Blue Moon Rising

Športový / Dokumentárny
Veľká Británia, 2010, 97 min

"Východ modrého měsíce" nad Manchesterem. Začátek nové fotbalové éry v Manchesteru. Přichází tým velkých jmen s historií ne tak velkou jako má městský rival United, ale s věrnými fanoušky. Poznejte velkou lásku fanoušků Citizens, život a boj Manchesteru City na hřišti i mimo ně. (Indy21)

Elephant13

Fotbal je třeba brát objektivně, ikdyž je to velmi těžké. Tento dokument provádí historii anglického klubu Manchester City. Bohužel časy se změnily a fotbal je nyní více méně o penězích. To potvrzuje i tento snímek. Klub má nového majítele a rázem se hraje o trofeje. Podobný model zažila Chelsea, RB Lipsko, RB Salzburg,QPR a mnoho dalších. Je ovšem podstatné se zamyslet nad tím, co bude až zámožného vlastníka přestane jeho hračka bavit? ()

Pítrs85

A tenhle znáte?: V Manchesteru jsou dva výborné kluby- Manchester United a rezerva Manchesteru United ;-) ManCity od příchodu arabských majitelů (jmenovitě páně Mubaraka- ne, vážně, to jsem si nevymyslel, on se tak opravdu jmenuje) mi připomínají malýho ratlíka, co kolem vás pořád běhá, ňafá vám po kotnících a snaží se upoutat vaši pozornost. No ještě lépe je pojmenoval bývalý trenér ManUnited Alex Ferguson- Noisy neighbours. I tenhle pseudodokument ukazuje, jak se modrá část Manchesteru snaží vymanit ze stínu části červené, je to takové... úsměvné. Nejlepší momenty tohoto filmu? Pohárový zápas na Emptyhad Stadium, který fanoušci United zbarvili světlicemi do ruda. A pak samozřejmě gól Rooneyho v posledních minutách odvetného utkání, krásná odpověď na to šaškování Carlose Teveze ze City ("Who's that twat from Argentina? Who's that money-grabbing whore?"). Třetí hvězda je za všechny ty záběry United, kterých tu ("překvapivě") není málo, jinak (až na moment fanouška, co tam popisoval ten rituál s masovými koláčky) je tenhle Modrej měsíc celkem trapárna. ()

GTS_PUNK

Dokumentárny film režiséra Stewarta Sugga z roku 2010, miestami vďaka scenáristickému poňatiu so zakomponovaním fanúšikov Manchesteru City v popredí a hranými retrospektívnymi scénami pripomínajúc skôr mockumentary, zachytáva pre futbalový klub z "modrej" časti Manchesteru prelomovú sezónu. Efekt prílevu miliárd libier zo Spojených arabských emirátov, ktoré od čias vydania dokumentu zmenili City na nepoznanie, vo filme síce ešte naplno ani zďaleka nevidno, ale je zaujímavé vidieť, v akom stave bol klub v sezóne 2009/2010, respektíve ako sa odvtedy zmenil a čo všetko dosiahol. Veľká časť Suggovho dokumentu je postavená na rozhovoroch nielen s fanúšikmi City, ale tiež s hráčmi, trénermi alebo inými s klubom spätými postavami (napríklad aj Noelom Gallagherom), pričom ich dopĺňajú zábery zo zápasov či zo "zákulisia". V tomto smere ide o tradičný autorský prístup ku športovému dokumentu, ktorý výraznejšie nenadchne ani neurazí. Prakticky sa ním nedá nič pokaziť, čo sa potvrdzuje aj v tomto prípade. Blue Moon Rising preto nie je ničím viac, než iba priemerným, ale pozerateľným pohľadom na jednu sezónu Manchesteru City v anglickej Priemer League - pohľadom na sezónu, ktorá všetko zmenila. ()