Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch. (Forum Film SK)

BufordTannen

Film mal potenciál, ale ten nebol využitý. Scenár je kostrbatý a šitý horúcou ihlou. Postavy neartikulujú a väčšinu filmu, nie je rozumieť čo vlastne hovoria. Dve hviezdičky za vizuál. ()

SaS

Od začátku filmu čekáte, co se bude dít a co se stalo. Snažíte se ze střípků scén, které během děje vyskakují, poskládat smysluplnou mozaiku. Příběh se odehrává v typické horalské vísce, kde lidé žijí ve velmi prostých podmínkách a uznávají jen své zákonitosti a pravidla. Cokoliv vybočujícího nebo cizího považují za útok na jejich jistoty a „klid“, který je jen zdánlivý. Dalo by se říci, že přežívají a odbývají své bytí ze dne na den v pasti svých zlo-zvyků se smířením, že takový život už je. Šarlota, která se vrací na „místo činu“ je vetřelcem, který je vytrhává z jejich všedního života a otevírá stará témata a vášně. Celou dobu se snažíte zorientovat v ději a jednotlivých postavách, až na konci do sebe vše začne zapadat a příběh se stává celistvým. Některé scény jsou vyostřené a finální zápletka je až přitažená za vlasy, i tak jsem si film užila. Film a tématiku považuji za velmi magicky-ženskou až osobní, může oslovit každou vědomou ženu. ()

Trageeed

Tohle je film, který je buď geniální a nebo naprostá slátanina... Osobně rozumím oběma názorům. Já jsem si v těch kapitolách, spoustě způsobů vyprávění a podobenství našel odpovědi a poskládal děj, ale podle výrazu ostatních lidí v kině, mám pocit, že jediný. Rozhodně se jedná o odvážný projekt, který je jiný a Tereze Nvotové tleskám za odvahu tohle natočit... ()

gogo77

4/10 .... na slovensky film sa da povedat ze velmi dobre ale o horrore sa rozpravat urcite neda ...    skor socialna drama o navrate po rokoch domov z ktoreho hlavna hrdinka za tragickych okolnosti ujde este v mladom veku ... no ale navrat nie je vo velkom style a ludia su podozrievavi a vselico sa hovori ... bosoractvo a kliatby... zmiznutie mladsej sestry .... pribeh taky jednoduchsi a v konecnom dosledku velmi predvidatelny... tvari sa to ako umelecky filmik... ak by tieto sceny vystrihli a malo by to kratsiu stopaz bolo by to isto lepsie ()

anjan

Fajn námět, téma, myšlenky i herecký výkony. Zpracování ale za mě trochu au au - překombinovanost totálně všeho - dějových linek, dialogů, scén, lidí ... nějaká linka se rozjede a najednou vůbec není důležitá ..a konec je totálním chaosem všeho....Na druhou stranu to nutí diváka být pořád v pozoru, to bylo zajímavé, ale ve finále vlastně strašně zmatené a nekonzistentní. Cením přírodní motivy, výbornou taneční scénu, následující "noční opojné dobrodružství plné sexuality", ale bohužel toho bylo ve filmu až moc. A to i v ohledu toho čarodějnictví - krásně vykresleno bylo to, že "čarodějnice" jsou vlastně ty nejčistší duše, co se nehodí do mnohdy zkažené společnosti, každopádně proč musela být tato naprosto realistická část doplňována o mysteriózní scény jako třeba ropucha v huse, děsivý vlk .....mno, možná se mi to jen nehodilo do mého gusta a je mi to líto, ale trailer otevírá obrovské očekávání, které se zcela neplní. ()

Sardinka5

Jak jsou ty scény drsný už od začátku, tak se mě vůbec nedotýkají. Naopak jim během filmu věřím čím dál tím míň. Mám pocit, že schválně jdou na hranu, chtějí ze mě vyždímat emoce, který tam ale vůbec necítím. Protože nevěřím jejich prožitosti a opravdovosti vyprávění, zdá se mi to jako konstrukt, který se mnou manipuluje k diváckýmu zapojení. Je to pěkně natočený, ale o moc víc mi to nedalo. ()

charles3

Pěkná kamera, ale podivný děj. Na TV jsem si poprvé musel u slovenského filmu zapnout české titulky, abych rozuměl některým replikám, pronášeným mnohdy velmi nezřetelně. Vidět to na velkém plátně, možná i jednu hvězdu přidám, ale takto... 48 %. ()

Dechman

Dávam päť pretože mnohí film nepochopili, vizuál a príbeh zodpovedá zapadnutým dedinám na strednom Slovensku. Chýbalo HDR a určite ten zvuk bol strašne tichý pri niektorých dialógoch. ()

Baroque

dosť sklamanie. čakal som na to, pretože moja obľúbená téma... dúfal som, nevydalo. plus zvuk mal práve opačný problém, ako pri prezvučených blockbusteroch. tam nie je rozumieť ničomu, iba hudbe a zvukovým efektom. tu som z dialógov nemal takmer nič. a to som ušami skrutkoval o život. pár momentov ktoré stoja za to to celé nezachráni. daná téma sa mohla poňať úplne inak. tak sa pýtam, čo toľko ocenení? kvôli pseudoaktuálnemu sociálnemu postoju? to nestačí. tvrdenie, že slovenský vidiek žije ako v stredoveku je hovadina. ale však nechajme nvotovú, nech sa nepregnantne vyblbne. 55% ()

Gelaos

Světlonoc se skrz feministickou perspektivu zabývá mnoha motivy: ženy v patriarchální společnosti, mateřství, rodinné vztahy, pověrčivost, tradicionalismus, vztah k přírodě,... Film však jen klouže po povrchu, protože na hlubší rozpracování se nedostává prostoru. Temná mysteriózní atmosféra s nádechem folk hororu je působivá a audiovizuální zpracování podmanivé. Výborné herecké výkony, zejména ustřední ženská dvojice, které se daří poměrně jednoduchý příběh utáhnout. Celkově je Světlonoc v rámci (česko)slovenské tvorby odvážný, unikátní a kvalitní počin. Vzhledem ke zdejším nízkým hodnocením si proto přisadím a dávám plných 5 hvězdiček. ()

Peddro

Vytočilo mě, jak dělají z koledníků na Velikonoce násilníky. Je to progresivistická, feministická sra*ka, která útočí na tradice!!!!! ()

JimWalker007

V  americkom filmovom priemysle existuje taká tradičná metóda - volá sa to testovacie premietanie. Keby to absolvovala Svetlonoc,, tvorcovia i diváci by zistili, že polovica filmu má nezrozumiteľné dialógy a dalo by sa to zachrániť postsynchrónom. Terezku asi veľmi tlačili termíny alebo si toho nabrala viac,, ako sa dá vzhľadom na pomenej skúseností zvládnuť. Eva Mores poslabšie artikuluje a tak pri tichej či rýchlej reči ju takmer nerozumieť. K hororu to má ďaleko, je to taký mišmaš trileru či drámy plus kritika dedinskej zaostalosti a mužského šovinizmu. Ale kvôli kamere, prírode a odvahe natočiť niečo iné, ako klasickú psychodrámu z dedinského prostredia dávam dve  hviezdičky,. ()

Accuphose

Ten film je amatérskej a to nemyslím kvalitu, nýbrž i kategorii, příšernej zvuk, nulový postsynchrony, rozumíte půlce textu (aj keď vládzete vnímat slovenčinu). Kameramanovi se třese ruka ve statickejch scénách. Ty jsou koneckonců natočený jako domluva před hospodou při snídani. Film je nudnej a je Vám vlastně jedno, co tam kdo řekne. Neidealizuju si poměry na vidieku, každopádně ten film je ke všemu dost feministickej. V 70 minutě dali kameru konečně na stativ... ale konec vtipkování, na odpad to není, je tam dobrá hudba, tanec, cením si pozdější pokus o trochu Artu. Docela mě štvou ty technický problémy, přesto dám slabší dvě hvězdičky. Posledních 30 minut je lepších než dvě třetiny filmu, stává se. ()

FatimaO

Kdybych koukala jsem na hodnocení tady, tak bych si ten film nikdy nepustila a byla by to škoda. Líbil se mi moc. Už Špína od té samé režisérky mě hodně zaujala a teď opět. A ta Natalia Germani, to co je za kočku? Jako wow... ()

vinducha

Je dobře , že Terezka podědila talent po otci. Dle mého spíš než do hororu bych zařadil film k tryleru . Každopádně třeba takové ztvárnění svatojánské noci se mi  zde fakt líbilo , pěkná haluz. Jinak nádherné přírodní lokace středního Slovenska , výběr herců a výkon hlavních hereček ,  příběh  rozdělený na kapitoly. , v neposlední řadě ten vlček. Za mě velká spokojenost a vůbec bych se nezlobil , kdyby něco podobného natočil i někdo  pár kilometrů na západ , tedy u nás. ()

milbelQ odpad!

Po 15 minútach ma naplo na zvracanie – musel som to vypnúť. O dva dni som pozrel recenzie na CSFD a nechápal som,  voľba – musím, dám tomu šancu ale po 30 min ma opäť naplo na zvracanie. Slovenský film, chcem napísať recenziu tak musím vydržať, vydržať, vydržať !!!! Vážení Slováci ,nie je nutné DOBRÉ HODNOTENIE lebo veď naše Slovenské !!!!!  SCENÁR - to je o čom ? BN a TN -  Vy Ste obe pochopili čo Ste napísali / natočili. Úplne prvoplánové bola nutnosť divákovi podsunúť,  že obyvatelia Slovenských dedín dodržiavajú stáročné tradície sú zaostalí lebo všetci spoločne odmietajú pochopiť EU liberalizmu.   Všetci chlapi znásilňujú ženy a sú neustále opitý / špinaví ! Všetky ženy sú také sprosté a poslušné ! POZOR - riedky Nepálsky vzduch vysoko v horách je nebezpečný. Pri písaním scenáru asi pomáhal alkohol možno nekvalitná mariška  a pred natáčaním boli zrejme vždy bujaré párty ? Ale možno krivdím, BN a TN iba jednoducho sfilmovali svoje TRAVMY.  HERECKÉ VÝKONY  – to sa nedá. ZVUK - čom tam celý čas mumlali, šuškali v podstate som ničomu nerozumel. KAMERA – kameraman sedel na húpačke  ? VULGARIZMY – takto sa vyjadrujú ľudia na dedine ? NIE - NIE - NIE, to nám BN a TN predstavili bežný UMELECKÝ SLOVNÍK. NAHOTA –  takto si BN a TN predstavujú svätojánsku noc, nahé bosorky zvíjajúc sa v lese pri lezbyckóm sexe. Keby náhodne divák nepochopil, že sa jedná o mysteriózno dramatický horor označíme kapitoly  – veď Quentin Tarantino. Ako tento najnekvalitnejší film zhodnotiť ??? Neviem nájsť vhodné slová, aby som tiež nepoužil vulgarizmy  Ako tento najnekvalitnejší film mohol byť ocenený ??? Pred premietaním porote niečo rozdávali na podporu mysle a zakalenia zraku ?????????? ()

darkchipmunk

Na slovenské poměry povedené drama s prvky folk hororu, které si nezadá se zahraniční produkcí. Možná se mi to líbilo víc než celej Slunovrat. Oproti němu totiž klade daleko větší důraz na ženské hrdinky a jejich "jinakost" v prostředí, do něhož se narodily a kam vlastně patří. Obě jsou daleko víc v souladu s přírodou, ke které ale přistupují s rozumem, než s primitivním, vidláckým uvažováním starousedlíků. Ostrý kontrast svobodomyslných žen s mužskou agresí, touhou a nenávistí k čemukoliv, co nezapadá. Tereza Nvotová natočila svoje téma, ale převedla ho do napínavého příběhu, kde se mísí realita s psychedelií. Dynamická kamera a přirozené herecké výkony. Natalii Germani mám čím dál radši. Těším se na Její tělo. ()

parabola

Napriek tomu, že je to tematický a vizuálny guláš, je to lepšie ako Nvotovej debut Špina. To, čo okrem prekombinovanosti Svetlonoci zráža nohy sú podobné problémy, ktoré sa vyskytovali v jej debute. Nvotová nevie veľmi dobre viesť hercov vo vypätých situáciách - v konfliktoch alebo hádkach, v tenzných stretoch dvoch protichodných agend a ani v ich osobných psychologických či traumatických excesoch. Čo bolo v Špine obrovským problémom, keďže film systematický stál práve na prežívaní silnej vnútornej emocionálnej traumy, a tak často pôsobil vtipne, parodicky až bizarne zábavne (hoci teda rozhodne nemal). V tomto snímku to ale nie je centrom (lebo žiadny nemá, haha) diania, takže scény, kedy je nutné pracovať s pátosom sú zle zvládnuté, ale je ich ďaleko menej. Napriek tomu vidno, že sa Nvotová poučila po prvej snímke a podobné témy znásilnenia, emocionálnej traumy, bolesti, bezmocnosti dokáže vo Svetlonoci stvárniť pomocou subtílnejšieho vizuálneho jazyka alebo cez herecké gestá a neuchyľovať sa k dvom postavám, ktoré po sebe smiešne hulákajú a nadávajú si do piče. Citlivosť celého filmu však ako celok rozhodne nie je dobre naladená a práca s pátosom (ideálne so "správnou mierou v nadmiere") je tak popri tematickom guláši jedným z najväčších slabín filmu. Témy sa teda počas filmu neprepoja, pretože ich je proste príliš. Aj hercom to znižuje ich možnosti a často nesústredene zahadzujú repliky aj v civilných, pokojných polohách, (ktoré sú zvládnuté omnoho lepšie ako tie vypäté). Problém je samozrejme už v scenári a varírovaní medzi autenticitou a zbytočnou slovnou vatou. Ten občasný mumblecore prednes (a ako sa viacero Čechov sťažovalo kvôli nemu takmer vôbec nerozumeli slovenčine, s ktorou už tak majú problém) je v tak štylizovanom filme veľmi rušivý. Čo ale zaujímavé je, je vizuálna stránka filmu. V kontexte slovenskej kinematografie to skutočne nie je žiadny Žiaran alebo Chlpík a vklad zahraničného kameramana otvoril nové možnosti. Dá sa to zotrieť jednoduchým protiargumentom, že je to len pastiš filmov spoločnosti A24 alebo seriálu Eufória, ale to by bolo neúprimné, vzhľadom na to, že ten film v najlepších momentoch skutočne vyzerá krásne. Príroda je fascinujúci fenomén, ale snímať ju podmanivo a nie nudne je obrovská výzva. V tých horších momentoch to bohužiaľ síce vyzerá ako reklama na minerálnu vodu Rajec, no znovu sa mi zdá, že je to skôr režijný problém - napr. scéna sprchujúcej sa nahej protagonistky, ktorú pozoruje vlk. Kontroverzná scéna drogového tripu à la Gaspar Noé je v tomto prípade vizuálny exces ďaleko viacej zvládnutý než tie dramatické - napriek tomu, že je symbolicky dosť zbytočná. Čisté snímanie ako u von Triera v snímke Antikrist podobných sémantických prvkov prírody a odľahlosti a šialenstva by bola ale lepšia autorská stratégia. Nakoniec teda tým najväčším tŕňom v oku je žánrovosť a tematickosť - o tých sa tu v komentároch aj píše najviac. Prihodím svoj názor aj ja, naraz o oboch, pretože sa mi zdá, že sa v tomto prípade prepájajú. O čom ten film chcel naozaj byť a čím chcel naozaj byť? Ak to napríklad porovnám s Eggersovou Čarodejnicou - tá sa dokáže uzavrieť do vlastného koherentného mýtického sveta, vytvoriť jeho pravidlá a pracovať s žánrovými prvkami okultného a folk hororu. V prvom rade tieto prvky nepopiera, nesnaží sa im vyhýbať, ale ide priamo do nich, pretože ich rozprávačsky potrebuje a seriózne s nimi pracuje. To sa o Svetlonoci povedať nedá. Mýtus tu nie je nosná téma ani v opozícii ku (ženskej) racionalite. Pretože snímka si vlastný mýtus nedokáže vymyslieť (v zmysle inšpirovať sa ľudovou kultúrou alebo priamo prejsť ku skúmaniu toho katolíckeho) len k nemu v odrobinkách odkazuje ako k čomusi, čo len chce aby bolo všadeprítomné a inherentné svetu postáv - ale nie je. Snaží sa neustále uprednostniť psychologickú rovinu charakterov, ale tým, že ju nezasadí do žánrovo pevného sveta a rozprávania sa rozplýva v prázdnote a bezvýznamnosti. Prežívanie postáv tak pôsobí len ako koncept a anekdota. Čo je o to bolestivejšie, lebo toto prežívanie by malo byť o takých silných témach ako je smrť, zneužívanie, týranie a strach. Vnoriť sa hlbšie do pravidiel survival hororu alebo backwoods hororu - ktorý snímka naznačuje okolitým nebezpečím iracionálnych vidiečanov, ich stupňujúcou sa agresiou, všadeprítomnými súdiacimi pohľadmi - by pomohlo zoškrtať všetky zbytočné témy (vďaka sústredeniu sa na naratívnu líniu) a budovať fiktívny svet filmu. Možno by pomohlo aj skrátiť film o 15 minút, nerozdeľovať ho zbytočne do kapitol, šikovnejšie pracovať so subverziou stereotypov (rómska paní bylinkárka, komplexnejšie spracovať maskulínnu pýchu a trest, záver "návratu" do - ženského - raja, rurálnu masovú paniku a chudobu a pod.). Svetlonoc nie je zlý film, mal šancu byť ďaleko lepší, dokonca možno až vynikajúci. Množstvo nápadov prítomných vo finálnom produkte je veľmi pútavých, ale zostávajú často buď protichodné v naratívnej rovine (rušivý konflikt žánru a umeleckého rozprávania), alebo nedotiahnuté do konca a zbytočné v tej tematickej. A nakoniec - neváži si hororový žáner, z ktorého tradície vychádza, na ktorom stavia, necíti k nemu nevyhnutnú vášeň pre to, ako sa rozhodol rozprávať. () (menej) (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

9. ročník festivalu 3Kinofest již 9. listopadu

9. ročník festivalu 3Kinofest již 9. listopadu

07.11.2022

Slavnostní zahájení mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest proběhne 9. listopadu v 18:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Promítán bude polský film Tata… (viac)