Je treba zabiť Sekala

• Česko Je třeba zabít Sekala (viac)
TV spot

Je leto 1943 a do moravskej dediny Lakotice, ktorá leží stranou od vojnového i protektorátneho diania prichádza sedliak Jura Baran z Valašska, aby sa tam ukryl pred gestapom. Miestni sa na cudzinca pozerajú s nedôverou, no ešte väčší strach majú zo Sekala. Tento zatrpknutý a krutý nemanželský syn jedného z bohatých statkárov rýchlo pochopil, že z nových pomerov môže profitovať - stačí niekoho udať za zločiny proti Ríši. (RTVS)

kabel

Ocenění jenž tento snímek dostal je si myslím, zatraceně oprávěné. Tenhle kousek určitě patří mezi naše nejlepší filmy si odvážím říct. Vykreslení vesnice a lidí v ní. Ukázka naprosté lhostejnosti a sobeckosti českých lidí. To jak obětavost dobrých lidí nekončí vždy nejlíp pro ně samotné. A myslím, že věc na kterou nikdo z nás nezapomene a která se nám ihned vybaví je ta, koho je třeba zabít... ()

mupimup

Obyvatel velkoměsta, který večer před stěhováním na vysněný čistý venkov, produkující zemité, ale ryzí duše, shlédne na nezapakovaném televizoru Michálkův film, možná na chvíli dohlédne ze svého obláčku o něco dál. Snímek mrazivě ostře vykresluje do jakých deformací se může vyvynout těsné soužití obyčejných lidiček ve vesnickém mikrokosmu a zároveň co v tomto požehnaném kolektivu dokáže jeden nebojácný všivák. Na pozadí filmem popisovaných událostí pak společná nedělní návštěva kostela všech farníků působí jako surealismus nejhrubšího zrna. K poctě autoru a hlavním představitelům filmu, kterým sekunduje překvapivě výborný Jiří Bartoška, uvádím , že se mi většinu času chtělo blít. ()

Al44...

Určitě výborný film s kvalitním hereckým obsazením. Mohlo se klidně ještě více tlačit na pilu a hlavní záporná postava tak mohla být ještě ďábelštější. Takto by měl nějak vypadat opravdu dobrý film z domácí produkce. Poznámka - to se nám s těmi rolemi farářů (Dušínovské charaktery) nějak roztrhl pytel. ()

Biopler

Typovo presní herci, na čele so skvele stvárneným Sekalom v podaní Lindu a výborná réžia tvoria piliere veľmi hodnotného snímku. Atmosféra v dedine v čase žatvy, výborne nazvučené scény, výborné vykreslené charaktery sú žiadané pridané hodnoty, ktoré vytvárajú správny feeling na udelenie plného hodnotenia. ()

caramell

Jasně nejlepší česká nekomedie.Až na pár vyjímek jsou tu všechny postavy zlé a to dodá filmu tak hutnou atmosféru, že až nevěříte, že je to z čech, ale z nějakého filmu pana Finchera. Velmi dobré ()

Razzor_82

"Už jsi někoho zabil?" Dusné drama o hnusných sedlácích z venkova.  Ti se v kruté době neštítí ničeho pro svou chamtivost. Vydírání oplácí stejnou mincí pro svou existenci. Výborně obsazeno neokoukanými polskými herci. Napětí a dramatický závěr, který odkrývá ty nejodpornější lidské vlastnosti. 7/10 ()

FeriusParfax

Dávám 3*, protože jsem na sledování tohohle filmu byla asi moc malá a nevyzrálá. Myšleno psychicky, nikoliv fyzicky. Budu si muset dát někdy repete a případně přehodnotit. Jen z toho, co si pamatuju, tak vím, že jsem se spíš nudila. Ale už jsem velká holka a chápu spoustu věcí víc, tak to příště bude určitě lepší. Teď toho mám ale na seznamu přání hodně, tak to bude muset počkat. EDIT (3.9.2023) ÚPLNĚ JSEM MUSELA ZMĚNIT HODNOCENÍ. JE VIDĚT, ŽE JSEM NA TENTO FILM OPRAVDU NEBYLA VYZRÁLÁ. TUHLE RECENZI PÍŠU S NÁDHERNOU HUDBOU Z FILMU. TA JE TAK KRÁSNÁ… CO SE TÝČE DĚJE, MUSÍM ŘÍCT, ŽE I KDYŽ SE VLEKL, TAK JSEM SE ANI CHVILKU NENUDILA. ÚPLNĚ MĚ TO VTÁHLO. HLAVNĚ ATMOSFÉRA PROTEKTORÁTU. PONOURÁ A STRAŠNÁ DOBA, KTERÁ SE NA VÁS NA 100 MINUT PŘENESE. KOSTÝMY A HERCI NAPROSTO PERFEKTNÍ. POVRCHNĚ SE PŘIZNÁM, ŽE KDYBY SEKAL NEBYL TAKOVÝ HAJZL, TAK BYL FAKT KUS K NAKOUSNUTÍ. OPRAVDU JEN VĚTŠINU ČASU CIVÍTE A KOUKÁTE, JAK POKRYTECKY, NECHUTNĚ, ZOUFALE SE NĚKTEŘÍ LIDÉ CHOVAJÍ (A TO BYLI KŘESTANÉ, COŽ VE VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ SPÍŠ ZNAMENÁ, ŽE SE CHOVAJÍ JEŠTĚ HŮŘ. VŠAK BŮH JIM ODPUSTÍ). FILM VE VÁS VYVOLÁVÁ SPOUSTY POCITŮ, ZAMYŠLENÍ. TRPASLÍK BYL TAK NECHUTNĚ SLIZKEJ, ODPORNEJ A VYČŮRANEJ,  ŽE S KAŽDÝM JEHO ZÁBĚREM JSEM CÍTILA JEN ODPOR A VZTEK. KONEC BYL… NO VŠAK SE PODÍVEJTE SAMI. OPRAVDU KRÁSNÝ FILM, KTERÝ VE VÁS ZANECHÁ SPOUSTU POCITŮ. ()

Joski

Mne sa najviac páči ako sa podarilo režisérovi zapasovať poľskych hercov (mojich obľúbených hercov z Kieslovskeho a Zanusiho filmov) do českého prostredia. Hlavné úlohy dokonca aj vystihujú povahy hercov. B.Linda hraje väčšinou záporne alebo rebelsky ladené postavy a O.Lubašenko nenápadné a pritom silné charaktery. Hviezdičky dávam za scénar, réžiu a výber hercov do hlavných úloh. Inak je to chválitebné 80% ()

Primavera

Môže byť niečo horšie ako vražda? Áno, egoistická zbabelosť. Plus vydieranie. Plus neschopnosť pomôcť človeku, ktorý pomoc nutne potrebuje... Doplusované, zrátané, smutný pohľad na našu ľudskú povahu. Pekne stvárnené myšlienkové posolstvo. Takéto filmy môžem vždy! ()

sehe

Pokrytectvo a cynizmus moravských sedliakov za Protektorátu o tom je film Vladimíra Michálka.Zaujímavé sú herecké výkony poľských hercov. ()

matt85

Atmosféra horkého Valašska, skoro až oscarové(!) herecké výkony, krásné zpracování a scénář silnější než JCVD, Arnie a Sly dohromady. To všechno tenhle film má. Fascinuje mně na něm hlavně to zpětné podívání jak byl tento film točen. Sám Michálek to všechno popisoval naprosto pohodově v Rozmarných letech českého filmu a jen z toho jeho vyprávění vám bylo jasné s jakou lehkostí a šmrncem to natočil. Zkrátka spokojenost nad všechny spokojenosti. PS: Ano, nemýlíte se, tohle všechno opravdu píšu o českém filmu po roce 89. ()

Kroup4

Od kladiva na čarodějnice a Spalovače mrtvol tady dlouho nebyl takhle depresivní a tvrdej českej film...***** za příběh,režii,scénář,herecké výkony a všechno v tomhle filmu.Sekala jsem měl chuť zabít sám osobně.Sice by se zde našlo spoustu věcí na shození kvality,chyb apod.Ale když vezmeme v potas kolik sraček se u nás ročně natočí,rád nadhodnotím tenhle film a dám víc hvězdiček než si zaslouží.Je to dobrej film a oproti zkurveným Troškovým sračkám a podobným filmům(např.Marhoulovy filmy) je to prostě těžkej nadprůměr.Lvů dostal mnoho to ano,ale co bylo lepší ten rok ?Báječná léta pod psa byly pěkným filmem i Knoflíkáři nebyli špatní,ale Sekal byl zaručeně dle mně nejlepší.Byl to silnější filmový zážitek.Toť můj názor. ()

Panacek

Mezi porevolučními československými filmy jednooký trpasličí král. Potěší absence té naší, české laskavosti. Potěší, že závěrečný souboj na ostří nože nasvádí Liška s Macháčkem nebo Polévka s Donutilem. Potěší toho vlastně celkem dost. Překvapí bigotní (= dvoubohý?) katolicismus moravských dětí. Překvapí trpajzl jak z Křesadlova Fialového anachoréty, který na mol ožralý a navzdory krucifixu przní moravské dívky krev a mléko...Není nakonec největším kolaborantem filmu ten malý slovenský herec, který nám vysokým pro radost předvádí trpajzličí klišé jak z nějaké nekorektní komedie? Není to špatný film, ale k tomu, aby byl na vývoz mu něco chybí. Možná by se tomu dalo říkat řemeslo. Ale na Barrandov dobrý... ()

peteriko

60% ... Skvelá hudba od Michala Lorence a aj skvelé herecké obsadenie sú obrovským plusom pre tento film. Ale aj napriek tomu si myslím, že ide o najprecenovanejší český film vôbec. Tak strohé dialógy som už dlho nepočul. ()

Shakaar

S českých filmem je to obecně velmi špatné, revoluce něco dala, ale i něco vzala a sice nějakou finanční jistotu pro filmaře. A tak i se snížila rapidně i kvalita celovečerních snímků a k dnešnímu dni bych na prstech všech končetin dokázal spočítat co se nejlepší natočilo od revoluce. Drtvá většina včetně Sekala pak byla natočena ještě v divokých 90. letech, kdy snad dávkou nadšení se objevil nejeden kvalitní počin. Ve filmu nenaleznete žádnou idilu, vlastně je to vcelku brutalní snímek na to, že to natočili naši lidé se spolupráci s koprodukcí. Je jen škoda, že se takových filmů neobjevuje mnoho, ale je to zase o financích, zájmu herců a kvalitě příběhu. V tomto případě Labszenko, Linda, Bartoška a další odvedli parádní práci. ()

bono22vox

Je to neuvěřitelné, ale pan Michálek vytvořil během dvou let dva nejlepší filmy po revoluci (Sekala a Zapomenuté světlo) a v případě tohoto snímku nejlepší film až do doby kdy spatřil světlo filmového světa snímek Ve stínu. Tyto dva filmy jsou pro mě perlami české kinematografie. ()

Mouchal

Tento film by se stejně tak, jako Je třeba zabít Sekala, mohl jmenovat Je třeba zabít Sekala spolu s jeho věrným druhem Záprtkem a bandou "připosraných" pantátů. Česká produkce se rozhodla dát si pauzu od rodinných komedií pro celou rodinu a přišla s vážným tématem pana Sekala, terorizujícího malou vesničku, kdy tu každý zdejší jinoch má své vlastní políčko a i přes válečnou vřavu někde za humny se tu má každý dobře. Tvůrci se rozhodli do hlavních rolí obsadit polské představitele (z důvodu minima zdejších dobrých herců a přílišné okoukanosti našich "hvězd"), kteří film táhnou vcelku slušně, jen jsem pro takového grázlíka, jakým byl Sekal, čekal výraznější personu. Nicméně herec kováře Jury Barana (jméno, které se hodí spíše pro ukrajinského zastánce domácího násilí než pro kováře s dobrým srdcem) hraje velmi sympaticky a ikdyž skončí v pekle (narážka na jeho často zmiňovaný luteranizmus), svou práci odvedl dobře. Dalším výrazným hereckým výkonem byl Jiří Bartoška v roli kněze a za zmínku stojí i Záprtek (tentokrát ne z rodu Lannisterů). Film ale selhává už v prvotní logice celé věci, kdy banda starších myslitelů přemýšlí, jak se zbavit jednoho (obyčejného!!) muže a neumí si s takovouto otázkou poradit i přesto, že jeden z nich má doma brokolici (psal jsem brokovnici, ale tohle je lepší...) a polovina z nich mladé urostlé syny. Omlouvat jejich nerozhodné počínaní nějakou morálkou je vzhledem ke konci velký nesmysl a právě proto tento film spadá spíše do lehkého nadprůměru. Někdo má pro české filmy slabost a jeho "vlastenectví" zapříčiní nějakou tu hvězdičku navíc. Já jedním z nich nejsem a proto musím hodnotit "pouze" takhle. 60% ()

Inozuka

Nejvtipnější je, že se vám chce dodat, však oni vám to ty komouši pak také spočítali. Ostatně Sekal by se určitě stal předsedou stranické buňky ve vsi a zakládajícím členem JZD. A to by teprve byla jízda... Ale blahořečme Michálka, že si to takhle nezjednodušil a děj postavil na nehmatatelném nebezpečí zvenku v podobě německé okupační moci za druhé světové války, která však v ději působí pouze jako vzdálený strašák, zatímco konkrétní zlo je spojené především s obyvateli vesnice - ať již v podobě obou parchantů, tak i statkářů. Není z toho veselo a Je třeba zabít Sekala je určitě jedním z nejsyrovějších filmů české kinematografie. Respekt všem polským hercům a z tuzemských hlavně Jiřímu Bartoškovi. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (viac)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)