Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

Henry Morgan

Těmhle filmům asi nerozumím a nemá cenu dávat hodnocení jen proto, že je to považováno za klasiku nebo prapůvodce hororu. Nosferatu volně "píše" stokerův román a je podbarvem scénickou hudbou, což z tohoto němého díla dělá film pro náročného diváka nebo znuděného diváka, který chce skočit po něčem poklidném, kde se nemluví a nestřílí. Rozhodně si dovedu představit tu hysterii, když to šlo v roce 22 do kin, bohužel dnes už nás tolik věcí nešokuje a z filmu tím pádem vyzařuje možná naivita. Bylo to poučné a přínosné neb vím, že na něco podobného se opět nějakou chvíli podívat nepotřebuji. Hodnotím to kladně, ovšem mám rozporuplné dojmy ()

TMNT

Po toľkých rokoch možno už nie je taký desivý ale na druhú stranu, čím je starší tým je pútavejší, aspoň pre mňa. Pre mňa najpeknejšou vlastnosťou tohto filmu je fakt, že aj keď si ho pozriem 10 krát tak ma bude baviť stále rovnako. ()

teyra

Na začátku lineární a pomalu, s důrazem na detaily uvádějící do příběhu, který je všeobecně známý, od třetího aktu velká jízda s originálním a sugestivně provedeným vyústěním (zánik upíra při východu slunce), které se pak jako motiv objevuje v mnoha filmech. Murnauův film získává na bohatosti uvedením montáže více linií probíhajících v tomtéž čase –když se zhruba v polovině objevuje poprvé, je uvedena vysvětlujícím titulkem. Exaltovanost ústředního mileneckého páru je pro současného diváka těžko stravitelná, vše ale vyvažuje nesmírně působivý upír Maxe Schrecka s fascinující kombinací animality a uhrančivosti. Upírovo působení je zobrazeno spíše nepřímo, čímž se dosahuje kýženého dojmu plíživého, přízračného zla zaplavujícího spořádanou měšťanskou společnost, zhmotněného do podoby epidemie a šílenství. Za zmínku stojí hra se světlem a stíny a zejména použití upírovy siluety v klíčových záběrech. Škoda, že dnes už se ve filmech nestraší takhle oduševněle, člověk až závidí tehdejším divákům. ()

Colour

Geniálny strach vzbudzujúci (i teraz) Max Schreck, perfektné gradovanie napätia a atmosféry, výborný scenár. Ak by som nevidela množstvo filmov s upírskou tematikou, tak by som sa i bála :) Neviem si predstaviť, čo museli ľudia v tej dobe robiť v kine. Samozrejme, teraz sa človek nezľakne, ba ani nebude báť, ale dusivá atmosféra je tam stále. Takúto atmosféru by potrebovali súčasné horory. Ja som sa pri sledovaní nenudila, bola som príjemne prekvapená. S prihliadnutím na vek 89% ()

diodoros

Po vzhliadnutí remaku tohto filmu - Nosferata - Fantóma noci - som bol zvedavý na pôvodný film. Trochu som sa bál, pretože je to nemý film, na konečný výsledok to ale nemalo žiadny účinok. Tento film je jeden z najlepších filmov, čo som videl, a to pre svoju umeleckú hodnotu a precízne odvedenú prácu režiséra. Film upravil dej knihy, položil základy mnohým úpravám legendy o Draculovi, priniesol mnohé prvky, na ktoré sme si už zvykli (vstánanie z truhly...) a mnohé scény stále berú dych. Toto je podľa mňa najlepšou filmová verzia knihy. Max Schreck ako gróf Orlok vládne tomuto filmu hoci je v zábere iba niekoľko minút - je skutočne slizký, odporný a bezcitný tvor, ktorého zaujíma iba pitie ľudskej krvi - tak ako knižný Dracula - a takto má podľa mňa vyzerať skutočný upír (na rozdiel od toho, čo sa dnes točí). ()

Brinkley

Tak jsem konečně; paradoxně díky stanici CS Film; měla možnost shlédnout tuto německou filmovou legendu..... a netroufám si hodnotit. Většina němých děl z pokladnice světové kinematografie mi doposud unikala a očima současného diváka nejsem schopna objektivity. ()

degster

Pre veľmi špecifický zážitok odporúčam pozerať s pusteným mixom helloweenskej hudby, od Thrilleru cez Backstreet Boys. I keď fanatici ma za toto ukameňujú. ;-) ()

Likan7

Nebudu přehánět, když řeknu, že Upír Nosferatu je jedna z ikon kinematografie. Nikdy jsem k tomu němý film neviděl, že to pro mě byla premiéra o to zajímavější. Když jsem si uvědomil, že film je téměř 100 let starý, což je neskutečný, tak musím uznat, že má své kvality, a to velké. Scény s Nosferatu jsou nesmírně působivé až hrůzně mrazivé. Jako postava je jedna z nejděsivějších, jaké jsem viděl. Jen je obrovská škoda, že, i podle zajímavostí, je ve filmu pouze 9 minut. První polovina filmu to ještě utáhne i na dnešní dobu, i když přiznávám, že to je možné díky faktu, že jsem poprvé viděl němý film. Druhá půle, která by podle našich měřítek měla gradovat, je naopak solidní nuda, kde jsem se už vyloženě nudil a sledoval čas čím dál více. Nemůžu ale přesto říct, že jsem zklamaný, sám jsem nevěděl, co čekat. I tak si to ale 4* zaslouží. S přihlédnutím ke stáří filmu, skvělém výkonu pana Schrecka a hrůze, která funguje i dnes. Můj nejstarší viděný film. ()

GTS_PUNK

Príbehy o upíroch sú súčasťou ľudového folklóru mnohých krajín. Po generácie ústne tradované príbehy začali neskôr prenikať aj do umenia, najskôr literárneho, s príchodom kinematografie aj do filmového. Ešte v nemej ére uzrel v roku 1922 v Nemeckej ríši svetlo (aký to paradox pri filme o upírovi) sveta snímok režiséra Friedricha Wilhelma MurnauaNosferatu sa odvtedy stal klasikou. A to nielen hororového žánru, ale kinematografie vôbec, keďže patrí medzi najvýznamnejšie diela, ktoré vôbec kedy vznikli. Jeho kultový status mu v žiadnom prípade nemožno upierať, je však v skutočnosti taký dobrý? Na úvod je nutné skonštatovať, že určite nie je prepadákom, ale ani veľdielom. Berúc však do úvahy dobu jeho vzniku, je nutné skonštatovať, že ešte aj dnes dokáže divákovi ponúknuť niekoľko zaujímavých momentov. Príbeh medzi nich radiť asi nemožno, ten je v podstate jednoduchý, pričom by sme o ňom mohli hovoriť ako o istom boji dobra so zlom. Film však zaujme iným. V prvom rade stojí za zmienku zamaskovaný Max Schreck ako gróf Orlok, respektíve upír Nosferatu. Ten svojim výzorom dokonale budí hrôzu a právom patrí medzi kultové hororové postavy. Zaujme však aj technická stránka filmu, a síce kolorovanie jednotlivých scén rôznymi farbami, ktoré ich situujú do rôznych časov dňa, alebo miestami až pozoruhodne dobre zvládnutá kamera, ponúkajúca viacero výborných záberov. Z pohľadu slovenského diváka je film špecifický aj z toho dôvodu, že viaceré jeho scény boli nakrútené práve na Slovensku. Nosferatu, eine Symphonie des Grauens možno príbehovo nie je tým najlepším filmom, svoj legendárny a kultový status si však právom zaslúži. Aj napriek tomu, že vznikol už poriadne dávno, dokáže svojou atmosférou pôsobiť na diváka ešte aj dnes. A to je niečo, čo je potrebné oceniť. ()

m4xp4yn3

Mohl bych být shovívavý a spokojit se s pěknými kompozicemi, výbornou výpravou a postavami, ale ten příběh je prostě blbina. Z upíra nesálá nebezpečí, postavám nevěřím jejich hrůzu a panensko-upírská symbolika nemá žádný přesah, neprovokuje k interpretaci. ()

art

Je až neuvěřitelné, co Murnau dokázal s filmem ochuzeným o zvuk. Spousta dnešních filmařů by mohla závidět. Jediné, co mi trochu vadilo, byl fakt, že hudba na pozadí neodpovídala ději, tzn. že v dramatických chvílích hrála uklidňující melodie a rozptylovala tak výbornou atmosféru hrůzy ()

danielwanderer

Inak ako symbolicky to nejde. Kult upírov je silný a Dracula sa už nenosí. A pritom Nosferatu ani nemusel existovať, nebyť duchovného vlastníctva. Teraz však je postavou obľúbenov, čo sa týka hier, alebo LARP-u. Kde sú jeho korene? Vo filme z roku, ktorý si len tak niekto nepamätá. Rok 1922 mu dovolil ukázať svoju bledosť. Ukázal ju najskôr Hutterovi, ktorý celkom náhodou šiel do Karpát ponúknuť dom lordovi Orlokovi. Ako sa hovorí; "za všetkým hľadaj ženu". Prečo by inak Nosferatu opustil svoje sídlo a šiel do polorozpadnutého domu a tým spôsobil všeobecnú pandémiu (teda vlastne tým, čo so sebou vzal). Škoda nevýraznej hudby, ale to sú detaily. Ide o to, že film dal za zrod dvom legendám; Nosferatu a Horor. Btw. Greta Schröder je jedna z najhnusnejších herečiek aké som kedy videl :). ()

j.o.j.o.

Film na svou dobu jistě přelomový působí i dnes, ovšem spíše technickou stránkou věci a zajímavým ztvárněním, než nějakým pouštěním hrůzy (i když je hrabě Orlok nesmírně působivý). Hlavním rušivým momentem filmu jsou ovšem noční scény, které i přes dobarvování pozadí do modra splývají s těmi denními a člověk se místy diví, co dělá upír ve dne venku. Celkově si své kladné hodnocení bezesporu zaslouží takže 4 a 1/2 * . ()

aik

Ve své době určitě přelomové dílo, ale já se musím přiznat, že mě to až tak moc nechytlo a nuda se bohužel vkrádala až příliš často. Podle mě totiž Stokerův román potřebuje zvukový film a bez něho to prostě není ono (sám režisér si až příliš často musí vypomáhat vložených textem). Přesto ty 4* jsou naprostou samozřejmostí, ať už za fantastického Shrecka tak i za respekt k inovativním přístupům v němé éře. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)