Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch. (Forum Film SK)

Flopik

Slovenský folk horor ? Kombinácia, ktorú som ešte nevidel a myslím, že ani dlho neuvidím. Do toho skvelé herecké obsadenie a príbeh o bosorke, no ja som sa fakt tešil. Výsledok ? Je to snaživé, Nvotová vie čo robí, akurát trocha zabudla, že to mal byť horor. To však film nie je ani omylom, ,mysteriózne áno ,dráma to určite ale horor ani omylom. Potešila slovenská mrava ( nadávky v jednom kuse), atmosféra, ktorá bola perfektná a vynikajúce hlavné herečky na čele s Germani, ale Mores takisto super. Finále ? Už už som sa tešil aspoň na nejakú drsnosť alebo aspoň poriadne vyvrcholenie ale veľké špatné. Za snahu tie 3*, kto je zvedavý nie je to  vyložene zlé, ale strach od toho rozhodne nečakajte. ()

Fifer

Je to kvalitně urobené. Kdyby člověk chtěl hledat nelogičnosti, najde je snadno. Samotný žánr vesnický "horor" má své limity (s prvky hixplotation). Kdy samozřejmě vesničané musí být tak trochu karikatury. Prostě jako když tam v americkém hororu prdneš nějakého rednecka s čapkou Trumpa, kterej tě chce zmlátit ve jménu Boha. To je slabina žánru, kterou zvládnou překonat jen ti nejlepší. Je to takový slabší Slunovrat. I Trier by si asi poradil s hororovými pasážemi lépe. A stopy Jakubiska a jeho epických balad z vesnic tu jsou taky patrné, byť je jasné, že Nvotová to chce dělat. ()

bozka10

Tento retardovaný trend miešať sociálne drámy s hororom je veľmi populárny,zamňa je to srágora, ktorá proste nefunguje a je to veľmi nešťastné.Svetlonoc je toho ďalším dôkazom a s hororom to znovu nemá nič spoločné.Trápna nuda jak prasa. ()

Warhorr

Tak tohle já můžu ! Vyhořelá Šarlota se vrací po mnoha letech do vsi, ve které vyrůstala a odkud také jako malá utekla a bude se chtít poprat s démony minulosti. Nachází však jen nelibost u místních obyvatel a nezodpovězené otázky. Jedinou oporou ji bude kamarádka Mira. Společně si tak začnou procházet traumaty a pokusí se dopátrat pravdy. Je tu spousta prvků a aspektů, které mám rád. Zapadlá dědina uprostřed hor na Slovensku, brilantní a temná atmosféra, legenda o čarodějnici, zvláštní obecenstvo, které po Vás podivně pokukuje, nahota a sex, tajemné rituály, to vše výstižně doprovozeno skvělou hudbou. Místy jsem tu hodně cítil The Witch (2015). Scenérie v lese v noci je epická ! Nečekejte však čistokrevný horor, je to spíš mystické drama s nádechem hororu. Nebude se to zřejmě zamlouvat úplně každému. ()

Olík

Sestry Nvotovic jsou bezesporu odvážné holky a to nejen v osobním životě, ale přenáší to i na filmové plátno. Kombinace balady, mystiky, feminismu, volnomyšlenkářství a slámy čouhající z bot….na to, že jde teprve o druhý Terezin celovečerní film z pozice režisérky, tak slušná práce. Možná by svůj boj za rovnoprávnost žen mohla trochu krotit, ale ne nadarmo získala na festivalu ve švýcarském Locarnu cenu (Zlatý leopard) věnovanou čerstvé filmařské krvi. ()

Fionor

Film, který už nechci vidět znovu, protože takhle intenzivně nenávidět antagonisty příběhu, pro mě bylo velice vyčerpávající. Ta směs sexismu, misogynie a zatvrzelého konzrvatismu byla tak koncentrovaná, že se mi opakovaně dělalo těžko od želudku. Nicméně, pořád to považuji za důležitý (a dobře natočený) film, který musel vzniknout. ()

helraiser

Tak jo, tohle je tedy něco. Film který kloubí mystično v podstatě s civilní kritikou, nesmíme zapomenout na obrovskou porci feminismu. Celkově má opravdu hodně velký přesah. Kdo ho tam bude chtít vidět, tak uvidí, v každém případě tento film není pro každého a z komentářů zde to je vidět. V podstatě příběh o bosorkách tak trochu jinak. Perfektní hudební doprovod, úžasné záběry na horskou přírodu, objevení se vlka a hadů bylo famózní a exkurze do napojení přírody a člověka bylo perfektní. K tomu zakompletováno do příběhu nemálo pověr a ztvárnění života na dědině na samotě perfektní, plus ztvárnění Velikonoc a Svatojánské noci a vůbec toho života a chování doslova buranů nemělo chybu. Neskutečný film a jen tiše můžeme závidět Slovákům, že něco takového jsou schopni natočit. Já byl spokojen i když to není zrovna jednoduchý film. ()

elessar04

Světlonoc je jakýsi příběh o Šarlotě, která se vrací do rodné dědiny. Všechno se točí kolem bosorek, které pobývaly v krásných tatranských lesích, a to je asi všechno. Obyvatelstvo dědiny jsou ortodoxními zaostalými psychopatickými hovady, pro které mlácení žen a dětí není nic neobvyklého. Je to každodenní záležitost. Ženy ve vesnici to bohužel berou jako samozřejmost. Tato křesťansky laděná společnost si stále myslí, že potrat je projevem čarodějnického rituálu a že bosorky žijí stále mezi námi. Zní to zajímavě, ale zajímavost někdy nestačí. Paní režisérka stvořila cosi, co nemá hlavu ani patu. Více než polovina scén jsou nic neříkající patlanicí mezi Eggersovým filmem Čarodějnice a filmy se žhavými společenskými tématy. Inspirace Čarodějnicí je dost (až přehnaně) viditelná a odráží tím fakt jakési prázdnosti a neschopnosti vymyslet cokoli originálního (což je velkým problémem naší filmové scény a nyní vím, že scény slovenské). Sabat čarodějnic kolem ohně je jako kdyby byl přímo vystřihnut z Čarodějnice. Nevidím absolutně žádný rozdíl v této scéně ve Světlonoci a Eggersem - možná jenom ty zajímavé neonové večerní lesní orgie.  Doporučení paní režisérky, že film se má sledovat s vyšší hlasitostí (nejednou jsem měl v ruce ovladač), beru jako totální výsměch divákovi. Díky otřesnému zvuku je velmi těžké rozumět většině dialogům, ale rozhodně toto není příčinou nesmyslnosti příběhu. Špatný zvuk není dobrou vizitkou a je prostě jednoduše odfláknutý. Na filmu není moc, co by se dalo pochválit. Pochválil bych jej možná jen za vizuál, hezkou kameru, slovenskou přírodu (na které si štáb ale nepřičinil) a hudbu (ale to je standard). Na závěr si opět kladu otázku, proč film, který měl obrovské ambice a mohl být velmi dobrý, dopadl opět tak, že je směsicí nesmyslných scén a snaží se být umělecký tak, že umělecký vůbec není a že se z něj ono umění zcela vytratí. Poslední otázkou, na kterou marně hledám odpověď, je proč tento SLOVENSKÝ film byl nominován na ČESKÉHO lva, když na něm vlastně toho moc českého není (krom deseti milionů korun ze Státního fondu kinematografie) a zbytečně tak zabral místo velmi kvalitnímu filmu PROMLČENO. Letos asi stačily akademikům filmy bez smyslu. Zbytečně strávený čas u televize! ()

siloalampa

Stará múdrosť vraví, že keď nemáš čo povedať, lepšie je zostať ticho. A mne sa vidí, že drvivá väčšina slovenských filmárov akokeby naozaj nemala čo povedať... Rozumiem im, filmy točiť treba. Ale keby som raz v živote dostal príležitosť natočiť film, potil by som z duše krv a robil to tak, akoby to malo byť to posledné, čo po mne zostane... Toto nie je idea, ktorá urobí dieru do sveta. A ani do nášho hlavného mesta. Tak poďme na to odznova, raz to predsa musí prísť! ()

Rockerman

Tereza Nvotová, známá feministka nakrútila velmi peknú drámu (horor ani náhodou) a je to poznat velmi dobře na obou sebevědomých postavách v hlavních rolích. Těžké rány osudu dopadají na Šarlotu, která se po letech vrací na "místo činu", ale přijetí v rodné vesnici není vůbec přívětivé, protože všichni ji mají za bosorku. Moc se mi to líbilo. ()

figliar

Slováci sa snažili natočiť niečo na štýl našich susedov z dielne Polské legendy, lenže film pôsobí až príliš lacno. Dej značne pokulháva a príbeh má kopec slabých a hluchých miest. Nvotová sa až príliš zameriava na umeleckú stránku, čo napokon pôsobí dosť hlúpo a amatérsky. Film som síce nakoniec dopozeral, ale som rád že nie kine ale pri telke a s prestávkami. ()

NorseSword24

Často mi to pripomínalo The Witch od Eggersa, čo je dosť dobre. Ale malo to aj dosť scén, ktoré by sa dali skritizovať. Avšak atmosféru to malo skvelú a napínavé scény boli fakt napínavé. A herci tiež dobrí. medzi 3* a 4* ()

darjeeling

Feministicky laděný snímek s výbornou Natalií Germani v hlavní roli, který se snaží o kritiku tradičních hodnot, zejména kritizuje tradicionalistický a křesťanský pohled na život ženy, jakožto rodičky a poslušné ženy. Toto téma je nejen na východě poměrně aktuální, ale zde se tlačilo až příliš na pilu. Musím říct, že film byl určitě zajímavý a poměrně pěkně natočený, ale celé to působilo poněkud prvoplánově. Alegorie byly až příliš očividné jako i samotná zápletka filmu. Vlastně to na mě působilo, jako kdyby si zde chtěla režisérka vyléčit nějaký mindrák z velikonočních svátků a celého jejího dospívání, ale nestačilo jí napsat to na Twitter. Hlavní myšlenka filmu: Emancipovaná žena, která nechce mít děti a užívá si sexuálního života podobně jako muži, tak je pro zaostalé venkovany označená za čarodějnici. Stereotypem brojí proti stereotypům. Film chce vyvrátit stereotyp o ženách, ale na druhou stranu jsou zde dost stereotypně vyobrazeni muži nebo i venkovani. Nejprve jsme očekávali, že půjde o horor něco jako Záhada Blairwitch, ale film byl spíše o bourání pověr a předsudků, což bylo zajímavé spojení, ale celé to bylo hrozně černobíle vystaveno (některé jednání postav bylo příliš přehnané), a právě to kazilo poměrně zajímavý námět. 4/10 (Finále 2022) ()

Tomash58

Průměrné skloubení klasického příběhu a artovější podívané. O horor jako takový ve výsledku nejde, i když to tak může ze začátku vypadat. Jedná se spíše o atmosférický (mysteriózní) thriller/drama. A nejlépe funguje rozhodně samotná atmosféra; slovenská krajina na malé dědině, prakticky celý děj v dešti či temnotě, funguje za mě téměř na výbornou a už od první scény dokáže vtáhnout jako málokterý český/slovenský film. Celá první polovina funguje lépe než polovina druhá, která se posouvá spíše k artovější formě, která s předešlým zbytkem filmu (cca 70 minutami) jaksi nefunguje a snímek je tím rozpolcen a neví k čemu má více inklinovat.  Po stránce vizuální je avšak druhá část rozhodně zajímavější a opravdu originální. Zvuk a hudba také určitě z velké části napomáhají perfektní atmosféře a herecky se tady není za co stydět a motivace jejich postav jsou vcelku reálné a pochopitelné a tak ne příliš skvostný děj drží pěkně pohromadě.  Ve výsledku neurazí, nenadchne. Až na pár velice povedených vizuálů a poutavé atmosféry asi není nic moc co vypíchnout, škoda poslední cca třetiny, která jaksi nesedí do vyznění všeho, co předtím divák viděl. I přesto bych doporučil a je mi líto, že se snímek celkově moc neujal... ()

Maximilianus

Na naše pomery celkom fajn “horor“, trochu mystický, dostatočne zaujímavý, dobre zahraný, ale na druhej strane to nebolo nič nevídané a prevratné. 6,5/10. ()

Monggol

Samotný námet resp. ten príbeh dvoch sestier bol zaujímavý. Ale všetko okolo toho bolo uchopené nedobre. Vrátanie tých akože mysterióznych hovadín. C.G. Jung by povedal, že autorke robí jej animus problém. Jediné čo stálo za pozornosť bola kamera, ale to je na celý film málo kurvafix. A zvukár by mal jednoznačne vrátiť mzdu. Postavy si totiž šomrú popod nos a väčšinu filmu im jebenciboha vôbec nie je rozumieť! ()

Forty-

Zanrovo je to fakt zvlastna kombinacia, surova kritika spolocenskej zaostalosti dnesnej slovenskej dediny doplnena o paralelnu mysticku liniu, ale myslim si, ze sa to stretlo prekvapivo dobre. Dej odsypal trosku pomalsie, ale prave to vytvorilo priestor na zamyslenie a spolocensku kritiku. Hlavne herecky podla mna podali super vykony, praca s kamerou mi naopak dost vadila (a to nemam nic proti Dogma95 stylu). Film evidentne provokuje a neberie si servitky, ale nezvrhne sa v trapnost ani gyc, takze za mna palec hore. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

9. ročník festivalu 3Kinofest již 9. listopadu

9. ročník festivalu 3Kinofest již 9. listopadu

07.11.2022

Slavnostní zahájení mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest proběhne 9. listopadu v 18:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Promítán bude polský film Tata… (viac)