Prichádza k výbuchu reaktora. Pracovníci sa snažia zistiť, čo sa skutočne stalo. Na miesto prichádzajú záchranné zložky, ktoré sa snažia uhasiť výbuch. Ľudia z okolia sledujú požiar. Rádioaktívny spád sa blíži k prvému mestu. (Aktuality.sk)

majky19

Výborný úvodní díl, který zobrazil neuvěřitelnou aroganci, lhostejnost a lehkomyslnost vedoucího provozu Datlova, který svým nezodpovědným chováním zapříčinil jednu z největších katastrof v moderní historii. Současně se zde můžeme setkat i s neuvěřitelným chováním sovětských funkcionářů, kteří byli připraveni udělat vše proto, jen aby tato katastrofa pokud možno nevyplula na povrch a aby byla před veřejností co nejdéle utajována. Životy a bezpečnost vlastních lidí byla až na druhém místě. ()

Pitryx

Zbytečných šest minut na začátku, raději nás měli autoři stručně seznámit s postavami. Když už si to hraje na autenticitu, měli to předabovat do ruštiny. Takhle to vůbec nesedí. Avšak co se týče technické stránky nemám námitek. Zde je zpracování velmi dobré. Bohužel si nedávali pozor na čísla, odborník Valerij Legasov tam do telefonu říká /47/, že 3,6 rentgenu za hodinu je hodně, což je pitomost. I když jde o tzv. dávkový příkon, není to nebezpečné. Ovšem také to mohlo být špatně přeloženo z originálu. Mluvím o českých titulcích. Do druhého dílu jdu určitě. Ovšem s českým dabingem, protože poslouchat Rusy mluvit anglicky je děs. ()

Vämpiriüs

Úvodní díl vykresluje obraz tehdejší doby, kdy bylo nutno držet ústa a krok aby se straník nehněval jinak si neumím představit nakolik viděné odpovídá skutečnosti. Každopádně atmosféra doby výbuchu je hutná a umí pohltit. Oceňuji, že to nevypadá lacině ani odbytě. ()

krysik

Zatím dobré, uvidíme jak dál. Chybí mi ruština, ale chápu... Doufejme, že v dalších dílech uvidíme rekonstrukci řetězce chyb, který obsluha udělala a osvětlení pochodů v reaktoru, které pak následovaly. Pokud by to pokračovalo po politické lince, bylo by to pro mě málo. I když politika v případě Černobylu sehrála obrovskou roli. Těším se na další díl. PS. Zářivky na velíně byly jiné a ovládací panely také... 😉 ()

Lenka.Kosnov

Je to přesně měsíc co jsem v Prypjati byla, hodně jsem toho nastudovala a tohle je přesná kopie toho, co se tam doopravdy odehrálo! Opět mi běhal mráz po zádech a doufám, že to tak bude i v dalších dílech. Dlouho jsem u seriálu neměla takové nervy. ()

reno.d

Když si vzpomenu, s jak ledovým klidem jsme tenkrát informaci o výbuchu v jaderný elektrárně v Černobylu vnímali, dodnes nechápu??? Už dlouho jsem neměl tak stísněnej pocit při sledování seriálový epizody! Totální pecka! 10/10! ()

Parabot

O gigantickém průs*ru jedné jaderné elektrárny poblíž Pripjaťe bylo už natočeno spoustu dokumentů a doku-rekonstrukcí. Třeba Černobyl - Nultá hodina. Divadelní herci se v papundeklových kulisách snažili divákovi zprostředkovat sérii špatných rozhodnutí, která vedla ke katastrofě. Tohle je ale jiný level. Po prvním dílu této minisérie se zdá, že autoři dbají na historickou přesnost. Ale navíc, cítíte vše prostupující smrtící radioaktivitu vedle kolabujícího establishmentu plného (sebe)klamu. --- Super doplněk: ČERNOBYL - jak Československá televize v roce 1986 informovala o havárii ()

Stauff

Jako dneska si pamatuju, že jsme tehdy, pár dní po havárii, museli povinně se školou do prvomájového průvodu. Přitom ten radioaktivní mrak šel přes celou Evropu. Tenkrát i hodně pršelo, takže jaká asi byla ta voda co padala? Bolševici tím manifestovali sami sobě, že je bezpečno a nic se neděje. Jen pak v létě rostly tříkilový hřiby, rodilo se o hodně víc postižených dětí, než kdy jindy. Svině rudý. ()

DonBraso

Viděl jsem mraky lepších pilotů,ale popravdě jsem ani nic jiného čekat nemohl,než výbuch.To bylo všechno.V ruku ruce se bojím té politické nekorektnosti,za to doufám,že charakteristika postav tento seriál vyškrábe hodně vysoko.Atmosféra zatím cajk,ale pořád na emoce je doufám dostatek času.Viděno s dabingem,přes tu angličtinu jsem se fakt nepřenes. ()

Kinofil

|| TV-MA || HBO || "You didn't see graphite! YOU DIDN'T!" Jak nejlépe vtáhnou diváka do děje než skočit rovnou do akce. Hasiči vyráží k hořící jaderné elektrárně, aniž by tušili, co za sebevražednou misi je čeká. Zaměstnanci elektrárny bloudí zničenými, a hlavně zamořenými chodbami, aniž by tušili, co za peklo způsobili. A když mluvím o peklu, mám na mysli skutečnou bránu do pekla, kterou sovětská ruka otevřela v bloku č. 4. Každý pohled do této díry je pak neskutečně fyzicky nepříjemný, ale zároveň vzrušující. Efekty jsou na nadstandardní úrovni, včetně hudby, režie a herců, což platí i o zbývajících dílech. A ani zdaleka nevadí, že se 1. epizoda hlavní postavám téměř nevěnuje. Tím hlavním je tu totiž stále Černobyl. Ze závěrečného proslovu sovětských vůdců jaderného průmysl neskutečně mrazí i dnes. Stejně jako z popírání či upravování reality, jak se jim hodilo (měření radiace) a také posílání svý podřízených na smrt. Zkrátka hotová válka proti lidskosti. Datum 26. dubna, 1986, 1h 23min 45sec si zapamatuju navždy. 100%. ()

nate_DAVE

Kdyby tam nemluvili anglicky, asi by to ještě víc podtrhlo atmosferu, takhle to celou dobu působí jako událost v americkém městečku. Jinak he to ale velmi realistické a napínavé. ()

JindraLne

Tak tohle je bomba (teda vlastně ne, ale co už). Skvěle natočené, úžasná atmosféra a hlavně se to fakt stalo víceméně přesně takhle. Včetně toho tutlání, posílání lidí na jistou smrt, obětování celého města, než aby prosákla pravda a neschopnost vedení si připustit vážnost situace. A přesně tohle z Černobylu dělá skvělé dílo a zároveň obžalobu sovětského vedení. ()

Ace.A.T.L.

Já jako malej kluk zažil, co to bylo, když jsme měli zakázáno otevírat okna, kvůli Černobylu a nesměli jsme si chodit hrát ven. Tak moc jsem chtěl o týhle katastrofě vědět co nejvíc a tohle mě opravdu nadchlo. Ne to, co se tam stalo, ale ta syrovost a realičnost, jakou to je podaný a zpracovaný. Doufám, že další díly nepoklesnou a budeme se dozvídat jen víc a víc podrobností. Zatím klobouk dolu ()

Callie

I když jsou tady zmínky, že chybí hlavní postavy, tak v tomhle případě bych to viděla jako plus. Nejde tady o jednotlivce. Celá ta hrůza na mě působila tak, že jsem šla zavřít okna, dveře a desinfikovala si ruce. Ozáření sálalo z obrazovky a bylo mi zle jen z pohledu na hasiče a další neznalé záchranáře. Vzpomínky na spoustu hub, které jsme sbíraly a následně se jimi cpali my i naše děti. Hnus. Po prvním dílu jdu hledat, kdy bude další. Zatím špica. ()

nicolePavs

Viděla jsem původní dokument a spoustu videí na toto téma. Pro mě je nepředstavitelné to co se tam tehdy dělo. Po shlédnutí prvních dvou dílů jsem byla natolik vtažena do děje, že jsem se i chvíli bála větrat kvůli radiaci. Zatím naprosto skvělé. Netrpělivě vyhlížím další díly. Doporučuju každému, ať se zajímá o historii či o vědu nebo se nezajímá vůbec. Tohle není minulost následky sledujeme ještě dnes a dlouho budeme... 9,5/10 ()