi, že sa snímok podarilo zachovať pre jeho historický význam. Démonický Max Schreck vyzdvihuje film o niekoľko levelov vyššie. ()

contrastic

F. Murnau vytvořit základní kámen filmového hororu a zároveň jeden z prvních kultovních snímků. Chápu, že téměř před 100 lety musel tento snímek vzbudit docela poprask. Sám Max Schreck zahrál postavu hraběte Orloka tak přesvědčivě, že hodně lidí věřilo, že je skutečný upír.... Po shlédnutí VE STÍNU UPÍRA (kde mimochodem W. Dafoe také dokonale ztvárnil postavu hraběte Orloka) jsem musel kouknout na samotný originál a jsem za to rád. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)