Winter on Fire: Ukraine's Fight For Freedom

• Ukrajina Зима в огнi (viac)

Dokument zachycuje protesty ukrajinských občanů proti úřadující vládě v hlavním městě Ukrajiny v období mezi 21. listopadem 2013 a 20. únorem 2014. Ve snímku jsou použité autentické záběry z barikád a výpovědi lidí čelících ozbrojené speciální jednotce zvané Berkut. (Kacula24)

vittorrio

Mrazivé. Ťažké. Nepochopiteľné no dôležité. Pri pozeraní ťažko veriť, že sa dej odohráva len pár kilometrov od našej domoviny. Ľudia zomierajú a my sa naďalej zahľadení do svojho pseudo-kresťanského konzervatizmu dohadujeme, či to stojí za zmienku. Či sa to vôbec deje a či sme ochotní pomôcť. Naším životom vládne nenávisť a neschopnosť filtrovať, overovať a osvojovať si informácie. To čo roky platilo ako pravda je zrazu spochybnené samozvanými "revolucionármi" či už v podobe konkrétnych ľudí alebo konšpiračných webov. Paradoxne pri najväčšom množstve informácii ktoré má človek k dispozícii si zároveň prestáva byť istý žiadnou z nich. Veď všetko môže byť akosi inak i keď to doteraz bolo tak. Hejslováci predsa vedia čo ich ohrozuje! Rodina zo Sýrie, zväzkobažiaci homosexuáli, rómovia a zločinecké organizácie NATO a EÚ. Len toto stačí vysloviť nahlas a dostanete sa do parlamentu či už ste rodina alebo fašista. Dokument síce jednostranne no chladne a surovo podáva pravdu. Pravdu o tom, čo sa dialo u našich susedov. Nie prečo, čo robili druhí ani aké boli okolnosti. Len holý obraz toho, čo sa tam dialo. A to prevyšuje všetky ostatné pohľady názory a teórie. Ľudia z jednej krajiny na seba mierili zbraňami a zabíjali sa. Naši susedia. ()

sekh odpad!

Tam v každé scéně někdo lze, EU o ně nikdy nestala, sprostá propaganda. Kdo v tom nevidím coup d'etat je stejně debilní jako ty úkáčka. ()

Blazkowicz

Jak jsem řekl, tak jsem i udělal. A hned bylo jasné, co v té sračce včera chybělo. Pohled protestujících a hlavně protesty celkově. Nepamatuju se, že by tam byly záběry tisíců lidí na barikádách, mlácení lidí obuškem, střílení do lidí, práce doktorů atd. To tam fakt nebylo. Žádný pohled zespodu tam nebyl. Pouze pohled vládnoucí elity, která byla totálně v ruské prdeli, tak si začala vymýšlet konspirace. Ne, konspirace tady nenajdeme. Úplně vidím jak těm lidem CIA zaplatila, aby tam mrzli a nechali se zabít. Tomu věří jen proruští klauni. Tady je to jen o lidech a o jejich touze po svobodě, takže argument jednostranností je úplně mimo. Ze začátku to nepůsobí nějak úchvatně, ale postupně je to silnější a silnější. HRDINŮM SLÁVA! 5* ()

Baltahzor

5 hvězd si to zaslouží, když už pro nic jiného, tak jen kvůli nakrknutí zastánců těch ,,ukrutných separatistických teroristických proruských bestií...". Mimochodem jsem překvapen vysokým hodnocením, asi těch pomatených komunistických jedinců nakonec nebude tolik, jak by se podle diskuzí na Novinkách mohlo jevit. ()

ZetDaElO

Revolúcia z prvého radu. Regulárny akčný film, ktorý bol žiaľ realita. To utrpenie a brutalita boli od polovice priam neznesiteľné. Spracovanie dokumentu je priam neuveriteľné. ()

Tomas_PO

Ešte aj niekoľko hodín po pozretí som bol bez slov. Extrémne silná emócia, výpovedné scény, autentické zábery priamo z miesta konania, z improvizovaných nemocníc v cerkvách, z chodníkov, ulíc, autokamier, ale aj bojísk, kde človeka zasiahne guľka len pár centimetrov od kameramana, pomaly padajúc na zem pri ťahaní poraneného kolegu z ulice...umierajúc. Že to nie je fejk, ako je dnes v hybridnej, ale aj reálnej vojne na Ukrajine bežné tvrdenie, je vidieť na tvárach a očiach ľudí. Zdesenie, nepochopenie, smútok, ale aj obrovský hnev. Vo svetle súčasných udalostí to ešte lepšie vykresľuje Ukrajinskú povahu, mne doteraz neznámu, ktorá sa proste nevzdá. Panebože čože je to za národ, ktorý sa svojimi telami postaví obrnenému vozidlu rútiacemu sa na priamo na nich 40kou? Čo je to za národ, ktorý neuhne ani proti samopalu a so štítom vyrobeným z dreva a umelohmotnou detskou stavbárskou prilbou bude bojovať za svoju slobodu? Veľmi emotívne natočené, výborne zostrihané, a áno, čiastočne jednostranné, pretože z druhej strany sa človek nedozvie nič. No či je to potrebné je otázne, pretože čo je to za vláda, ktorá proti svojim neozbrojeným ľuďom pošle milície so samopalmi a z basy vytiahne kriminálnikov, ktorých zaplatí, aby zabíjali svoj národ? O politike sa veľa nedozvieme, len to, že UA mala snahu o integráciu do Európy, no bolo to krvavo potlačené. Ani z jednej ani z druhej, či isto aj tretej a štvrtej strany sa však nedozvieme nič. To možno ukážu politicky orientované dokumenty o pár desiatok rokov. Teraz to bolo o ľuďoch, ich odhodlaní a túžbe po slobode. Presne ako u nás, v 89tom. Mrazivé. ()

Grimaldi

Začít dokument o ukrajinské revoluci sice asi odvážným mladíkem, jenž má na sobě ale šálu s Mussolinim nebo Banderou nepovažuji za zcela šťastné. Zvláště pak pokud se i této oblasti protestů tvůrce nevěnuje. Jinak ale všechna čest. Pozorovat den po dni poutavě zdokumentované protesty které víc a víc rostou na síle, bylo na tom něco mrazivě fascinujícího. Jak je vidět v současnosti, tak boj Ukrajinců za svobodu asi ještě dlouhá léta, možná dokonce nikdy neskončí a o to víc oceňuji toto dílo jako hodnotnou „kroniku“ novodobé východoevropské historie přinášející chvilkové okamžiky naděje pro svůj lid. ()

Degustant

Winter on Fire je jedným z najautentickejších a najpriamočiarejších dokumentov, aké som mal možnosť vidieť. Príbeh zobrazuje bez okolkov "zverstvá", akých sa ľudia dopúštali, a neustále dopúšťajú v našej bezprostrednej blízkosti. Ako jeden z mála snímkov ponúka reálne zábery zastrelenia človeka a všetkého, čo sa okolo toho deje. Zábery z tohto filmu zostanú v pamäti mnohým z vás na veľmi dlhú dobu. Odporúčam nájsť si pár minút a pozrieť si toto dokumentárne majstrovské dielo. ()

peju odpad!

Kdybych měl hodnotit neobjektivní propagandu dávám 5 hvězd. Za dokument nedám ani jednu. Totální ignorace širších souvislostí, které tomu předcházeli již od roku 2009, totální ignorace mnoha prokázaných faktů a důkazů. A ano - i já jsem zastánce těch ukrutných separatistických teroristických proruských bestií... Ani já bych totiž nechtěl západem dosazenou loutkovou vládu ignorující zájmy mé země a vlastních občanů ve prospěch několika oligarchů, za podpory hajlujících nácků. ()

jizvoun

Pěkně natočený dokument, kterému nemohu dát ale víc jak 3 hvězdy. Důvodem je jakákoliv absence pohledu z druhé strany. Nezajímá mě názor Janukoviče ani jiných politických mrchožroutů, ale autoři se mohli alespoň pokusit vytěžit nějaké pohledy na věc od zasahujících policistů či lidí, kteří se tak úplně s revolucí neztotožňovali. Vše se to točí kolem obyčejných lidí, kteří hrdinně drželi náměstí. Krom zvěrstev Berkutu jsem doufal i v nějaké záběry demonstrantů se střelnými zbraněmi, které jak se ví, měli také. Jednou jedinkrát zde byl na krátký okamžik vyobrazen výstup ukrajinských nacionalistů, kteří najížděli s bagrem s radlicí do policistů. Škoda, ale chápu, že režisér, který by se o něco takového pokusil, by v současné době dostal stopku. ()

PoprockCZ

Neuvěřitelné, co vše se děje v současné době. Rok 2013 je nedávnou minulostí a boje na Krymu stále přetrvávají. Musí to být hrozně deprimující - protestovat několik měsíců v kuse a nevidět výsledek, naopak se vše stupňuje v negativním směru. Dokument je pravda točen z jedné strany, ale minimálně poukazuje na materiály přímo z centra dění. Díky projektu Edison jsme měli na škole jednu Ukrajinku, která o politických událostech vyprávěla ze zkušenosti. Při začátku protestů jí bylo 14, nyní je ve věku studentů, kteří tam byli stříleni. Co se týče ekonomiky a životní úrovně, je na tom Ukrajina také velmi špatně, což současné situaci příliš nepomáhá. Nedivím se tedy, že lidé, kteří pozbyli naději na spravedlnost emigrují na západ. ()

SinisterBlac

K dokumentu len tolko jednostranný,neobjektívny a dosť účelový. PS kto nerozumie politickým vzťahom medzi Ruskom a Ukrajinou sa k tomu nedokáže objektívne vyjadriť. ()

SteewCZ

V rámci událostí posledního týdne jsem na tento dokument narazil na Netflixu. Je velmi dobře natočený a hezky mapuje sled událostí. Netušil jsem, jak moc byli ukrajinci vytrvalí a ochotní bojovat až položit život za svou věc.  Bohužel, je to dokument, ale trošku se tváří jako propaganda. Skoro vůbec zde není zachyceno později extrémní násilí ze strany demonstrantů, kdy ubili těžkooděnce k smrti a další. Jelikož jsem tehdy sledoval situaci a viděl jsem mnoho záběrů a videí, které lze dohledat, v dokumentu chybí větší násilí ze stran demonstrantů a věřím, že by ho to nezdiskreditovalo. Alespoň v mých očích ne. ()

drozd

Na film jsem se podíval teprve teď, v období ruské agrese na Ukrajinu a strašně mě mrzí, že jsem neviděl dřív. Je to výborně natočené - silně emotivní a mrazivé. Tak by mě zajímalo, co dělají Netrass, Morholt a jim podobní ruští zaprodanci teď a co dělali v době naší "sametové revoluce" (asi stáli s obuškem a helmou a čekali na rozkaz a neplácali se v emocích, jak jeden z nich píše). Navíc odkazy, které sdílí, nijak nepopírají film. Film není a nemá být pohled rádoby "kritického myšlení", za kterým často řada lidí skrývá alibismus nebo prezentuje tu "pravou moudrost". Je to pohled těch, kteří stáli na jedné straně barikády. Pro mě - na straně hrdinů. ()

anythingelse

Pohľad z jednej strany. Surový, krvavý pohľad. Beztak kvalitne spracovaný dokument ukazujúci viac než by sa na prvý pohľad zdalo. Jednoznačne snímok na zamyslenie. Tu už si človek nemôže povedať, že ide o nejakého araba, či afričana s inou mentalitou. Ukrajinci sú slovania pár hodín autom od nás. Tento dokument priblížil mnoho o ľuďoch na dohľad našich očí. Aj po 70 rokoch od druhej svetovej vojny nasledujú ľudia v uniformách choré príkazy zhora. Ktovie na ktorej strane barikády by bol váš sused. Smutné, desivé. ()

kecal

Takovýchto kousků by se mělo natočit mnohem víc a šlo by to prakticky v každé zemi, která měla tu smůlu a byla ovládnuta komunisty. I u nás ty mrdky za tech 40 let zabily stovky, možná i tisíce lidí. Těch 10% našeho národa co je volí by si tyhle věci měli pouštět místo večerníčku. ()