Dycky Sunderland - Série 1

(séria)
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia, 2018, 5 h 17 min (Minutáž: 37–46 min)

novoten

Noční můra všech příznivců libovolného sportovního týmu. Představa nekončící řady nešťastných příhod, kdy na jednu pozitivní skutečnost zákonitě musí připadnout pět negativních, nedá občas spát všem fanouškům kulatého nesmyslu, ať už jejich srdce patří Liverpoolu, Slavii Praha nebo SK Nový Knín. Nebo právě Sunderlandu, který si takovou noční můru prožívá za bílého dne a z nejoptimističtějších představ o průběhu ročníku postupně padá ke starostem či rovnou zhrození. Sledovat tuhnoucí úsměv trenéra, manažera i posledního Sunderlanďana je proto stejně tak teskné jako nekonečně napínavé a návykové. Líbí se mi ta oddanost, kdy se ani za stavu 0:3 nevypíná rádio, ve kterém běží přímý přenos, a kdy se týden co týden míří na stadion, aby se domů zase odcházelo s fackou ve tváři. A ačkoli nemám rád fanoušky, kteří na začátku zápasu div nepláčou dojetím z toho, že začíná zápas jejich miláčků, aby o jeden poločas později zatracovali všechny na hřišti i mimo něj, tady je těch nepředvídatelných chyb, přešlapů a pádů tolik, že jsem se dotyčným zuřivcům divit přestal. Vždyť i já sám jsem nemohl uvěřit tomu, že zdánlivě vyhraných (a nakonec bezpečně prohraných) mačů bylo tolik, že se jich do konečného sestřihu vešla snad jen polovina. ()

Ellmariachi

Dokument jsem si zapnul, když světu vládlo fotbalové sucho díky upgradu chřipky. První série rozjíždí pozvolna. Vidíme start ročníku 17/18 kdy S padá do druhé anglické ligy. Začíná předsezónní příprava a vše vypadá dobře. V prvním přátelském utkání se ale ukáže to legrace nebude. Vše se navrší mizérií v přestupovém okně, kdy z mého pohledu víkendového hráče FM, sleduji asi nejlepší díl. Gradace výměnnou manažera, kdy Coleman vypadá jako spasitel, kterým možná je, ale i tak S prožívá velmi špatnou sezónu. S hodně připomíná současné AC Milán a i proto mě první řada neskutečně bavila. 90 procent. ()

ArsenalEagle

Opravdu unikátní pohled do srdce a zázemí klubu, který by měl být v PL, ale padá a padá níž a níž. Skvělé rozhovory s fanoušky, pracovníky i hráči, je krásně vidět, komu a jak moc na klubu záleží. Nepochopil jsem finální rozloučení s Colemanem, který podle mě měl jasnou vizi i schopnosti tým vytáhnout, co si budeme povídat, za půl roku se toho moc zvládnout nedá. Jakožto fanoušek Arsenalu, který si týden co týden užíval podobné strasti z víkendových zápasů, jsem se do situace Sunderlandu dokázal dosti vžít, a i když SAFC nefandím, dokázal mě dokument cítit pro něj. ()

Trevor

Skvelý pohľad do zákulisia (ne)fungujúceho klubu, od pádu z Premier League cez počiatocnú eufóriu o pokus do návrat do najvyššej suťaže cez prvé finančné ťažkosti, výmenu trénera, pre klub nevyhodne zmluvy po iskierku nádeje v zachranu az po pád do tretej ligy, iba druhý v histórii klubu. Naozaj som pohľad do kuchyne klubu az v takychto rozmeroch nečakal a prijemne ma serial prekvapil, aj keď bolo vidiet že niektore reakcie fanúšikov boli natočené dodatočne. Napriek tomu skvelá sonda pádu AFC Sunderland, ktorý v Anglicku nie je ojedinelý, nakoľko mnozstvo týmov hneď po zostupe z najvyššej suťaže padli nielen do tretej ligy, ale občas este nižšie a čakali ich existenčné problemy (Luton Town, FC Portsmouth, Notts County, AFC Wimbledon). Spolu s najväčším filmovým a futbalovym fanúšikom z kategorie U21 nás seriál naozaj oslovil a je vynikajucou sondou do zákulisia jedneho z tradicnych anglickych veľkoklubov, napriek tomu že tych trofejí nenazberal priliš mnoho. ()

bukowski83

Super pohled do zákulisí anglického klubu potácejícího se na hraně bankrotu. Ač fanoušek anglického fotbalu jsem si v reálném čase ani nevšiml, že Sunderland spadl tak hluboko, ovšem o to víc jsem mu fandil a fandím při návratu na špičku už kvůli těm lidem. ()

Jaro.Krafcik

Netflix klobúk dole, tento dokumentárny seriál porazil ultras aj hru z anglie. A celkovo jeden z najlepších dokumentov čo som videl. Zaujímavé mužstvo a aj mesto ten Sunderland. Už sa asi do premiér league nedostanú. Ale nič nieje nemožné. Oplatilo sa pozrieť. A odporúčam každému futbalovému fanúšikovi. Vôbec nemusíte fandiť sunderlandu, ani my s kamaratom im nefandíme. Osobne som zvedavý čo prinesie druhá séria. 4* ()

ghatos

Jedinečná příležitost nahlédnout do jednoho fotbalového klubu, kde jsou poměrně dost odhalené vnitřnosti fotbalového organismu. Opravdu výživná záležitost, na které jde vidět, jak je strašně důležité dělat správná rozhodnutí ve vrcholovém managementu (největší umění je vybrat kompetentní lidi). Každý krok (i zdánlivě bezvýznamný) může spustit dominový efekt velkého průšvihu nebo úspěchu. Samozřejmě spíše je šance, že se to pokazí. Navíc fotbal je i částečně chemie, magie, posedlost...pak teprve možná může přijít úspěch. Na začátku se to pomaleji rozjíždí, ale konec je skvělý...85%. ()

Hanys_

Bezva seriál, který (pokud člověk nemá v hlavě tabulku championship 17/18) nabízí taky dost zvratů a překvapivých situací. Asi nejvíc se mi tady líbilo, že i ti hráči jsou vykreslení jako lidi, takže zjistíme že i tu měli frajera, který radši nebude hrát, odmítá přestup a pěkně si hrabe desetitisíce liber měsíčně. 7.5/10 ()

Lukin413

Dokument o tom, jak tradiční tým ze zchudlé části Anglie sestoupí z Premiere league, plánuje rychlý návrat, ale shodou několika okolností nakonec bojuje o sestup o další patro níže. Snaha, často marná, frustrace, rezignace, emoce, emoce, emoce. Hltal jsem každou minutu. ()

TheSpearCZ

Ještě než tu začnu cokoliv rozebírat musím zmínit, že intro, které má Sunderland 'Til I Die je vůbec prvním intrem, které jsem neměl odvahu skipnout, protože to je něco opravdu krásného a emocionálního.. A tím je i samotný seriál, který když páni kluci z Netflixu přijeli natáčet, tak asi očekávali velkolepou jízdu za postupem zpátky do Premier League a ono ejhle naopak napínavý boj až do posledních kol o setrvání v Championship. Líbí se mi, jak je tu realisticky zobrazený management celého klubu, od majitele "záporáka", který do toho už nechce tankovat peníze a přináší krizi, až po kuchaře a správce hřiště, kteří kvůli této krizi mohou přijít o práci a v neposlední řadě samotných hráčů, jejichž výpovědi mě až šokovali a ukazují ten kontrast lidských povah, kdy tam jsou srdcaři co bojují vyloženě za klub a na druhé straně frajeři, kteří jediné co chtějí jsou jejich týdenní miliónové výplaty a co nejrychleji zmizet do jiného týmu, protože tam kde teď jsem se zrovna nedaří. Další věcí jsou fanoušci Sunderlandu, kteří jsou ti pravý "supporters", ale i těm někdy jednoduše přetečou nervy a sledujeme jejich boj s managementem. Co se týče sportovních seriálů a fotbalu jako takovém, tak je to rozhodně jeden z kategorie must-see. 1. série - 90% ()

PanOvocny

Pro fotbalového fanouška skvělá příležitost vidět pod pokličku anglického Sunderlandu, u něhož se očekával happy end v podobě okamžitého návratu z 2.ligy do Premier league. A hle, byl z toho sestup do 3.ligy. Prostřihy ze zápasů a zákulisní pohled pod pokličku přestupových jednání. Zajímavé pohledy do životů tamních fanoušků, kteří prožívají a dělí se o emoce kolem jejich milovaného klubu. Láska až za hrob. ()

Likan7

Brilantní sonda do nejen anglického fotbalu, ale i způsobu života lidí, kteří tuhle hru milují jako já. Osobně jsem miloval každý rozhovor s lidmi kolem klubu, které nevidíme. Ať už se šéfem exekutivy, ale i kuchařkou nebo paní u telefonu. V tomhle je tenhle dokument neobyčejným pokladem, který jsem si užíval každou minutu. ()

celticek

Netflix dokumenty umí, marná sláva. Perfektní práce! Vidíte tu srdcaře i vyžírky. Vidíte, jak se klub s takovou historií vede. Jak vášnivé má fanoušky. Jak nádherný stadion. To se v Čechách nikdy nestane. Nikdy. Mě potěšil Aiden McGeady, bývalý hráč Celticu. Skvělá první série a jsem přesvědčený, že i ta druhá bude super. ()

J.e.r.e.c

Čekal jsem, že to bude lepší. Že to půjde víc do hloubky. Že tam bude víc osobních příběhů. Spousta dílů je krátkých, kolem 35 minut, nechápu, proč tam není těch 10-15 minut navíc, které by umožnily jít víc pod povrch, materiál na to určitě měli.  Na začátku se seznámíme s brankářem, řekne o sobě pár věcí a člověk si pomyslí: „Aha, tak tenhle poušťák bude naším průvodcem a jedním z hlavních aktérů, jehož pohledem to budeme celé sledovat!“ Houby. Znovu se objeví až někde v páté epizodě, když nám ve třech větách oznámí, že chce z týmu pryč, a zase zmizí. A pak chytá poslední zápas. (Mimochodem, ti gólmani jsou fakt děraví.) Takhle nějak je to víceméně se všemi hráči, každý z nich je tam strašně málo a nikdo ten propad do sraček příliš nerozebírá. U lidí okolo týmu či fans je to o něco lepší, tam se místo pro pár výrazných typů a pravidelných glosátorů našlo, ale zase mi tam chyběl nějaký typický rowdie, drsnější, nadávající fanda, stejně jako zástupci mladší generace. Kdo někdy viděl legendární výlevy hardcore fanoušků na Arsenal TV, tomu tohle nemůže stačit. Navíc je očividné, že úplně do kuchyně si filmaře nepustili (i když, pokud to beru doslova, tak ano); některá témata se neřeší, i když by si to zasloužila. Třeba klasická ošemetná situace, kdy (nový) kouč nevychází s hvězdou, nejlepším (a téměř jediným) střelcem týmu. Tohle mě vždycky zajímalo, jak k tomu může dojít, a jak se to řeší – tady to vlastně celé obejdou a dostaneme komentář ve dvou větách od útočníka, až když je po všem, a v dalších dvou od spoluhráče o tři díly později. A podobných dramaturgických nedotažeností je tam celá řádka. Celkově to není špatné, ale dalo se z toho vytřískat víc. 71 % ()

zdenzo

WE - ARE - SUNDERLAND, WE ARE SUNDERLAND! Pres debilní název v češtině se jedná o skvěle natočený dokument. Od šestého dílu se stáváte regulérním fanouškem jednoho z nejstarších klubů na světě a prožíváte děj na plné koule. 4.6* ()

karnifex

Rozhodně nejsem žádný velký fanda fotbalu - sporadicky sleduju jen naši ligu, a i to spíš jako určitý bizarní fenomén, než sport. Možná i proto mě v tomto dokumentu příliš nezaujali hráči (natož "organizační team"), ale fanoušci: to zde nejsou žádní rowdies, ale nesmírně sympatičtí "obyčejní" lidé. Způsob, jakým dokázali s pokorou přijmout neúspěch svého klubu (závěr 8. epizody), byl obdivuhodný (a pro mě asi nejhezčí částí celé série). ()