Siedmeho apríla 1944 sa Alfrédovi Wetzlerovi podarilo čosi jedinečné – unikol spolu s mladším väzňom Vrbom z prísne stráženého tábora smrti Osvienčimu. Cieľom úteku však nebolo zachrániť si vlastný život, ale zabrániť umieraniu tisícov ľudí. Po smrteľne nebezpečnom putovaní došli na Slovensko, kde vznikla správa o genocíde. Tajnými cestami sa dostala až do rúk Winstona Churchilla a Franklina D. Roosevelta a zasiahla do vývoja 2. svetovej vojny. Príbeh plný napätia a emócií osloví diváka napínavou drámou úteku, absurditou vývoja dejín, ale aj vnútornou silou muža, ktorý sa postavil proti zvrátenosti systému. (Continental film)

Oxyuranus

Nenechte se odradit nízkým hodnocením. Naprosto syrový, drsný, bahnitý. Úplně mi byla zima, když tam barák devět stál na buzerplace. Je až neuvěřitelné, že se takovéhle svinstvo dělo ještě před 80 lety a takovými filmy je potřeba si to připomínat, abychom to nikdy neopakovali. Zpět k filmu. Je to moc hezky nasvícený a je super tam slyšet různé jazyky. To hodně dodává na autentičnosti. Jestli máte rádi filmy zobrazující otřesný chování dozorců v koncentračních táborech, tak v tomhle filmu to je... ()

marek29

Silné téma, asi jako každé zpoza drátů v Osvětimi. Přesah určitě. Stojí za zhlédnutí. Doporučuji & Netflix (auschwitz report) ()

darkphoenix

Ak niečo naozaj oceňujem tak je to Bebjakov prístup k látke. Správa nie je ďaľším srdcervúcim dojákom, v ktorom sláky tlačia na emócie. Je to atmosférická jazda, ktorá diváka hádže rovno do deja a nesnaží sa ho vzdelávať, alebo falošne moralizovať. Hlavným hrdinom ide o krk a čas nie je ich priateľom. A to cítiť z každého záberu a zvuku. Bolo výsostne nepríjemné sledovať všetkú tú špinu a hranice ľudských síl. Bebjak tiež vie čo robí, keď rolu Alfréda Wetzlera zveril Noelovi Czuczorovi (Bebjakov film Čistič, seriál Za Sklom). Ten sa už niekoľko rokov profiluje ako mimoriadny talent, ktorý dokáže naplniť svoje postavy aj bez zbytočných slov. A jeho pohľadu sa akosi vždy darí naplniť scénu dostatkom bolesti, intenzity, strachu, zlomenosti či zvyškami nádeje. Je to on, koho vo väčšine stopáže sledujeme a v tom čo predvádza je až strašidelne uveriteľný. Skvelý je aj nováčik Peter Ondrejička, ktorý má síce menej priestoru, ale svojim výkonom prináša filmu podobnú autenticitu. Každý z ľudí na kamere sa snaží o svoje maximum. Potešil aj John Hannah, ktorého väčšina divákov pozná z ľahších žánrov. Správa je veľmi príjemným prekvapením, ktoré dychberúco opisuje už takmer stratené kúsky minulosti a spolieha na vizuálnu prepracovanosť a intenzívny zážitok. Čakať sa oplatilo. Aj keď doma to ešte chvíľu potrvá. - The David Lean Cinema - UK ()

Prubner

Tak významné téma a tak hubený výsledek. Scénář je dost nepovedený (nebo odbytý): kdo z diváků o akci Wetzlera a Vrby nic neví, musí se v ději ztrácet a hodně věcí nepochopí. Vše je jen naznačené, zkratkovité. Jako by tvůrci vycházeli z představy, že ten příběh všichni znají, a proto se není třeba zdržovat vysvětlováním detailů a souvislostí. Ani režisér se nevytáhl, film postrádá napětí, emoce. Nic ve vás nezanechá, což je - obávám se - pravý opak toho, čeho chtěli autoři dosáhnout. Celé to působí jako povinná zakázka, která byla zpracována z povinnosti a ne z tvůrčího zaujetí. John Hannah vystupuje v jediné 10minutové scéně, která je natočena v jednom záběru (asi se J.H. nechtěl na tomto projektu angažovat ani o minutu déle, než musel). ()

Mikecat

Po výbornej Čiara a Trhlina som očakával od Bebjaka viac. Málo napätia a emócií, skoro žiadna zápletka. Asi kvôli autentičnosti celé v Nemčine, Poľštine a Angličtine, iba zopár dialógov v Slovenčine čo má tiež dosť odradilo na slovenský film. Dvom Slovákom Alfréd Wetzler 26r. Trnava a Rudolf Vrba 20r. Topoľčany sa podarí utiecť z Osvienčimu aj za pomoci poľskej dievčiny a slovenskej rodiny do rodnej zeme. Predstaviteľ Červeného kríža im neveril ake hrozy sa v koncentráku páchajú. Hovorí: humanitárnu pomoc odosielame, chodia odtiaľ pohľadnice rodinám: "máme sa dobre, nič nám tu nechýba". Němec hovorí väzňovi ktorí za trest mrznú vonku celú noc bez spánku kvôli utečencom: "Když budu psát memoriam doma při Černém moři, kde budete vy?" Väzeň odpovedá: " Za každým rohom, v každom tieni..."ws ()

maraHCV

V dnešní době jsou tyto filmy pořád hodně důležité,i když tento je vcelku průměrný.V závěrečných titulkách je to velmi správně naznačeno proč!Populismus a nezdravý nacionalismus je odporná špína! ()

mkee

Správa je film nakrútený podľa knihy Čo Dante nevidel od Alfréda Wetzlera, ktorá bola/je niektorými literárnymi kritikmi považovaná za "najlepší román vo svojom žánri". Priznám sa, knihu som zatiaľ nemal priestor si prečítať, no dovolím si tvrdiť, že film, ktorý som si nemohol nechať ujsť, pôsobí (azda aj vplyvom metráže) pomerne plytko a medzi jeho najväčšie prednosti patria jednoznačne scény z Osvienčimu (t.j. nie útek a následná výpoveď v Žiline). Dokonca, oproti Bebjakovej Čiare, ide zo subjektívneho pohľadu o triedu slabší film. To, si myslím, mohlo byť úplne inak, keďže mal režisér osvedčenú predlohu, z ktorej, žiaľ, divácky vôbec nevyťažil plný potenciál. Medzi vizuálne najzaujímavejšiu scénu filmu radím "hlavy v lese" à la Pacho, ktorá však ostala bez väčšej odozvy... Film o ľudskom duchu, bez ducha. ()

blondboss

Peter Bebjak je väčšinou zárukou kvality a jeho filmy mám ozaj rád. Tento snímok z prostredia koncentračného tábora v Birkenau je natočený na jednej strane realistickým a civilným spôsobom, avšak na druhej strane trošku nudne a bez nejakých výraznejších momentov. Niektoré scény boli jemne drastické a v skutočne realisticky vybudovanom prostredí koncentráku a jeho ťaživými zákutiami. Musím sa ale priznať, že od tohto snímku som čakal trošku viac a tým pádom je pre mňa trošku sklamaním. 60 % ()

mata77

Tábory v Brzezinke/Birkenau a Osvienčime som navštívila, sú od seba vzdialené len pár kilometrov. Keď to človek vidí na vlastné oči, je to ako stretnúť sa so zhmotnenou nenávisťou. Lokácie, v ktorých sa natáčalo, na mňa pôsobili primerane autenticky. Navodenie atmosféry sa filmárom darilo hlavne s využitím audiovizuálnych efektov akka hluk v tme. Dvaja chlapíci sa po dvoch rokoch strávených na hranici života a smrti rozhodli, že utečú a prejdú viac ako 100km, aby odovzdali svedectvo o vraždení do správnych rúk. Prvá polovica filmu sa odohráva priamo v tábore a scenár sa tu naozaj minimalistickým spôsobom zameriava na bezmenných väzňov z jedného baraku. Brutalita prostredia a absencia humanizmu je načrtnutá v niekoľkých kontroverzných scénach. Kamera a zvuk pôsobia slušne artrovo, zábery sú dlhé a priame. Výraznejšiu gradáciu deja v scenári nahradila beznádej postáv, stvárnená prevažne audiovizuálne. Druhá polovica filmu je venovaná putovaniu a predaniu svedectva v snahe zachrániť čo najviac ľudí. Pochod väzňov je natočený nečakane surealisticky a dosť ma prekvapil. Človek by čakal nejaký adrenalín a vystupňovanie deja. Potom mi došlo, že hlavní hrdinovia sú smrteľne vyčerpaní a tesne pred zrútením tela a mysle. Podanie svedectva v Žiline v závere filmu by mohlo byť jeho pointou, nakoniec sa mi ale zdá, že ňou boli až záverečné titulky. ()

magu

Dávam 4, pretože viem o čom film bol. Mám naštudované, ako to v skutočnosti bolo. Ale divák, ktorý nikdy o Vrbovi a Wetzlerovi nepočul, nemá šancu. Presne ako píše gogo75. A ešte poznámka k uvedeniu na RTVS od 15 rokov - takéto filmy by sa mali POVINNE premietať na základnej škole už od prvého ročníka! A nie uvádzať ich ako nevhodné pre deti. V pätnástich rokoch, keď už je z niektorých deciek polovičný skinhead a kotlebovec, už je neskoro. ()

Bossi123

Myslím, že úvodní citát vystihuje situaci naprosto perfektně. Je dobré, že se takovéto filmy točí a že ukazují  život v koncentračních tak surově a naturalisticky. Také je podle mě dobře, že se na vzniku těchto snímků podílejí sami Němci, kteří tak v Německu pomáhají šířit osvětu. Konkrétně tento snímek mě zaujal právě sou surovostí. Atmosféra je pořádně hutná. Filmu dodává věrohodnost i použití více jazyků, je dobře vidět národnostní rozložení tábora. Jednotlivé postavy jsou zahrady parádně, především hlavní aktéři, jak Židů, tak Němců, podávají skvělé výkony. Herci vězňů skutečně vypadají hrozně hubení, což ještě podtrhuje věrohodnost snímku. ()

jungewolf

Výstižný je už úvodní citát: "Ti, kteří si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu,aby si ji zopakovali"(filosof a spisovatel George Santayana). A taky nápis(německý) na ceduli kolem krku dopadeného,pomalu se v oprátce škrtícího heftlinka=vězně : "Hurá!! Už jsem zase tady" .A taky ty závěrečné dovětky: "Zprávu R.Vrby+A.Wetzlera otiskla americká vláda až po 7měsících, a to zkrácenou a upravenou. Protože se(vláda i amer.novináři)báli, že hrůzám popisovaným ve zprávě by nikdo neuvěřil... . Jen do K.T. A.-Birkenau/Osvětim-Březinka/bylo deportováno asi 2,5 milionu lidí,ze kterých tam bylo asi 1milion100tisíc zavražděno, a nebyli to jen Židé... . PŘESTO zpráva R.Vrby+A.Wetzlera přispěla k tomu,že maďarský diktátor(regent Maďar.království1920-1944)Miklós hrabě Horthy de Nagyabánya zastavil deportace maďarských/hlavně budapešť./židů, takže jich díky tomu asi 120.000 přežilo. Pro neznalé připomínám, že u města Osvětim nacisté zřídili celý komplex několika táborů, vedle O.-Březinky taky třeba Auschwitz/Osvětim-Treblinku a další a další. Jednoznačně : 5 * a 87 % . ***Fredy=Alfréd Wetzler(*10.5.1918Trnava - 8.2.1988+Bratislava/hraje ho slovenský herec P.Ondrejička) a Valér (Walter Rosenberg,po 2.svět.válce přijal jméno Rudolf Vrba,*11.9.1924Topol´čany-27.3.2006+Vancouver,Kanada/hraje ho slovenský herec maďarské národnosti Noel Czuczor). ***Esesáckého velitele K.T.Auschwitz-Birkenau(Osvětim-Březinka) hraje německý herec Florian Panzner. Slovenského gazdu(sedláka) na slovensko-polském pomezí si střihnul Ondřej Malý. Františkána=řeholníka, vězněného v A.-Birkenau velmi dobře vystihl Jan Nedbal. Představitele Mezinár.červeného kříže přesvědčivě ztvárnila hvězda britského filmu John Hannah. Vedle polských herců si tam zahráli i další slovenští herci: Rebeka Poláková, Lucia Jašková, Martin Nahálka, Anton Šulík, Michal Režný, Marta Maťová a Tomáš Mischura . Doporučuji Zajímavosti 2, 9, 10 a 11. Film je DOSTUPNÝ na webu Č.televize : ČT 2, neděle 7.5.2023, 21.45 . ()

pafka

Tato historie, kdyz je filmove zpracovana je pro me magnet a na film se tesim. Tech filmu o zivotu v koncentraku je natoceno vcelku dost, vetsina ovsem neni nic extra. Tento je nadprumer, ale zdaleka neni nejlepsi (Schindleruv seznam). Pravda je ale takova, ze to nejdulezitejsi je, aby vsichni uverili dvema panum, kteri mluvi o hruzach z tabora a nikdo jim to neveri. Cetl jsem predlohu, byli i ve Vatikanu. Nikdo nic ale moc s tim nedelal a to si myslim by melo byt to nejsilnejsi poselstvi tohodle filmu. Bohuzel, nebylo, byla to jen epizoda. Skoda. ()

Majoslav11

"Willkommen im Auschwitz !" Stále teda márne čakám na slovenskú pecku v novodobej ére, ktorá ma odvarí a poviem si, že toto sa môže rovnať americkým trhákom. "Správa" je v podstate artový, komorný film, s minimom dialógov a skromnou výpravou. Spôsob rozprávania deja značne kolíše. Po úteku inkriminovanej dvojice a rozoznení sirén som bol v napätí, po opustení tábora som sa ale miestami nudil, čo mi bolo naozaj ľúto, aj vzhľadom k téme. Postavy sa nám takmer vôbec neodkrývajú a ja som si ku postavám nevytvoril žiaden citový vzťah. Knihu som nečítal. Minimum dialógov tomu takisto nepomáha. Chýba mi takisto väčšia špina v tábore, peklo na zemi si predstavujem trochu inak. Zopár scén a dialógov sú ale výborné, aby som bol férový (scéna s koňom!). Čerešničkou pre mňa ale bol dialóg hlavných postáv so zástupcom Červeného kríža v plynulej angličtine. Viac ako za tri * nedám. ()

VLADEK

Obával jsem se, že to dopadne mnohem hůře, protože jsem knihu četl a ta je dle mého názoru v podstatě nezfilmovatelná, mnohem expresivnější, místy až lyrická, na rozdíl od v základu věcné knihy Vrby. Ano filmový styl tedy rozhodně originální není, ale v zásadě mě tan nic neuráželo. Myslím, že cílem filmu rozhodně není někoho vzdělávat, ale jako úvod do tématu pro mladé si to klidně představit umím. Chápu, že ten aktivistický závěr může někoho iritovat. ()

kokofek

Chceme-li posuzovat jednotlivé části filmu pak zjistíme,že záměr nebyl ukazovat scény příliš naturalisticky,Bylo dle mého názoru záměrem nechat na divákovi,aby si představil jakých hrůz se nacismus dopouštěl a ne ho znechucovat.Film má být totiž hlavně mementem a zároveň upozorněním jak křehká je hranice oddělující lidstvo k znovunastolení nacionalistické zlovůle.Že je třeba být stále na pozoru! ()

kacer4

Dvomi slovami: slovenský film. Ten už začína dostávať svoju typickú šablónu: nevýrazná hudba, nejasné dialógy (nikam nesmerujú a ešte im aj ťažko rozumieť), divoká kamera, dlhá minutáž.  Väčšine slovenským divákom to asi stačí. Samotný úsek je pomerne nuda. Hlavnej dvojici fandíte, ale ostatní vás už nezaujímajú. Ak sa už dostaneme k záveru, pri celkom dobrej atmosfére prekvapí plynulá angličtina tejto dvojici. Najvýraznejším posolstvom sú záverečné titulky. Tie sú úplne jedinečné, úžasne zapadajú do kontextu a sú najlepšou časťou filmu. ()

Grázl83

Velká nuda a dost nezajímavá režie. Proč všichni včetně německých dozorcu mluvili stejným jazykem? Celý film působí hrozně amatérsky. Ať mám téma WW2 rád, toto mě vůbec nezaujalo. ()

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

Oscary a rekordní počet cizojazyčných kandidátů

09.01.2021

Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) v pátek představila svým členům užší výběr 93 snímků, z nichž budou vybíráni finální kandidáti do kategorie nejlepšího cizojazyčného filmu pro… (viac)

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

Režisér Čáry se vydal do Osvětimi

17.01.2019

Jeden z nejúspěšnějších slovenských režisérů Peter Bebjak (Čára, Spravedlnost) připravuje nové drama z koncentračního táboru Osvětim. Snímek Správa / The Report se pak navíc možná dočká i americké… (viac)