Vitajte vo Wrexhame

• Česko Vítejte ve Wrexhamu (viac)
Dokumentárny / Športový
USA, (2022–2024), 19 h 55 min (Minutáž: 20–48 min)

V seriáli Vitajte vo Wrexhame sa Rob McElhenney a Ryan Reynolds učia riadiť tretí najstarší profesionálny futbalový klub na svete. V roku 2020 Rob a Ryan spojili sily, aby kúpili nízkopostavených Červených drakov v nádeji, že premenia Wrexham AFC na príbeh outsidera, ktorému môže fandiť celý svet. Obavy? Rob a Ryan nemajú skúsenosti s futbalom alebo vzájomnou spoluprácou. Z Hollywoodu do Walesu, z ihriska do šatne, z vedenia do krčmy, tento dokumentárny seriál sleduje ich rýchlokurz vlastníctva klubu a neoddeliteľne prepletené osudy tímu a mesta, ktorí sa spoliehajú na dvoch hercov, že priniesú nádej a zmenu do komunity, ktorá ich dokáže využiť. (Disney+)

BarryLyndon

Jestli někdo hledá něco pohodového a feel good, tak tohle je super volba. I jako jiný žánr to má část srdíčka jako Ted Lasso. Nemám rád Reynoldse, neviděl jsem ani minutu z Its Always Sunny in Philadelphia, přítelkyně ví o fotbalu jenom to že se nehraje na třetiny a nemusíme dokumentární seriály až na výjimky jako Last Dance. I tak si to parádně užíváme od prvních minut. Hrozně pěkný projekt jak filmařsky, tak v reálu. ()

DaViD´82

Neumí se to rozhodnout, zda to chce být sociologickou sondou à la Dycky Sunderland či dokuserií s nadhledem "kterak Amík a Kanaďan, kteří nevědí která bije, poznávají nekompromisní svět fotbalového managementu nižších divizí". A zjišťují, že na fotbalu prachy netrhnou a jsou čistě v roli "suger daddies" s marketingovatelnými ksichty. Je to však příliš chtěné, kouká z toho kalkul, že do toho šli právě kvůli dokumentu spíše než proklamovaných nezištných důvodů. A do toho rozkročený koncept, kdy se v jedné scéně řeší, jak má týpek život na hovno (práce ho štve, partnerka ho opustila, vyhlídky na maloměstě nulové, jen ten klub mu zbývá), aby následovala scéna, kdy Reynolds dělá povinně jakože vtipného šášulu na callu. V jeden moment řešíte rakovinu fanouška, následuje problematika "jak byli v minulosti fanoušci obechcaní předchozími vedeními" a následně se jde na jakože televizní sportovní zprávy, kde duo majitelů dělá (ne)vtipné prupovídky. Vůbec to neštymuje jako jeden celek. Zajímavějšímu sociologickému aspektu se nedostává potřebný prostor, zákulisní část zase nejde dostatečně pod pokličku managementu klubu; jakože vůbec (a je to škoda, anabáze kolem financí, vlastnických práv, vyjednávání smluv; to je TAK vděčné). Je to dobře z poloviny o těch dvou, kteří to (logicky) mají pouze jako přívěsek k mnoha jiným investičním aktivitám čili nemají mnoho co nabídnout jako objekty dokumentárního zájmu. Není to špatné, to zase ne (epizody jsou krátké a úderné), zvlášť když se plány rozpadají pod rukama, ale je to příliš ve stínu mnoha jiných sportovních dokuserií; konceptem, podáním i přesahem mimo sportovní škatulky. | S1: 3/5 | ()

WincKruspe

Asi budu patřit k menšině, která se na to začala dívat kvůli Robovi. Protože ten chlápek má prostě skvělý obchodní talent. Stvořil skvělou show, na kterou se skoro nikdo nedívá (:D), ale určitě mu vydělala natolik, aby mohl přemýšlet nad koupí fotbalového týmu a udělat z toho další show. A tak nějak překecá dalšího skvělého obchodníka a přední filmovou hvězdu Reynoldse. A ono to funguje skvěle. Nebudu předstírat, že mě zajímají samotní hráči a jejich osudy, ale který tým ze skoro "pralestní" ligy může říct, že na jejich zápasy chodí světoznámé hvězdy typu Beckham, Will Ferrell, Sudeikis, Rudd a další z jejich Hollywoodských přátel? Je to show, ze které mají prospěch všichni. Protože pozor spoiler! Wrexham ve 2. sérii získal titul a postoupil do vyšší ligy. ()

M.i.k.e

Rob McElhenney dostal nápad investovat do fotbalového klubu. Protože by mu na to ovšem nestačily jeho "televizní peníze" ukecal Ryana Reynoldse (se kterým se předtím nikdy neviděl) a koupili si klub ve welšském městě Wrexham. Tahle minisérie pak slouží jednak jako jejich self promo stejně jako promo jejich fotbalového klubu a Walesu jako takového. Dozvíme se něco málo z historie země, města, klubu i něco málo o jejich fanoušcích a osobně si myslím, že to jak oba pánové využívají svojí popularitu pro  zviditelnění klubu a natažení sponzorů dělají dobře. Je tam sice vidět že v tom absolutně neumí chodit, ale záměr a myšlenka je dobrá a jak jim tak nakonec i týmu nejde nefandit. Po Sunderlandu tak asi budu mít svůj další oblíbený klub, který skoro nikdo nezná a doufám, že se jim jejich cíl postoupit do vyšší ligy dříve nebo později povede...80% ()

Honzek

Nejprve jsem jen tak lehce přičichl a nakonec jsem se celým seriálem nechal naprosto pohltit a sežral jsem ho na jedno posezení. Šel jsem do toho především díky duu Ryan Raynolds a Rob McElhenney ale nakonec jsem to dokoukal jako nový a kovaný fanda Wrexhamu. Naprostá pecka s úžasnýma sondama do života městečka, hráčů a všech co se kolem týmu motají. Není to jen skvělá jednohubka, je to i velmi poučná a záživná věc, ze které si hodně vezme i člověk, co fotbal nikdy neviděl. Já jen tajně doufám, že tohle bude nové fotbalové Drive to Survive a budu se s tímhle týmem setkávat každý rok v podobě nové sezóny která bude rekapitulovat úspěchy i porážky tohoto znovu nakopnutého mančaftu. Perfektní zážitek. ()