Prichádza k výbuchu reaktora. Pracovníci sa snažia zistiť, čo sa skutočne stalo. Na miesto prichádzajú záchranné zložky, ktoré sa snažia uhasiť výbuch. Ľudia z okolia sledujú požiar. Rádioaktívny spád sa blíži k prvému mestu. (Aktuality.sk)

pekl

Pokud by to bylo v ruštině, bylo by to dokonalé, ale i tak palec nahoru za provedení. Toho zarostlého ředitele elektrárny s americkým chováním a thymolinovým úsměvem ale casting zcela nezvládl. Jako Slovanovi mi tam chybí ten pravý ruský bordel. Škoda, k dokonalosti nebylo daleko... ()

topi80

Biják je to rozhodně parádní, to bezpochyby. Industriální pochmurné prostředí, atmosféra nesázející na výbuchy a plameny, nýbrž na vzrůstající atmosféru. Ale nedokážu se oprostit od toho, že vedení elektrárny i všichni zaměstnanci jsou zde vykreslení jako totálně nesvéprávní troubové anebo naopak absolutní psychopati. Ta černobílost člověku opravdu leze na nervy, takže ve výsledku celé dílo osciluje kdesi mezi pěti hvězdičkami a jednou. Dávám tedy zlatý střed. Mrazivým odlehčením je scéna, kdy Djatlov vydává pokyny, jaká opatření činit v reaktoru, který už nějakou chvíli vůbec neexistuje. ()

J.e.r.e.c

Možná to zní divně, ale samotná havárie jako žádná velká tragédie nevypadá. Decentní výbuch, „obyčejný“ požár, pár mrtvých a raněných a soudruzi naměřili jen 3,6 rentgenu, takže v pohodě :-) Nebezpečí tkví do značné míry v něčem, co není vidět, a přestože víme, že následky budou mnohem hrozivější, ten pocit, že by tohle mohla být jedna z největších katastrof v dějinách lidstva, mi tu prostě chybí. 80 % ()

Brmbolec

Už dlho som si nevychutnal takýto vstup do seriálu. Veľmi dobre zvládnutý prvý diel, ktorý nám sľubuje TOPku roku. Udalosť v Černobyle ukazuje na jednej strane hrdinstvo a utrpenie ľudí a na druhej strane skur*ený komunistický skostnatelý aparát, ktorý prežil svoj pád... ()

haffen

Pilot dávam jasných 5* bez ohľadu na to, že sa o problematiku zaujímam. Naštartovalo to vo veľmi vysokom tempe, uvidím ako ďalšie diely. Každopádne tento diel si pozriem minimálne ešte raz. ()

korect

Velmi dobré. Tak hutnou a těžkou atmosféru jsem neviděl ve filmu či seriálu už hodně dlouho. Seriál vyráží dech perfektní výpravou, angličtina překvapivě nebije do uší a naturalismus některých scén smysluplně podtrhuje vážnost námětu. Není zcela jasné, jakým směrem bude seriál směřovat, zda bude více oslavovat lidskou vytrvalost a statečnost, nebo varovat před zbabělostí a mocichtivostí. Přeci jen ve spojitosti s touto událostí postrádám v úvodním díle větší rozebrání příčiny (série velmi špatných rozhodnutí), ale pevně věřím, že se ho dočkám v příštích dílech. ()

0verseer

”What is the cost of lies? It's not that we'll mistake them for the truth. The real danger is that if we hear enough lies, then we no longer recognize the truth at all. What can we do then? What else is left to abandon even the hope of truth and content ourselves instead with stories? In these stories, it doesn't matter who the heroes are. All we want to know is: "Who is to blame?"” ()

bohhous22

Tímto způsobem by se měl učit dějepis, formou takových seriálů a jen ústně uvést v patrnost či na pravou míru důležitá fakta nebo odchylky.Tak hnusna tíživá atmosféra vážení..... První díl jsem dával nadvakrát, protože jsem nevěřil nahypovanym recenzím a neunesl jsem to!!!Tudíž vim bezpečně, ze Chernobyl pozvolna attakuje pozici nejlepší minisérie vůbec!!! Uvidíme, co přinesou další díly!!! První tři....????Kam se hrabe Requiem za sen s Cestou dohromady tvl!!! ()

Felisr

Neuvěřitelně přesvědčivé, mrazivé, autentické, až se vám zvedají chlupy. Copak na to asi říkají v Kremlu? Jistě se bijou v prsa, jak se vše zvládlo, případně že dnes je jiná doba. Leda houby, viz Kursk před pár lety atd. ()

Kimkong

Oproti běžným dokumentům, které se věnují minutám před katastrofou, tady začínáme rovnou výbuchem. Poté sledujeme reakce různých lidí, kteří věc bagatelizují a nechtějí tomu uvěřit. Samozřejmě sovětská politická tutlanda dělá taky své. ()