Dycky Sunderland

• Veľká Británia Sunderland 'Til I Die
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia, (2018–2024), 11 h 42 min (Minutáž: 31–53 min)

Tenhle dokumentární seriál sleduje anglický fotbalový klub Sunderland během sezóny 2017–18, který se snaží po sestupu vyhoupnout zpátky do Premier League. (Netflix)

Recenzie používateľa J.e.r.e.c k tomuto seriálu (3)

Dycky Sunderland (2018)

Dycky mě irituje, když nějaký Míra Bosák při komentování prohlásí: „Ale co, je to jen fotbal, v životě jsou daleko důležitější věci...“ Podobný přístup zaráží o to víc, že zkušený novinář přece musí vědět, že pro spoustu lidí fotbal představuje životní lásku/náboženství/smysl existence, že to je celosvětový společenský fenomén, který dokáže v lidech vyvolávat ty nejsilnější emoce. Na čemž nic nemění ani skutečnost, že nás, sucharských Čechů, se tohle příliš netýká. Týká se to ale obyvatel severoanglického vidlákova zvaného Sunderland, kde se nálada obyvatelstva odvozuje podle toho, jak se daří zdejšímu AFC. Kde fotbalem žije a dýchá celá komunita, která kvůli sestupu z Premier League zažívá nejbídnější období za poslední dekádu. A to ještě netuší, že - slovy klasika – bude hůř! Po krapet rozpačité první řadě to v té druhé do sebe krásně zapadlo a nakonec mě fakt mrzí, že celý projekt nedostal formu každoročního seriálu. I proto, že následující sezóna, dvě by se už asi zařadily mezi regulérní psychologické horrory. ()

Série 1 (2018) (S01)

Čekal jsem, že to bude lepší. Že to půjde víc do hloubky. Že tam bude víc osobních příběhů. Spousta dílů je krátkých, kolem 35 minut, nechápu, proč tam není těch 10-15 minut navíc, které by umožnily jít víc pod povrch, materiál na to určitě měli.  Na začátku se seznámíme s brankářem, řekne o sobě pár věcí a člověk si pomyslí: „Aha, tak tenhle poušťák bude naším průvodcem a jedním z hlavních aktérů, jehož pohledem to budeme celé sledovat!“ Houby. Znovu se objeví až někde v páté epizodě, když nám ve třech větách oznámí, že chce z týmu pryč, a zase zmizí. A pak chytá poslední zápas. (Mimochodem, ti gólmani jsou fakt děraví.) Takhle nějak je to víceméně se všemi hráči, každý z nich je tam strašně málo a nikdo ten propad do sraček příliš nerozebírá. U lidí okolo týmu či fans je to o něco lepší, tam se místo pro pár výrazných typů a pravidelných glosátorů našlo, ale zase mi tam chyběl nějaký typický rowdie, drsnější, nadávající fanda, stejně jako zástupci mladší generace. Kdo někdy viděl legendární výlevy hardcore fanoušků na Arsenal TV, tomu tohle nemůže stačit. Navíc je očividné, že úplně do kuchyně si filmaře nepustili (i když, pokud to beru doslova, tak ano); některá témata se neřeší, i když by si to zasloužila. Třeba klasická ošemetná situace, kdy (nový) kouč nevychází s hvězdou, nejlepším (a téměř jediným) střelcem týmu. Tohle mě vždycky zajímalo, jak k tomu může dojít, a jak se to řeší – tady to vlastně celé obejdou a dostaneme komentář ve dvou větách od útočníka, až když je po všem, a v dalších dvou od spoluhráče o tři díly později. A podobných dramaturgických nedotažeností je tam celá řádka. Celkově to není špatné, ale dalo se z toho vytřískat víc. 71 % ()

Série 2 (2020) (S02)

Druhá řada je o třídu výš. Má sice jen šest dílů, ale kulisy už známe, takže se může bez sáhodlouhých úvodů jít hned na věc. Vše působí zaostřeněji, jako kdyby filmaři měli jasnější vizi, na co přesně se mají soustředit. Příběhů je méně, ale jsou údernější a lépe vygradované, a nade vším se klene hlavní linie, jak se z investora a majoritního akcionáře stává fotbalový fanatik, kterého Sunderland zároveň ničí a zároveň mu dává smysl života. (Co by asi na Sunderland říkal Křetínský?) Tenhle osobní pohled první řadě hrozně moc chyběl a druhá je díky němu daleko emocionálnější. Nemluvě o sportovních zápletkách, které jsou tak vyhrocené, že je fakt mohl přinést „jen sám život“. 81 % ()