Bruce Willis ako legendárny policajt John McClane bez zbrane a topánok zachraňuje rukojemníkov lupičskej drámy, ktorú rozpútal zločinec Alan Rickman v losangeleskom mrakodrape, aby sa zmocnil cenných papierov v hodnote 640 miliónov dolárov. (TV JOJ)

Fr

,,Věřte mi, dělám to už jedenáct let"..... Společnost Nakatomi, sečtělej terorista A.Rickman, 640 milionů doláčů, hudba M.Kamen a osamocenej, unavenej B.Willis, kterej není zvědavej na stupidní názory. Tohle viděl snad každej! Jeden z (nemnoha) nejlepších akčních filmů všech dob, který nastartoval ,,drsňácky uhláškovanou" kariéru B.Willise. I po letech je stále na co koukat (a co poslouchat!). ()

Nathalie

Vánoční akční thriller vykrádající pohádku o zakleté princezně. Princem je John McClane, toho času policejní důstojník, kterému to neklape v manželství. Místo gotického hradu mrakodrap Nakatomi Plaza, místo sedmihlavé saně tucet teroristů, kteří chtějí celé království, místo nablýskaného kordu poloautomatická pistole Beretta M-92. Přesná muška. Přesné hlášky. Amerika objevena. 19 let po premiéře. Merry Christmas. :-) ()

Dever

Soundtrack Michael Kamen: 1. The Nakatomi Plaza [1:48] ,2. Gruber's Arrival [3:40] ,3. John's Escape/You Want Money? [5:52] ,4. The Tower [1:49] ,5. The Roof [3:37] ,6. The Fight [1:07] ,7. He Won't Be Joining Us [3:53] ,8. And If He Alters It? [2:40] ,9. Going After John Again [4:31] ,10. Have a Few Laughs [3:30] ,11. Welcome to the Party [0:58] ,12. TV Station/His Bag is Missing [3:52] ,13. Assault on the Tower [8:17] ,14. John is Found Out [5:01] ,15. Attention Police [3:38] ,16. Bill Clay [2:02] ,17. I Had an Accident [2:37] ,18. Ode to Joy [3:36] ,19. The Battle [10:15] ,20. Gruber's Departure [2:00] ,21. Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! [1:57], ()

novoten

Co je na Smrtonosné pasti nejlepší? Bruce Willis! Pokud by se v hlavní roli objevil kdokoli z anonymní řady akčních postav, zapadla by nenávratně prachem a nikdo by si tak nemohl užít Johna McClanea jako archetypální příklad hrdiny proti své vůli. McTiernan navíc dokáže akci podat tak, že působí zcela nepřibarveně a atmosféru několika pater mrakodrapu nebojácně buduje zkrvavenými chodidly a záplavou černého humoru. Jenom je škoda několika neodpustitelných a osmdesátkově úsměvných hluchých míst, zbytek je nezpochybnitelná klasika. ()

tron

„Takto niekoho vytočiť dokáže iba John.“ Klasika akčného žánru ako stvorená na pokojný vianočný čas.  McTiernan s Willisom predstavili nový prototyp akčného hrdinu, ktorý sa na dlhé roky stal vzorom pre ďalších. Po nesmrteľných supermanoch (Norris, Schwarzenegger) ukázali svetu "obyčajného" poldu, zraniteľného, krvácajúceho (!) a schopné cítiť fyzickú bolesť (!). nedokonalého, ale samozrejme práve vďaka tomu uveriteľného. Skvelé je i prostredie nádherného mrakodrapu; aj toto (uzavretý priestor obsadený teroristami, v ktorom sa "zabudol" hlavný hrdina) v najbližších rokoch Hollywood kopíroval (Prepadnutie v Pacifiku, Air Force One). Režisér McTiernan nasadil vskutku ostré, dynamické tempo, v ktorom mu pomáha ako kameraman, tak strihač a samozrejme hudobný skladateľ. Keďže to bol hit (na celom svete 140 miliónov pri akceptovateľnom rozpočte 28), vznikla celá séria. Hoci obecne sa má za to, že žiadne z pokračovaní sa originálu nevyrovnalo, ja mám predsa len o čosi radšej letiskovú dvojku a ani štvorka nebola zlá. Naopak, trojka so Samuelom L. Jacksonom a päťka s McClaneovým synom na mňa nefungovali - a určite nie iba preto, že z toho tvorcovia nečakane urobili buddy movie (čo k postave samotárskeho vlka Johna proste nesedí) a že sa z uzavretých priestorov dostali na voľné priestranstvo (detto). Jednotka je plná v rámci možností realistickej akcie, suchého humoru a výborného hereckého obsadenia (Rickman, Bedelia, VelJohnson). Snímka vznikla podľa knihy Rodericka Thorpa, ktorú adaptovali skúsení akční scenáristi Jeb Stuart (Leviatan, Kriminál, Utečenec) a Steven E. de Souza (48 hodín, Komando) v produkcii Joela Silvera a Lawrencea Gordona. Scenár je plný osviežujúcich nápadov (napr. v jednej chvíli sa záporák vydáva za rukojemníka). ()

B!shop

Naprosta akcni klasika a film, diky kterymu to Willis rozjel ve velkym. Uz to samo o sobe je na 5*, ale on ma film k tomu jeste spoustu dalsich kladu. Samozrejme ten nejvetsi je sam Willis, kterej je sympatickej, pusobi realne, protoze je furt od krve a zasvinenej, dokaze rozjet slusnou akci a navic sem tam hodi nakou paradni hlasku. Zaporak se taky hodne poved. Alan Rickman je totiz naprosto dokonalej. Jinak pribeh filmu sice neni nic moc originalniho, ale samotnej scenar je napsanej velmi slusne, takze neni nouze o napeti, paradni akci nebo vtipny momenty. Je tu jen skutecne nepatrne mnozstvi hluchejch mist, kdy filmu krapet klesne tempo, ale neni to nic, kuli cemu bych snizoval hodnoceni. ()

Karlos80

Akční klasika 80' let a akční film tak jak se patří. Bruce svou postavu podává velmi přesvědčivě a vy mu celou dobu držíte palce. A záporák kterého zde ztvárnil Alan Rickman byl rovněž skvělý, nebezpečný a nevyzpytatelný a i zde se osvědčuje pravidlo, že je nesmírně důležité, aby byla hlavní záporná postava opravdu dobře zahraná, což se zde naplňuje beze zbytku. Jestli to byl tenkrát hit hned po uvedení do kin, a jestli udělal z Bruce Willise přes noc akční hvězdu první velikosti (která mu pak už zůstala), o tom dnes už žádná, ostatně i dnes po letech nás stále tento film oslňuje a připoutává k televizním obrazovkám. Snímek je opravdu velkolepým zdůrazněním optických a technických kvalit, měl nápad, šťávu i vtip v podání hlavního hrdiny. Scény na budově a v hořící budově toho japonského koncernu mě tak trochu připomínaly scény ze slavného thrilleru Skleněné peklo. Sám režisér McTiernan vedle toho dokázal i opravdu mistrně vystihnout vzrušenou a napínavou atmosféru souboje jedince (zde ale zdůrazňuji že i ohroženého a zranitelného), se skupinou zločinců první velikosti v dokonalé izolovaném prostoru. A navíc dodal snímku i tu patřičnou a potřebnou dávku někdy tak trochu ironického humoru (což se u stejných žánrových filmů, jen tak nevidělo). Film jsem ale ke vší mé smůle, vždy viděl jen v dabingu, tak nemůžu porovnat, co se tam od sebe v dialogu s originálem odlišovalo...Akčním snímkům (a převážně těm tupým), moc nakloněn nejsem, ale tento se mě už tenkrát doopravdy hodně líbil-jevil se mě jako jeden z těch mála inteligentních a proto hodnotím tak jak hodnotím. Pozor ! Neplést ale se Smrtonosnou zbraní !!! ()

Flipnic

Jeden z absolutních vrcholů akčního filmu v historii. Všechny díly jsou super, ale jednička je nejvíc excelentní a zdá se mi, že zraje jako víno, čím je starší tím je lepší... Filmu se nedá vytknout naprosto nic, od námětu, herců, kamery, střihu, vtipu, hlášek, brutality, hlavního hrdiny, který dostává brutální kapky a nakonec stejně se všemy vyjebe ... Prostě převrat v dějinách akčních filmů. Tímto filmem si Willis jednoznačně zajistil bezstarostnou kariéru a důchod. ()

Bloody13

Akční film pro ty, co neradi klasické akční filmy. Svaly byly nahrazeny mozkem, málomluvnost zase ukecaností a přehnaná vážnost vystřídal důvtip. John McClane zkrátka dokázal osvěžit skomírající žánr a nastartoval novou vlnu polidštěných hrdinů, co měli dar dostávat se - ne vlastní vinou - do šílených průserů. John si takhle zpříjemnil vánoční svátky ve skleněném pekle jednoho mrakodrapu, kde si to s bandou germánských teroristů rozdával všude, kde se dalo: třeba na schodištích, v rourách vzduchotechniky nebo ve výtahových šachtách. Byla to těžká robota a John prolil hodně krve, ale protože Gruber někam uletěl, náš borec mohl slavit vítězství a pomalu se začít těšit na další Vánoce - tentokrát na letišti. ()

Boss321

Bruce Willis přesně takový jakéhoho mám rád. Role drsného a svérazného policisty Johna McClana mu sedne na výbornou. Skvělý akční nářez, u kterého se nebudete nudit ani minutku. ()

Jara.Cimrman.jr

"Na světě je 9 milionů teroristů a já zabiju zrovna toho, kterej má menší nohu než moje sestra." S pistolí v ruce, sarkasmem v ústech a dotěrností v genech se John McClane rozhodl překazit rafinovaný obchod poctivým teroristickým obchodníkům. Tak vítej, Johne, a veselé vánoce. Rád tě kdykoli znovu uvidím - třeba na letišti, v ulicích New Yorku, v kybernetickém neznámu nebo třeba v Černobylu. Všude nám bude fajn. ()

EdaS

První Past jsem neviděl už hodně let a byl moc příjemně překvapen, jak vůbec nezestárla a pořád skvěle funguje: nedokonalý, ale dokonale sympatický hrdina, skvělá akce, která ladí s konverzačními scénami, spousty (nejen McClaneových) hlášek, výrazné vedlejší postavy (Johnson and Johnson), výborná práce s detailem a náznaky atd. atd. Dát míň než pět je hřích. ()

H34D

Ani po mnoha letech mě nepřestane udivovat sofistikovanost této nesmrtelné klasiky. Osmdesátkové akce s nadliskými hrdiny, přepálenými zápletkami a nereálnou akcí jsou daleko, daleko za skvostem jménem Die Hard. Divák jakoby očima hlavní postavy poznává složitost situace pěkně postupně, pevně drží krok s jeho uvažováním a logikou, dostává se mu pod kůži... Díky režisérskému smyslu pro detail, velice vhodnému hudebnímu doprovodu a samozřejmě charismatickému Willisovi se jakoby sami ocitáme přímo v akci. Film se nemusí hnát za hromadami mrtvých, plížení se v chodbách a postupné potahování teroristů za ocásek, byť jejich plán je také pekelně promyšlený, dokáže předčit napětí a intenzitu kdejaké přestřelky. 9/10 ()

xxmartinxx

Cool, napínavé, zábavné, stylové, skvělí herci. Prakticky dokonalé. Ze začátku mě trochu iritovalo, jak si Bruce mluvil sám pro sebe, v domě plném teroristů se neobtěžuje krýt se například chůzí podél stěn (nebo se aspoň podívat za roh, když někam jde) a celkovou tupostí únosců, ale postupně tyhle věci člověk přestane vnímat, protože to k žánru patří a nakonec mu ani neubírají. 90%. ()

Pumiiix

Bezpochyby je tahle akční pecka zaslouženě v top200 v CSFD. John McClane, bez bot, ale lepší než chycen bez kalhot ;-) naprosto kultovní hlášky a způsob jakým likviduje protivníky jednoho po druhém. Naproti charismatický padouch. Bez váháni 10/10* Každý koho zajímají aspoň trošku filmy by měl tento skvost vidět. ,,mery chrismas madafaka* ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil

17.02.2023

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Prequel Smrtonosné pasti je oficiálně zrušen

Prequel Smrtonosné pasti je oficiálně zrušen

29.07.2021

Pět let strávil producent Lorenzo di Bonaventura přípravou šestého filmu v sérii Die Hard neboli Smrtonosná past. Snímek pojmenovaný jednoduše jako McClane byl totiž původně oznámen ještě před… (viac)