Ešte máme čas

(festivalový názov)
  • Česko Ještě máme čas (viac)

Viggo Mortensen (Tohle je náš svět, Zelená kniha) v hlavní roli svého režijního debutu inspirovaného vlastním dětstvím a dospíváním. Liberální John žije ve slunné Kalifornii obklopen milující rodinou, daleko od provinčních hodnot tvrdého a homofobního otce (Lance Henriksen). Ve chvíli, kdy se u otce projeví příznaky stařecké demence, cítí John povinnost překonat křivdy minulosti a postarat se o něho. Upřímné drama o odpuštění, zodpovědnosti a křehkosti rodinných vztahů, které zazářilo ve výběrech MFF Cannes, Toronta nebo Sundance nám připomene, že říct si to nejdůležitější je potřeba včas. (Aerofilms)

fabecc1222

Viggo si pro svůj režijní debut vybral vcelku vděčné téma pro kritiky. Rozbor vztahu otec - syn je v podání takového hereckého mazáka zárukou kvalitních novinářských recenzí. Výsledkem je tak 100% festivalový snímek, sázející na herecké obsazení. Komorní styl tomu sedí, ale chybí tomu nějaký větší zvrat, nebo tah na emoce. Viggo jako herec opět nezklamal, režisérský potenciál tu určitě je. Řekněme, že jako prvotina OK, a příště už se Viggo poučí z počátečních chyb. ()

Devadesát Dva

Stárnutí. Paměť. Pošramocené rodinné vztahy. Civilní pojetí. Fajn film, co neurazí a který stojí víc na hercích a jejich výkonech, než na nosné síle scénáře, který je přeci jen lehce rozvleklejší - především perfektní Lance Henriksen. Asi bych se na to nevydržel dívat samostatně, i když to mělo dobrý scény, tak jsem si u toho četl. ()

Vajonek

No, tak já bych vydržela být na milého Willise tak milá jako John možná tak pět až deset minut. Opravdu ukázkový bastard, kterému měl člověk většinu času chuť "dát do huby" a chvil, kdy mu ho bylo líto, bylo skutečně jen mizivé procento. Což asi dokazuje, jak výborně byla ta postava zahraná a napsaná (otázka, nakolik vychází z nějakého reálného předobrazu v okruhu Mortensenových rodinných příslušníků; každopádně i kdyby se musel Mortensen v osobním životě vypořádávat jen z části s něčím podobným, obdivuji, že se s tím dokázal poprat a nedivím se, že si to asi potřeboval terapeuticky zpracovat v rámci vlastní tvorby). Určitě by se daly na filmu najít nějaké "slabiny", např. mohly být na můj vkus více rozpracované postavy, abychom lépe pochopili, proč se chovají, jak se chovají, jaká je jejich historie. Nebo mohla být trochu kratší stopáž. A místy to bylo už takové trochu moc "klipovité". Také mi asi není úplně příjemné, že nevím nakolik (a v čem konkrétně) je film autobiografií a nakolik fikcí. Celkový dojem po zhlédnutí je ale více než dobrý. Citlivý, velice působivý snímek, krásně natočený, s výbornou hudbou, herci, nápaditými (krátkými) zdánlivě odnikud se vynořivšími scénami a scénkami, zejména v retrospektivách, které často beze slov dokázaly na něco poukázat, vyvolat emoce. Konfrontace otce a syna ke konci snímku byla nejsilnější filmovou scénou, jakou jsem viděla za hodně dlouhou dobu. A ten film byl jako režijní debut? Ať už bych se pustila do jakéhokoli oboru lidské umělecké či neumělecké činnosti, chtěla bych, aby moje začátky byly alespoň vzdáleně tak povedené jako tenhle snímek. I proto mhouřím oko nad věcmi, co mi trošku vadily a dávám přece jen pět hvězdiček (další důvod je, že lehce přes 60 %, co tu nyní film má, si rozhodně nezaslouží). Ode mě je to zatím za 80 % a asi si tenhle film budu chtít pustit někdy znovu, protože myslím, že jak je celý takový pocitový, tak v něm bude možné (i dle aktuálního rozpoložení) pokaždé objevit něco trochu jiného a nového. ()

kolemjdouc

famózní výkon Mortensena.Detailní výpověď o životě s člověkem ,kterému dřív než tělo umírá mozek.Musí to být pro jeho okolí peklo.Obzvlášť když se k nemoci ještě přidá okolnost ,že byl ten člověk v mládí zlý a podlý.Málokdy se mi stane že zůstanu u tv na závěrečné titulky Ne že bych je četla ale kvůli tomu,že ten příběh byl opravdu silný,emotivní,mrazivý.A jestli už nejsme součástí nějaké losovačky. ()

Renfield

Na to abych přestal chápat Johnovu toleranci k Willisovi, stačilo několik málo minut. Myslel jsem si, že odpověď na otázku proč, najdu ve flashbacích, ale i v nich byly nakonec pouze další důvody k zavrhnutí. Vím, otec, navíc vážně nemocný, přesto tomu nějaké důrazné oponování chybělo, předvede ho vlastně pouze jeden z nejmladších, ostatní povětšinou vyklidí pole a o to je to horší. Ten film je příliš hodný, což mu naopak částečně přidává na zajímavosti. Čekal bych nějaký výraznější krok ke smíru, nebo ještě větší rozkol mezi Willisem a ostatními, především Johnem. Překvapivě si však oba, snad až na několik málo momentů, pevně stojí za svojí (ne)toleranci. Jinak tomu není ani v závěrečné konfrontaci na statku, i když zde je alespoň nenápadná cesta patrná. A závěr? Ten se tak nějak rozplyne, přesto myšlenka zůstává. 70% ()

rotel odpad!

Výkony hercov sú nadpriemerné, o tom niet pochýb, ale...ako keby v dnešnej dobe o ničom inom nemohol byť film, len o utláčanej a nepochopenej menšine. Prestávam tomu rozumieť. ()

Rathalos

Videl som uz kopec zalezitosti,kde hral Lance Henriksen,ale v tejto drame podla mna podal zivotny herecky vykon,to bola radost pozerat,aj ked samotny film je smutny i depresivny,no niektore jeho hlasky boli perfektne a aj som sa zasmial,musim pochvalit skvelu reziu v podani Vigga Mortensena,na jeho prvotinu fakt super,krasa...:-) ()

geek.ondra

Slušné řemeslo. Viggo Mortensen válí jako herec, režisér ale i scenárista. Problém je ale to že mě to nebavilo sledovat a téma toho filmu mi bylo naprosto ukradený. Mortensenovu práci cením ale příště by to chtělo zvolit o dost zajímavější látku a ne látku ze který vyšťaví jenom tuhle průměrnou "pohádku" 6/10 ()

tlesk

Ještě máme čas je dramatem, které dost možná až příliš odráží fakt, že se jedná o režijní debut. Viggo Mortensen natočil ryzí a hluboce osobní příběh, který sice skýtá několik krásně, až umělecky laděných záběrů a scén, dějově však klouže po povrchu. Vyjma nosného tématu vztahu mezi otcem a synem (který stojí a padá na výborném herectví právě Mortensena a Lance Herriksena) vlastně nemá tolik co nabídnout. Tedy má – po vyvrcholení konfliktu v závěru přináší jakýsi zvláštně nenaplněný pocit vnitřní prázdnoty a melancholie. Snímek je skvěle zahraný i natočený, scénáři však chybí dynamičnost a nějaký výraznější moment, který by mě přikoval k sedačce. Ač herci hrají jako o život, jsou jejich postavy jen jakýmisi jednorozměrnými, až příliš jasně načrtnutými karikaturami. A to je pro dramatický film málo. Vše je nadprůměrné, ale zvolené téma není dostatečně podmanivé na to, aby diváka nadchlo, stopáž je příliš dlouhá a film jako celek vlastně nesděluje nic, co by její rozsah opodstatňovalo. I tak ale bude rozhodně zajímavé sledovat, kam se Viggo jako režisér coby renesanční a nadaný člověk posune v případném dalším filmovém projektu. ()

SAINTS

Režiserský debut Vigga Mortensena nedopadol velmi slávne,je to po viacerych ohladoch len priemerny film.Starnúci otec ktorý trpí demenciou je velmi protivna,rasistická a homofobná postava,ako naznačuju flashbacky aj v mladosti to bol dost odporný a protivný človek.Je zaražajuce a tažko uveritelné,že mu rodina,ale hlavne jeho homosexualny syn toto správanie toleruju.Flashbackov je vo filme až príliš vela a dynamike celeho príbehu to nepridáva.Nechyba žial ani kliše.Od Mortensena som čakal viac. ()

Dr.Ummer

Že je Viggo Mortensen prvotřídní herec, to vím už dlouho. Tady se pouští poprvé do režie filmu, který i sám napsal, a na který jsem se s velkým očekáváním podíval. Musím říct, že jsem byl spokojený. Podařil se mu solidní, krásný a autentický film, kde se svým kolegou předvádí skvělé herecké výkony. Místy mi to přišlo trochu roztrhané, ale na to, že to byl Mortensenův režijní debut, tak hodnotím velmi kladně. ()

Dawe2

Naprosto vynikající Lance Henriksen! V jeho věku, který bych mu ani nehádal, to klobouk dolů. Ale to na dobrý film nestačí. Museli do toho samozřejmě natlačit gaye a jiné barevné pleti. Alespoň to líbání si mohli odpustit. Jdu blejt, velebnosti... Většinu filmu sledujete hrubiánství a nadávky senilního starce. Plus flashback sem, flashback tam. Poslední čtvrt hodina už nezachrání co celý film nejen časově promrhal. ()

Pavelkedar

Vyloženě jsem se těšil na svého oblíbence Vigga. Ale asi v 10. minutě se mi při líbačce s číňanem zvedl "kufr" a ukončil jsem projekci. Neskutečná tahle doba....... ()

Viggo Mortensen natočí western

Viggo Mortensen natočí western

07.10.2022

Viggo Mortensen letos zachraňoval fotbalový tým v thajských jeskyních a taky si modifikoval tělo šílenými způsoby v novém Cronenbergovi, většina lidí by ho ale opět ráda viděla v roli tahouna, jakým… (viac)