Nestárnoucí muzikál s Genem Kellym v roli amerického malíře žijícího v Paříži, jenž se zamiluje do mladé Francouzky Lise, která je ovšem zasnoubená s kabaretním zpěvákem. Dechberoucí taneční čísla, Gershwinovy písně, to vše v režii legendárního Vincenta Minnelliho... (oficiálny text distribútora)

LeoH

Absolutní naplnění žánrové škatulky „klasický technicolorový muzikál“, ale to mi ke štěstí jaksi nestačí, když chybí aspoň kousek sebenadhledu, přesahu či podvratnosti (čili od toho chci něco, čím to ani na moment nehodlá být – ale znám pár muzikálů, které chtějí a jsou). V pochybné disciplíně „radost z pozorování cizí radosti z pohybu“ dám ovšem pohodáři Kellymu před exhibicionistou Astairem přednost kdykoli a Gershwin, ateliérová Paříž, obě dámy i kumpánství pánů mají svoje nepopiratelné půvaby, když už je ta ústřední romance tak zoufale odbytá a valná část legrace zase tak snaživě vysoustružená, až to k smíchu není. Zbytek viz Morien. ()

Fox85

Viděl jsem i lepší muzikály, ale to neznamená, že jsem si to neužil a nebavil jsem se. Několik pěkných tanečních kousků a příjemná hudba ()

Han22

Tuhle oskarovku jsem kdysi chytil ve vysílání na ČT1 a příliš mě nezaujala, popravdě jsem si nevzpoměl na jedinou scénu. Není divu, veskrze primitivní romanťárna, kde skoro 40letý malíř svádí 20letou prodavačku mě nijak nechytla ani teď. Velice řídká zápletka je zahuštěna pouze tím, že ona chodí s hrdinovým kamarádem a on má bohatou ctitelku. Ano Kelly je vynikající tanečník a sympaťák, ale Caronová moc krásy se svým předkusem nepobrala a navíc mi tu chybí jakýkoliv výraznější hit. Proč tedy nakonec 4*? Inu kouzlo Paříže se tvůrcům podařilo vytvořit dokonale a z filmu přes všechny výtky číší úžasná pozitivní nálada. A především závěrečná baletní sekvence s Gershwinovým "Američanem v Paříži" je dechberoucí, fantastická, úžasná a to říkám jako člověk, kterého by na balet nedostali ani párem koní. Takže ty 4* s odřenýma ušima ano, ale v konkurenci mnohem lepších filmů si myslím že Oscar za nejlepší film byl naprosto nezasloužený. ()

Zagros

Neustále dokola se přesvědčuji, že muzikál zkrátka není žánr pro mě. Občas, když mi otrne, zkusím nějakou tu další klasiku a znovu se ujistím, že mě to opravdu nebere. Ano, dokáži ocenit některá taneční čísla, zejména ty originální a vím, že já bych něco podobného nikdy nedokázal, přesto podobný typ filmů u mě nikdy nezíská vysoké hodnocení. Američan dostane dvě hvězdy, jednu za občasné vtipné dialogy (ty nezpívané) a jednu za originální stepařské vystoupení Gena Kellyho. Lehce se podivuji nad velkým úspěchem na Oskarech, přeci jen tak dobrý film to skutečně nebyl. Ale je pravda, že je to americká cena a hodnotí v ní lidé s jinou mentalitou, nakonec proč ne. Nebude to poprvé ani naposled, co se s "akademií" výrazně rozcházím. :-) ()

Kamiiik

Okouzlující Gene Kelly, já bych mu kývla hned :). Moc pěkný příběh o lásce. Jediné, co z mého pohledu filmu trochu uškodilo, byla až zbytečně dlouhá závěrečná taneční scéna, sedmnáctiminutová. Měla pěknou choreografii a zpracování s pozadím kresleného města, ale raději bych jí rozdělila do čtyř částí a mezi ně vložila nějaký dialog. Chápu, že to k tomu patří, ale na mě je 17 minut moc. ()

patrikus

Dávám čtyři hvězdy a to jen díky mistru G. Gerschwinovi ♪♫, obsahově, herecky i režijně (až na "snové epizody") je to totiž dle mého názoru zcela průměrné a dramaturgicky nevyvážené dílo. ()

Rozjimatel

"I lost him in the war." "I'm sorry." "To another woman."     Viac ako polovicu filmu som nechápal, čím je tento muzikál taký výnimočný (a naopak, chápal som, prečo je radený medzi najpreceňovanejšie filmy). Akosi mi tu nesedel Gene Kelly, s jeho úsmevom nasilu, tancom tiež akoby nasilu a jeho vtieravosťou, z ktorej vznikla romanca, takisto nasilu. Občas mi dokonca pripadal, akoby bol sfetovaný. V druhej polovici sa ale začnú diať veci, ktoré toto dielo posúvajú na úplne inú kvalitatívnu úroveň - zaujímavo riešená zápletka dvoch mužov, ktorí milujú tú istú ženu (s jednou vtipnou scénou, ktorá z toho pramenila), výborná snová scéna klaviristu Oscara Levanta a ešte lepšia snová scéna Genea Kellyho, obe scény so skvelou hudbou Georga Gershwina. Skvelý záver ale nemôže ospravedlniť tuctovú prvú polovicu, tú jednoducho musím zohľadniť vo svojom hodnotení. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mikino00

Kelly v příšerné kšiltovce a v kalhotách vytažených až do žeber, se protančí až k sladkému konci. Zápletka je slabounká, hlavní hrdinka nepěkná a celé to působí jako tuctový muzikál. ()

maty39

Popravdě řečeno.. bída. Taneční část jsem doslova protrpěl a ani ten zbytek nezaujmul. V životě nepochopim, jak něco podobného mohlo vyhrát Oscara za nejlepší film a geniální Zpívání v dešti ani ťuk. Jen pro fandy lidových tanců. Ostatní ruce pryč. ()

arcticsky

V Hollywoodu se toto umí - už za Freda Astaira (o Gene Kellym ani nemluvě) byly použity takové prostředky, že i sladký kýč zdá se úžasným. Ta nádherná taneční a obrazová kreace na závěr!!! ()

RPupkin

Étos Gershwinovy skladby Američan v Paříži, inspirované jeho pobytem ve francouzské metropoli roku 1928 a obecně obdobím Années folles, se podařilo Minnellimu rozdrtit na padrť. Směšné kulisy (tak typické pro padesátkové muzikály americké provenience) viděly Paříž leda z rychlíku. Ostatně trapná umělost čiší i z interakcí bodrých Američanů a chápavých Pařížanů. Ani hudebně muzikál příliš neosloví, vyjma jazzového standardu I Got Rhythm a ústřední titulní melodie, jejíž melancholie se rozvine až v závěrečné scéně. Na druhou stranu, stepování Gena Kellyho je geniální a pohybový rozsah Leslie Caron fenomenální. Celkově vzato: za mě palec mírně dolů, 40 %, nechci vidět znovu. [viděno v dubnu 2021 | komentář #11] ()

Brinkley

Gershwinovu hudbu mám ve velké oblibě, Kellyho taneční eskapády rovněž (Zpívání v dešti). I přesto jsem se u této muzikálové klasiky povážlivě nudila a nedočkavě vyhlížela titulek The end. Odměnou za moji trpělivost byla skvostná baletní scéna v závěru filmu. Pročež 3 hvězdy. ()

Gromit

Přestože muzikály moc nemusím, tento mě okouzlil už během prvních pár minut. A to nejen pečlivou choreografií tanečních scén, ale především svým vtipem. Těch šest Oscarů mě tedy nikterak nepřekvapuje, každý z nich je plně zasloužený! ()

Ibis

Velmi cílevědomý kýč; líbí se mi, jak Minnelli buduje svůj svět útěkářské fantasie, stylizovaný, idealizovaný, barevný, odtržený od reality, líbí se mi, jak je Minnelli fascinován pohybem, tancem a extravagancí, líbí se mi, jak si tyto dvě dominanty podřizují ostatní prvky díla, obzvlášť mizanscénu, líbí se mi (ne)motivované muzikálové vsuvky a závěrečné monumentální finále, které si tvoří vlastní avantgardní film, líbí se mi taneční virtuozita Gena Kellyho, nenucený půvab Leslie Caron a jízlivá zachmuřenost Oscara Levanta. Nelíbí se mi vypravěčská rozpadlost daná podřízením osnovy budování fikčního světa namísto soudržného vyprávění, nelíbí se mi výsledná odbytost ústřední milostné linie, nelíbí se mi Kellyho "precious man's initiave" při nadbýhání Caron na začátku filmu, nelíbí se mi poslední minuta filmu. ()

FISSSH

Klasická závěrečná taneční sekvekce a I got rhythm jen tak na ulici...paráda, ale je to pět let, co jsem to viděla naposledy... :-( ()

Svadbos

Radostný a originálny muzikál vybudovaný na Gershwinovej hudbe, oslňujúci vo farbe. Zápletka je vetchá, ale piesne, tance a produkcia sú jedinečné. Všimnite si Noela Neilla ako študenta umenia. Nikto nemohol protestovať proti autentickému výzoru tohto báječného muzikálu. Ani francúzska vláda, ktorá bola veľmi kritická ku akémukoľvek filmovému profilu ich milovaného Paríža. Naoopak, súhlasila, že produkcia bola dôsledná do poslednej dlažobnej kocky. Iba niekoľko otváracích scén bolo natočených v Paríži, ostatné sa točilo na zadnom dvore spoločnosti MGM, kde bolo Parížske prostredie reprodukované s puntičkárskou starostlivosťou Edwinom P. Willisom a Keoghom Gleasonom. Klasická pieseň a tanec, všetko vo filme je skvelé, od réžie Vincente Minelliho po šťavnato zahrané štandarty bratov Gershwinových. Zaznie 22 piesní Gershwina. Kellyho tanečné čísla sú spektakulárne a nezabudnuteľné a odrážajú jeho génia ako choreografa a tanečníka s pôvabom a joie de vivre. Unikátny talent porovnateľný iba s Astairom. Piesne a tance sú perfektne zasadené do príbehu. V jednej z najlepších scén tancuje Kelly s deťmi na ulici, šibal robí svoje typické akrobatické kúsky. Guetaryho tenor sa k tomu báječne hodí. Vrcholom filmu je však Kellyho fantastický balet, úžasná sedemnásťminútová sekvencia, neporovnateľná so žiadnym iným muzikálom dovtedy, ale ani odvtedy. Balet stál spoločnosť MGM 450.000 dolárov. Sekvencia bola urobená až po dokončení filmu, s umeleckým režisérom Prestonom Amesom (on sám študoval koncom 20-ych rokov umenie v Paríži). ()