Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

lykan9

Jedna z nejlepších českých komedií, která kdy vznikla. S šípkovou nebo se zelím, hlavní je se porvat a pořádně se u toho bavit. Trochu mrzí jen ten tragický konec, ale Menzel prostě umí, a to mu nikdo neodpáře. ()

ZeroCZ1233

Klasická Hrabalovina popisující typicky atypický život a náturu lidu prostého vesnického. Všechno v přesné režii dvorního režiséra mistrových děl dává jeden z nejlepších českých filmů vůbec a nadčasovou klasiku, k níž není nutno něco psát, protože se jedná o povinnost, ne o zábavu. Tolik z 10, kolik má pašík štětin kolem rypáčku. ()

Hennesy

Chvíľu mi trvalo kým som sa naladil na Hrabalovskú poetiku, čomu nepomohli ani divné nájazdy kamerou alebo zrýchlené zábery ako v groteske. Ale čím dlhšie som pozeral, tým viac dostavil pohodový feeling a v konečnom zúčtovaní je to taká príjemná podivnosť. Ale zase čo si budeme hovoriť - mať k dispozícii takú hereckú elitu - im stačí rozdať monterky a jeden traktor a upletú aj z hovna bič. ()

fabecc1222

Poetická atmosféra prolínající se celým filmem doslova vybízí k tomu, aby se člověk sebral a ihned odjel do Kerska na šípkovou či na zelíčko. Mistrovské dílo, s geniálně vystihnutou atmosférou a fungováním chatové osady, která je jak melancholicky smutná, tak lidově zábavná. Něco takového se podaří natočit jednou za dlouhý čas.  Jeden z mála příkladů, kdy absentuje jakýkoliv děj, ale vlastně to vůbec nevadí, protože všechno ostatní mluví samo za sebe a děj není vůbec třeba. Pro takovýhle film musí člověk i duševně vyzrát, aby si ho pořádně užil. ()

davidek

Podle mě životní role Jaromíra Hanzlíka. Tohle je typický český humor. Kde jinde může zemřít kanec? No přece ve škole. Koho by to napadlo. ()

Gazi

"Přátelé, já vám opravdu nevím, já bych vám to neradil. Já totiž všecko sežeru. Já když jdu z práce, tak celou hodinu nakupuju, plnou tašku toho nesu, deset deka salámu, deset támhle toho, patnáct deka slezský tlačenky, dvacet deka vobyčejný, trošku majonézy a kyselý ryby, ty já strašně rád a já jak už to vidím za výkladem, tak na to dostanu tak strašnou chuť, že až z toho zeslábnu a tak rychle nakoupím a jdu domů, ale to nejdu, to já utíkám, a doma to všechno sežerem, díváme se na televizi, a já pak šahám, šahám a žeru, až na stole nezbyde nic, tak jsem to sežral, povídám a jdem spát, ale vo půlnoci se hlady probudím a zápasím se svým svědomím a pak si řeknu hovno! Jdu do špajzky, uříznu půlku salámu a tu půlku žeru v posteli, manželka ze spaní říká, jen ať mi neumastíš peřiny... a spí dál a já taky usnu, ale za hodinu se zase probudím a už to nevydržím, vstanu a jdu sežrat tu druhou půlku salámu a tak to jde až do rána, to pak snídám vepřový bůček. Jak vám říkám přátelé, nevím, nevím."... ()

ghatos

Jiřímu Menzelovi se podařila natočit zvláštní věc s přesahující poetickou atmosférou. Filosofická otázka, jestli sníst divočáka se zelím nebo si ho dát šípkové omáčce je pro mě složitá, poněvadž jsem šípkovou omáčku nikdy nejedl :). 80%. ()

Kalidor_

Můj nejoblíbenější Menzelův film (i přes kvality Vesničky mé střediskové či Postřižin). Poetika krásně plyne celým filmem díky Šustově podmanivé hudbě a krásným obrazům podzimní krajinky. Co postava to originál - neuznalý umělec co neslepí ani andělíčkovi prdýlku a nemá žádné zfušované obrazy, Hanzlík co rozumí trabantům a vyměnil za obraz "Krajinky v zimním hávu" družku k pohledání, Hrušínský co žije s dvěma hysterkama, "Mistr" co sežere na co přijde....................................no prostě až umřu tak mi bude hrát Poustevník od Bedřicha Nikodéma ! ()

klima777

Švejkovina. Zajisté vtipná a žel, i pravdivá... Nebo spíš variace na Otce Kondelíka (laskavá satira, jež se obrací v obdiv)? Hrabal dovede být naturalistický a krutý. Jindy brání malé české lidičky, neboť s nimi žije, rozmlouvá a pije. Slavnosti sněženek představují druhý zmíněný případ, kdy absurdita není výsměchem ušlápnutosti a každodennosti, ale jejich oslavou. Opravdu jsme takoví? Nejspíše ano... Prostě hlasuju proti :). ()

Krosmen

Krásně vykreslené postavy, hlášky, malebnost, komedie a tragédie tančící nad divočákovou hlavou. Až mě mrzí, že jsem viděl poprvé teprve v roce 2011. ()

mcleod

Výborný vtipný a atmosférický film, který, přestože je v některých okamžicích smutný a melancholický, neztrácí přesto nic ze své poetičnosti. Takto umí točit filmy jen a pouze Jiří Menzel. V tomto případě ve spolupráci s výbornými herci Rudolfem Hrušínským, Jaromírem Hanzlíkem a dalšími. ()

Autogram odpad!

Tu to snáď hodnotí partia poľovníkov. Ako inak môže mať jedna naháňačka, streľba medzi deťmi v triede, opíjanie do nemoty v Hájovni a nevyhnutná záverečná bitka samé päťhviezdy? Ani jedna zbytočná smrť ma tam nedojala, možno len prístup a niekoľko hlášok učiteľky Šafránkovej by stálo za zváženie jednej hviezdy. Ešte aj geniálny Hrušínský sa tu akosi neprejavil. –––– Dal som filmu druhú šancu po dlhom čase, ale stále mi vychádza, že to nemá hlavu ani pätu. (17.10.2020) –––– Dal som tomu aj tretiu šancu, ale stále som na filme nenašiel nič zábavné, vtipné, dramatické, ani na zamyslenie. Iba samé nezaujímavé figúrky, podivné scénky a strojené dialógy. (10.3.2024) ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)