Bez vědomí

Rok 1989. Marie je profesionální houslistka, která před 12 lety se svým mužem, pronásledovaným disidentem Viktorem, uprchla z totalitního Československa do Británie. Teď se ale vítr začíná pomalu obracet a ve vzduchu visí změna. Marie by toho ráda využila a po letech konečně navštívila svou rodinu. Jenže brzy po návratu do Prahy se ukazuje, že to byla osudová chyba. Viktor za dramatických okolností zmizí a není jisté, zda je vůbec naživu. Marie chce za každou cenu zjistit, co se s ním stalo. Co když však není na pravdu připravena? Ukazuje se totiž, že Viktora nehledá jen ona, ale i tajné služby několika států. A čas utíká čím dál rychleji, protože pád železné opony se blíží... (HBO Europe)

qbic

Úplně jsem si to neužil. Natočené to je výborně, rozhodně bych nevytýkal historickou nepřesnost. Není to Vyprávěj, není to retro, je to ponurý špionážní thriller. Třeba Pustina mě ale zaujala víc, její postavy si mě získaly. Osobně 3* + 1* za to, že tu nevznikají jen "padesátky v KRNAPu" a "Policie z náhodné vesnice". ()

RedRose

Jisté drobné výhrady by se našly, hlavně teda to tempo, to bylo místy až moc pomalé, ale celkově, velice kvalitní kus, který nebude nijak daleko od toho, jak to tady opravdu probíhalo a natočeno je to špičkově! ()

Azrail

Občas jsem se sice ztrácel v ději, který byl (přiznejme si) místy lehce překombinovaný a divák se musí opravdu soustředit na každý, byť nepatrný detail, aby do sebe všechno bez problémů zapadalo. Jinak to ale byla skvělá špionážní jízda, kterou jsem slupl jako malinu a i když nevím, jestli se tu něco až tak šíleného mohlo opravdu dít, zde jsem tomu uvěřil. Herecké výkony byly beze zbytku skvělé, temné kulisy hnusné normalizační Prahy (i jiných lokalit) také a celé to podtrhoval výborný minimalistický soundtrack, který jen dokresloval už tak depresivní atmosféru. Za mě 8/10 a parádně jsem si to užil. ()

iz67

Scénář je naprostá tragedie, ale postupně... Po Pustině je to zatim (2 díly) velké zklamání. Herci moc nehrají, jejich postavy dělají pro mě nepochopitelné věci. Děj mě nevtahl, protoze jim a těm realiim kolem nevěřím. A něco jsou vyložené kraviny (např. útěk za čáru z korby nakladaku zaparkovanem na hranicnim prechodu). Vlastně mi to dobu před 30 lety pripomina spíš kvalitou díla. /// Po 5.dilu snizuju na 1* . Nepochopitelna motivace postavy Hofmanna. Naznacovani stupidnich spikleneckych teorii. Dalsi privaly situací naprosto odtrzenych od i tehdejsi reality. Tenhle serial neni zklamani, ale urazka dobreho vkusu. /// A šestka je už jen výsměch: u britskych zpravodajcu si kazdy dela bez jakychkoli dopadu co chce, nejvetsi svini se ekluje, ze musí lhát atd ()

Karda

No ,čekal jsem teda o trochu/dost víc. Po těch superlativech z úvodních dvou dílů jsem byl natěšen. Přesně jak tady píšete,místy až moc popisné a ty postavy jsou taky děsně škrobené. Nemluvě o manželce hlavního zmizelého ,která neohroženě běhá po celém vojenském prostoru rychlostí auta. Za mně mi přišel REDL uvěřitelnější. Asi něco v tom smyslu když na Černobyl koukali Ukrajinci a zbylí likvidátoři.Taky měli plno výtek vůči realitě.Takže ,lepší 3*. ()

Pete

Vnucuje se srovnání s nedávným Redlem s obdobnou atmosférou, ze kterého Bez vědomí vychází vítězně. Nejslabším článkem je pro mě scénář, který by potřeboval ještě dramaturgicky doladit. Jinak technická stránka téměř perfektní - zejména režie, kamera, herci, a lahůdková výprava (!). ()

blowup

Zpočátku mi to přišlo na "depkoidní efekt", ale musím říct, že poslední dva díly mně "uzemnily", jako dlouho nic. Smrtí jako ve Hře o trůny :), ale daleko reálnější a skutečně možné. Hlavní postavy skvěle zahrané, zpočátku se herectví jevilo staticky, ale dostalo to všechno smysl. A dost aktuální smysl. ()

Sssiksseilor odpad!

Soudruzi a soudružky, upozorňujeme vás, že tento komentář je společensky nebezpečný svojí vulgárností a zavádějícími informacemi, nikdo by si jej proto neměl nikdy číst. Ano, na české poměry se jedná o kvalitně zpracovanou minisérii, ale jelikož nehledáme v množině jednookých zasraného a hlavně pořád nepoužitelného krále, budeme dále o všem hovořit už jen tak, jak se plně zaslouží. Víme přece, že svět je plný ulhaných zmrdů, co jen těží z nedostatečně uvědomělé haldy bytostí kolem nich. Z nedostatku potřebné odvahy si dobrý námět autoři zabili rychle sami. Zkoušet šokovat tím, jak je západ a východ v myšlení stejný a že o blaho občanů nikdy nešlo a nepůjde, je přeci kurva dávno jasný a jen se tomu mění barvy dle momentální verze "pravdy". Jediný rozdíl mezi socialismem a demokracií je ten, že socialismus hned ví, jakým směrem se ubírat a sere na váš názor; kdežto demokracie je to samé, ale v líbivé iluzi vám dává hlas a slyší vaše názory, ačkoliv na ně také z vysoka sere. V tomto domrdaném systému se neustále motáme dokola a celá směšná dualistická volba s hraním si na 'ANO', či 'NE', je ohranější než hejkání kájikota. Bez-vědomí by moc rádo chtělo být světové, ale ve své marné snaze vyznívá akorát směšně a především stupidně. Příběh je napsaný tak, že se za celou dobu moc nedozvíme, konec je neukončený a od prvního trapného sražení v úvodním díle je většina lehce předvídatelná. Řada momentů ve scénáři a chování postav je naivní a nepochopitelná. Hlavní chorošo to má v ČSSR ve své volze celé pod palcem a ostatní se jen chovají jako loutky a buď chlastají, nebo spí. Je z toho šest hodin k hovnu, ale i tak čest práci! Anebo ve variantě bé - ať žije svoboda! Pyčo. S bonusem ná závěr ještě přidávám super tajný nikdy nezvěřejněný upřímný havlův proslov. Zvážení spoluovčané, právě jsem si zase zvrátil ohradu! Jsem uslintaný nenapravitelný kuřák a mám vás všechny v prdeli. Hřeje mne u plic, že mě máte přesto všichni v lásce, ačkoliv jsem vám dokázal hrdinsky ještě více vysát vaši vykradenou vlast. Pravda opravdu nikdy nevítězí a vaše dementní naivita mě těší při každém dalším cigáru. Nezapomeňte i dál zbytečně tupě volit, protože mezitím se k rozkrádání vždy něco dalšího najde. ()

ervina

To byla ale překombinovaná kokotina. Těšili jsme se, až to bude za námi. Ani se mi nechce věřit, že tenhle režisér dělal Pustinu. ()

Pohodex

Zpracované parádně, bohužel souhlasím se zde komentujícími, že seriál spíše zachycuje nespokojený režisérův pohled na události okolo roku a po roce 1989 než reálné vyjádření doby. Nedělám si iluze o roku 1989, ale některé scény už mi přišly hodně přitažené za vlasy. Například scény s Ralskem, které byly navíc úplně zbytečné a šlo by je vynechat. Seriál má šťávu a zvládli jsme ho za jeden den, ale kvůli občas nelogickým scénám nemohu více jak za 3*. ()

mac000

Nadprůměrný scénář v nadprůměrném zpracování. A navíc uvedený v době, kdy se ze všech médií připomíná ta "oficiální" verze nenásilného (tzv. sametového) převratu v Československu 1989. Nepochybně však i takové příběhy a jejich pozadí byly součástí okolností, provádějících pád komunismu u nás i jindě v Evropě. Vynikající herecké výkony Paulhofové, Vlasáka i Hofmanna mi dlouho utkvějí v paměti. ()

brzozin

Po brilantním seriálu Pustina přichází jeho velice silná konkurence. Období kolem pádu komunismu je u nás stále zahaleno řadou tajemství, legend, polopravd a klišé. Nejlépe to bylo vidět během oslav 30. výročí této historicky významné události. Z této atmosféry dokázali tvůrci vydolovat maximum, které navíc zarámovali pochmurnou atmosférou šedivého pražského podzimu (otázka je, jak by to působilo uprostřed léta). Celý příběh je dějově velice tajemný a komplikovaný, překvapivě ale všechno krásně hraje a zapadá do sebe. Postavy jsou charakterově ukotvené, barvitě vylíčené a fantasticky zahrané (tady bych vyzdvihl především Jana Vlasáka a Davida Nykla). Velice osvěžující je také fakt, že tady nikdo není jednoznačný klaďas ani záporák. Trochu jsem se obával formátu hodný disident x zlý estébák, který by se samozřejmě nabízel. Této zjednodušující zkratce se tvůrci dokázali dokonale vyhnout a vy nakonec zjistíte, že jednou z nejsympatičtějších postav je Martin Hofmann v roli komunistického vyšetřovatele, což dokonale koresponduje s absurdností doby, ve které se děj odehrává. Původně jsem si chtěl seriál zkouknout na etapy, ale nakonec jsem se od něj neodkázal odtrhnout a projel ho během jedné bezesné noci celý v jednom kuse. ()

jirin_cz

Tak tohle byl masterpiece. První dva díly jsem se do toho nemohl dostat a říkal co na tom lidi vidí, ale pak jsem zapnul třetí díl no a šel spát v pět ráno :-) Spousta zvratů, výborní herci, parádní scénář. Ubral bych možná na těch mezilidských vztazích (Táňa vs dcera, manželka STBáka), ač chápu, že tu buduje atmosféru, ale na mě to bylo moc. Ale teda štvala mě hudba, byla moc "uši-trhající"... ()

niska98

Kdyby někoho zajímalo, proč to po revoluci dopadlo tak, jak to dopadlo. Ačkoliv asi nejde o stoprocentně autentické události, jsou velmi podobné a pravděpodobně ukazují základní problém, který se stal. Herci splnili úkol, technicky bez problémů, scénář celkem fajn. Ale dal by se z toho udělat film. Těch 6 skoro hodinových dílů bylo moc ()

JosefTomas

Oceňuji tvůrčí snahu zachytit co nejvěrněji dobu, kde se seriál odehrává a vybrané lokace (jistě s použitím nějakých triků) ten dojem dost umocňují. Po prvním díle jsem měl však trochu rozporuplné pocity, neboť se spíš mlžilo, než řešilo. Což byl jistě záměr tvůrců, ale díky tomu první díl je dost pomalý a místy i trochu nudný. (I když si cením svéráznějšího přístupu střihače, který se snaží docílit dojmu, že se něco děje) V druhém díle se naopak toho děje až moc a skáče se v ději, v čase a v lokacích dost zmateně, takže občas člověk všechny informace nepobere (a že jich tam tvůrci chrlí dost). Od třetího dílu se ale všechno zklidní, karty jsou rozdané a my si tak konečně můžeme užívat pořádného děje. Rozuzlení přichází skvěle dávkováno, stejně jako jednotlivé zvraty a takto jdeme až k pátému dílu, který je dle mého nejlepší a nejvíce strhující. Proto je škoda, že tvůrci ve stejném tempu nedokázali pokračovat v gradaci a šestý (poslední) díl, ač všechny linky náležitě uzavírá, působí od zbytku jaksi přebytečně. Jinak je ale režie naprosto skvělá, kamera je na české poměry přímo světová a herci hrají jako o život (i když občas musí říkat papírem šustící dialogy). Celkově tedy Bez vědomí přináší jiný pohled na rok 1989 a byla by škoda ho minout, jistě má co nabídnout. ()

jprmusic

Takhle to asi nějak bylo .... a je .... skvěle napsaný, skvěle zahraný .... až na postavu Pauhofové. Blbě napsaný a blbě zahraný - lezla mi celou dobu na nervy. ()

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2019

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2019

03.01.2020

Padesátka českých filmových kritiků oznámila své nominace pro Ceny české filmové kritiky 2019. V čele seznamu stojí film o pomstě Staříci a komedie Jiřího Havelky Vlastníci, oba filmy mají po pěti… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

Tvůrci milují Kongresové centrum Praha

09.12.2019

Že je Praha lákadlem pro filmové štáby, již dlouho není tajemstvím. Nehledě na krásu města, jsou to ale také šikovné týmy, na které se přijíždějící producenti mohou spolehnout. Díky českému… (viac)

České špionážní drama Bez vědomí na TIFF

České špionážní drama Bez vědomí na TIFF

18.08.2019

Po obřím úspěchu českého dramatu Nabarvené ptáče, jež bylo nominováno do hlavní soutěže filmového festivalu v Benátkách, mají fanoušci české kinematografie další důvod k radosti. Připravované… (viac)