Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch. (Forum Film SK)

drackula

Tento film obsahuje všetko, čo drží našu spoločnosť pozadu - povery, domáce násilie, predsudky, alkoholizmus, pretvárku, glorifikované "tradície". Svetlonoc je zmes žánrov, keďže je chvíľu rodinnou drámou, následne sa prepne na mysteriózny film a na chvíľu zabrdne aj do hororu. Je to výnimočný film a dúfam, že ho na Slovensku uvidí čo najviac ľudí. 100% Kino film Europe ()

Mr.KarlAdler

Přes všechny výtky k přepíčenosti a mnohdy zbytečné doslovnosti jednotlivých scén jde o celkově důležitou výpověď způsobu uvažování a počínání, které nejsou jen výplodem jednoho žánrově (bohužel) neusazeného filmu, ale skutečně přežívají v hlavách a životech mnoha lidí kolem nás. Nejen kdesi ve slovenských lesích, ale třeba i v postsudetských vsích, kde jsou otřesné tradice, buranství, násilí a strach z divů přírody a z neznámého důsledkem sevřených kleští bigotní katolické církve, a navíc pořád znepokojující realitou. ()

vyfuk

V moment, kdy jsem zjistil, že vyjde něco takového a ještě ze slovenské produkce, začal jsem napínat uši. Těšil jsem se jako koledník na pomlázku. Podpořila to cena z festivalu, rozmělnili anti-ándrasské recenze a zase vyhladily rozhovory s Nvotovou, která věděla, co dělá. Pak přišly procenta a mé samotné zhlédnutí a jsme tam kde jsme. V prdeli. Rozumím, že definovat něco jako horor je dnes ošemetné. I kvůli idiotům, co pod klasikou hororu stále vidí něco jako Paranormal Activity. Jenže tady jsem se při každé scéně nejvíc děsil toho, že postavy zase promluví a budou chtít cokoliv dělat. Osobně si myslím, že se slovenštinou jsem kamarád. Dokáži s ní docela i hovořit a o rozumění jazyka ani nemluvě. Je fakt ten, že ovšem čarodějnici jako "bosouhorku" jsem zjistil, že existuje až před filmem. Nicméně tady se vyvinul nějaký dialekt, kde postavy huhňají, mumlají a je jim rozumět třeba 40 % toho, co povedaj. A to jsem optimista. Pak je tu jazyk těla. Další šum. Postavy dělají všechno strašně nahodile, necharakteristicky a hlavně bláznivě. Někam přijedou, začnou střílet, bláznit z kravin a divák ani neví proč. Při nejlepším jim rozumí něco jako "Čo huhmmmm tam hmmmmhu niečo bbbbu bolo!" Jsem upřímně alergický na to, že dnešní kritici strašně rádi mluví o tom, jak se autor ve filmu vyjadřuje sebestředně a myslí si o sobě něco víc. Velká výjimka je v tomto případě u tohoto filmu oddělování na kapitoly, které jenom podtrhuje problém celého filmu. Máme kapitolu Divé dítě nebo co to bylo a o něm za celou dobu nevím, že existuje. Postavy jednají, jako kdyby utekly z povídkového sborníku a vyhlásily revoluci. Spousta věcí je ve filmu strašně přemrštených, emocionální až se v tom strašně ztratí ta pointa. Která je sama o sobě v něčem vágní. Jasně, chlapi jsou prasata. Jasně, Velikonoce jsou brutální lynč na ženy a blababla. Mimochodem já sám nejsem fanda oslav Velikonoc, ale u téhle scény jsem sám trochu křenil. Suma sumárum strašně random film. Nevadilo by mi poselství... nic. Ale ta forma je jako otevřený jogurt na júlovém slunci. Dobrou chuť! ()

MichelSmith

Ojedinelá slovenská bosorácka dedinsko lesná perla,ktorá rozvlačuje retrográdny regresívny dej hypoteticky tušen prebitý neurčitou fundamento substančnou podstatou tajomného šerého nepreniknutelného očividna,pretkaná nerovnou drsnato pichavou drsnotou a ordinárno mrzkou vulgárnosťou,sexuálnou až artovo podane exkuzovanou.,čím stále ešte sugestívne fortiel pri hlbšom ponore spôsobuje tu správnu racionálnú mysteriozno hororovú atmosferu avšak vyvodenú akoby neschodne náhodne zameriavacím omylom akcidentálne neplánovane,no s pocitom finálného vymedzeného efektu deklarujúceho dôvodnú opodstatnenosť impresie! No vidím podla komentov že už očividne vyšla režisérská verzia,ktorá vysvetluje aj to prečo emancipované ženy nenosia podpresnku každý deň a možú chodiť samy do lesa dokonca tam močit čo je však už emancipácia feminizmu pozor! ()

Autogram

Slovenský vidiek s peknou prírodou a menej peknými ľuďmi, ktorí si vytvoria také predsudky, ako práve potrebujú. Filmu som väčšinou nerozumel, aj pre zlú zrozumiteľnosť replík, a to najmä tých dôležitých. Akoby si zvukár dával záležať na tom, aby dôležité veci boli povedané potichu a prehlušené zbytočnými ruchmi. A ak sa mi zdalo, že prichádzam deju na kĺb, tak nastupujú divožienky, avatarovské žiariace telá, alebo nezmyselné násilie a som znovu v prdeli. Takto si nepredstavujem dobrý film a zároveň chápem, že na festivaloch jeho nejednoznačnosť a nezrozumiteľnosť ocenia. ()

Anet21

⚪Tie vysoké hodnotenia z festivalov sú dosiahnuté veľmi očividnými ťahmi - film, tváriaci sa ako čistá ,,artová festivalovka," so všetkými možnými motívmi, ktoré vo filme treba mať (lgbt problematika, sexizmus, hlúpi Slováci, zaspatosť ľudí na dedine vs mesto...), s účelovou nahotou a sexuálnymi scénami a vulgárnym slovníkom, pretože každý správny Slovák predsa hovorí živým slovenským jazykom, v ktorom je každé piate slovo hrubá nadávka.⚪Všetko je extrémne štylizované, od prostredia (čo je zároveň to jediné pekné a dobre vybraté) až po postavy, dej samotný by sa dal zhrnúť do niekoľkých rozvinutých viet a ponáša sa na niekoľko desiatok iných tematických filmov.⚪Nvotová sa režijne snaží napodobniť kdekoho, čo by ani tak nevadilo, ak by sa nesnažila napodobniť čokoľvek úspešnejšie aj v scenári - to, čo fungovalo napr. u Čarodejnice ale, logicky, nikdy nebude fungovať v kontexte, akom to zasadila Nvotová.⚪Predsa, ani ten najbenevolentnejší divák nemôže ani na chvíľu uveriť, že na území dnešného Slovenska sú dediny, kde by niekto veril na bosorky, tobôž nie celá dedina kolektívne, kde by sa občania pokojne zapojili do trestného činu ublíženia na zdraví a vraždy bez toho, aby im napadlo, že za to ale budú adekvátne trestne stíhaní a je jedno, že ,,oni mali vtedy nervy," (toto by fungovalo len v historickom filme, v ktorom by sa spikli proti čarodejnici, nie v modernom svete...), že určite by sa chlapi báli žaby či hadov a verili, že idú len za bosorkami a takto by sme mohli pokračovať doaleluja.⚪Veľa motívov sa tu len načne, ale nepracuje sa s nimi, čiže nie je jasné, načo tam boli - hlavná postava bola vraj tehotná, chlap ju asi týral, trhá si vlasy, aký to má zmysel pre dej? Prakticky nulový.⚪Aj hlavná dejová linka dvoch sestier je viac-menej predvídateľná a zase, ponúka viac otáznikov ako odpovedí. A nie, toto nie je ten typ filmu, ktorý by ste si mali sami interpretovať ako divák, toto je len film, ktorý to naračne nezvládol. Prečo sa matka obesila? Kam utiekla hlavná postava? Prečo Oľhová najprv pozýva Germani bývať k nim, aj keď vie, kto to je, ale potom ju náhle odháňa v strachu? Ten veľmi zle hrajúci Czuczor bol ako postava k čomu? Ten živý jazyk je až tak živý, že tretinu filmu nerozumieť, čo postava povedala a hodili by sa titulky.⚪Film, v ktorom sa autorka hrala ,,na Ameriku," spravila obstojnú formu, ale typicky slabý obsah. Aj keď, ono aj tá forma je otázna, pekné to je tak na naše pomery. Už za hranicami niečo takéto (vizuálne) nakrútia ako bežný televízny film.⚪Záverom, nechápem žánrové zaradenia. Pretože film skoro nemá žáner - je to psychologická dráma, ale chvíľu to odkazuje na slovanské mýty (aj keď... no...), kde je mysteriózno nevedno a horor? Toto je horor? V čom konkrétne to spĺňa prvky hororu?⚪Ale mediálnu masáž mal film výbornú, počul o ňom asi aj ten, kto o filmoch nevie nič. PS. V otázke tej originality - veď všetko, čo je tu zobrazené sa zobrazovalo pomaly pred 100 rokmi v próze naturizmu, Švantner a Chrobák (šušky, šušky, nepripomína vám premisa filmu trošku Draka?) by vedeli rozprávať. Nič nové pod slnkom.⚪Najlepšie typovo obsadená herečka je Bittová.⚪ () (menej) (viac)

vitekpe

Zacal bych Southparkovskym - Vsichni chlapi jsou spatni, áno... Tady byly spatne i zeny. I deti. A vlastne i cely film. Nenapada me zadny duvod, proc bych to chtel videt znova. A abych se pripojil k castemu tematu okolnich komentaru, jo, i ja jsem mel problem rozumet tomu co herecky/herci rikaji. Titulky pomohly. A to neni tim, ze bych neumel slovensky. A o cem ten film vlastne byl? Nevim. Horor to neni. Spis to ma bliz k nejakym exploitationum ala buranii terorizuji mlade divky v lese... Mam z toho proste takovej nicnerikajici zmatenej dojem. Skoda. ()

netahlo odpad!

Ryzi definice odpadu. Jak tohle muze nekdo pustit do kin v tak mizernym technickym provedeni, to je mi fakt zahadou. Ke scenari a rezii nema cenu se vyjadrovat. Je to naprosta sracka po vsech strankach. Velka "umelkyne" Nvotova patrne mirila na festivaly, ale pro normalniho cloveka naprosto nekoukatelna curakovina. ()

kenkaku odpad!

Jsem si zase naběhl… asi díky dyslexii jsem název četl jako Světlonoš. A místo filmu o padlém andělovi jsem se dočkal totálně schizofrenní feministické agitky. Pipka se tak zabrala do démonizace křupanova někde na Slovensku (a líčení všech chlapů jako úchyláků) tak moc, že úplně zapomněla na nějaký příběh. Prostě se tam skládá jeden bizár za druhým (čím víc šokovat, tím lépe). Prostě co se děje a proč? Ani ťuk logiky. Asi na to mám málo chromozomů X, abych tu náhodnou smršť (a hloubku) myšlenek pochopil. A nepomohlo tomu ani to, že se tam snad každá ženská svlékla, nebo měla sex. ()

klukluka

Odnáším si z toho velice intenzivní divácký zážitek. Nechci se zabývat tím, že se podtatranští venkované chovají jako ve středověku, snad i proto, že nepochybuju, že jsou toho schopni- stejně jako já- za určitých okolností. Obdivuju odvahu, imaginaci a pracovitost Terezy Nvotové. O sex appealu Natálie Germani se nemá vůbec smysl bavit, ONA je synonymem toho sousloví a jsem rád, že ho paní režisérka nechala tak vyniknout. ()

borec999

Slovenská Čarodejnica. Pomalá, artová, folk báchorka odohrávajúca sa na slovenskom vidieku, trefne obohatená o slovenské reálie (humor, zvyky a typické dedinské charaktery pre ktoré sú typické: alkohol, predsudky a domáce násilie), s peknou prírodou, vhodne využitým Tomášovským výhľadom, dobrou kamerou a na slovenské pomery fajn hercami (sympatická Natalia Germani). To by boli pozitíva. Negatíva sú, že dejovo je film veľmi strohý a aj keď na konci dianie vlastne dáva zmysel a má hlavu i pätu (no úplne všetko sa nevysvetlí a pár otázok po dopozeraní by som mal), tak hluché miesta nudy nie sú ničím výnimočným. Príbehovú jednoduchosť sa tvorcovia snažili vynahradiť šokantným dejovým twistom v závere, ktorý som ale prekukol tak pol hodinu pred ním a prelínaním snových a halucinogénnych artových sekvencií, ktoré tak z duše nenávidím. Čiže ani tu za mňa žiadne plus. Najväčší problém som mal ale podobne ako pri Správe, s ozvučením. Neviem, či je chyba v spôsobe záznamu zvuku alebo v tom, že herci mrmlú a nezreteľne vyslovujú repliky. Ale fakt je, že často je hovno počuť. Zvuk na Netflixe a televízore vypeckovaný na maxime, uši nastražené ako dôchodkyňa na Ficovom MDŽ a aj tak som si polovicu vecí musel domýšľať, lebo som nepočul alebo nerozumel. Celkovo ale vlastne cením snahu Terezy Nvotovej o ambicióznejší film a pokus o horor (aj keď horor to podľa mňa bol minimálne) a nechcel som ho preto príliš kritizovať. No vo výsledku sa Svetlonoc podľa mňa príliš nepodarila. 40% PS: úvodná scéna so zhodením sestry z útesu bola najlepším momentom filmu a bola naozaj vcelku nepríjemná. ()

Devadesát Dva

Bez prdele, já měl za to, že takhle pár dní na Slovensku normálně vypadá. Chlapi mlátí a ojíždějí ženský, mlátí děcka, pak ošustí na seně ženskou (druhou volbu), protože ta narozdíl od první neutekla, pak jí řekne "Už buďem." A ženská si ho přidrží, aby se udělal do ní, načež jí řekne "Jebe ti, čo robíš?" Pak se do ní vycáká, natáhne si kalhoty, projde okolo děcek, co to celý pozorujou a přivolá psa a řekne mu "Saďni, lahni. Výborne. K nohe poď." A odejde. Pak tam nahý buchty tancujou uprostřed lesa. A nějak se ztrácím, o čem to vlastně jako mělo být, ale vizuálně to nebylo špatný. Prostě normálka: a oni z toho dělají málem až hóror. Tss! ()

Loki_Six

"My sme na rozdiel od teba slušní." V tých zaostalých, hlúpych, pokryteckých a násilných dedinčanoch krásne vidím asi polovicu Slovenska. Ak nie viac. ()

Hanys_

Slovenský Blair Witch sequel. Světově vypadající mysteriozní drama s prvky horroru, které je dobře zahrané a má fakt slušnou atmosféru. Rozhodně jeden z nejzajímavějších cz/sk filmů posledních let. 7.5/10 ()

Asmodin

Film rozhodně nespadá do žánru hororu. Pokud by měla děsit idiocie a buranství, tak by většina lidí v ČR nemohla vylízt ani na nákup. Oceňuji krásné záběry krajiny, ale nelíbili se mi záběry nudistické a psychedelické... To mělo nejspíš znázorňovat čarodějnice, které jsou nahé a spjaté s přírodou :( Někdo asi myslel. ()

Marius_ss

Myslel som, že budem spokojný aspoň ako pri inom, nedávno videnom slovenskom filme - Piargy. Ale žiaľ, aj keď to malo zaujímavý štýl a atmosféru, či strih... scenár bol miestami až debilný... a väčšina hercov bola buď zle vedená, alebo skrátka nevedia dobre hrať, neviem. Opäť sa tu ukazuje najväčší problém slovenského filmu... neschopnosť vymyslieť, a hlavne pútavo vyrozprávať príbeh. Ale aspoň to bolo trochu iné, a za to palec hore. ()

Renfield

Světlonoc lépe funguje ve své dramatické části, vizuálně však zase v té hororové, žánrová roztaženost jí tak neprospívá. Střet s místními je příliš na sílu, nebylo by špatné z těch témat ubrat a nechat pouze ty, jenž se týkají domnělé čarodějnice. Nejen že by tím zbylo více prostoru pro hororovou část, ale především by lépe fungovala atmosféra filmu, kterou jedna scéna má, aby hned v té následující téměř zmizela. Řekněme mystické až halucinogenní pasáže, fungují z tohoto pohledu zdaleka nejlépe. Kamera a obzvlášť výborný soundtrack jim dává sílu, přesto v celku působí až nepatřičným dojmem, spíše jako nějaké odkazy na Eggersovu Witch. Střet s místními a předsudky tak zůstávají tím vůbec nejdotaženějším. 60% ()

mira007

Tajemné, slovenské mystery mixlé sociálním dramatem, možná i hororem ( to spíš tedy ne) nebo psychologickým filmem o Šarlotě ( Natalia Germani (nar. 1993), která rozhejbe emocema na současné ale duchem 19. století postižené dědině. Má to nápad, snahu o něco progresivnějšího a mně to přišlo sympatické, ale ve výsledku to zůstalo na půl cesty. Plusem je vizuál, atmosféra, herecké výkony líbí se mi filmový plakát. ()

Klajnik

Určitě bych doporučil všem, kterým se líbila Eggersova Čarodějnice, ač tento film se mi víc líbil jako sociální kritika (mířená na slovenské burany v jejich opožděnosti, omezenosti, aroganci, tmářství, rasismu, frustraci, neopodstatněném strachu, násilnosti, mravní bídě, alkoholismu a pověrčivosti) než jako folklórní horor, ač ta konceptuální syntéza s prvkem čarodějnictví, je skvělá. Dokonale zpracované to však není. Sociální kritika naťukne řadu témat, ale nejde dost do hloubky. Postavy ani vztahy mezi nimi nejsou dost prokreslené a rozpracované. Film často podléhá zkratkovitosti tam, kde by neměl, což znemožňuje lépe se na něj naladit či mu více věřit to, co se v něm odehrává. Vesničtí burani (obzvlášť pak muži, což ale nijak nezazlívám) jsou vykresleni čistě nelichotivě. V závěru jsou protagonistky skoro zastřeleny či upáleny, protože si jeden soused-násilník myslí, že jsou to čarodějky, které mu unesly děti, které pravděpodobně odběhly do lesa, aby nemusely být furt s fotrem, který je bije. Toto rychlé uchylování se k dost extrémnímu násilí by fungovalo lépe, kdyby protagonistky měly vzdorovitější/škodolibější povahu a v průběhu filmu se tak snažily sousedům vrátit jejich hrubost. (V souvislosti s protagonistkami film dociluje spíše empatie, která je generována tím stavem, že všichni kolem nim jsou prakticky nesnesitelní dobytci, ale pokud by protagonistky aktivně vzdorovali, tak by to k nim mohlo vztáhnou i divácké sympatie.) Tím, jak by se sousedské vztahy vyostřovaly, by resentiment buranů vystoupal až k okraji poháru, načež by násilí (omlouvané i umocňované pověrčivými výmysly) v závěru bylo divácky uvěřitelnější. Jako art to také není dost silné, ač nějaká snaha o umělečtější pojetí tam rozhodně je. Pro mě to byl dobrý film na to jedno první shlédnutí, ale opakovaně se k němu vracet asi nemá smysl. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

9. ročník festivalu 3Kinofest již 9. listopadu

9. ročník festivalu 3Kinofest již 9. listopadu

07.11.2022

Slavnostní zahájení mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest proběhne 9. listopadu v 18:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Promítán bude polský film Tata… (viac)