Winter on Fire: Ukraine's Fight For Freedom

• Ukrajina Зима в огнi (viac)

Dokument zachycuje protesty ukrajinských občanů proti úřadující vládě v hlavním městě Ukrajiny v období mezi 21. listopadem 2013 a 20. únorem 2014. Ve snímku jsou použité autentické záběry z barikád a výpovědi lidí čelících ozbrojené speciální jednotce zvané Berkut. (Kacula24)

RaggamuffinSVK

Krutý dokument, ktorý, aj keď jednostranne, ukazuje surovú realitu pár stoviek kilometrov od nás. Desivý zážitok,slúžiaci aj ako varovanie, akých sme mali od druhej svetovej vojny desiatky a možno aj stovky. A napriek tomu, jediný spôsob, akým ľudstvo dokáže riešiť svoje problémy, je zabíjanie. ()

drackula

Skvelý dokument, ktorý dokáže ísť pod kožu. Z globálneho pohľadu to asi nebolo jednoduché - ľudia za slobodu vs. Berkut a skorumpovaný prezident. Z pohľadu jednoduchého človeka to asi práve tak jednoduché bolo. A ruské kolaborantské štetky nech aj roztrhá od jedu. Slava Ukrajini! Herojam slava! 90% Netflix ()

Forsberg11

Po technickej stránke, ako je od Netflixu zvykom sa jedná o pútavý a výborne spracovaný dokument. Po stránke obsahovej, ako je od Netflixu zvykom, ide o prachsprostú prozápadnú a proamerickú propagandu, kde sú Rusi a Putin tí najhorší a Kličko s Jaceňukom sú spasitelia Ukrajiny. Škoda, že sa páni od Netflixu zabudli zmieniť o niekoľkých veľmi podstatných záležitostiach. Ako napríklad, o tom čo predchádzalo EuroMajdanu, koľko peňazí naliala USA a mimovládky do Ukrajiny od roku 2004, o tom že na Ukrajine boli už niekoľko mesiacov stovky agentov CIA, ktorí pripravolali a organizovali celú revolúciu, o tom že, niekto streiľal protestujúcich do chrbta z hotelu, ktorí ovládali povstalci, o tom kto skutočne bojoval v predných líniach na Majdane, o to čo je to Pravý sektor a hlavne o tom, ako vyzerá Ukrajina po revolúcii. Kým seriózne sa tváriaci dokument o Ukrajinskej revolúcii neodpovedá na tieto otázky a mnohé ďalšie, nemôžem ho považovať sa plnohodnotný a už vôbec nie za faktografický, či ucelený. Jedná sa v podstate len o akúsi skvelo sfilmovanú dramatizáciu udalostí v uliciach Kyjeva, bez akeľkovek snahy o hlbšiu analýzu. Ale takto sa to samozrejeme lepšie predáva a pre amerického diváka je to presne to, čo si rád pozrie. Za mňa teda 3*, aj keď je to po obsahovej stránke takmer jasný odpad, pozeralo sa to dobre, je to dobre nastrihané a spracované. Toto Netflix jednoducho vie. Mal by však radšej zostať pri nepolitických dokumentoch. 65 %!! ()

kenkaku

Na dokument jsem se podíval až po invazi Ruska na Ukrajinu v únoru 2022. Dost to vysvětluje dění v současnosti. Nicméně. Z toho co jsem v dokumentu viděl mě překvapilo několik věcí: 1) jak moc jsou Ukrajinci zapálení a odvážní. Neumím si představit Čecha, co by 1/4 roku (přes zimu) kempoval na Václaváku a bojoval za budoucnost vlasti. 2) je neskutečné, že si Berkut dovolil ve finále do lidí i střílet ostrými. 3) jak se vše sesypalo jako domeček karet během jedné noci po tom, co Janukovyč vzal roha. Prostě zmizne jeden člověk a vyřešeno? 4) jak Kličko působil jako ubohá figurka. 5) Rusko neposlalo “mírotvůrce” na Ukrajinu už v roce 2014… Pozn.: hodnocení vynechávám, nelze na něj spravedlivě aplikovat má pravidla hodnocení. ()

SpaceOdyseus

Drsnejsi dokument jsem snad nevidel. Neskutecne veci se tam dejou. Pri realnych zaberech, kdy vojaci strili domenstranty se mi delalo skoro az nevolno. Jsem moc rad, ze jsem diky Netflixu toto unikatni svedectvi hruz ukrajinske revoluce mohl videt. ()

Ixbalanke

Neuvěřitelné, strašlivé a velmi působivé. Asi hodinu po filmu jsem byla jako v jiné dimenzi a stále na šíji cítím lehké mrazení...Nemůže se to stát i u nás? ()

cepice

Neskutečně silný dokument, který však opomněl na komentáře strany revoluce, proti které se protestovalo. Nejedná se o závažný problém, ale krásně by dokument dokreslil. Sláva Ukrajině! ()

Lovely.Bones

Nikdy bych neřekl, že by mě mohl zaujmout ukrajinský dokument. Ale tenhle se mnou vymetl podlahu. Amy se proti Winter on Fire může jít zahrabat. Ups... Skutečné emoce skutečných lidí nasnímané z velice uvěřitelného pohledu. Záběry z mobilů toho, jak policisté koupou do lidí a obušky jim rozbijí hlavy natolik, že se jim rozteče mozek po chodníku, jsou opravdu něco, čemu musíte uvěřit. Začátek vás krásně zavede do situace, vysvětlí Oranžovou revoluci ve 2 minutách a následovně ukazuje celý proces Euromajdanu. Excelentní studijní a výukový materiál. Sice se jedná o pouze jeden pohled na celou událost, ale to, co si o tom celém myslel Janukovyč , bych vidět ani nechtěl ;-) ()

KM Phoenix

Pět hvězd už jenom kvůli těm trolům tady na ČSFD navzdory. Kvůli těm co mají krátkou paměť a myslí si, že Majdan spáchala Evropská Unie, že Červený Kříž jsou fanatičtí křižáci a proto je potřeba je vypálit a postřílet, co si myslí že je dobré mít vnitřní ozbrojené složky, které případně použijí odstřelovače na vlastní obyvatelstvo a těm co si myslí že surově mlátit, vraždit a unášet civilní obyvatelstvo je legitimní prostředek demokratické soutěže. ()

Laku

Autentický a znepokojující dokument, když si uvědomíte, že takové věci se dějí v naší současnosti a v civilizované Evropě. Ještě příšernější když si uvědomíte, jaká to musí být naprostá bezmoc, jak lhostejná je okolní evropa a že i v novodobé evropské historii je boj s utlačováním tak náročný a bez jistého výsledku. ()

Vrata88

Děkujeme Netflixu, že umožnil, aby se tento unikátní dokumentární film dostal do povědomí širšího publika. Winter on Fire využívá bezprostřední naturalistický pohled aby co nejvíce přiblížil a co nejstručněji popsal události, které se odehráli během jedné zimy v centru Kyjeva. Diváky vtáhne do děje, seznámí s hlavními aktéry demonstrací a ukáže bezmeznou krutost ukrajinských speciálních policejních složek. Nepodá však žádné vysvětlení ze strany vlády či policeních velitelů, což by se, vzhledem k tomu, že jde o dokument mohlo považovat za akt jednostrannosti. Ale natočte si film o o nedávném masakru vašeho lidu a obhajujte v něm tyrany... ()

TETŘEF

Tohle není snaha o to s odstupem bilancovat ukrajinskou revoluci. Je to syrová, autentická a angažovaná věc, která je hluboce procítěná a jen ve chvíli, kdy si člověk uvědomí probíhající momentum je schopen pochopit vnitřní duši těchto 102 minut. Jako film je to bezchybné, jako výpověď je to upřímné. ()

Mikule

Vynikající autentický snímek. Někdo může namítat, že je to natočeno tak nějak jednostranně, a že tam je mnohem více složitějších vnitřních problémů. I když s Ukrajinou nemusíte sympatizovat, nebo situaci na Ukrajině tak nějak neřešíte a chcete se "o tom všem" jenom víc dozvědět, tenhle dokument vám připomene, že se v tý naší zemi nakonec máme až pohodlně dobře. Ukáže vám co je to patriotismus a jak je vlastně krásný, když většina národu drží pospolu ()

gemi

Milé děti, dnes si povíme, kdo je to dezolát. Dezolát je frustrát, kterému se život nepovedl. Pochopitelně to ani náhodou není proto, že je debil a netáhlo, vždyť má vystudovanou VŠŽ, fakultu historie, katedru ruského výkladu dějin. Za všechny jeho problémy totiž můžou ti nahoře. Kradou a lžou. Jenže na dezoláta si nepřijdou. On má svoji pravdu. A protože je tento dokument v rozporu s jeho viděním světa, tak je to jednostranná zmanipulovaná sračka. Přestože to tady vidí všechno na vlastní oči, raději věří pohádkám ruské dezinformační mašiny. Krom toho mu povídání o Majdanu, který zinscenoval Západ, poslal Franta mejlem. A Franta je kofr, v hospodě vychlastá nejvíc škopků, ten by na nějakou pitomost neskočil, takže to musí být pravda. Vyprávění o tom, že lidi prostě chtěli žít ve svobodě a demokracii, je pro dezoláta moc jednoduché, takže to musí být lež těch nahoře. Světové spiknutí temných Západních sil v čele s Chorošem a Gejcem, kteří zneužili Ukrajinu proti mírumilovnému Rusku, zní přece mnohem zajímavěji, takže to musí být pravda! No a krom toho to psali na Sputniku, který platí přímo Kreml. A Kreml by ho přece neplatil, kdyby tam nepsali pravdu. A jak takového dezoláta najít? Dává dokumentu dvě a méně hvězdiček a doplňuje to oduševnělým komentářem, za který by si zasloužil Puškinovu medaili od samotného Vladimira Vladimiroviče. ()

scharkan

Mám obavu, že je to dokument hlavně pro místní pamětníky a účastníky. Mně jako outsiderovi celou dobu strašně chyběl kontext. Co na situaci zbytek státu, co ta generální stávka, jak to glosuje vláda... je to intenzivní, vtahující, ale absence souvislostí mně dlouho nedovolovala se skutečně ponořit a nechat strhnout. ()