Vianočné želanie

(TV film)
  • Česko O zakletém králi a odvážném Martinovi (viac)

Kráľ je ťažko chorý a jeho jediná dcéra, princezná Michaela, sa dozvedá dávnu legendu o zázračnej korune kráľa Svaroga, ktorá by mohla jej otca uzdraviť. Vydáva sa hľadať stratené kráľovstvo,  po ceste však potrebuje podkuť koňa a nabrúsiť meč. Zastavuje sa preto v dedine a vyhľadá kováča Martina, dobrosrdečného pracovitého mládenca, ktorý je však od narodenia slepý. S princeznou si padnú do oka, a keď sa tá z nebezpečnej cesty nevracia, Martin sa vyberie za ňou. Sprevádza ho škriatok, za sladkú buchtu mu poskytne i dobré rady a veselú spoločnosť. Dokáže si slepý mládenec Martin poradiť zo všetkými prekážkami a zlými čarami, ktoré mu stoja v ceste? (RTVS)

Evan7

Konečne pozerateľná slovenská vianočná rozprávka. Pekný príbeh, nádherné prostredie. Len tí herci hrali tak nejak nerozprávkovo, ako keby to bol film zo súčasnosti a nie rozprávka. Takisto aj nevidiaci hlavný hrdina sa mi zdal niekedy skôr ako vidiaci, napríklad keď zviazal ježibabu a a zavesil ju na kotol. Ako by to dokázal taký nevidiaci? ()

breci

Keď som počul meno Svarog, Vlkan (postavy z povestí starých Slovanov), potešil som sa, že konečne uvidím spracovanie starých Slovanských bájí. Rýchly prestrih ma však voviedol do klasického rozprávkového príbehu. Pekne namaskované postavy, slušne vykreslený príbeh s peknučkým rozprávkovým koncom sú pozitíva. Trocha lacný filmový trik s trpaslíkom ma však vyrušil. Prvé čo mi však vadilo bola scéna ako princezná oklamala stráže. Pobehovali ako na zábave v psychiatrickej liečebni. Nebyť tejto blamáže, dal by som určite vyššie hodnotenie. ()

Cyklojaryn

Milé překvapení , které se od teď řadí k mým oblíbeným pohádkám , a to jsem se původně nechtěl koukat. Slovenská pohádka s naším dokonalým českým dabingem a sympatickým hlavním hrdinou. Podoba ježibaby mě hodně pobavila , snad jen interiér hradu krále Svaroga , bych si představoval trochou jinak. ()

5tipes

Překvapivě celkem nadějná pohádka. Je pravda, že Bebjakova parketa to asi není a nebude, ale nenudilo to, nebylo to trapné, že by se člověk musel stydět. A hlavní hrdina nehrál také vůbec špatně. Trochu směšný byl Vaculík - špatný casting, to se někdy stane i zkušenému. Princezna měla hrát úplně jinak - úvodní scény z království nevyšly, jak měly. Ale to si tvůrci už vzhledem k tomu střihu jistě uvědomili. Vtipný a dobře ztvárněný byl kouzelný mužíček, scény s buchtama i s ježibabou. Lepší tři hvězdy s místy pěknou a celkem inteligentní hudbou. Ideální stopáž a dynamický střih zachraňuje místy nelmi nejistou a tápavou režii. ()

PinkButterfl

Od tejto rozprávky som čakala určite viac, jediné, čo sa mi na nej páčilo, bol výber hlavného hrdinu. Richard Autner hral slepého kováča výborne, bol mi veľmi sympatický. Zároveň oceňujem aj to, čo nebýva zvykom, že hlavný hrdina bol handicapovaný, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako jeho výhoda. Páčilo sa mi tiež rozuzlenie rozprávky, ktoré súviselo s Martinovým želaním. Tým ale moja chvála končí. Najviac by som skritizovala masku Csongora Kassaia, keďže rozprávka je aj pre malé deti, myslím si, že maska strigy mala byť menej odstrašujúca. Tiež sa mi nepáčil fantasy motív Svarogovho kráľovstva a celkovo dej bol miestami dosť nudný. Keď však rozprávku porovnám s druhou vianočnou rozprávkou - Kouzelníkom Žitom, bola určite lepšia, preto 2 hviezdičky. ()

Benigni

Velmi hezká, vtipná i dojemná pohádka, lepší, než českotelevizní vánoční standard. Ocenění na Festivalu Oty Hofmana mi přijde velmi oprávněné a po divácké stránce musím uznat, že se jedná po dlouhé době o moc příjemnou televizní pohádku, která svým tématem i stylem patří do vánočního programu. Oba hlavní představitelé, slepý Martin i princezna jsou velmi sympatičtí, i skřítek a ježibaba fungují skvěle - lokace jsou poutavé, dokonce i triky a kamera nevypadají vůbec špatně. Jemné, žádné řachání a užvaní čerti Zdeňka Trošky. První dějství je režijně sice zcela neuchopené, ale od doby, kdy se princezna vydá na svou velikou výpravu, mne pohádka zaujala a místy rozechvěla až k slzám. Martin je velmi pokorný a lidský. ()

vlcekmirek

Po letech konečně pohádka, která si právem zaslouží přívlastek ,,VÁNOČNÍ". Jednak pro vánoční čas je to klasická romantická pohádka bez uřvaných, protivných a pitvořících se postaviček pro ,,pobavení", s neokoukaným, logickým a smysluplným dějem, sympatickými hrdiny a se špetkou romantiky, dojemnosti a čistoty. Prostě přesně to, co člověka o Vánocích nejvíce oslovuje. Po pravdě jsem se na pohádku ze záznamu podíval až v dubnu, ale to vánoční kouzlo na mne dýchlo i přes paprsky slunce za oknem. Nebudu tady rozebírat, kdy vznikla tradice zdobení stromečku, v pohádce je tato ,,novinka" zakomponovaná nenásilně a celkem vtipně, takže závěr pod ozdobeným vánočním stromečkem vyzněl skutečně vkusně a je to snad první (česko)slovenský film, který tu atmosféru dokáže vyvolat tak, aby to nevyznělo prvoplánově a násilně. Snad se i čeští tvůrci nenechají zahambit a začnou u psaní pohádek přemýšlet hlavou a ne šrajtoflí. Jen nechápu, proč se česká verze také nejmenuje ,,Vánoční přání"? Český název může u tohoto filmu mylně vyvolat dojem, že to patří mezi tuctovky typu ,,Jak chudá pastýřka ke štěstí přišla..." ()

ferika

Nove filmy, ci rozpravky maju pre mna jeden velky deficit - nejako sa zasoby ozaj peknych, sympatickych hereciek vycerpali. Kdeze su casy Safrankovej, Andrlovej, Elsnerovej, Vondrackovych, Zilkovej, Maciuchovej a mnohych dalsich, ktore stali za pozeranie aj pri vypnutom zvuku? Jedina utecha je, ze nasledujeme aj zahranicnu produkciu, kde sa herecky typu Glen Close, Sarah J. Parkerovej oznacuju za krasne. Kto raz videl filmy s Grace Kelly, ci Audrey Hepburnovou, ten ma latku zdvihnutu tak vysoko, ze tieto nove ksichtiky mu nedokazu poskytnut dostatok potesenia, predovsetkym v princeznickovskych ulohach. Sorry, nemozem za to, holt som zatazeny na pekne a sympaticke baby. A v rozpravkach predovsetkym. A aj ked nie som teply, plati to u mna aj na princov. Kdeze je taky Travnicek ? ()

romoren

Natočiť dobrú vianočnú rozprávku asi nie je také jednoduché, inak by ich nebolo tak žalostne málo. Preto budem zhovievavá a tento počin pochválim. Z rozprávky som mala totiž veľmi dobrý dojem, pocity trápnosti sa nedostavili a celkovo som si tých 80 minút užila, hoci som už na rozprávky veľká. Páčilo sa mi prostredie, výprava, aj hlavné postavy a ich herci, v čase vysielania ešte neokukaní. Je to rozprávka, ktorú si s chuťou pozriem každý rok, je v nej všetko, čo treba, o to viac ma nemilo prekvapilo, že napr. v roku 2021 ju RTVS vôbec nedávala. Tiež nechápem ten český názov (komplikovanejší byť už nemohol?), ale to je detail. ()

Jimmy73

Konečně po letech pěkná pohádka s dobrým hereckým obsazením a krásnou vypravou. Takhle by pohádky měly vypadat a ne slátaniny. kde princezna počítá zlomky, princ je chemik nebo vynálezce a ostatní jezdí na motorkách či jiných strojích. Moc rád se na ni podívám znovu. Děkuji tvůrci. ()

milos.bradik

Docela pěkná zimní pohádka, vadil mi jenom ten skřet, ten by pasoval spíše do nějakého fantasy příběhu, ale to je v poslední době móda. Takže lepších 60 %. ()