Vianočné želanie

(TV film)
  • Česko O zakletém králi a odvážném Martinovi (viac)

Kráľ je ťažko chorý a jeho jediná dcéra, princezná Michaela, sa dozvedá dávnu legendu o zázračnej korune kráľa Svaroga, ktorá by mohla jej otca uzdraviť. Vydáva sa hľadať stratené kráľovstvo,  po ceste však potrebuje podkuť koňa a nabrúsiť meč. Zastavuje sa preto v dedine a vyhľadá kováča Martina, dobrosrdečného pracovitého mládenca, ktorý je však od narodenia slepý. S princeznou si padnú do oka, a keď sa tá z nebezpečnej cesty nevracia, Martin sa vyberie za ňou. Sprevádza ho škriatok, za sladkú buchtu mu poskytne i dobré rady a veselú spoločnosť. Dokáže si slepý mládenec Martin poradiť zo všetkými prekážkami a zlými čarami, ktoré mu stoja v ceste? (RTVS)

haWranka

Byla jsem moc příjemně překvapená. Konečně nová česká pohádka, která má hlavu a patu, kde je sice nadpřirozeno, ale nijak přehnané. A kde se pitvoření smrsklo pouze na jednu postavičku skřítka, ke kterému to tak nějak patří a nenutí mě rvát si vlasy. Především ale ko-neč-ně pohádka se sympatickými hlavními hrdiny! Princezna se sice na obrazovce moc neohřeje, ale i ta chvilka stačí k tomu, aby si člověk řekl, že je to pěkná a a fajn ženská. A hlavní hrdina Martin je chlap! Ano, pěknej chlap, žádnej napomádovanej třasořitka. Netvrdím, že si tuhle pohádku budu pouštět každé svátky. Má své mouchy - zbytečné a hodně umělé digitální triky, zvláštní konec. A úplně zbytečný český dabing, který mi tak nějak neseděl, příště se mrknu v originále. Ale i přes pár nedostatků je to milá podívaná, která pobaví a člověk si odpočine s cukrovím u pusy. A tak to má s pohádkami na Vánoce být. ()

bearmeedek

Dvě nové vánoční pohádky a obě slabé. Nepomáhá ani koprodukce se Slováky. Asi bych je neměl ani hodnotit. Momentálně má Žito 23% a Odvážný Martin 63%. Přitom já vidím jejich úroveň opačně. U tohoto filmu jsem čekal výpravnou pohádku. Dostal jsem jakousi dramatickou báseň, ucouranou, bez náboje a vzruchu. Čarodějova pokrývka hlavy byla asi namalovaná fixem a panorama hradu se zahnuto skálou někdo vytrhnul z dětských omalovánek. Ale to není jediné minus. Film stál prostě za prd. ()

Acrobat

Vianoce (sú mimo duchovna, to je stále to isté silné a výživné), je televízna vec samý odpadový recyklát. Priemerné strieda podpriemerné, miestami pretnuté ničím lepším. Čo to je za rozprávku, kedy a kde vznikla ? Nulový marketing spôsobil, že aj zvýšenie ceny rožka sa obyvatelia dozvedia skôr. Strach z výsledku, strach z ničotnosti našich rozprávok sa akosi už na začiatku vytratí. Lenže netušíte ako to vysvetliť. Síce lacnými, ale predsa efektami, naplnení úvod, neopozeraná ale sympatická hlavná dvojica, bombastické prostredie múzea Oravskej dediny v Zuberci... Nevidomý hrdina (!!) perfektné prostredie a pozor, náznak citovej a emočnej hudby keď cíti skamenelú princeznú. A keď ste dobre naladení, vtedy príde sekera zaťatá bez nejakých škrupúl do osoby. Masaker si hovorím na naše rozprávkové pomery. Poviem to tak, že málokedy som sa pri našej rozprávkovej veci cítil pri pozeraní tak komfortne. Ako výborný záver, dobre posolstvá. Síce malá výprava ale o to intímnejšia. Toto sa podarilo, no a záverečná pieseň - Holubička - to je kapitola sama o sebe a je iným levelom. (videné 26.12.2018, Jednotka archív) ()

E lan

Musím se přidat k dalším hodnotitelům a se smutnou úctou uznat, že tento rok nejlepší vánoční pohádku natočili bratia slováci. Není to bůh ví jaké dílo, ale rohodně se na to dobře dívá, hlavní hrdina je sympatický a příběh je pravý pohádkový. A to prostě stačí. Navíc výprava vypadá také velmi slušně... ()

ZnalecH

Musím říci, že jsem byl zpočátku hodně skeptický, ale tím víc má tato pohádka zasloužené hodnocení. Na konci jsem byl dohnán k slzám a donucen k velké pochvale neotřelého nápadu. Kéž by bylo více takovýchto pohádek. ()

Adiemus

Těžko dnes najít nezmodernizovanou pohádku, která přijde s něčím originálním. Na této je poznat, že scénárista použil (a pravda, umně propletl) motivy z několika pohádek a scénograf udělal totéž. Inslpirace Třetím princem nebo Princem a Večernicí (skály) se přímo vnucovala, ovšem kamenný strážce byl originál. Víceméně komická role čarodějnice (nebo čaroděje? čert aby se v tom vyznal) mi přišla poněkud nepatřičná, ale dětem se líbit může. Vaculík taky nemusel vypadat jako rodný bratr Gandalfa, ale nešť. Casting si mohl dát větší práci s výběrem princezny, aby vynikl rozdíl mezi typově dobře vybraným robustním vesnickým kovářem a křehkou princeznou, ale co už. Celek značně převyšuje pohádkovou televizní tvorbu posledních dekád (Andělé Páně jsou čestnou výjimkou), nijak nedrhne, a kdyby mě celou dobu nerušil český dabing, možná přidám hvězdičku. ()

cyright

Po nesmírně dlouhé době jsem v televizi viděl Pohádku. Tedy nikoli podbízivou pitvořivou fantazy píčovinu, ale archetypální příběh dotýkající se čehosi niterného, bytostného, živého v každé lidské duši. Tento příběh byl Živý. Jaké osvěžení oproti těm zombíkům, které každý rok v době Vánoc servírují všechny televize i kina na naše pohádek lačné podnosy. ()

Lupes

Skvělé, po dlouhé době pohádka, co nikam nespěchá, má zajímavý nápad, celkem dobré odhalení na závěr, hlubokou symboliku (prokletí k samotě). Vše šlo rozvést či zdramatizovat trochu lépe (našeptávání a následná Martinova rozpolcenost, komu věřit...), medvědí službu dělá počinu i stylizace do Tolkienova světa fantazie a především laciná počítačová animace, která zestárla už ve chvíli premiéry. Navzdory všemu zmíněnému připravil Peter Bebjak celé naší rodině báječný večer. ()

hero_bk

Zlatej Žito. Všechno špatně. Nesympatické postavy, slepec, co přesně ví, kde je, i když tam nikdy nebyl, laciné triky, logické lapsy... Na druhou stranu - zejména druhá půlka byla přece jen přes všechny nesrovnalosti a vykrádačky docela koukatelná, takže nakonec přece jen jednu hvězdičku přidávám. ()

Rattlehead

Docela povedená pohádka (i když chvílemi to připomínalo spíše fantasy). Žádní přitroublí čerti, žádné pitvoření se, a dokonce žádná Bohdalka, no konečně! Jen mě iritovaly scény, kdy slepec leze po skalách, štípe dříví atd. Tohle je největší scénáristická slabina, byť má své opodstatnění, ale slepec, hledající v hlubokých lesích ztracenou princeznu, to je prostě trochu mimo. ()

montenegro

Vida že to jde- doufám, že se díval i pan Zelenka. Kdyby tohle dávali hned po chcípulkovi Žitovi, bylo by to i za čtyři, ale holt mezi Popelkou a S čerty nejsou žerty to víc než za 3 nebude.. ()

ForGump

Ono stačí jen mít cit a i obyčejná pohádka může nádherně fungovat. Bebjak zaslouží pochvalu. Casting také. A v kontextu s Kouzelníkem Žitem musím odvážnému Martinovi mírně nadsadit, protože mě těšil i tím zimním/vánočním podkresem. 70% ()

AgnesDee

Často mi jak svým vizuálem nebo postavami připoměla Pána prstenů, záporák je spojením Voldemorta a Červíčka, hlavní hrdina je slepý, protože se to pro vývoj děje prostě hodilo, ale jinak je to mnohem lepší než štědrovečerní pohádka. ()

Ukrizku

Co lze ocenit na Martinovi, jsou jeho přirozené dialogy s maminkou a ... paradoxně jeho slepota. Průměrně naopak působí děj, který postrádá tajemnost i drama. Hluboko podprůměrná se mi zdá lézami pokrytá zcela zbytečná postava trpajzlíka nebo i stráž, která se otravně dlouho klouže po rozsypaných perlách. Chtěla jsem konečně ocenit český vánoční záměr každoroční pohádkové produkce, ale opět jsem si musela přepnout, tentokrát na krkavce, abych si spravila chuť. ()

PlayEasy

Výpravná pohádka, která se s "tou první" nedá srovnávat. Obejde se bez všech (konečně nějaká!!) těch čertů a dalších nadpřirozených bytostí. Rozjelo se to velmi dobře, že to ani nemohlo vydržet... No, úplně to nevydrželo, ale přesto jsme spokojeni a v poslední době je to jedna z těch nejlepších... 60% ()

unrocker

No tak jasný letošní nadprůměr! Nádherné scenérie, vystylovane kulisy a krásné kostýmy, opravdu promakany obraz... do toho sice velmi jednoduchý presto zábavný dej krásné pohádky... od pohadky jsem po Zelenkovych desech nic radši nečekal ale jsem velmi mile překvapen... ()