Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

anyonecek

Tak tohle bude předpokládám originální snímek o upírovi Draculovi (zde tedy hrabě Orlok), za což má u mě +. Příběh perfektní, ten se opravdu povedl, ale jelikož 50% filmu tvořila hudba, tak některé úryvky hudby, jako např. ta která zní jak nějaký novodobý metal nebo ta, kde nějaká japonka či číňanka stále opakuje nějaké věty, to mi opravdu nesedlo. Nebejt těchhle dvou kravin, které tam padly, bych dal určitě 5 hvězdiček, protože tenhle film tak nějak předstihl svou dobu. Velice dobrý počin na rok 1922 a Orlok vypadal velice věrohodně. ()

Wooke

Za mňa zatiaľ 4*, ale nie kvôli filmu, ale skôr kvôli tomu, že ten slnečný deň vonku pokazil celú strašidelnú atmosféru. Inak však Nosferatu sám o sebe vyzeral hrôzostrašne a aj keď nie som fanúšikom hororov, v minulosti stačilo málo a film bol vážne strašidelný. A to očakávam od hororov a nie zbytočne veľa krvi, znásilňovanie či samí zombie, ktorí sú navlas rovnakí. Taktiež preč s trápnym Twilightom, ktorý pokazil reputáciu upírom, keď z nich urobil teplých sexuálne atraktívnych fešákov. Kdeže, upír má byť desivý a takým Nosferatu je ! ()

Cherry_Bomb

Čas vo vlaku mi pri tomto filme ušiel naozaj fajn. Prostredie a postava upíra Nosferatu na tú dobu s jej možnosťami by som povedala perfektná. Neviem, či to je tým, že som predtým videla novodobé prevedenia, ale miestami mi to prišlo aj komické. A pochybujem, že filmárom o to išlo. Bol to, predsa len nemý film a niektoré výrazy hercov, mi prišli jednoducho až moc nútené a sem tam som na to musela myslieť. Ale inak nemám čo vytknúť. ()

whysoserious

Konečně jsem si tento Murnauův mistrovský počin mohl vychutnat krásně zrestaurovaný a opatřený vhodnou hudbou a českými titulky. "Symfonie hrůzy" se samozřejmě sice nekonala, protože i přes výtečné vizuální zpracování jsem se v některých momentech naopak neubránil pousmání, ale rozhodně z toho čiší to nadšení a nasazení s jakým se to natáčelo a to, jaký byl Murnau šílenec (ve smyslu geniální). Určitě je veliká škoda, že Schreckův Nosferatu nedostal ve filmu víc prostoru, protože on je na filmu to nejlepší. Ale i když by možná časté titulky mohly někomu zážitek kazit (nezapomínejte, že je to němý film), tak z těch pěti hvězdiček neslevím, protože se mi ta hra světel a stínů opravdu moc líbila. Kéž by se dnes někdo s úctou pustil do expresionistického hororu, jaké se po tomto filmu začaly hojně točit. ()

Pitryx

Tak upírské filmy mne nezajímají a nebaví. Tento jsem viděl kdysi jen ve zkrácené verzi, tak nyní mám celý film, doplněný o ztracené titulky a další věci. No klasiku jsem si přece nemohl nechat ujít. Teda co ten Wagner s tou kamerou dokázal, to mohou ti dnešní „kameramani“ jen hluboce závidět. Můžeme spatřit též perfektní masky, už jen obchodníka Knocka potkat v lese tak lezu na strom i za bílého dne. Ellen vypadala, jako kdyby právě opustila hrob, no děs běs už jen z těch postav. Samozřejmě že snímek vychází přímo ze Stokerovy knihy. I takto se dá obejít licence. Ano, je to uděláno velmi šikovně a precizně, to se snímku upřít rozhodně nedá. Ovšem v dnešní době… Bohužel stejně i zde, jako ostatně všechny snímky podle Stokerovy knihy trpí nedostatkem překvapení. Pokud knihu znáte, vlastně jen čekáte co ten či onen autor vypustil. O nedostatku efektů ani nepíši, velká bolest skoro všech upířích filmů a je jedno, v které době byly natočeny. Přesto hodnotím v horní hranici, protože si to film jednoznačně zaslouží. ()

DoNotCross

Šlehnou si někdy téměř deset dekád starý biják je zatraceně osvěžující. Nosferatu mi z nějakého důvodu evokoval atmosféru Planescape: Torment. Příběh je jednoduchoučký a v zásadě snadno předvídatelný, ale atmoška je hutná, hudba bez přehánění geniální. A samotný Nosferatu v podání úžasného Maxe Schrecka je i po těch letech parádně děsivé hovado, které kombinuje strnulou upírskou eleganci s pařáty vhodnými i k orání pole. Takže? Je to pecka. Možná stará, ale ta patina tomu dodává na působivosti. A sledovat pro jednou němý film je vlastně moc příjemná změna. ()

johnny01

Upír je skvěle ztvárněný a zahraný a povedla se i hudba a výběr prostředí. Nicméně děj je poněkud nevyvážený a kouskovaný, neutíká to a místy se to vleče a chybí i atmosféra - neděsí to. ()

Stejšn

Film rozhodně nenudí, má co nabídnout. Líbí se mi práce s barevnými filtry a samozřejmě se mi moc líbí samotný Orlok, je to asi nejlepší filmový upír vůbec. Další taková parádní postava (vizuálně) je realitní makléř Knock. Ale samotný snímek - prostě se nejde ubránit takovému tomu že si člověk musí neustále opakovat, že je to skoro stoletý film a obdivovat ho jako historickou relikvii. Jednotlivé scény jsou vizuálně vymazlené, ale co vůbec ten Orlok ve filmu dělá? Jen tam tak chodí a šíří se od něj mor, o moc víc se toho neděje. Je to zajímavá starožitnost, určitě stojí za to jí vidět ze studijních důvodů, ale nemyslím si že bych si to pustil podruhé. Nicméně zaujala mě jedna technická věc: celý film je snímán staticky, z kamerové trojnožky a objektivem se vůbec nepohybuje. Krom jedné scény - když se Nosferatova loď blíží k cíli, je snímána na moři s výrazným nájezdem kamery. V té době podle mě celkem neobvyklá věc, kór na vodě! ()

AgnesDee

Naprosto skvělé mistrovské dílo a poklad světové kinematografie. Musím uznat, že mě asi děsil víc, než třeba Frankenstein nebo jiné, modernější, horory. Navíc mi to dává důkaz, že nepotřebujete lekací scény každých pár minut, stačí skvělá maska a vědět, kam a jak postavit kameru. ()

RigorMortis

Nemohol som sa ubrániť dojmu, že na pomery dneška je Nosferatu skôr úsmevný film, než horor. Napriek tomu ide o klasiku tohto žánru a bol som veľmi príjemne prekvapený ako málo stačí na dotvorenie atmosféry. O to viac ma prekvapilo, že niektoré scény sa natáčali na Slovensku. Pobavil aj celkom roztomilý "vlkolak" (v skutočnosti obyčajná hyena). ()

Blazkowicz

Doplnil jsem si filmové vzdělání. Toť vše, protože to byl nehorázný sranec. Nebál bych se dát čistý odpad. Film vyznívá spíš jako špatný vtip, než kultovní dílko. Netušil jsem, že němý film může být takový opruz. Zvuk je prostě u filmu klíčový. Nejvíc zabitý byl vlkodlak. Čekal jsem někoho oblečeného v kostýmu a oni tam strčí hyenu nebo co to bylo. V podstatě všechno tam je k smíchu. Milostivá hvězda je jen za opravdu dobrou hudbu a její gradaci a za toho upíra, protože když se poprvé objevil, tak malinko jsem se bál. 1-* ()

donnovann

Shlédnuto z povinnosti a lásky k filmu. Nutno uznat že na 100 let starý film má svoji atmosféru a vzhled hraběte ve mě budí nervozitu dodnes. ()

hrumsrt

Nikdy doposud jsem neviděl starší film, nikdy jsem se nedíval na němý snímek.. Nosferatu vypadá naprosto bombasticky, asi jsem divnej ale mně je na něm, cosi roztomilého. Bohužel není ve filmu až tak často a přes relativně masivní úvod se to poněkud vleče. Celé mi to trošku narušovaly ony titulky, které holt překlenou celou scénu a tím ztratíte napětí. Není to ani tak horor, jelikož děs je podpořen jen výborně dramatickou hudbou, ale zase atmosféra se těžko tvoří díky častým černým obrazovkám s titulky. Bez Nosferata jsem se nudil.. Pokud to porovnám s doposud druhým nejstarším filmem, který jsem viděl, což je shodou okolností taky hororová fantastická postava, - Frankenstein (1931) - ten na to, že je "jen o 9 let mladší", ale už je aspoň třikrát tak modernější a koukatelnější. Nelze ani nevytknout to toporné snímání a hru se světlem, která podle mě prostě není velkofilmová. Celkově ale za přínos pro film a za mě poutavou a tajemně napínavou pasáž na hraběcím hradě si to přece jen sedlo. 70% ()

sharkamell

Wow. Upíra Nosferatu jsem právě zhlédla na velkém plátně v mém nejmilejším kině Lucerna (v Praze) a za doprovodu živé hudby Fisher's Chamber Orchestra, dirigenta Jana Rybáře a ženského sboru Bubureza. Spojení filmu samotného a živé hudby vytvořilo vskutku děsivě vzrušující zážitek. Symfonie hrůzy, kterou bych si s chutí zopakovala! ()

adamix

Tretiu hviezdu dávam z rešpektu ale tento starý nemý film ma presvedčil o tom, že akúkoľvek lásku k filmu ako takému mám, nemé filmy (okrem pár Chaplinovych komédii) mať v láske nikdy nebudem. Historický dopad na hororový žáner to má a Max Schreck s legendárnym výzorom Orloka je skutočne...legendárny. Ale to je tak všetko. ()

tomalakis

Jedním z důvodů nesmrtelnosti Nosferata je, že k němu existuje asi milion zvukových stop všeho druhu a každá z nich ho dokáže proměnit k nepoznání. Za mě doporučuji následující: 1.) pro klasický filmový zážitek: parádní orchestrální skóre Jamese Bernarda 2.) pro těžce alternativní zážitek: hudební doprovod neznámého původu 3.) pro psychedelický zážitek z jiného světa: éterické pazvuky od čehosi, co si říká "Der Weg zum Erebor" 4.) pro komediální zážitek: skřípání, vrzání a huhňání od Getty Images 5.) a když pospícháte: A silly Symphony of Horror ()

mark9th

I know, I know. The big classic. Just not in the way I've imagined. Of course I'm taking in mind the age and possibilities at the time. Shreck is creepy as fuck and the only character worth watching I think but movie is not so scary. It has nice moments tho. Shadow play and stop-motion practical effects are on a spot. And with Max Schreck, that's just all. He's on a screen just for 9 minutes in total, so that can be a problem here. Maybe it was the music, which was very distracting from the beginning to the end or not very likeable performance of the actors in side roles. It just didn't work for me. Of course that doesn't mean I am denying Nosferatu's importance or its value. But am I gonna watch it again? Most likely not. 5/10 ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)